پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
۱۲:۲۷ - ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۲۶۲۹
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

محسن هاشمی: حتی دهه ۶۰ هم نان مردم کوپنی و سهمیه‌بندی نشد

محسن هاشمی رفسنجانی,کوپنی شدن کالا در دولت رئیسی
محسن هاشمی‌رفسنجانی می‌گوید موضوع کالابرگ الکترونیک برای مردم و کارشناسان و تحلیلگران مبهم است و مشخص نیست دولت با چه شیوه‌ای قصد استفاده از این کوپن‌های الکترونیکی را دارد.

به گزارش روزنامه اعتماد، محسن هاشمی‌رفسنجانی درباره زمینه‌های ظهور کوپن در ایران گفت: برای بررسی زمینه‌های ظهور کوپن در ایران بعد از انقلاب باید به ۱۳ آبان سال ۵۸ بازگردیم، تاریخی که دانشجویان خط امام (ره) در آن سفارت آمریکا را تصرف کردند و گروگان‌گیری بالغ بر ۴۴۰ روز طول کشید و همان زمان رئیس‌جمهور وقت آمریکا دستور تحریم تسلیحاتی ایران را صادر کرد. با ادامه گروگان‌گیری فروش نفت ایران نیز دچار مشکلاتی شد و پس از آن هم در سال ۵۹ جنگ ایران و عراق شروع شد.

محسن هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به بحران‌های اقتصادی ناشی از تحمیل جنگ عراق به ایران تاکید کرد: ارتش عراق در اواخر شهریور سال ۵۹ با ورود به خاک کشور بخشی از خاک ایران را تصرف کرد و طبیعتاً مبادلات اقتصادی ایران نیز دچار مشکل شد. در این شرایط دولت تصمیم گرفت به سمت استفاده از کوپن برود.

او با اشاره به این که شهید رجایی ستاد اقتصادی‌ای به نام «ستاد بسیج اقتصادی کشور» ایجاد کرد، گفت: دولت شهید رجایی این ستاد را مصوب کرد و نخست‌وزیر رئیس این ستاد بودند و وزرای اقتصادی نیز عضو این ستاد بودند.

هدف ستاد بسیج اقتصادی حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بود

هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه «ستاد بسیج اقتصادی موظف به بررسی مشکلات و بحران‌های اقتصادی آن زمان بود»، گفت: این ستاد سعی داشت تا با استفاده از توزیع کوپن و قیمت‌گذاری کالا‌ها و سیاست‌های آن زمان به صورتی اقشار آسیب‌پذیر و محروم را تحت پوشش قرار دهد.

او خاطرنشان کرد: در آن زمان اقلامی مثل گوشت و برنج و روغن و... در زمره کوپن بود حتی بعد‌ها موضوع کوپن به پودر و صابون و اقلام شوینده هم رسید، اما هرگز نان و اقلام مربوط به گندم را کوپنی نکردند.

رئیس سابق شورای شهر تهران در تشریح وضعیت توزیع کوپن در سال‌های ۶۰ گفت: در آن زمان بالغ بر ۱۰ مرحله کوپن اعلام کردند و این کوپن‌ها با اعداد مشخصی در اختیار مردم قرار گرفت و تا سال ۹۰ هم این کوپن‌ها در اختیار مردم بود، بنابراین امروز بالغ بر ۱۰ سال از زمان آخرین کوپن‌ها گذشته است. قرار بر این شد که سیستم کوپنی بعد از جنگ استفاده نشود که چنین هم شد و کم‌کم از دور خارج شد.

او تاکید کرد: با نهایی شدن بحث جمع شدن سیستم کوپن، فعالیت ستاد بسیج اقتصادی کمرنگ شده و به مروز از نخست‌وزیری به وزارت بازرگانی تحویل داده شد.

هاشمی‌رفسنجانی در پاسخ به سوالی درباره کیفیت کارکرد سیستم کوپنی در سال‌های دهه ۶۰ و ۷۰ گفت: در آن زمان هم در مورد فساد و مشکلات اجرایی کوپن‌ها صحبت زیادی می‌کردند. برخی از مسائلی که می‌گفتند این بود که کوپن‌ها کفاف مردم را نمی‌دهد یا وقتی شماره کوپن اعلام می‌شد صف‌های طولانی ایجاد می‌شد و حتی می‌گفتند روی الگوی قوت غالب مردم تاثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: طبیعتا فسادی هم درباره کوپن‌فروشی و کوپن‌های باطله وجود داشت، اما به نظر می‌رسد علی‌رغم همه مشکلات، این کوپن‌ها فوایدی هم داشت و عده‌ای مدافع این کار بودند و می‌گفتند به جز این روش، در شرایط دشوار جنگ نمی‌توان مردم را راضی و دسترسی آن‌ها را به یکسری از اقلام ضروری فراهم کرد.

هاشمی‌رفسنجانی تصریح کرد: اگر بخواهیم درباره مشکلات و تبعات اقتصادی کوپن صحبت کنیم مسائل بسیار مهمی وجود دارد و قاطبه اقتصاددان‌ها این روش را در شرایط عادی درست نمی‌دانند. در آن زمان کوپن به نان مردم گره زده نشد و نان به وفور در اختیار مردم بود و اصلاً روشن نیست که چرا دولت یک‌دفعه به سراغ نان و ماکارونی رفت.

وی با بیان اینکه «استدلال دولت برای آغاز این حرکت از آرد و نان، تغییر قیمت‌های جهانی و قاچاق بیش از حد آرد به کشور‌های همسایه بود»، تاکید کرد: البته باید بررسی شود این موارد چقدر صحیح است و آیا میزان این ادعا‌ها به شکلی بودند که ضرورت داشته باشد تا آزادسازی نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی از گندم شروع شود یا خیر.

تشابه وضعیت سال ۵۹ و سال ۹۷ بعد از خروج آمریکا از برجام

هاشمی‌رفسنجانی با بیان این که «بحث کالابرگ الکتروینکی از سال ۹۷ با خروج یکباره آمریکا از برجام و شدت گرفتن موج تحریم علیه کشور مطرح شد»، گفت: شرایط سال ۹۷ با شرایط سال ۵۹ مشابه‌سازی شد و بر این اساس، از سال ۹۷ بحث کالابرگ الکترونیکی در دولت آقای روحانی، همزمان با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی مطرح شد، اما هرگز در دولت قبل این تصمیم اجرایی نشد.

او ادامه داد: یکی از دلایلی که تصمیم دولت فعلی برای سهمیه‌بندی را جدی کرد قاچاق کالا‌های اساسی به کشور‌های همسایه بود که پدیده نوظهوری است و می‌گفتند باید با سهمیه‌بندی جلوی این موضوع گرفته شود.

هاشمی‌رفسنجانی افزود: وزارتخانه‌های مختلف روی این موضوع کار کردند، اما هنوز هیچ طرح مدونی در این حوزه در اختیار مردم و کارشناسان قرار نگرفته؛ یعنی اطلاعات همه ما درباره جزئیات کالابرگ الکترونیکی ضعیف است.

او تصریح کرد: نمی‌دانیم این کالابرگ به سبک کوپن قدیم است یا به قیمت روز می‌خریم و مابه‌التفاوت را دولت در کارت الکترونیکی پرداخت می‌کند یا اینکه پول به حساب افراد ریخته می‌شود. در هر حال، مسائل مختلفی از این دست مبهم است.

هاشمی‌رفسنجانی در پایان با بیان اینکه اطلاعات جامعه از کالابرگ الکترونیکی هنوز کمرنگ است، گفت: اطلاعات کافی در این مورد در اختیار مردم نیست و باید در این زمینه پیش‌بینی‌های درست و تخصصی صورت پذیرد تا کالابرگ الکترونیکی به سرنوشت کارت سوخت دچار نشود.

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رضا میرزایی,بیوگرافی رضا میرزایی,زندگینامه رضا میرزایی بیوگرافی رضا میرزایی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

محل تولد:کردکوی

تاریخ تولد:۲۶/۱/۱۳۷۵

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

قد:۱٫۷۷ متر

ادامه
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
خشم حجاج بر کمیل بن زیاد,بیوگرافی کمیل بن زیاد,شهادت کمیل بن زیاد زندگینامه کمیل بن زیاد ؛ زاهدی عابد و سلحشور

زاده: ۷ پیش از هجرت یا ۱۲ پیش از هجرت

ملیت: یمنی

دین: اسلام

مذهب: شیعه اثنی عشری

وفات:  ۸۲ق ، کوفه

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش