جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
۱۰:۵۵ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۴۵۳
بین الملل

ترامپ بازمی‌گردد

بازگشت ترامپ به انتخابات آمریکا,انتخابات 2024 آمریکا

۶۳به گزارش دنیای‌اقتصاد؛ اعلام ناگهانی با همراهی ایلان ماسک، به‌صورت زنده در توییتر، روشی غیرمتعارف برای راه‌اندازی کمپین ریاست‌جمهوری به نظر می‌رسد.

با این حال ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا به این ترتیب از رقابت برای نامزدی جمهوری‌خواهان پرده برداشت. رای ایالت‌ها تا ژانویه مشخص نمی‌شود و پیش‌بینی نتیجه انتخابات مقدماتی دشوار است؛ چراکه برگزاری نظرسنجی باکیفیت از رآی‌دهندگان اولیه در ایالت‌های کلیدی هزینه گزافی خواهد داشت. با تمامی این اوصاف جمهوری‌خواهان نامزد پیشتاز و غیرقابل انکاری به نام دونالد ترامپ را در رینگ مبارزه می‌بینند. نشریه اکونومیست در سرمقاله این هفته خود به شایعات پیرامون انتخابات آتی آمریکا و نامزدی احتمالی ترامپ در آن پرداخته است.

ترامپ با عملکرد مناقشه‌برانگیز خود موجب شکست جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای۲۰۱۸ و انتخابات ریاست‌جمهوری۲۰۲۰ شد. در ادامه نیز با نپذیرفتن شکست، طرفدارانش را تشویق کرد تا «دزدی رای را متوقف کنند.» برخی از آنها وارد کنگره شدند و در نتیجه این اتفاق افسر پلیسی بر اثر سکته مغزی جان باخت و چهار نفر خودکشی کردند. در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰، جنبش ترامپ به نوعی تسخیر خصمانه و غیرمنتظره حزب به نظر می‌رسید. در ۲۰۲۳ اما دیگر چنان به‌نظر نمی‌رسد. او اکنون نامزد پیشتاز است؛ زیرا بخش بزرگی از جمهوری‌خواهان واقعا خواهان او هستند. حامیان او در ۶سال گذشته از سران کمیته ملی جمهوری‌خواهان هستند. بیش از نیمی از جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان برای اولین بار از ۲۰۱۶ و در نتیجه حمایت از ترامپ انتخاب شدند. تقریبا همه جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان و سنا که حاضر به همکاری با او نشدند، کنار گذاشته یا بازنشسته شده‌اند. از ۱۰عضو مجلس نمایندگان که در ژانویه۲۰۲۱ به استیضاح ترامپ رای دادند، تنها دو نفر هنوز نماینده هستند.

از سوی دیگر کمپین انتخاباتی ترامپ نیز بهتر از ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ سازمان‌دهی شده است. تحلیل نشریه اکونومیست از انتخابات مقدماتی نشان می‌دهد که شکست دادن ترامپ دشوار خواهد بود. او درحال حاضر به طرز خیره‌کننده‌ای پیشتاز است. نظرسنجی اکونومیست که توسط موسسه یوگاو انجام گرفته است، نشان می‌دهد که رای‌دهندگان مقدماتی جمهوری‌خواه با فاصله ۳۳درصدی، ترامپ را به دیسانتیس ترجیح می‌دهند. در ۲۰۱۶، آخرین‌باری که ترامپ در انتخابات مقدماتی شرکت کرد، در مراحل ابتدایی با رای بسیار کمتری از اکنون پیروز شده بود.

البته هنوز هم رای‌دهندگان جمهوری‌خواه وجود دارند که خواهان نماینده جایگزینی برای ترامپ هستند. سهم ۵۸درصدی او از نظرسنجی به این معنی است که نزدیک به نیمی از رای‌دهندگان اولیه ممکن است رای خود را صرف انتخاب شخص دیگری کنند. با این‌حال، دشواری‌ها برای ایجاد هماهنگی میان مخالفان ترامپ دلهره‌آور است. افراد نزدیک به کمپین ترامپ زمزمه می‌کنند که هرچه تعداد نامزدهای بیشتری وارد انتخابات مقدماتی شوند و میدان را بین خود تقسیم کنند، برای نامزد آنها بهتر خواهد بود.

برخی از اسپانسرهای بزرگی که از نامزدهای غیر ترامپ حمایت پولی می‌کنند، کمک‌های خود را بر اینکه پس از انتخابات مقدماتی کارولینای جنوبی از دور خارج شوند مشروط کرده‌اند. ایده مهندسی وحدت حول محور نامزدی غیر ترامپ طراحی شده است، درست همان‌طور که دموکرات‌ها در ۲۰۲۰ حول جو بایدن متحد شدند تا از انتخاب برنی سندرز چپ‌گرا جلوگیری کنند.

محاکمه ترامپ برای جعل سوابق در نیویورک اندکی پس از سه‌شنبه بزرگ، آغاز خواهد شد که بیش از دوازده ایالت رای می‌دهند. نه این پرونده و نه هیچ یک از تحقیقات و اتهامات دیگری که ترامپ با آنها مواجه است احتمالا تا پایان دوره مقدماتی حل‌وفصل نخواهد شد. بنابراین کاملا محتمل است نامزد یکی از دو حزب بزرگ در صورت حضور در برگه رای همزمان هدف اتهامات کیفری باشد. اگرچه آمریکا سابقا روسای جمهور بدنامی داشته، اما هرگز رئیس‌جمهوری نداشته است که در محاکمه کیفری متهم اول باشد.

در اوایل سال جاری، هنگامی که مشخص شد هیات منصفه با پرونده‌ای مواجه است که ترامپ را متهم می‌کند ۳۰سال قبل زنی را مورد آزار جنسی قرار داده است، به‌نظر می‌رسید بسیاری از رای‌دهندگان ترامپ او را ترک خواهند کرد. با‌این‌حال، حکم این دادگاه هیچ تاثیر قابل توجهی بر رای نظرسنجی او نداشته است. به نظر می‌رسد ترامپ در متقاعد کردن رای‌دهندگان جمهوری‌خواه، موفق شده است. این درحالی است که دموکرات‌ها و بسیاری از متحدان آمریکا فکر می‌کنند که ترامپ تهدیدی برای دموکراسی است.

رقابت در انتخابات سراسری قطعا نزدیک خواهد بود، اگرچه به‌نظر می‌رسد کالج انتخاباتی برتری جزئی به جمهوری‌خواهان خواهد بخشید. آخرین تغییر غیرمنتظره در رای‌های ایالات مربوط به ۴۰سال پیش می‌شود. از آن زمان، آمریکا بطور پایداری از نظر سیاسی تقسیم شده است و رای‌دهندگان به ندرت حزب خود را تغییر می‌دهند. هرچند نقاط قوت دولت بایدن کمتر مورد توجه قرار گرفته‌ است، با این حال هیچ‌کس تصور شکست‌ناپذیری از او در ذهن ندارد. این درحالی ‌است که اگر کشور وارد رکود شود، ترامپ شانس بیشتری خواهد داشت. برخی از تاکتیک‌های مطرح شده در دوره انتخابات اولیه با هدف متوقف کردن او، مانند نامزدی شخص ثالث، ناامیدکننده به‌نظر می‌رسد و به راحتی می‌توانند نتیجه معکوس در پی داشته باشند و جایگاه او را بیشتر تقویت کند.

اکونومیست چنین نتیجه می‌گیرد که باید احتمال انتخاب ترامپ را جدی گرفت. ممکن است رئیس‌جمهور بعدی آمریکا کسی باشد که غرب را چندپاره کند و با ولادیمیر پوتین هم‌پیمان باشد. ترامپ کسی است که نتایج انتخابات را تنها در صورت پیروزی می‌پذیرد و برای مخالفت با بایدن، نکول در قبال بدهی ملی را پیشنهاد کرده است. او در حالی که به‌دلیل نقض قوانین کیفری تحت تحقیقات متعدد قرار گرفته است، اکنون قانون مدنی را در برابر خود می‌بیند تا درباره اتهام تجاوز جنسی پاسخ‌گو باشد. به عقیده اکونومیست هرکسی که به آمریکا، دموکراسی، محافظه کاری یا رفتار حرفه‌ای اهمیت می‌دهد، باید امیدوار باشد که دیسانتیس یا یکی از دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه غیر ترامپ بتوانند برخلاف پیش‌بینی‌ها ظاهر شوند و او را شکست دهند.

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش