سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
۲۲:۱۵ - ۳۰ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۲۷۰۲
سیاست داخلی

خودکامگی دولتمردان رئیسی و تصورشان از حق مردم | سقوط علم و فرهنگ در دولت سیزدهم

تفکرات دولتمردان رئیسی,دعوت به سکوت
نوع تفکری که در اظهارات این مقام‌های دولتی آشکار شده است، بسیار هولناک و از بنیاد خطرناک است. این تفکر فقط منکر آزادی یا حقوق اساسی انسان‌ها نیست، بلکه برای حفظ خود به‌صراحت ذات هویت انسانی را به نفی و انکار کشانده است.

کامبیز نوروزی،کارشناس حقوق و رسانه در روزنامه هم میهن نوشت:فعلاً کاری به این ندارم که اعتراض‌های چند هفتۀ اخیر در دانشگاه‌ها و برخی مدارس از نظر سیاسی درست است یا نه، اما اعتراض یک حق اساسی است و هرکس می‌تواند در چارچوب قواعد حقوقی و نظامات جامعۀ مدنی از این حق استفاده کند. چنین اعتراضاتی، حتی اگر وارد هم نباشند، بیانگر احساس مسئولیت اجتماعی افراد است. اما تأسف‌بار است که دو مقام ظاهراً علمی و فرهنگی کشور اعتراض را در حد عدم سلامت یا عدم تعادل روان نگاه کرده و به سخافت تحریف می‌کنند.

بعد از اظهارات وزیر آموزش و پرورش در مورد ارجاع دانش‌آموزان معترض به روان‌شناس، اینک سعدالله نصیری‌قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز در سخنی در مورد دانشجویان معترض مشابه می‌گوید: «ممکن است مجبور شویم دانشجویی را به مشاوره یا روان‌پزشک ارجاع دهیم، چراکه قرار نیست امنیت ۲۰هزار دانشجو را به خاطر تعداد حداقلی از دانشجویان که خاطی هستند به خطر بیندازیم.»

در باب سقوط علم و فرهنگ در دولت همین مقدار بس که دو مقام رسمی که قاعدتاً باید منادی و مروج بینش علمی و تفکر فرهنگی باشند، چنین سخنان غیرعلمی و غیرحقوقی و خودکامانه‌ای بر زبان می‌رانند.

معنا و مفهوم اظهارات آقای رئیس دانشگاه شهیدبهشتی و آقای وزیر آموزش و پرورش این است که دانش‌آموز یا دانشجویی که معترض است، گویی دچار اختلال یا عدم تعادل روانی است که باید تحت مشاوره و مداوا قرار گیرد. آنها چنان درک نازل و البته بسیار خطرناکی دارند که گویی ارجاع به روان‌شناس یا روان‌پزشک در حکم یک تنبیه است و با این جملات دانش‌آموز یا دانشجوی معترض را انگار تهدید می‌کنند.

دیدگاهی که چنین سخنانی بر زبان می‌آورد، ناخواسته مکنونات درونی خود را بروز می‌دهد که تسلیم و انقیاد یکی از معیارهای سلامت روان است. اگر کسی تسلیم نشود، اعتراض کند و جویای حقی بشود که برای خود و جامعه قائل است، لابد از سلامت روان برخوردار نیست. او باید درمان شود و یاد بگیرد که تسلیم و منقاد باشد، هرچه گفتند اطاعت کند و مجری فرمان‌هایی شود که به او می‌دهند. در فیلم معروف «دیوانه از قفس پرید» یا پرواز بر فراز آشیانۀ فاخته، ساختۀ میلوش فورمن پرستار راچد برای ممانعت از اعتراض‌های رندال مک مورفی، ترتیبی می‌دهد که تکه‌ای از مغز او را بردارند تا در یک زندگی گیاهی اعتراضی از او سر نزند. میلوش فورمن در این فیلم انتقادی به‌صورت نمادین جامعه‌ای را تصویر می‌کند که در آن اعتراض ممنوع است و برای جلوگیری از آن مغز اعضای جامعه هدف قرار می‌گیرد و یک زندگی نباتی به آنها تحمیل می‌شود.

این دیدگاه میل به خودکامگی را به سرحد خطرناک‌ترین نظریه‌ها می‌رساند. انسان سالم، انسانی است که ساکت باشد، صدایش درنیاید، تسلیم زور شود و در برابر قدرت سرتعظیم فرود بیاورد. هرکس غیر از این بود فاقد تعادل روانی است و باید که به روان‌پزشک ارجاع شود تا درس عبرتی باشد برای دیگران که به قول رئیس دانشگاه شهیدبهشتی، «قرار نیست امنیت ۲۰ هزار دانشجو را به خاطر تعداد حداقلی از دانشجویان که خاطی هستند به خطر بیفتد». در چنین نگاهی روان‌پزشک و روان‌شناس نه درمانگر روان‌های آسیب‌دیده و نجات‌بخش انسان و رنج‌های انسانی، که مأمور اجرای مجازاتی است که با از بین بردن قوۀ اعتراض در دانش‌آموز و دانشجو باعث عبرت دیگر دانش‌آموزان و دانشجویان می‌شود.

نوع تفکری که در اظهارات این مقام‌های دولتی آشکار شده است، بسیار هولناک و از بنیاد خطرناک است. این تفکر فقط منکر آزادی یا حقوق اساسی انسان‌ها نیست، بلکه برای حفظ خود به‌صراحت ذات هویت انسانی را به نفی و انکار کشانده است. 

  • 21
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۵
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام اینکه بخواهیم سقوط علم و فرهنگ را به دولت آقای رئیسی محدو کنیم ظلم به تاریخ است چراکه با مطالعه تاریخ ۳۰۰ سال گذشته ایران متوجه خواهیم شده که این جامعه،تن پرور، عقب مانده و استبداد پذیر،عامل اصلی ظهور و بروز این پدیده ها هستند
فعلا که بر مصدر قدرت اند بیسوادهای بی دانش امید واریم شر اینگونه مقامات از سر کشور ...
وقتی دموکراسی رعایت نشه یه مشت بیسواد روی صندلی خواهند ماند و متکبر و خودکامه می‌شوند و اینگونه اراجیف می‌بافند. حتا ذره ای از اسلام اجرا نمی‌کنند و فقط حجاب راعلم عثمان کرده اند.
مردم ایران را این حجم از اراجیف دیگر صبرسان لبریز شده است و امیدوارم روزی برسد هیچ بی سوادی بر مستد قدرت ننشیند و بر مردم اظهار فصل و دانایی نکند
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش