شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۱۴ - ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۱۰۴۵
مجلس

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار:

هر جا حساسیت مسئولان نسبت به موی دختران از ارتشاء، اختلاس، زباله‌گردی بیشتر شده از عدالت دورتر شدیم

اعتراض به خشونت علیه زنان,خشونت علیه زنان
یک نماینده مجلس گفت: به جد معتقدم هرجا که حساسیت مسئولین نسبت به موی دختران از پدیده‌های ارتشاء، اختلاس، زباله‌گردی، بی‌عدالتی و ربا که در بانک‌های ما بیداد می‌کند بیشتر می‌شود، حتما و حتما ما از آموزه‌های واقعی دین اسلام، امامین انقلاب و گفتمان عدالت فاصله گرفته‌ایم.

معین الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس درباره رفتار یک آمر به معروف با دو زن در شهر طرقبه گفت: در این که حجاب از احکام الهی است تردیدی وجود ندارد اما این روش برخوردها چه سنخیتی با آموزه‌های دینی اسلام دارد؟ چه سنخیتی با رویه‌ پیامبر اسلام که پیامبر رحمت است، دارد؟ چه سنخیتی با گفتمان رهبر انقلاب دارد؟ چه سنخیتی با دغدغه‌هایی که حاج قاسم سلیمانی نسبت به فرزندان این میهن که می‌گفتند دختران کم‌حجاب هم فرزندان ما هستند، دارد؟

به گزارش ایلنا، بخش هایی از گفت و گوی سعیدی را در ادامه می خوانید:

    آیا مفسده‌ای که با دیدن این صحنه‌ها و رفتارها دیده می‌شود خیلی بزرگ‌تر و بیشتر از اصل بی‌حجابی و بدحجابی نیست؟ من در عجبم رگ غیرت ما مسئولین در این مواقع متورم نمی‌شود؟

    چرا وقتی چنین برخوردهای زشتی را که با اصل آموزه‌های اسلام در تضاد است می‌بینیم باز هم ساکت می‌شویم؟ چرا به جای این‌که نهادهای فرهنگی و بسیاری از تریبون‌های مذهبی که این همه هزینه دارند بیایند پاسخ دهند که پاسخگویی هم ندارند، ما آمده‌ایم مردم را در برابر مردم قرار داده‌ایم؟ این رویکرد مطمئناً چالش‌های بسیار زیادی را ایجاد می‌کند.

    به جد معتقدم هرجا که حساسیت مسئولین نسبت به موی دختران از پدیده‌های ارتشاء، اختلاس، زباله‌گردی، بی‌عدالتی و ربا که در بانک‌های ما بیداد می‌کند بیشتر می‌شود، حتما و حتما ما از آموزه‌های واقعی دین اسلام، امامین انقلاب و گفتمان عدالت فاصله گرفته‌ایم.

    من خوشحالم از اینکه دستگاه قضایی ورود خوبی داشته و این فرد دستگیره شده است اما مهم این است تریبون‌هایی که دارند حجاب را مترادف با عفاف می‌دانندو به افراد بی‌حجاب انگ‌های مختلف می‌چسبانند، بدانند قطعاً چنین مسائلی تکرار می‌شود.

    بانوان ما خیلی بهتر می‌دانند ما در یک کشور اسلامی قرار داریم و احکام اسلامی جاری و ساری است، اما اولویت‌های ما مخصوصاً مسئولین قطعاً باید حوزه‌های معیشتی مردم باشد. هنگامی که سفره‌های مردم روز به روز کوچک می‌شود قطعا اولویت‌های بسیار مهم‌تری داریم که متاسفانه عملاً  شاهدیم فضا و گفتمان‌ها را به سمتی می‌برند که حجاب را عملاً مسئله اول کشور کرده‌اند، در صورتی که بانوی ایرانی خودش بهتر می‌داند چگونه پوشش داشته باشد. 

    صد البته باید با کسانی که ممکن است به صورت سازمان یافته با رسانه‌های معاند در تماس و از عوامل آن‌ها هستند برخورد شود، کسانی که به صورت سازمان یافته در تلاش هستند به امنیت ملی خدشه وارد کنند.

    اما من فکر می‌کنم اولویت مسئولین باید مسائل دیگری باشد و باید تمام تلاش‌مان برای حوزه‌های معیشتی مردم باشد. مجددا می‌گویم هر زمان احساس کردیم حساسیت مسئولین نسبت به موی دختران به مراتب بیشتر از پدیده‌هایی مانند بی‌عدالتی، زباله گردی، تورم، حقوق معلمان و کارگران شد مطمئن باشید ما راه را درست نرفته‌ایم و از مسیر واقعی عدالت دور شده‌ایم.

    واقعا برای من جای سوال است که فردی از همکاران ما مطرح می‌کند برای حجاب و بدحجابی جریمه ۳ میلیاردی در نظر گرفته شود در حالی که دیه یک انسان ۹۰۰ میلیون تومان است! این ادبیات شگفت انگیز است و هیچ مطابقت و نسبتی با واقعیت‌های جامعه ما ندارد و طبیعتاً جامعه ما هم نمی‌پذیرد.

    مضاف بر این‌که مطابق اصل نهم قانون اساسی چنین اختیاری به قانون‌گذار هم داده نشده که آزادی‌های مشروع جامعه را حتی با وضع قانون  بخواهد دچار چالش کند از طرفی اگر قرار است ما فرجه بگذاریم برای دولت که ظرف ۲۴ یا ۴۸ ساعت این کار را انجام دهد طبیعتاً این اهرم نظارتی را باید بر حوزه‌های معیشتی بگذاریم.

    در آغاز سال نو مشاهده کردیم رهبری گفتند موضوع تورم به شدت باعث ناراحتی ایشان شده است و امسال را به نام سال مهار تورم و رشد تولید نام‌گذاری کردند.

    جامعه این انتظار را از نمایندگان خودش دارد که تبلور خاص اراده‌اش باشند که این انتظار به حقی است که ما اولویت‌های خودمان را بر بحث‌های اقتصادی و معیشتی بگذاریم نه اینکه با حرف‌های خودمان التهاب ایجاد کنیم.

    من باز هم می‌گویم چنین رویکردهایی را در کنار نکته‌ای که شهید حاج قاسم سلیمانی درباره دختران‌های به زعم عزیزان بدحجاب فرموده بودند بگذاریم احساس می‌شود ما چقدر با گفتمان سردار دلها فاصله گرفته‌ایم و چقدر با آنچه که رهبری در حوزه  بانوان بدحجاب گفته‌اند، فاصله داریم.

    بازهم تکرار می‌کنم ابداً منکر این نیستم که موضوع حجاب جزو احکام الهی است اما شما این را بگذارید در کنار ربا. قرآن ربا را در حکم محاربه با خدا دانسته است. اما مشاهده می‌کنیم که چقدر نظام بانکداری ما رَبوی است آیا ما حساسیت به این موضوع داشته‌ایم؟ آیا حساسیتی نسبت به پدیده زباله‌گردی در کشور داشته‌ایم؟ آیا حساسیتی در بحث توزیع ناعادلانه فرصت‌ها و منابع در نقاط محروم کشور و حاشیه‌نشینی داشته‌ایم؟ آیا حساسیتی درباره حقوق کارمندان، کارگران و بازنشستگان داشته‌ایم؟

    امسال علیرغم اینکه تورم بالای ۴۰درصد را شاهد هستیم افزایش حقوق کارگران ۲۷ درصد است و این یعنی این‌که مشخصا سفره مردم بسیار کوچک‌تر می‌شود. شما در کشورهایی که سال‌ها تجربه جنگ دارند را نگاه کنید این میزان از کاهش ارزش پول ملی را شاهد نیستید!

    در چنین شرایطی این کاملا انتظار  به حقی است که مردم از نمایندگان خودشان دارند که به فکر مسائل معیشتی و اقتصادی باشند چرا که جایگاه ما صرفا و صرفا به وسلیه خواست مردم است، لذا روی این حساب معتقدم چنین رفتارها، صحبت‌ها و رویکردهایی بیشتر و بیشتر باعث ناراحتی مردم می‌شود.

  • 12
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش