یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
۱۳:۱۸ - ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۸۲۹
سیاست خارجی

آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس/ بیانیه گروسی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران

شورای حکام, نشست فصلی شورای حکام آژانس
نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی امروز در وین آغاز به کار کرد.

به گزارش تسنیم، نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین آغاز به کار کرد و رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در ابتدای این نشست بیانیه افتتاحیه را قرائت کرد.

این نشست امروز دوشنبه ۱۴ خردادماه آغاز به کار کرد و تا روز جمعه ۱۸ خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

موضوع هسته‌ای ایران و اجرای موافقتنامه جامع پادمانی از جمله موضوعات در دستورکار در این نشست خواهد بود.

هفته گذشته گزارش محرمانه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بین اعضای شورای حکام ارائه و در این خصوص جزئیاتی توسط رسانه های غربی در این باره منتشر شد.

در این بین برخی رسانه‌ها از جمله وال استریت ژورنال، گزارش ها و زمزمه هایی در خصوص برنامه کشورهای اروپایی برای تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حکام منتشر کردند و همچنین مدعی شدند که آمریکا با رویکرد سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه در خصوص تصویب قطعنامه علیه ایران مخالف است.

طبق گزارش وال استریت ژورنال انگلیسی ها و فرانسوی ها به واشنگتن از قصد خود برای قطعنامه‌ای تند برعلیه ایران گفته‌اند. همچنین این رسانه افزود که آمریکا خلاف دفعات قبل و فشاری که پیش از هر نشست شورای حکام اعمال می داشت، تعدادی دیگر از کشورها را نیز برای رای ممتنع در این نشست تحت فشار قرار داده است.

در این بین کشورهای غربی که در حال یک اقدام تکنیکال جهت مشوش کردن اوضاع داخلی ایران و همچنین تاثیرگذاری بر روند انتخابات در ایران هستند، باید به این نکته توجه کنند با توجه به تجربه دفعات قبل که در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۱ رخ داد، اگر اقدام به صدور قطعنامه‌ای کنند،  ایران هم عکس العمل نشان خواهد داد و این موضوع بیش از آنکه به ضرر ایران باشد به ضرر خود آنها خواهد بود و متفاعد می‌شوند که ایجاد هزینه‌ سیاسی برای ایران باعث هزینه علیه خود آن‌ها خواهد شد.

ایران بارها نشان داده است که به دنبال تعامل و همکاری سازنده با آژانس در خصوص برنامه صلح آمیز هسته‌ای خود است و در این‌باره کاملا با ثبات قدم عمل کرده، اما در عین حال در مقابل سیاسی کاری‌ها و فشارهای اعضای غربی هیچگاه دست بسته نبوده و پاسخ در خوری به رفتارهای دوگانه و سیاست های مخرب آنان داده است.

بیانیه گروسی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در بیانیه آغازین خود در نشست شورای حکام آژانس در وین در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران، با اشاره به آخرین گزارش خود در رابطه با راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل گفت: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران، از جمله اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد در حال افزایش است.

وی مدعی شد که آژانس انرژی اتمی تداوم دانش خود را در رابطه با تولید و موجودی سانتریفیوژها، روتورها، آب سنگین و کنسانتره سنگ اورانیوم را از دست داده است.

گروسی افزود: بیش از سه سال از توقف موقت اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران می‌گذرد و بنابراین بیش از سه سال از زمانی که آژانس قادر به دسترسی تکمیلی در ایران بوده، گذشته است.

وی به گزارش خود درباره توافق‌نامه پادمانی NPT (معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و مدعی شد هیچ پیشرفتی در حل‌وفصل مسائل پادمانی باقی‌مانده حاصل نشده است.

گروسی در ادامه ادعاهای خود گفت: ایران توضیحات فنی معتبری در رابطه با وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ورامین و تورقوزآباد به آژانس ارائه نکرده یا آژانس را از مکان(های) فعلی مواد هسته‌ای و یا تجهیزات آلوده مطلع نکرده است.

مدیر کل آژانس تصریح کرد: ایران همچنان کد اصلاحی ۳.۱ را اجرا نمی‌کند، زیرا اعلام کرده که اجرای آن را به حالت تعلیق درآورده است. این مسائل پادمانی باقی‌مانده ناشی از تعهدات ایران ذیل توافق‌نامه جامع پادمانی است و برای اینکه آژانس در موقعیتی باشد که تضمین دهد برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح‌آمیز است، باید حل و فصل شوند.

وی ادامه داد: بیانیه‌های علنی و بیشتر در ایران درباره توانایی‌های فنی این کشور برای تولید تسلیحات هسته‌ای و تغییرات احتمالی در دکترین هسته‌ای تهران، تنها موجب افزایش نگرانی‌های من درخصوص صحت و کامل بودن اعلامیه‌های پادمانی ایران می‌شود.

گروسی به سفر اخیر خود به تهران در ماه مه و دیدار با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امورخارجه شهید و همچنین «محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اشاره کرد و گفت: من چند پیشنهاد ملموس را برای تقویت مجدد اجرای بیانیه مشترک چهار مارس ۲۰۲۳ با آن‌ها در میان گذاشتم.

مدیرکل دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل با اشاره به تصمیم چندی پیش ایران برای اخراج چند بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دلیل رفتارهای حساس و غیرقانونی گفت از اینکه تهران هنوز این تصمیم خود را لغو نکرده، عمیقا متاسف است.

وی خاطر نشان کرد: با این وجود، من از موافقت ایران مبنی بر اینکه بیانیه مشترک همچنان چارچوبی را برای همکاری با آژانس و رسیدگی به مسائل باقیمانده فراهم می‌کند، استقبال می‌کنم و از ایران می‌خواهم که بیانیه مشترک را از طریق تعامل جدی با پیشنهادات مشخص شده آژانس اجرا کند.

رافائل گروسی علاوه‌براین خطاب به دولت ایران گفت: من مجددا بر درخواست و تمایل خود به ادامه گفت‌وگوهای سطح بالا و تبادلات فنی متعاقب آن که در نتیجه دیدار با وزیر امور خارجه فقید و جناب آقای «علی باقری کنی» سرپرست فعلی وزارت امورخارجه ایران در روزهای ششم و هفتم ماه می در تهران و اصفهان آغاز شد، تاکید می‌کنم.

وی در پایان تصریح کرد: طی ارتباطی که بعدا با آقای کنی داشتم، توافق کردیم که تلاش‌های بیشتری را همان‌طور که در اوایل ماه مه در تهران مطرح شد، دنبال کنیم.

  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش