دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۵۹ - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۳۶۱
مجلس

 پیروزی سویه غالب ایدئولوژیک در جدال شنبه و پنج‌شنبه

تعطیلی روز شنبه,کم شدن ساعت کاری ادارات
  نمایندگان بین منافع اقتصادی و توجه به دلایل بخش خصوصی در تعطیلی روز شنبه و فشارهای ایدئولوژیک جریان‌های تندروی مجلس و البته دولت که حامی تعطیلی پنج‌شنبه‌هاست، ترجیح دادند محافظه‌کارانه راه سومی در پیش بگیرند و اساسا با کاهش ساعت کاری مخالفت کنند.   

  توسعه  ایرانی نوشت:کارمندان و کارگران در حالی که خود را برای کم شدن قریب‌الوقوع ساعت کاری از ۴۴ به ۴۰ ساعت آماده می‌کردند و منتظر تصویب نهایی مصوبه کمیسیون اجتماعی، در صحن علنی مجلس بودند، دیروز در کمال شگفتی خبر رسید که کاهش ساعت کاری رای نیاورد!

کلیات لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری درباره کاهش ساعات کاری ادارات و افزایش تعطیلات پایان هفته که سال گذشته به تصویب مجلس رسیده بود و به نظر قطعی می‌رسید، عاقبت مغلوب جزئیاتی شد که این روزها اغلب شئون زندگی شهروندان را در ایران تحت‌الشعاع خود قرار داده است. جرئیاتی که عاقبت نمایندگان مجلس را واداشت، صورت مسئله را پاک کنند و اساسا رای سال پیش خود را در خصوص کاهش ساعت کاری پس بگیرند. حال جرئیات چه بود؟ جنگ میان تعطیلی پنج‌شنبه و شنبه. نبردی با سویه غالب ایدئولوژیک، که این روزها کمتر حوزه‌ای در کشور، تحت‌الشعاع آن قرار نگرفته است.

اواخر فروردین ماه بود که کمیسیون اجتماعی پس از تصویب کلیات در صحن علنی مجلس، تعطیلی دو روز در هفته را مصوب کرد و با وجود رای بر تعطیلی پنجشنبه و جمعه، تصمیم‌گیری نهایی آن را به صحن علنی مجلس واگذاشت. اما این رای در حالی بود که بسیاری از مجلسیان و اغلب نمایندگان بخش‌های خصوصی موافق تعطیلی شنبه‌ها به جای پنج‌شنبه بودند. آنها با استناد به اینکه در بیش از ۷۰ درصد کشورهای دنیا، «شنبه» به‌عنوان یکی از روزهای تعطیل رسمی است، بهتر دیدند که در ایران نیز «به‌منظور همگام‌سازی با بازارهای جهانی» روز شنبه همراه با جمعه تعطیل باشد. 

استدلال آنها گرچه ایران به دلیل تحریم‌ها از قافلة تجارت جهانی عقب است؛ کاملا منطقی می‌نمود؛ چراکه تعطیلی پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها، ایران را از مناسبات اقتصادی هر چند اندک و تجارت بین‌الملل، چهار روز عقب می‌ا‌ندازد. اما دریغ که در اکوسیستم سیاسی امروز ایران اولویت نه اقتصاد، بلکه موارد دیگری ازجمله ایدئولوژی، لجبازی‌های جناحی، اختلافات سیاسی و... است. در این میان نمایندگان بین منافع اقتصادی و توجه به دلایل بخش خصوصی در تعطیلی روز شنبه و فشارهای ایدئولوژیک جریان‌های تندروی مجلس و البته دولت که حامی تعطیلی پنج‌شنبه‌هاست، ترجیح دادند محافظه‌کارانه راه سومی در پیش بگیرند و اساسا با کاهش ساعت کاری مخالفت کنند. با این حساب ایران در کنار جیبوتی و سومالی قرار گرفت؛ تنها کشورهایی در دنیا که شاغلین آنها شش روز در هفته کار می‌کنند. این در حالی است که در سایر کشور‌ها از جمله کشور‌های مسلمان جمعه و شنبه به عنوان روزهای تعطیل شناخته‌ می‌شود.

دلایل عجیب برای مخالفت با تعطیلی شنبه

به عقیده بسیاری از صاحبنظران تعطیلی شنبه به جای پنج‌شنبه منطبق با الگوی جهانی بود. با این حال برخی ابراز نگرانی‌ها بیشتر جنبه سنتی و مذهبی داشت. این در حالی است که پنج‌شنبه تعطیلی مذهبی نیست و برعکس روز جمعه است که برای مسلمانان به‌واسطه نماز جمعه ارزشمند بوده و برای آن آیه قرآنی وجود دارد که کسب‌وکار را رها و نمازجمعه برپا کنند.

 برخی معتقدند نگرانی اصلی اصولگرایان تندرو درمورد تعطیلی شنبه‌ها از جنس مذهب نیست. بلکه از جنس ایدئولوژی است. ایدئولوژی که بر پایه مخالفت با یهود بنا شده و در نتیجه ترجیح می‌دهد انگ هر شباهتی با این آیین را از دامان خود بزداید

‎اما در این میان برخی معتقدند نگرانی اصلی اصولگرایان تندرو از جنس مذهب نیست. بلکه از جنس ایدئولوژی است. ایدئولوژی که بر پایه مخالفت با یهود بنا شده و در نتیجه ترجیح می‌دهد انگ هر شباهتی با این آیین را از دامان خود بزداید. خلیل بهروزی‌فر، عضو کمیسیون اجتماعی به وضوح بخشی از اولویتی که سبب شد تا با تعطیلی ‌شنبه مخالفت و در نهایت به رای نیاوردن کاهش ساعت کاری منجر شود را بیان کرده است. او دلیل تاکید بر تعطیل شدن پنج‌شنبه به جای شنبه، را عدم همراهی با یهودیان اعلام کرد.

آرمان خالقی، عضو هیأت مدیره خانه صمت هم به نقل از کسانی که موافق تعطیلی پنجشنبه و جمعه هستند دو دلیل شگفت‌انگیز دیگر را بیان داشت؛ یکی از این دلایل افزایش نرخ جمعیت بود! و دیگری اینکه مردم روز پنجشنبه به بهشت زهرا مراجعه می‌کنند!

استدلال حجت‌الاسلام محمد تقی نقدعلی یکی از نمایندگان تندروی مجلس هم در مخالفت با تعطیل‌شدن شنبه‌ها ارتباط غریبی با غزه پیدا کرد. او در این خصوص گفت: «در این روزها که مصیبت غزه برپاست، تعطیل‌شدن شنبه آثار سوء فرهنگی دارد.»! به گفته او تعطیلی شنبه، روز جمعه به‌عنوان روز عبادت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. رسانه‌های جریان تندروی اصولگراها بارها در مطالبی توجه به تعطیلی شنبه به جای پنج‌شنبه را توطئه غرب و صهیونیسم و در راستای جنگ نرم تفسیر کرده و اساسا وقعی به دلایل فعالان حوزه اقتصادی نگذاشته‌اند.

 استقبال از آخر هفته دو روزه

هرچند که موضوع افزایش تعطیلات آخر هفته در ایران تازه مصوب شده است، اما این موضوع سال‌هاست که در دستور کار مجلس بوده و حتی سال‌ها بخش‌ خصوصی پیشنهادهای خود را درخصوص تعطیلی روز شنبه به جای پنج‌شنبه‌ها، برای نزدیک شدن به روزهای کاری در اغلب کشورهای دنیا مطرح کرده است. حتی بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در سال ۹۷، به نمایندگان پیشنهاد شده بود که برای افزایش تعطیلات، روزهای جمعه و شنبه زمان مناسب‌تری برای تعطیلات در ایران است

شمار تعطیلات اغلب کشورهای جهان بین ۱۱۰ تا ۱۲۹ روز است؛ در ایران اما با احتساب ۲۷ روز تعطیلی رسمی -اعم از تعطیلات ملی، شمسی و قمری- و ۵۲ روز تعطیلی جمعه - آخر هفته - شمار روزهای تعطیلی تنها به ۷۹ روز می‌رسد.

بسیاری معتقدند رویکرد جهانی دو روز تعطیلی آخر هفته، الگوی موفقی بوده است و پیوستن به این الگوی جهانی اقدام موثری در بهره‌وری نیروی کار و رونق گرفتن گردشگری داخلی است

در سال ۲۰۰۸ کشورهای حوزه خلیج‌فارس که همگی آنها مسلمان‌نشین هستند، برای جبران خسارت اقتصادی تحمیل شده به کشورهایشان که تبعات عدم‌تطابق تعطیلات آخر هفته‌ با نظم جهانی بود، تصمیم به تغییر تعطیلات پایان هفته خود گرفتند و شنبه جایگزین تعطیلی پنج‌شنبه شد.

دودی که به چشم شهروندان رفت

بسیاری از شاغلان امیدوار بودند که با تصویب این لایحه، ۵۲ روز به تعطیلات‌شان در سال اضافه و هر ماه ۱۶ ساعت کاری از فعالیتشان کم می‌شود. این موضوع قطعا به افزایش سطح رضایت آنها از زندگی و اعضای خانواده‌شان منجر می‌شد. اما به عقیده صاحبنظران، عدم رای به کاهش ساعت کاری نشانی است بر اینکه «کشور بر مدار لج‌بازی اداره می‌شود؛ لج‌بازی با مردم، با فعالان اقتصادی، با اساتید دانشگاه، با کارشناسان، با عرف معمول، با قواعد عادی مدیریت و با هر چیز نرمال دیگری در جهان». 

  • 10
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش