یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۳۳ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۵۹۹
سیاست داخلی

بازگشت امضاهای طلایی در دوره زاکانی/ صدور مجوز ساخت و سازهای سوال برانگیز در شهرداری

امضاهای طلایی در شهرداری,بازگشت امضاهای طلایی به حوزه شهرسازی شهرداری
امضاهای طلایی به حوزه شهرسازی شهرداری تهران بازگشته است. حوزه شهرسازی شهرداری منبع درآمدی شهر مدیریت شهری بوده و خبرها حاکی از بازگشت امضاهای طلایی است. 

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ به نظر می‌رسد امضاهای طلایی به حوزه شهرسازی شهرداری تهران بازگشته است. حوزه شهرسازی شهرداری منبع درآمدی شهر مدیریت شهری بوده و خبرها حاکی از بازگشت امضاهای طلایی است.

بیشترین درآمد شهرداری از حوزه شهرسازی و با دادن تراکم‌ها کسب می‌شود. دسترسی شهرداران مناطق به این بخش از حوزه شهرسازی و معماری شهرداری تهران در گذشته باعث ایجاد رانت‌های عجیب و غریبی شد و به قول معروف شهرفروشی‌ در دوره‌های گذشته به اوج خود برسد. در آن زمان برخی از پیمانکاران به جای مطالبات خود هولوگرام‌ دریافت می‌کردند. هولوگرام‌ها همان تراکم‌های سیار بود که به ساخت و سازها برج‌ها در کوچه پس کوچه‌های باریک و خیابان‌های عریض - بیشتر در مناطق شمالی شهر تهران - تبدیل شد.

پس از ورود اصلاح‌طلبان به حوزه شهری، محمدعلی نجفی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد و نجفی در قدم اول هولوگرام‌ها را متوقف کرد. چرا که گفته می‌شد در آخرین روزهای دوره قبل از نجفی هولوگرام‌ها به صورت فله‌ای صادر شده و باید راستی آزمایی شود. درست است که این راستی‌آزمایی عصبانیت برخی از رانت‌بگیران شهرداری را در پی داشت، اما در نهایت به ابطال بخشی از آن منتج شد.

پس از استعفای محمدعلی نجفی و برکناری محمدعلی افشانی در شهرداری، پیروز حناچی که بر مسند شهرداری تهران تکیه زد و برای متوقف کردن امضاهای طلایی شهرداران و کاسبان شهرداری، سیستم فروش تراکم را قفل کرد. حناچی از شورای عالی معماری و شهرسازی به شهرداری آمده بود و می‌دانست تراکم فروشی فراتر از طرح تفصیلی چه بلایی بر سر ابرشهر بی‌در و پیکر تهران به عنوان پایتخت ایران می‌آورد.

پس از روی‌کار آمدن علیرضا زاکانی، سیستم‌های شهرداری هک شد. برخی به صورت شائبه‌برانگیزی معتقد بودند که این هک برای باز شدن قفل‌های سیستم شهرداری است. حتی مصطفی میرسلیم، رئیس وقت کمیته شفافیت مجلس در آن زمان از اخراج عجیب حدود ۹ مدیر در حوزه IT شهرداری خبر داد.

پس از آن که سیستم‌های شهرداری به حالت عادی بازگشت و مردم عادی دوباره با قفل‌های صدور پروانه در شهرداری روبرو شدند. اما حالا به نظر می‌رسد معاونت شهرسازی و معماری تصمیم گرفته که امضاهای طلایی برای فروش تراکم فراتر از طرح تفصیلی را به شهر تهران بازگرداند. آنها این امضاهای طلایی را در حالی به تهران بازمی‌گردانند که زیست‌پذیری آن اشباع شده و پایتخت‌نشینان با مشکلات عدیده‌ و حیاتی – مانند کمبود آب شرب، آلودگی هوا، ترافیک و... روبرو هستند.

 روز ۲۴ اردیبهشت امسال معاونت شهرسازی تهران دسترسی جدیدی برای شهرداران مناطق به وجود آورده که بتوانند برای املاکی که دستور نقشه آنها قبل از مرداد ۹۸ است، مجوز صادر شود. البته برخی از اعضای شورای شهر تهران در صحن علنی از صدور مجوز ساخت و ساز برای املاکی خبر دادند که ۲۰ و حتی بیشتر از ۲۰ سال از مجوز آنها گذشته بود. علی‌ایحال با ابلاغ این نامه از سوی مجتبی طبقی، سرپرست اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه معاونت شهرسازی و معماری شهردازی تهران شاهد بازگشت امضاهای طلایی خواهیم بود.

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش