جمعه ۰۱ مرداد ۱۴۰۰
۰۸:۲۲ - ۲۸ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۲۳۲۷
مجلس

خطرات طرح مجلس برای اینترنت؛ فیلترینگ در راه است!

مجلس,اینترنت
طراحان طرح جنجالی برای اینترنت کشور تغییراتی در آن اعمال کرده اند اما هنوز نگرانی های عمومی درباره بستن و فیلترینگ گسترده پلتفرم های بین المللی وجود دارد.

به گزارش همشهری آنلاین، بخش هایی از طرح« حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» که نگرانی فراوانی از مردم و کارشناسان را طی هفته های گذشته بهمراه داشته، به تازگی تصحیح شده است. هر چند حامیان این طرح تلاش نموده اند با تغییرات ایجاد شده فشار انتقادهای موجود در مورد آنرا تقلیل دهند ولی ماده های اصلی و اساسی که سبب نگرانی عمومی شده بود به قوت خود باقی است. این نگرانی به حدی جدی است که کمیسیون فرهنگی مجلس ، جلسه روز گذشته و امروز خود را به صورت کامل برای« تبیین پیش نویس طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی با حضور مسئولان و کارشناسان مرکز پژوهش ها » اختصاص داده است.

تغییر یک مسئولیت

یکی از ماده هایی که نگرانی عمومی را بهمراه داشت، ماده۱۱ این طرح بود که تقریباً بدون هیچ تغییری در محتوا، شماره آن به ۱۲ تغییر یافته است. این ماده تصریح می کند که عرضه و فعالیت خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی منوط به رعایت قوانین کشور، ثبت در درگاه خدمات پایه کاربردی و اخذ مجوز فعالیت خدمات اثرگذار پایه کاربردی داخلی و خارجی است. ولی تبصره یک آن همچنان به قوت خود باقی است که عنوان می کند« عرضه و فعالیت خدمات پایه کاربردی خارجی اثرگذار مستلزم معرفی نماینده قانونی و پذیرش تعهدات ابلاغی کمیسیون است». بنابراین، مسئله چگونگی تأسیس نمایندگی از سوی شرکت های فناوری دنیا باوجود تحریم و نپیوستن به FATF هنوز به قوت خود باقی است. این در حالیست که در تبصره ۲ این ماده، مسئولیتی که به عهده« سازمان فناوری اطلاعات» گذاشته شده بود، اکنون در حیطه مسئولیت های« سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» تعریف شده است.

فیلترینگ با تأخیر

در طرح گذشته، در صورتیکه خدمات پایه کاربردی خارجی( پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی، موتورهای جست وجو و مرورگرها، سرویس های ایمیل، نقشه ها و مسیریاب ها، سرویس های ابری و...) شرایط اعلام شده را رعایت نمی کردند، طبق ماده۲۷ طرح قبلی فیلتر می شدند. این در حالیست که اکنون طبق تبصره۲ ماده۲۸ این اصلاحیه، خدمات پایه کاربردی خارجی که قبل از تصویب این قانون با تشخیص کمیسیون از مصادیق خدمات پایه کاربردی تاثیرگذار بوده اند، موظفند ظرف ۴ ماه بعد از لازم الاجرا شدن این قانون، نسبت به انجام تعهدات مندرج در ماده ۱۲ اقدام کنند. در غیراین صورت، اعمال بند« ج» این ماده( فیلترینگ) برای آنها تا زمان تأمین جایگزین مناسب داخلی یا خارجی( با تشخیص کمیسیون) یا یک سال بعد از لازم الاجرا شدن این قانون لازم نیست. درصورت عدم انجام تعهدات توسط خدمات پایه کاربردی مزبور در زمان معین شده، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است ظرف مدت ۸ ماه نسبت به ایجاد خدمات پایه کاربردی جایگزین برای آنها اقدام کند.

ولی نکته ای که در این بخش وجود دارد این است که هرچند به نظر میرسد تا زمان عرضه پلتفرم های جایگزین طبق مدت زمان تعیین شده در این تبصره، خدمات پایه کاربردی خارجی مانند اینستاگرام فیلتر نمی شوند، ولی همین الان، حامیان طرح عنوان می کنند که« ما ۵ جایگزین داریم که یکی از آنها روبینو با ۳۲ میلیون کاربر فعال روزانه» است. بدین ترتیب به نظر می رسد زمان درنظر گرفته شده در تغییرات جدید فرمالیته بوده و با معرفی هر نوع جایگزینی برای اینستاگرام، واتساپ یا حتی جست وجوگر گوگل، این سرویس ها میتوانند سریعا بعد از گذشت ۴ ماه از تصویب این طرح به صورت کامل فیلتر شوند. ضمن اینکه محدودیت یکساله عنوان شده در این تبصره، فیلتر شدن پلتفرم های خارجی پس از یک سال از تصویب این طرح را محرز کرده است.

در این تبصره به این موضوع اشاره نشده که درصورت ارائه جایگزین ها و فیلترینگ به عنوان مثال اینستاگرام، کسب وکارها چگونه میتوانند مشتریان خارجی خود را قانع کنند که از پلتفرم های ایرانی استفاده کنند و چه کسی مسئول ضرر و زیان آنها با اجرای فیلترینگ گسترده است.

حذف عنوان کالای قاچاق

در طرح قبلی ماده ای دیده می شد( ماده ۲۳) که طبق آن، واردات تجهیزات الکترونیک و هوشمند که خدمات پایه کاربردی خارجی فاقد مجوز را به صورت پیش فرض نصب نموده اند یا امکان نصب پیش فرض خدمات پایه کاربردی اثرگذار داخلی دارای مجوز را نداشته باشند، ممنوع بود و مشمول مقررات قاچاق کالاهای مجاز مشروط موضوع ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می شد.

این در حالیست که طبق ماده ۲۴ این اصلاحیه،« کمیسیون میتواند عوارض ورودی تجهیزات الکترونیکی هوشمندی که خدمات پایه کاربردی خارجی فاقد مجوز را به صورت پیش فرض نصب نموده اند ، تا ۳۵ درصد افزایش دهد. همچنین میتواند عوارض مزبور را برای تجهیزات الکترونیک هوشمندی که خدمات پایه کاربردی مجاز را به صورت پیش فرض نصب نموده اند ، تا همان سقف کاهش دهد».

این ماده در واقع ، به معنای افزایش قیمت گوشی، تبلت و لپ تاپ هایی است که به عنوان مثال ، گوگل( درصورت رعایت نکردن شرایط ماده ۱۲) به طور پیش فرض روی آنها نصب شده است.

  • 16
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۵
جدیدترین
قدیمی ترین
تا امروز که سطح فکری مسیولین کشور ما بالا بوده و ما احساس کمبود نداشتیم . و البته نتیجه کارهایمان را میبینیم
سطح علمی و کلاس کاری که با ان خودمان را به دنیا معرفی میکنیم بیانگر طرز برخورد جامعه جهانی در مناسبتهای گوناگون مانند برجام و ...با ما خواهدبود
از قدیم گفته اند دنیا دار مکافات است کارها و قوانین خروجی از مجلس بیانگر و نشاندهنده سطح علمی و کلاس کاری دولتیانو حاکمان است
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه
سیما تیرانداز,بیوگرافی سیما تیرانداز,سیما تیرانداز و همسرش بیوگرافی سیما تیرانداز بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۹ شهریور ۱۳۴۹

محل تولد:تهران

تحصیلات:کارشناسی در رشته ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد کارگردانی و بازیگری از دانشکدهٔ سینما و تئاتر

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

سالهای فعالیت:۱۳۶۶ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
ویشکا آسایش,بیوگرافی ویشکا آسایش,زندگینامه ویشکا آسایش زندگینامه ویشکا آسایش بازیگر و طراح صحنه و لباس در سینما (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۱۳۵۱/۸/۱۶

محل تولد:تهران

قد: ۱.۷۶ m

تحصیلات:فارغ التحصیل طراحی صحنه از انگلستان

همسر:رضا قبادی

فرزند: گیو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش