۱۳:۳۶ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۱۰۶۹۲۳
سیاست داخلی

درخواست برای اقدام قضایی عليه قاليباف

محمد باقر قالیباف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

«قالیباف و حاشیه» دو واژه‌ای که نسبت نزدیک به هم دارند؛ چه آن روزها که کلید بهشت در جیبش بود و چه حالا که گویی صداوسیما اتاق کار اوست چرا که یک طرفه سخن می‌گوید بدون آنکه دیگران فرصتی برای حضور در جام جم برای پاسخ به ادعاهای شهردار اسبق ندارند. نکته قابل تامل آنجاست که قالیباف در برنامه «بدون توقف» صداوسیما بیش از همه در تکذیب بدهی ۵۲ هزار میلیاردی شهرداری صحبت کرد یعنی همان موضوعی که چندی پیش از سوی سیدمحمود میرلوحی عضو شورای شهر مطرح و با شکایت قالیباف به ۶ ماه حبس و شلاق محکوم شد! اکنون سوال این است که اگر این بدهی واقعیت ندارد چرا شهردار اسبق اصرار دارد که با شیوه‌های مختلف آن را تکذیب کند. یکی از گمانه‌هایی که درباره رفتارهای قالیباف مطرح می‌شود تلاش برای رفع اتهامات است تا به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ وارد کند. او یکی از پرشکست‌ترین کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری است و تصور نمی‌شود او روحیه پذیرش شکست مجدد در این انتخابات را داشته باشد. گمانه دیگری در این راستاست که قالیباف نمی‌خواهد اتهامی در دوره جلوس او بر کرسی شهرداری ثبت شود بنابراین برای نیل به این هدف از هر مسیری استفاده می‌کند که از جمله آنها شکایت از عضو شورای شهر و رجوع به رفیق قدیمی‌اش یعنی صداوسیماست. آنچه قالیباف در صدا وسیما مطرح کرد با واکنش اعضای شورای شهر مواجه شد چرا که او در واضح‌ترین حالت اعضای این شورا را به دروغگویی متهم کرد. قالیباف در حالی به شکایت از عضو شورای شهر پرداخت و در برنامه تلویزیونی موضوعات خاصی را متوجه اعضای بهشت کرد که چندی قبل از رسیدگی به پرونده تخلفاتش خبر داده شد. ۹ تیر ماه دادستان تهران گفت:«در دوره نجفی شهردار سابق، حدود ۱۲ پرونده به دادستانی تهران ارجاع شده است که تمام این پرونده‌ها در دستور رسیدگی بازپرس قرار دارد و ما از نماینده شهرداری نیز توضیح خواستیم.»

 

همه دروغ می‌گویند!

شهردار اسبق تهران درباره اظهارات مطرح شده از سوی مدیریت شهری تهران درباره بدهی ۵۴ هزار میلیارد تومانی شهرداری به مدیریت شهر در دوره چهارم اظهار کرد: این موضوع را کاملا تکذیب می‌کنم. این رقم ۵۴ هزار میلیارد تومانی که مدیریت شهری فعلی به مدیریت شهری قبلی نسبت می‌دهد، یک دروغ بزرگ است و بنده آن را تکذیب می‌کنم و در واقع هر کسی که نخواهد کار کند و بخواهد در قدرت بماند باید دروغ بگوید. محمدباقر قالیباف تصریح کرد: این افراد، برای ماندن در قدرت علاوه بر اینکه باید دروغ بگویند باید ذلت هم بپذیرند و زد و بند کنند و در واقع چون کشور و جامعه نیاز به کار دارد این افراد می‌آیند و بهانه‌های بیخودی می‌گیرند. وی بیان کرد: وقتی شورای چهارم تمام شد ما گزارش‌هایی را در خصوص میزان بدهی‌ها و اموال شهرداری تهران به شورای چهارم دادیم و این موضوع به‌صورت مصوبه شورا درآمد که میزان بدهی‌های شهرداری چقدر است و در نهایت نیز این مصوبه به شورای پنجم ارائه شد و هم‌اکنون نیز اسنادش موجود داست. قالیباف تصریح کرد: در آن مصوبه میزان بدهی‌های شهرداری تهران ۱۶ هزار میلیارد تومان بود که از آن رقم ۱۴هزار میلیارد تومان مربوط به طلب شهرداری از دولت است که این موضوع در دوره آقای نجفی شهردار وقت تهران نیز تاکید شد علاوه بر اینکه باید دولت دهم یک میلیارد دلار براساس مصوبه مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام به شهرداری می‌داد که این موضوع نیز محقق نشد. شهردار اسبق درباره اموال شهرداری تهران تصریح کرد: متاسفانه عنوان شده است که این اموال فروخته شده است که این حرف‌ها، حرف‌های درستی نیست چرا که همه موارد اموال نقد و غیرنقد در شهرداری تهران ثبت شده است و دارایی‌ها و اموال و زمین‌های شهرداری تهران در دوره گذشته نسبت به زمان مدیریت قبل دو برابر افزایش یافته است. در حالی قالیباف منکر بدهی می‌شود که همین دیروز و روزهای قبل پیمانکاران برای دریافت بدهی خود در مقابل شهرداری تجمع کرده بودند.

 

اشد مجازات برای دو عضو شورا

روز گذشته رئیس شورای شهر تهران با اشاره به احضار میرلوحی و خداکرمی به دادگاه گفت: در حال حاضر اشد مجازات برای آنها در نظر گرفته شده است. محسن هاشمی افزود: سخنانی که از شهردار اسبق پخش شد ظلم به شورا و شهرداری بود و امیدوارم با واقع‌گرایی از این تجربه سخت عبور کنیم. رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه سال ۹۷ سال قضاوت مردم در عملکرد مدیریت شهری و لیست امید است، اظهار کرد: در چند روز گذشته اتفاقات ناعادلانه‌ای برای شورای شهر افتاد و میرلوحی و خداکرمی به دلیل سوء تفاهم نتوانستند از خود در دادگاه دفاع کنند و اشد مجازات برای آن‌ها در نظر گرفته شد و امیدواریم در واخواهی دفاع مؤثری انجام شود.

 

هنوز قالیباف شهردار تلویزیون است؟

سیدمحمود میرلوحی که به تازگی با شکایت قالیباف به ۶ ماه حبس و شلاق محکوم شده است هم دیروز به اظهارات محمدباقر قالیباف شهردار تهران در برنامه بدون توقف اشاره کرد و گفت: با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مشورت کردیم و قرار شد تذکر حقوقی در این زمینه برای پیگیری به پیروز حناچی شهردار تهران بدهیم. وی با تأکید بر این موضوع که مسأله بدهی شهرداری در دوره گذشته واقعیت دارد، گفت: متأسفانه شهردار اسبق تهران با ادبیات سخیف به این موضوع اشاره کرد و مدیریت شهری اعم از محمدعلی نجفی، افشانی و حناچی (شهرداران یک و نیم سال گذشته) و اعضای شورای شهر را محکوم به دروغگویی کردند. میرلوحی گفت: از صدا و سیما درخواست می‌کنیم فرصتی به شورا و شهرداری بدهد تا با حضور در رسانه ملی به این صحبت‌ها پاسخ دهد. وی همچنین از بخش حقوقی شورا درخواست کرد که در اقدام حقوقی موضوع را پیگیری کنم. عضو شورای شهر تهران تأکید کرد: همچنین با اعضای کمیسیون برنامه و بودجه (رسولی، آروین و الویری) جلسه داشتیم و قرار شد پاسخ کتبی در این باره ارائه کنیم و کمیسیون اقدام قضائی را در این زمینه انجام می‌دهد. میرلوحی با بیان اینکه از صدا و سیما گله دارم چرا که همچنان محمدباقر قالیباف را شهردار تهران می‌داند، گفت: این در حالی است که در دهه فجر تعداد زیادی پروژه عمرانی افتتاح و بهره‌برداری شد ولی به این موضوع پرداخته نشد. وی همچنین با بیان این‌که ۶-۷ ماه است که گزارش رسمی مالی با امضای پنج نفر روی میزم است، ادامه داد: ارائه آن به روزنامه‌ها کاری ندارد، اما به نظرم درست نیست در شرایطی که بنگاه‌های بدهکار خوشنام نیستند، این کار را انجام دهیم. میرلوحی با بیان این‌که هنگامی که ما مدیریت شهری را در دست گرفتیم بانک‌ها همکاری نمی‌کردند، اظهار کرد: مثلاً برای ساخت پل صدر فاینانس خارجی گرفته بودند، اما کارهایش را انجام ندادند و ما آمدیم و با بانک‌ها گفت‌وگو کرده و حتی مجوز انتشار ۲۰۰۰ میلیارد اوراق مشارکت را گرفتیم و حتی برخی حساب‌ها نیز استمهال شده، اما دقت داشته باشید که فقط مدیریت شهری ۲۰ هزار میلیارد تومان به بانک شهر بدهی دارد و باید بخشی از بدهی‌هایمان را بدهیم تا آنها به خط ۶ مترو پول تزریق کنند. وی با بیان این‌که لیست پیمانکاران مشخص شده است و باید حناچی آن را منتشر کرده و ملاحظات را کنار بگذاریم، گفت: براساس گزارشی که معاون سابق مالی شهرداری اعلام کرده است، رقم بدهی شهرداری ۵۶ هزار میلیارد تومان است که این بدهی‌ها شامل بدهی به بانک‌ها، پیمانکاران و احکام قضایی است. عضو کمیسیون بودجه شورای شهر تهران با بیان این‌که در دوره گذشته آنها مرتباً وام می‌گرفتند، گفت: حتی برای پرداخت حقوق پرسنل وام می‌گرفتند، اما در دوره ما هیچ دریافتی برای پرداخت حقوق نداشتیم. میرلوحی با بیان این‌که ۱,۰۰۰ میلیارد تومان هولوگرام راستی‌آزمایی شد و تعدادی از آنها ابطال شده است، گفت: حناچی باید لیست پیمانکاران را بدهد تا مشخص شود میزان بدهی به پیمانکاران و بانک‌ها چقدر است. عضو کمیسیون بودجه‌ای شورای شهر تهران با بیان این‌که ما با پدیده‌ای مواجه هستیم که روزانه ۱۷ میلیارد تومان سود بانکی باید شهرداری پرداخت کند، ادامه داد: شهرداری باید برنامه‌ای بیاورد و در آن مشخص کند که بدهی‌ها را چگونه می‌خواهد پرداخت کند و اخباری دریافت کرده‌ایم دال بر این‌که آنها در حال تدوین این برنامه هستند.

 

دیوار حاشا بلند است

حسن خلیل آبادی، عضو شورای شهر تهران هم در حساب توئیتر خود در واکنش به سخنان قالیباف در یک برنامه تلویزیونی گفت:«در دوره گذشته شخصی می‌گفت صدای اعتراض مردم، نوار است و حالا می‌گویند بدهی دروغ است. دیوار حاشا هم بلند است! سری به خیابان بهشت بزنید تظاهرات مکرر طلبکاران شهرداری دروغگو را مشخص می‌کند. البته بلاتشبیه! »

 

مطهره شفیعی

 

armandai​ly.‎​ir
  • 13
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.6 stars from 14 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید