یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
۰۹:۲۹ - ۰۸ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۰۵۴۴
سیاست داخلی

حمله تندروها به مراجع/ انتظار دارید مراجع در دیدار با مسئولان فقط تعریف‌ ‌کنند؟

نگاه اصولگرایان تندرو به مرجعیت,انتقاد از مراجع
درپی سخنان اخیر آیت‌الله صافی گلپایگانی درباره لزوم ارتباط با همه دنیا در دیدارش با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی‌ و یادداشت انتقادی سایت اصولگرای رجانیوز در واکنش به این اظهارات، برخی روحانیون برجسته کشور به دفاع از آیت‌الله صافی گلپایگانی مرجع تقلید شیعیان پرداختند و خواستار عذرخواهی انتقادکنندگان شدند.

روزنامه شرق نوشت: نگاه اصولگرایان تندرو به مرجعیت، حمایت بی‌چون‌وچرای آیات عظام و روحانیون از مواضع مقبول تندروها به دور از هرگونه انتقاد از سیاست‌های غلط است و از این‌رو کمترین نقد به وضع موجود سبب حمله تند این دسته از افراد به مرجعیت شده است.

رفتاری که البته بدون ‌پاسخ هم‌ نمانده و واکنش‌های بسیاری را برای حمایت از مراجع حق‌طلب و عدالت‌جو در پی ‌داشته است. هفته گذشته آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در دیدار محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی گفته بود: گرانی برای مردم طاقت‌فرسا شده و اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم، به ضرر مردم است. سخنانی که با حمایت سایر مراجع دینی و طلاب و روحانیون و مردم همراه شد اما از سویی توسط روزنامه کیهان سانسور شد و از سویی دیگر با حمله‌های تند و بی‌رحمانه اصولگرایان تندرو مواجه شد.

اینها در سایه امنیت جمهوری اسلامی مشغول کسب‌وکار  اقتصادی خود هستند

در کانال تلگرامی رجانیوز مطلبی در حمله به آیت‌الله ‌صافی‌گلپایگانی منتشر شد که در آن مطلب تأکید شده بود: «در دل تشیع جریان‌های مختلفی وجود دارند. عده‌ای که از اساس معتقدند در عالم مفهوم «دشمن» وجود ندارد و کشورهای امروز چیزی بیشتر از «رقیب» هم نیستند. اینها با کت و شلوار و دکمه‌سردست در سایه امنیت جمهوری اسلامی عمدتا مشغول کسب‌وکار اقتصادی خود هستند و منتفع‌ترین قشر از بیماری‌های اقتصادی و نابرابری‌های اجتماعی‌اند و البته همیشه هم طلبکار!». این سخنان و لحن سخیف مطلب موجب واکنش‌های منفی بسیاری شد، اما سایت رجانیوز که در کارنامه خود دفاع همه‌جانبه از اقدامات محمود احمدی‌نژاد را دارد و منتقدان رئیس دولت مهرورز را سال‌ها از تیغ تخریب و توهین گذرانده، این‌بار اظهارنظر یک مرجع تقلید را هم برنتافته و در ادامه مواضع خود در حمله به مراجع نوشته: «بعضی دوستان، هرگاه ناخشنود می‌شوند، پای «ادب» و «ادبیات» و «اخلاق» را به میان می‌کِشند و در قالب تذکرِ اخلاقی، «نسبت ناروا» می‌دهند. همین که کسانی نسبت به خطای بزرگ یک مرجع تقلید حساس نیستند و برآشفته نمی‌شوند». در ادامه مطلب این سایت آمده است: «صدق گفته ایشان، از حامیان سخنش پیداست؛ علی مطهری و مهدی نصیری و فرید مدرسی. ورشکستگان سیاسی، در کمین نشسته بودند که لقمه‌ای را از دهان ایشان بربایند و بر آن موج‌سواری رسانه‌ای کنند».

انتظار دارید ایشان در دیدار با مسئولان فقط تعریف و تمجید کنند؟

این جملات تند خطاب به آیت‌الله علوی‌بروجردی منتشر شده که درحمایت از آیت‌الله صافی‌گلپایگانی دردرس خارج فقه مواردی را طرح کرده بود.علوی‌بروجردی با انتقاد ازحمله‌های اخیر به صافی‌گلپایگانی گفته است: «اخیرا مرجع عالی‌قدر شیعه، شیخ‌الفقها، حضرت آیت‌الله‌العظمی آقای صافی اظهاراتی داشته‌اند. من تعجب کردم که اولا عده‌ای این اظهارات را منعکس نکردند و اصلا خبررسانی انجام نشد. گویا این مرجع تقلید اصلا در قم و در ایران نبوده و مطلبی هم نگفته است! یعنی بایکوت خبری! مصیبت بیشتر اینکه دیدم برخی سایت‌ها به ایشان تعرض کرده‌اند که چرا شما در ملاقات فلان شخصیت گفته‌اید با دنیا قهر نباشید و روابط داشته باشید!». علوی بروجردی تأکید کرده است که «این مرجعیت مستقل اگر اشکالی ببیند و نگوید، عمل به وظیفه نکرده است. این نصیحت وظیفه فرد فرد انسان‌ هاست، تا چه برسد به مرجع شیعه، آن هم مرجعی مثل آقای صافی که شیخ‌المراجع و بقیه‌السلف است». او افزوده است: «چرا باید به ما بربخورد و بعد اصلا در اخبار منعکس نشود؟ آیا چنین برخوردی مشکلات را حل می‌کند؟ انتظار دارید ایشان در دیدار با مسئولان فقط تعریف و تمجید کنند؟ این‌طور رفتارکردن با مرجعیت صحیح نیست».

محقق‌داماد:  حکم شرعی انزوای سیاسی

سیدمصطفی محقق‌داماد نیز در واکنش به توهین‌هایی که به آیت‌الله صافی‌گلپایگانی انجام شده است، گفت:  «با قطع نظر از ادله اجتهاد و تقلید، موضوع مرجعیت در شیعه نقش مهمی در طول تاریخ نسبت به تمشیت و تنظیم امور زندگی دنیوی، اجتماعی و سیاسی جامعه شیعه داشته است. مطالب اظهارشده هرچند خطاب به رئیس کنونی مجلس انجام شده ولی به یقین از مطالبی است که می‌توان گفت نه زمان مخصص  و نه شأن نزول تقییدکننده می‌باشد، کاملا کلی و فراگیر است‌، به تعبیر فنی قضیه خارجیه نیست، حقیقیه است‌، گذشته، حال و آینده را فرامی‌گیرد».  

وی همچنین افزوده است: «از همه چیز بالاتر آنکه این مطالب از لسان یک شخصیت سیاسی محض صادرنشده‌، توسط یک فقیه و مجتهد جامع‌الشرایط در موضع مرجعیت شیعه بیان شده و باید آن را با حلال و حرام تفسیر کرد».

آملی لاریجانی:  امروز  وضعیت تورم در  کشور  و فشاری که بر قشرهای ضعیف جامعه می‌آید، نگران‌کننده است

سخنان انتقادی آیت‌الله علوی‌بروجردی و صافی‌گلپایگانی، هرچند خوشایند تندروها نبود،  اما با حمایت جامعه طلاب و روحانیون مواجه شد و آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی نیز در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به گرانی‌های اخیر و وضعیت معیشت مردم همچون دیگر مراجع عظام که در هفته گذشته منتقد وضعیت موجود بوده‌اند، گفته است: امروز وضعیت تورم در کشور و فشاری که بر قشرهای ضعیف جامعه می‌آید، واقعا نگران‌کننده است. گرانی‌های سرسام‌آور، بسیاری از مواد غذایی عموم مردم را از سر سفره‌ها جمع کرده است. اینکه عده‌ای برایشان مقدور نیست گوشت تهیه کنند و حتی میوه و سایر اقلام نیز از سفره آنها جمع شده، بسیار دردناک است و باید برای آن فکر عاجلی کرد. آیت‌الله رضا استادی نیز  در مراسم چهلم آیت‌الله حسن‌زاده‌آملی در مسجد اعظم قم، گفت: غیرت دینی آیت‌الله‌العظمی صافی‌گلپایگانی زبانزد همه است، هر کجا لازم باشد صحبت می کند. وی افزود: شنیدم کسی دانسته یا ندانسته به ایشان اهانت و جسارت کرده است؛ این ناشکری‌ها اثر بد دارد. باید به تمام عزیزان ازجمله امام، مقام معظم رهبری و همه‌ مراجع احترام بگذاریم، زیرا حق‌ دارند؛ اینها پدر امت هستند.

حمایت جامعه مدرسین حوزه از آیت‌الله صافی‌گلپایگانی

در پی حمله‌های اصولگرایان به آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در بیانیه‌ای از اصحاب رسانه خواست اخلاق رسانه‌ای را رعایت کرده و از تکمیل پازل دشمن و ایجاد اختلاف و دودستگی پرهیز کنند. همچنین حملات به مراجع، واکنش جمعی از استادان، طلاب و فضلای حوزه علمیه قم را به‌دنبال داشت. این عده در نامه‌ای سرگشاده ضمن محکوم‌کردن توهین به مرجعیت شیعه، خواستار برخورد با نویسنده این مطلب شدند.

 آیت‌الله نوری‌همدانی: مسئولان در حل مشکلات مربوط به گرانی و تورم بکوشند

آیت‌الله حسین نوری‌همدانی از مراجع تقلید نیز چند روز پیش در موضعی همسو با سایر مراجع منتقد وضعیت موجود، یکی از نعمت‌های بزرگ الهی را توفیق خدمت به مردم دانسته و از مسئولان خواسته بود در حل مشکلات مربوط به گرانی و تورم بکوشند. شرایط سخت اقتصادی بر کسی پوشیده نیست و اینکه بسیاری در تأمین نان شب خود ناتوان هستند، حقیقتی کتمان‌نشدنی است، حال چگونه سکوت در برابر مشکلات این‌چنینی از سوی تندروهایی که کارنامه روشنی در مخالفت با رفع تحریم‌ها دارند، به‌عنوان وظیفه مراجع تعریف می‌شود، جای سؤال دارد که منافع ادامه خودتحریمی برای کشور چه خواهد بود؟ اینکه کاسبان تحریم‌ از هیچ کوششی برای به‌نتیجه‌نرسیدن برجام دریغ نکردند و تندروها در مواضعی همسو با اسرائیل و دشمنان ایران خواستار لغو برجام و بازگشت تحریم‌ها بودند، همچنان یکی از مهم‌ترین ابهام‌های سیاسی در ایران است.

سیدحسن خمینی: دین برای آیت‌الله صافی‌گلپایگانی، فقط و فقط«دین خدا»است

سید حسن خمینی هم  با انتشار عکسی از آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی و خودش، در صفحه اینستاگرامش نوشت: «در زمره عالمان بزرگی که در قید حیات‌اند، دو سه تن هستند که برای من نه‌تنها از جهت «علم و منزلت والای زعامت»، که از جهتی دیگر ارزشمندند: «اینکه در حضورشان احساس آرامش می‌کنی» و حس می‌کنی که آنچه می‌گویند، هیچ ریشه‌ای در «منیت فردی یا محبت قبیله‌ای» ندارد. ‌به جرأت می‌توان گفت که دین برای ایشان، فقط و فقط «دین خدا» است».

  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش