جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
۱۷:۵۷ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۱۴۳
دولت

جهانگیری: دولت حق اعتراض و انتقاد مردم را به رسمیت می‌شناسد

اسحاق جهانگیری,معاون اول رئیس جمهور
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دولت حق اعتراض و انتقاد مردم را به رسمیت می‌شناسد، گفت:‌ اجازه سوء‌استفاده از اعتراضات مردمی را نمی‌دهیم.

به گزارش تسنیم، اسحاق جهانگیری ظهر امروز در نشست مشترک ستاد بحران، شورای آب و کشاورزی و قرارگاه آبرسانی استان خوزستان با ابراز خرسندی از حضور در میان مردم عزیز و بزرگوار استان قهرمان و شهید پرور خوزستان گفت: نقش خوزستان در قبل و بعد از پیروزی انقلابی اسلامی و فداکاری و خدمات مردم این استان برای اسلام، ایران و جمهوری اسلامی زبانزد است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مردم ایران به خوزستان به عنوان خطه ای مقدس و مهم از سرزمینشان نگاه می‌کنند، افزود: مردم ایران در این خطه جان بهترین عزیزان خود را نثار کردند تا خوزستان همچنان سرافراز و استوار بایستد و ایران با تکیه بر این استان روند توسعه خود را دنبال کند.

وی با اشاره به جلسه با نخبگان، سران عشایر و قبایل مختلف استان خوزستان در شامگاه روز گذشته، گفت: در سخنان نمایندگان خوزستان نگرانی و سوز دل جدی وجود دارد که باید به همه مسائل آنان توجه کرد، اظهار داشت: مهمترین وظیفه مسئولین این است که به درک صحیحی از مسائل برسند، مسائل مطرح شده را بشنوند و قدرت تصمیم گیری داشته باشند.

وی تصریح کرد: مسئولین به هر میزان درک خود را از مسائل دقیق تر کنند تصمیمات بهتری برای کشور می گیرند.

دکتر جهانگیری اظهار داشت: باید به این موضوع بیندیشیم که ۴۲ سال بعد از پیروزی انقلاب و روی کار آمدن ۱۲ دولت و ۱۱ مجلس با گرایش های مختلف چه اقداماتی در کشور انجام شده است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه که در دو دوره نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی شرایط و فضای نمایندگی را به خوبی درک کرده ام، گفت: امروز به عنوان یک مسئول تحمل هر انتقادی که در جلسات مطرح می شود را دارم. هیچ سخن تندی را به دل نمی‌گیرم و بعد از پایان جلسه تمامی سخنان تند را فراموش می‌کنم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه هر مسئول و نماینده ای در جلسات براساس فهم خود از مسائل کشور مطالب خود را هر چند ممکن است دقیق هم نباشد مطرح می کند، ادامه داد: شاید با برخی انتقادات و سخنان موافق نباشیم اما دلیلی نمی شود که سخنان مطرح شده در جلسات شنیده نشود.

وی ادامه داد: باید برای مشکلات مردم در این استان راهکاری پیدا کنیم تا از آلام و رنج ها مردم کاسته شود، این مردم با گرمای طاقت فرسا، قطعی برق، کمی آب و سایر مشکلات مواجهند که باید برای حل این مسائل تدابیر لازم اندیشید.

دکتر جهانگیری با اشاره به بحران ریزگردها و قطعی آب و برق در سال های گذشته، خاطره ای از یک جلسه در ماهشهر برای حل مشکل ریزگردها را یادآور شد و گفت: در سال ۹۵ برای حل مشکلات ریزگردهای این استان تصمیمات بسیار مناسبی نظیر درختکاری، افزایش رطوبت در کانون های ایجاد ریزگرد و کانال کشی اتخاذ شد.

وی ادامه داد: در فروردین ۹۶ و به دنبال جلسات سال قبل در استان خوزستان، دولت یک مصوبه ۴ صفحه ای برای حل مشکلات این استان تصویب کرد که این مصوبه حکم قانون دارد و در همه جا لازم الاجرا است.

‌جهانگیری ضرورت تلاش برای عملیاتی شدن این مصوبات را خاطرنشان ساخت و گفت: باید قدرت مدیریت را در جلسات حفظ کرده و با تسلط کامل و اعصابی آرام مباحث را مورد بررسی قرار داد زیرا مردم شرایط برگزاری چنین جلساتی را می بینند و نباید اجازه دهیم فشارها به مردم منتقل شود و در چنین جلسات به گونه ای تصمیم گیری و عمل شود که اگر دو سال بعد از این جلسه بحث و بررسی انجام شد همه اذعان داشته باشند که تصمیمات عاقلانه و به نفع کشور گرفته شده است.

وی تاکید کرد: مصوبه سال ۹۶ دولت درباره استان خوزستان از قوی ترین مصوبات در جهت حل مشکلات استان خوزستان است.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه مجلس و دولت مهمترین نهادهای اداره کشور در سیاستگذاری و برنامه ریزی هستند، افزود: اعتبارات تخصیص داده شده به استان خوزستان در رتبه اول کشور قرار دارد به طوریکه در هشت سال ۱۷ درصد از سهم اعتبارات آبرسانی شهرها و روستاها کشور به خوزستان اختصاص یافته است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه تخصیص اعتبار و اجرای برنامه توسعه ای باید منجر به افزایش رضایت مردم شود، تصریح کرد: اگر توسعه رضایت مردم را تامین نکرده و مشکلات بیشتر شده باید آسیب شناسی های لازم در این زمینه انجام شود.

وی با بیان اینکه وقتی یک برنامه توسعه با چندین بند به مجلس می رود و تبدیل به کتاب و برنامه توسعه می شود باید عوارض و پیامدهای برنامه های قبلی در نظر گرفته شود، اظهار داشت: در برنامه های توسعه به مسائل برابری و عدالت در جامعه توجه نشده است. آنچه مردم ایران را بیشتر از فقر و نداشتن ها رنج می دهد تبعیض در جامعه است. بنابراین در برنامه های توسعه باید به مسئله نابرابری و تبعیض توجه شود و بعد از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب این مسئله به خوبی آسیب شناسی شود و نمی توان گفت که جمهوری اسلامی ایران کم کاری داشته است.

‌جهانگیری با بیان اینکه در هنگام تحویل دولت در همه زیربناها، کشاورزی و مسئله آب در مناطق مختلف اقدامات زیادی انجام شده است، افزود: با این وجود ما شاهد رضایتمندی شهروندان نیستیم در حالیکه دستاوردها بسیار است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: مجلس ها و دولت های مختلفی در طول سالیان گذشته و طبق تصمیم و رای مردم عوض شده است اما مهم اراده ای است که برنامه توسعه به گونه ای تنظیم شود که پاسخگوی نیازهای مردم باشد.

وی با بیان اینکه بنده تا روزی که رییس جمهور منتخب حکم معاون اول خود را ابلاغ کند همانند روز اول در سال ۹۲ و در حد توان فعالیت می کنم، تاکید کرد: حتی اگر ده ساعت و یا ده دقیقه به پایان کار دولت تدبیر و امید مانده باشد همه وزرا تا روز رای اعتماد کابینه جدید از مجلس باید مسئولیت خود را تا ثانیه های آخر ادامه دهند و پاسخگو باشند.

دکتر جهانگیری با اشاره به سرعت تغییر اقلیم در دو سال گذشته گفت: در سال ۹۸ وزارت نیرو تحت فشار بود که اگر حجم خروجی آب ۲۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه شود همه منطقه خوزستان زیر آب می رود اما در دو سال بعد اکنون در این استان درباره راه حل های مقابله با خشکسالی بحث می کنیم که مردم این استان و کل کشور را رنج می دهد که البته باید مقداری آب از سدها رها سازی شود که به کشت پایین، آب شرب و خطوط قرمز در این زمینه توجه شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: بر خلاف تصور برخی در کشور می توانستیم این دوره خشکسالی را با کمترین دغدغه و با رها سازی ۲۰۰ متر مکعب از سر بگذرانیم که در این صورت همه از دولت تمجید می کردند اما این با مسئولیت سازگار نبود چرا که باید به فکر دولت بعد و یک ماه بعد نیز باشیم.

وی با اشاره به اینکه شلتوک کاری در استان خوزستان در این فصل و با این وضعیت آب انجام شده است، ادامه داد: این کارساز نیست که کسی از مرکز و با امر و نهی با مردم و کشاورزان برخورد کند و مردم از زمین کشاورزی خود اقتصاد و بیشترین درآمد را می خواهند.

دکتر جهانگیری افزود: وظیفه وزیر کشاورزی گفتگو و تشویق کشاورزان برای مطلوب ترین نوع کشت است.

وی با تاکید بر اینکه اگر در جریان سیل سال ۹۸ سدهای بالا دست خوزستان نبود تقریبا خوزستانی نیز وجود نداشت، ادامه داد: در آن سال حجم بالایی سیلاب وارد سدهای استان می شد که پایداری سدها و همچنین میزان رهاسازی و خروج آب از جمله دغدغه ها در آن سال بود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه تامین آب شرب اولویت اصلی است که در هیچ مقطع نباید آب شرب شهروندان با کمبودی مواجه شود ادامه داد: در این دوران خشکسالی گاهی به ۶ هزار روستا با تانکر آب رسانی شد و در خوزستان ۷۰ روستا به وسیله تانکر آب مورد نیاز آشامیدنی به دست مردم رسید که البته به مردم اطمینان می دهم تعداد زیادی از این مسائل حل می شود و با کمک نهادهای مختلف و اعتبارات دولتی نیز تعدادی تانکر برای آبرسانی به روستاها و حل این معضل در کوتاه مدت در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اهمیت توجه به زهاب وارده به کارون تاکید کرد: از همین الان باید به فکر وضعیت آب شهرهای خرمشهر و آبادان باشیم چرا که زهاب کارون و پس زدگی آب خلیج فارس و سایر مشکلات می تواند در آینده مسائلی را برای این منطقه به وجود آورد که باید تدابیر لازم در این زمینه اندیشیده شود.

دکتر جهانگیری همچنین با تاکید بر اهمیت اولویت دادن به کشاورزان خرده پا که تا چند هکتار را در استان خوزستان به زیر کشت می برند، گفت: باید بین کشاورز و وزارت کشاورزی گفتگو و تعامل برقرار شود تا به خوبی این فصل به پایان رسد و مردم و وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی اطمینان یابند که به کشت پاییز آسیبی نمی رسد و نباید ۸۰۰ هزار هکتار کشت پاییزی به خاطر توجه به تنها چند هزار هکتار کشت فعلی فدا شود و مردم مطمئن باشند که دولت تمام تلاش و همت خود را به کار می گیرد تا مسئله آب برای کشت کنونی و همچنین آب شرب در شهرها و روستاها و کشت پاییزی فراهم شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به پخش تصاویر و کلیب هایی که سختی زندگی و معیشت برخی از مردم خوزستان در فضای مجازی تاکید کرد: قطعاً خود مردم استان خوزستان اجازه نمی دهند که چنین اتفاقاتی برای مردم این استان بیفتد.

وی همچنین به اقدامات و تلاش های دولت برای جبران خسارت کشاورزان و دامداران این استان در بحران خشکسالی اشاره و تاکید کرد: وقتی خبر نگرانی و خسارت مردم خوزستان از خشکسالی به هیات دولت رسید، وزیر کشور نامه ای به من نوشت و من سریعاً رئیس ستاد بحران کشور و معاونین وزرا را مسئول پیگیری مشکلات خشکسالی در این استان کردم و پس از آن در جلسه هیات دولت یک پیش نویسی برای حل مشکلات مردم این استان تهیه شد و ۱۱۵۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت ها مصوب شد.

دکتر جهانگیری تصریح کرد: هر دامداری که دامش براثر خشکسالی تلف شده باشد حتماً در حد جایگزین آن دام جبران خسارت می شود و علوفه مورد نیاز دام ها نیز تامین خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: برای جبران خسارات مردم در سیل ۹۸ نیز ۲۳۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شده که ۵۰ درصد از این مبلغ تخصیص یافته است و مابقی این اعتبار نیز تخصیص داده می شود.

وی سپس به محدودیت های فروش و صادرات نفت پس از جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: با چنین محدودیت هایی کشور را اداره می کنیم. ما از زخم زبان زدن ها و اتهام ناکارآمدی به دولت ناراحت نمی شویم و سابقه مدیریتی هر فردی معلوم است و برخی حتی بلد نیستند واژه ای به کار ببرند تا آنها را دست نیندازند.

دکتر جهانگیری تاکید کرد: درباره کارآمدی دولت همین کافی است که در دوره ای با چنین محدودیت های تحریمی به گونه ای عمل کردیم که با کمترین خسارت بیشترین بازدهی را داشتیم و انشاءالله دولتی یک دست و با سه قوه هماهنگ تشکیل خواهد شد و ما هم نظاره گر اقدامات آن دولت خواهیم بود و سخنان خود را در آن زمان خواهیم گفت تا معلوم شود اداره کشور چگونه است ولی الان تنها می شنویم.

معاون اول رییس جمهور در خصوص حل مشکلات آب و فاضلاب استان خوزستان تصریح کرد: در مصوبه سال ۹۶ دولت تاکید شده است که طرح غدیر باید کاملا اجرایی شود که طبق آن طرح مباحث مرتبط با آب و فاضلاب این استان به خوبی دیده شده است.

وی ادامه داد: در زمان برنامه ریزی برای طرح غدیر در مصوبه آمد که اگر فاینانس این طرح انجام نشد از منابع صندوق توسعه ملی و یا منابع جدید نفتی استفاده شود که در سفر قبلی ام به این استان مشخص شد فاینانس طبق قرارداد عمل نکرده است و وزیر نفت اعلام کرد که ۲ میلیارد دلار از منابع نفتی برای اجرای این طرح اختصاص خواهد یافت تا مسئله آب و فاضلاب خوزستان حل شود که البته این میزان اعتبار تا ۲۲۰۰ میلیارد دلار نیز در نظر گرفته شده است.

دکتر جهانگیری همچنین با بیان اینکه در اجرای این طرح به دنبال مجوز بودیم که مشخص شد به دلایلی نمی توان استان های دیگر کشور را مجاب کرد که این قبیل طرح ها فقط برای یک استان انجام شود، گفت: الان به دنبال مسیر جایگزینی هستیم تا مجوز برای اجرای این طرح در برنامه هفتم توسعه داده شود و با آن مجوز می توان ظرف چهار سال تمام دغدغه های استان را حل کرد که امیدواریم در دولت کنونی این مجوز و محل تعیین شده اختصاص یابد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتاری اراضی کشاورزی استان خوزستان و همچنین اقدامات و برنامه های دولت برای اجرای این طرح تصریح کرد: نباید حرف های حق را با نظرات غیر واقعی اختلاط کرد و در اجرای این طرح مقام معظم رهبری، تنها دولتی بودیم که به دنبال عملیاتی شدن این طرح بودیم و انصاف نیست که بگویید دولت برای این طرح چه کرده است.

وی افزود: پس از اعلام مقام معظم رهبری برای عملیاتی شدن طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در سال ۷۵ تا سال ۹۲ تنها ۷۵ هزار هکتار از این اراضی عملیاتی شده بود اما امروز با اجرای فاز اول ۳۰۰ هزار هکتار از این اراضی اجرایی شده است و فاز دوم نیز در حال انجام امور مطالعاتی و اجرایی است و در بودجه سال ۱۴۰۰ اعتبار لازم تعیین شده است و برای ۲۵۰ هزار هکتار باقیمانده نیز مجوزهای لازم گرفته شده است.

دکتر جهانگیری تصریح کرد: اقدامات دولت تدبیر و امید برای آبادانی و توسعه کشور بی سابقه است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت حقآبه محیط زیستی دشت خوزستان ادامه داد: بحران ریزگردها در سال ۹۵ نشان داد که مسائل محیط زیستی و تعیین حقآبه برای تالاب های کشور جز حیاتی ترین موضوعات است که تا قبل از آن سال به این موضوع به خوبی توجه نمی شد و امروز معلوم شده که حیات این تالاب ها حیات همه مردم ایران است و وزارت نیرو تعیین حقآبه را جز تعهدات خود برای جلوگیری از بحران های محیط زیستی می داند.

وی در خصوص جبران خسارات نخیلات شادگان، خرمشهر و آبادان که به دلیل پیشروی آب دریا و خشکسالی دچار خسارت شده اند دستور داد تا اعتبارات لازم برای جبران این خسارات اختصاص یابد و به کشاورزان پرداخت شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه دشمنان چنگ و دندان نشان می دهند و به دنبال به بحران کشاندن کشور هستند، تصریح کرد: دولت حق اعتراض و انتقاد مردم را به رسمیت می شناسد و باید با ارائه توضیحات مردم را قانع کنیم و اجازه سوء استفاده از اعتراضات مردمی را ندهیم.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: به مردم خوزستان اطمینان می دهم که همه ارکان کشور به دنبال حل مشکلات خوزستان هستند و خوزستان خود به تنهایی قادر است ایران را اداره کند و با یک برنامه ریزی صحیح توسعه ای می توان مشکلات را حل کند و خوزستان را تبدیل به قطب صنعتی، نفتی، کشاورزی و نیرو در کشور کرد.

وی در خصوص به کارگیری نیروهای غیربومی در بخش خصوصی استان خوزستان تصریح کرد: نمی توان به بخش خصوصی امر و نهی کرد چرا که می خواهد آزادانه عمل کند اما باید به این بخش از اقتصاد کشور توصیه کنیم که از نیروهای بومی منطقه استفاده نماید.

  • 12
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش