یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
۱۱:۳۳ - ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۰۴۳۲
بین الملل

بایدن، کره شمالی را به نابودی تهدید کرد

جوبایدن,رئیس جمهورآمریکا
رئیسان جمهور آمریکا و کره جنوبی با تقویت تعهد هسته‌ای واشنگتن به کره جنوبی موافقت کرده و طرف آمریکایی قول داد در صورت حمله هسته‌ای کره شمالی اقدامی «سریع، قاطع و جامع» انجام دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از یونهاپ، یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی این توافق را طی یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک پس از گفتگوهایش با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید اعلام کرد و بیانیه مشترکی را با عنوان "بیانیه واشنگتن" که آنها برای تقویت "بازدارندگی گسترده" در برابر تهدیدات هسته ای و موشکی کره شمالی اتخاذ کردند، اعلام کرد.

بازدارندگی گسترده به ایالات متحده اشاره دارد که شامل تعهد به بسیج تمام قابلیت های نظامی خود، از جمله هسته ای، برای دفاع از متحد خود است.

کره جنوبی و ایالات متحده توافق کردند که در صورت حمله اتمی کره شمالی فوراً بین رهبران خود گفتگو کنند و از طریق آنها با استفاده از تمام قابلیت های نظامی اتحاد، از جمله سلاح های هسته ای ایالات متحده، اقدامات سریع، جامع و قاطعانه را انجام دهند.

یون گفت که دو کشور برای ایجاد یک گروه مشورتی هسته ای (NCG) به منظور عملیاتی کردن سیستم بازدارندگی گسترده جدید با جزئیات بیشتر موافقت کردند.

همچنین متحدان اطلاعات مربوط به عملیات هسته ای و استراتژیک و برنامه ریزی را به اشتراک خواهند گذاشت و در مورد چگونگی برنامه ریزی و اجرای عملیات مشترک با ترکیب قابلیت های متعارف پیشرفته هسته ای کره جنوبی با ایالات متحده گفتگوهای منظمی را برگزار خواهند کرد.

یک مقام ریاست جمهوری کره جنوبی بعداً به خبرنگاران در واشنگتن گفت که گروه مشورتی توسط معاون وزیر از دو کشور رهبری خواهد شد. این گروه هر سه ماه یکبار، چهار بار در سال تشکیل جلسه می دهد و نتایج جلسات خود را به رؤسای جمهور مربوطه گزارش می دهد.

یون تاکید کردک ما، دو رهبر، توافق کردیم که بازدارندگی گسترده دو کشور در برابر تهدیدات هسته‌ای و موشکی کره شمالی را به طور چشمگیری تقویت کنیم تا از طریق برتری قاطع قدرت، به صلح دست یابیم، نه یک صلح ساختگی که متکی به حسن نیت طرف مقابل باشد.

دو کشور تمرین‌های شبیه‌سازی روی میز را برای آماده شدن در برابر بحران هسته‌ای و استقرار منظم و مستمر نیروهای ایالات متحده و دارایی های استراتژیک در شبه جزیره کره در دست داند و همچنین زیردریایی مجهز به موشک بالستیک هسته ای امریکا به زودی از کره جنوبی بازدید می کند.

رهبران همچنین توافق کردند که به همکاری برای تقویت بیشتر و گسترش بازدارندگی ادامه دهند. یون گفت: رئیس جمهور بایدن بر تعهد گسترده بازدارندگی خود به کره جنوبی تاکید کرد.

در کنفرانس مطبوعاتی، بایدن به کره شمالی هشدار داد و گفت: «حمله هسته‌ای کره شمالی علیه ایالات متحده، متحدان یا شرکای آن غیرقابل قبول است و هر رژیمی که چنین اقدامی انجام دهد به پایان خواهد رسید».

بیانیه واشنگتن به دنبال ماه ها کار بین متحدان در میان در باره اعتبار تعهد امریکا به کره جنوبی و درخواست تسلیحات هسته ای از سوی این کشور در حالی که کره شمالی توانایی های هسته ای و موشکی خود را پیش می برد، صادر شده است.

کره جنوبی به عنوان یکی از طرف‌های معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، از توسعه سلاح‌های هسته‌ای خود منع شده است. در این بیانیه، دو رهبر تصریح کردند که این مواضع تغییر نخواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: سئول به تعهدات بازدارندگی گسترده ایالات متحده اعتماد کامل دارد و بر اهمیت، ضرورت و مزایای اتکای دائمی خود به بازدارندگی هسته‌ای ایالات متحده اگاه است. رئیس‌جمهور یون بر تعهد دیرینه کره جنوبی به تعهداتش تحت معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای به عنوان سنگ بنای رژیم جهانی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و همچنین به توافقنامه همکاری ایالات متحده و کره جنوبی در مورد استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تأکید کرد».

یون در یک سفر دولتی شش روزه به ایالات متحده آمریکا به سر می برد. در حالی که دو کشور هفتادمین سالگرد اتحاد دوجانبه را که از جنگ ۱۹۵۰-۱۹۵۳ کره پدید آمد، جشن می گیرند.

بیانیه مشترک پس از این اجلاس نشان داد که رهبران دو کشور طیف وسیعی از موضوعات از جمله جنگ روسیه در اوکراین، تعهد آنها به دیپلماسی با کره شمالی، نگرانی عمیق آنها در مورد تغییرات آب و هوا، و تعهد آنها به حفظ یک اقیانوس هند-آرام آزاد و باز را پوشش می دهند .

به‌ویژه یون و بایدن اقدامات روسیه علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی در اوکراین را به شدت محکوم کردند و در عین حال بر اهمیت همکاری سه جانبه بین ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن تأکید کردند.

بر اساس این بیانیه، بایدن از "گام های جسورانه" یون در جهت بهبود روابط کره جنوبی و ژاپن استقبال کرد.

دو رهبر توافق کردند که به رایزنی‌های نزدیک در مورد قانون کاهش تورم (IRA) را ادامه دهند تا اطمینان حاصل شود که سرمایه‌گذاری شرکتی سودمند متقابل را در ایالات متحده تشویق می‌کنند. آنها همچنین توافق کردند که یک چارچوب همکاری دوجانبه امنیت سایبری راهبردی برای گسترش همکاری در زمینه بازدارندگی دشمنان سایبری، افزایش امنیت سایبری زیرساخت‌های حیاتی، مبارزه با جرایم سایبری و برنامه‌های کاربردی امن رمزنگاری و بلاک چین ایجاد کنند.

برای بهبود بیشتر امنیت اقتصادی دو کشور، رهبران متعهد شدند که همکاری‌ها را در زمینه فناوری‌های حیاتی و نوظهور، از جمله از طریق ایجاد گفتگوی نسل بعدی فناوری‌های حیاتی و نوظهور به رهبری شوراهای امنیت ملی دو کشور، گسترش دهند.

  • 16
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش