یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
۱۱:۳۳ - ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۰۵۸۸
سیاست داخلی

ادامه فشار بر روزنامه‌نگاران و بازداشتی‌ها | واکنش‌ها به اعلام اتهامات الهه محمدی و نیلوفر حامدی

بازداشت روزنامه نگاران,واکنش‌ها به اعلام اتهامات الهه محمدی و نیلوفر حامدی
با گذشت بیش از ۲۲۰ روز از آغاز بازداشت‌ها همچنان وضعیت بر اهالی رسانه و قلم مثل سابق است. سه روزنامه‌نگار سعیده شفیعی، مهرنوش زارعی و نسیم سلطان‌بیگی برای ارائه آخرین دفاع به دادسرای اوین احضار شده‌اند و همچنین از ارائه دارو به کیوان مهندی خودداری می‌شود.

با گذشت بیش از ۲۲۰ روز از آغاز بازداشت‌ها همچنان وضعیت بر اهالی رسانه و قلم مثل سابق است. سه روزنامه‌نگار سعیده شفیعی، مهرنوش زارعی و نسیم سلطان‌بیگی برای ارائه آخرین دفاع به دادسرای اوین احضار شده‌اند و همچنین از ارائه دارو به کیوان مهندی خودداری می‌شود.

دیوار کوتاه روزنامه‌نگاران

در این روزگار و شرایط سخت روزنامه‌نگاران، علاوه بر فشارهایی که از سوی دستگاه‌های مختلف بر خبرنگاران وارد می‌شود، برخی مسئولان نیز به ساحت روزنامه‌نگاری توهین می‌کنند. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران نسبت به این ماجرا اعتراض کرده و این رفتارها را محکوم کرده است. در بیانیه این انجمن صنفی آمده است: «دو اتفاق رسانه‌ای در روزهای اخیر، نشان از وضعیت نابسامان جایگاه روزنامه‌نگاری در ایران است. در یکی از این دو رویداد، مسعود درخشان میهمان یک برنامه تلویزیونی به صراحت روزنامه‌نگاران را «منحط» می‌خواند و در رویداد دیگر علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی، حتی یک کلمه انتقادی را برنمی‌تابد و در نامؤدبانه‌ترین شکل ممکن، به خبرنگاری که از وی سؤال کرده است، توهین می‌کند و حکم به اخراج خبرنگار از جلسه می‌دهد.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران ضمن حمایت از خبرنگاران حاضر در جلسه، با محکوم‌کردن توهین و اخراج خبرنگاران از حوزه کاری ایشان، بر ارزش‌های اجتماعی فعالیت روزنامه‌نگاران در شرایط سخت فعلی تأکید می‌کند و به همکاران خود پیشنهاد می‌دهد در برخورد با مسئولانی که جایگاه روزنامه‌نگاری را درک نکرده و توهین روا می‌دارند، به‌طور منسجم اعتراض کرده و از پوشش خبری فعالیت‌های آنان خودداری کنند».

واکنش‌ها به اعلام اتهامات الهه محمدی و نیلوفر حامدی

در روز پنجم اردیبهشت سخنگوی قوه‌ قضائیه از صدور کیفرخواست علیه «نیلوفر حامدی» و «الهه محمدی»، روزنامه‌نگاران دو روزنامه «شرق» و «هم‌میهن»، خبر داده بود. سخنگوی قوه قضائیه بعد از گذشت بیش از ۲۰۰ روز از بازداشت «موقت» این دو روزنامه‌نگار، اتهامات آنها را «همکاری با دولت متخاصم آمریکا»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» اعلام کرد.

نعمت احمدی در گفت‌وگو با وکلا‌پرس اصل بازداشت موقت آنها را محل سؤال دانست و گفت: «وقتی متهم آدرس و مکان مشخصی دارد و فردی شناخته‌شده است، بنابراین دسترسی به او آسان و بازداشت موقت سخت‌ترین قرار است‌». این حقوق‌دان افزود: «هر کسی که تحت تعقیب قرار می‌گیرد، پرونده حداکثر باید تا ۲۴ ساعت تکمیل شود و به دادسرا ارجاع داده شود و در دادسرا هم باید طبق قانون برای دسترسی آسان به متهم، قرار صادر شود. این قرار از التزام به حضور است تا کفالت و وثیقه و در موارد خاص بازداشت موقت».

کامبیز نوروزی، حقوق‌دان، نسبت به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا نیز واکنش نشان داد و نوشت: «نمی‌توان دولت ایران و آمریکا را دولت‌های متخاصم شناخت؛ چراکه هم از لحاظ حقوق بین‌الملل و هم از نظر حقوق داخلی دارای آثار گسترده و مهمی خواهد بود. دولت‌های ایران و آمریکا هیچ‌گاه بعد از انقلاب در حالت دولت‌های متخاصم از لحاظ حقوق نبوده‌اند. در برخی پرونده‌های خاص اتهاماتی از این دست وارد می‌شود که حتی پایه‌های آن هم محل ایراد است که شایسته دستگاه قضائی ایران نیست».

ادامه احضار روزنامه‌نگاران

سعیده شفیعی، مهرنوش زارعی و نسیم سلطان‌بیگی سه روزنامه‌نگار به دادسرای زندان اوین احضار شده‌اند. این سه روزنامه‌نگار که در جریان ناآرامی‌ها بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شده بودند، حالا طی ابلاغیه‌های جداگانه‌ای برای ارائه آخرین دفاع احضار شده‌اند.

قوه‌ قضائیه در ابلاغ صادر‌شده برای این روزنامه‌نگاران به آنها از تاریخ صدور پنج روز فرصت داده است تا برای ارائه آخرین دفاع، به دادسرای اوین مراجعه کنند. از‌جمله اتهاماتی که این روزنامه‌نگاران با آن مواجه هستند، می‌توان به «تبلیغ علیه نظام» اشاره کرد که مصداق طرح این اتهام «نوشته‌های مختلف آنان» عنوان شده است.

نسیم سلطان‌بیگی، روزنامه‌نگار، در دی‌ ۱۴۰۱، هنگامی که قصد سفر به خارج از ایران را داشت، در فرودگاه بین‌المللی تهران بازداشت شد.

سعیده شفیعی و مهرنوش زارعی، دو روزنامه‌نگار شناخته‌شده دیگر نیز دوم بهمن ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شده بودند.

عدم تحویل داروی کیوان مهتدی

آنیشا اسداللهی، همسر کیوان مهتدی، از وضعیت نامساعد همسرش و فشارهای مضاعف بر او می‌نویسد. او نوشته است که کیوان مهتدی از گرفتن داروهایش در زندان محروم است. به گفته او، پنجم اردیبهشت نزدیک به دو ماه شد که اجازه دریافت هیچ دارویی را به این نویسنده نمی‌دهند. همسر او تشریح کرده است:

۱. اسفند‌ پارسال اعلام کردند کیوان مهتدی ممنوع‌الملاقات است و ایشان را عملا چهار هفته و از آخرین ملاقات سال محروم کردند.

۲. از اوایل اسفند از تحویل داروهای ‎کیوان مهتدی به بهانه تهیه نسخه خودداری کردند؛ درحالی‌که پس از تهیه نسخه پزشک، آن‌هم از داخل زندان، مجددا اواخر اسفند برای تحویل دارو کارشکنی‌‌ها ادامه پیدا کرد.

علی‌رغم اینکه در آیین‌نامه اجرائی زندان‌ها پیش‌بینی شده است که مسئولان زندان باید تدابیر لازم برای درمان و دسترسی زندانیان به داروهای لازم را پیش‌بینی کنند. اولین جلسه دادگاه این نویسنده در ۹ آبان برگزار شد و روز دوشنبه ۱۹ دی‌ ۱۴۰۱، حکم کیوان مهتدی، نویسنده و مترجم، به وکیل او امیر رئیسیان ابلاغ شده است. طبق این حکم او به اتهام «اجتماع و تبانی» به پنج سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

  • 18
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش