کد مقاله: ۹۷۱۰۰۰۰۸۴

نانسی پلوسی؛ سدی در برابر دیوارهای رئیس جمهور آمریکا

نانسی پلوسی,رئیس مجلس آمریکا,زندگی نامه نانسی پلوسی
اولین زن در تاریخ آمریکا که به سمت ریاست مجلس نمایندگان این کشور دست یافته‌، این روزها به بلای جان ترامپ تبدیل شده است.

پس از انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا و پیروزی دموکرات‌ ها در این انتخابات، پنجشنبه گذشته «نانسی پلوسی» مجددا به ریاست کنگره آمریکا انتخاب شد. این رهبر ۷۸ ساله دموکرات‌ ها در حالی توانست ریاست مجلس نمایندگان را بار دیگر در اختیار بگیرد که ۲۲۰ رای از مجموع ۴۳۵ رای کنگره به خود اختصاص داد.

 

مسئله مهم انتخاب نانسی پلوسی به ریاست کنگره آمریکا، همزمانی آن با دوران ریاست‌ جمهوری «دونالد ترامپ» است؛ شخصی که از زمان روی کار آمدنش در سال ۲۰۱۶ تنش‌ های زیادی را علاوه بر دموکرات‌ ها، با هم‌ حزبی‌ های خود نیز تجربه کرده است. در همین رابطه در حالی دموکرات‌ ها با رهبری نانسی پلوسی کنگره را در اختیار گرفته‌ اند که کاخ سفید درگیر یک چالش جدی بر سر بودجه دیوار مرزی با مکزیک است و هنوز بخش‌ هایی از دولت آمریکا به واسطه عدم توافق بر سر بودجه این دیوار تعطیل است.

 

از سوی دیگر سایه استیضاح بر سر مسئله دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ همچنان بر سر ترامپ سنگینی می‌ کند و بسیاری از دموکرات‌ ها قصد دارند از موقعیت خود برای به استیضاح کشاندن رئیس‌ جمهور استفاده کنند.رئیس جدید کنگره که همچنان با کاخ سفید بر سر توقف تعطیلی دولت چالش دارد، به صراحت گفته که ترامپ به کنگره و سنای جمهوری خواه عادت کرده بود اما اکنون وضعیت به روال سابق نیست، زیرا نظارت بر فعالیت‌ های دولت یکی از مسئولیت‌ های ما است. او در مراسم سوگند خود همچنین اعلام کرد که دموکرات‌ ها در دو سال آینده با ترامپ و حزبش مشکل خواهند داشت و با بودجه‌های کلانی مانند ساخت دیوار مرزی با مکزیک موافقت نخواهند کرد. او همچنین تاکید کرده که اختلاف نظر اساسی بر سر بودجه با دولت همچنان باقی است و در آینده نیز تشدید خواهد شد.

 

زندگی نامه 

«نانسی پاتریشیا د الساندرو پلوسی» متولد ۲۶ مارس ۱۹۴۰ در یک خانواده ایتالیایی - آمریکایی در «بالتیمور» مرکز ایالت «مریلند» آمریکا است.

 

او کوچک ترین فرزند و تنها دختر از ۷ فرزند «آنونسیاتا» و «توماس» بود. 

 

زمانی که نانسی بدنیا آمد، پدرش نماینده دموکرات مریلند در کنگره بود و ۷ سال بعد شهردار بالتیمور شد. 

 

نانسی پلوسی,رئیس مجلس آمریکا,زندگی نامه نانسی پلوسی

مادر نانسی هم در زمینه سیاست فعال بود و گروه زنان دموکرات را راه اندازی کرد و به دخترش ارزش شبکه های اجتماعی را آموخت. 

 

یکی از برادران نانسی هم یک نماینده دموکرات، و همچنین شهردار بالتیمور از ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۱ بود.

 

نانسی از سن بسیار کم وارد دنیای سیاست شد و به پدرش در برگزاری اجتماعات تبلیغاتی اش کمک می کرد. 

 

نانسی پلوسی,رئیس مجلس آمریکا,زندگی نامه نانسی پلوسی

او زمانی که «جان اف کندی» در ژانویه ۱۹۶۱ رئیس جمهور آمریکا شد، در مراسم تحلیف اش حضور یافت.

 

او از موسسه نوتردام - دبیرستان کاتولیک دخترانه در بالتیمور - دیپلم گرفت. در سال ۱۹۶۲ او لیسانس علوم سیاسی اش را از کالج «ترینیتی» در واشنگتن گرفت. 

 

فعالیت های ابتدایی

پلوسی پس از نقل مکان به سانفرانسیسکو به سمت دموکرات ها حرکت کرد. او دوست «فیلیپ بورتون» نماینده کنگره و یکی از رهبران حزب دموکرات در کالیفرنیا شد. 

 

در  سال ۱۹۷۶ او به عنوان عضو کمیته ملی دموکرات ها از کالیفرنیا منصوب شد؛ پستی که تا سال ۱۹۹۶ آن را در اختیار داشت. او در ۳۰ ژانویه ۱۹۷۷ به عنوان رئیس حزب برای شمال کالیفرنیا، و سپس و برای حزب دموکرات کالیفرنیا منصوب شد. او این سمت را از ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۳ در اختیار داشت. 

 

همان سال او تلاش کرد رئیس کمیته ملی دموکرات ها شود اما از «پاول جی. کرک» رقیبش، شکست خورد. 

 

مجلس نمایندگان آمریکا

انتخابات ها

فیلیپ بورتون در سال ۱۹۸۳ درگذشت و همسرش «سالا» جای او را گرفت. سالا هم به سرطان مبتلا شد و نتوانست د انتخابات ۱۹۸۸ شرکت کند بنابراین تصمیم گرفت پلوسی را جایگزین خود کند.

 

نانسی پلوسی,رئیس مجلس آمریکا,زندگی نامه نانسی پلوسی

سالا در ۱ فوریه ۱۹۸۷ تنها یک ماه پس از اینکه برای دومین دور سوگند یاد کرد، درگذشت. پلوسی در انتخاباتی فوق العاده برنده شد و جای او را گرفت. 

 

او یکی از امن ترین کرسی های کشور را در اختیار گرفت. او ۱۶ بار دیگر بدون هیچ رقیب جدی ای پیروز شد.

 

چالشی ترین رقابت او در انتخابات سال ۲۰۱۶ بود که او باز هم با ۸۰.۹ درصد آرا برنده شد.

 

او پیشتر نیز رئیس این مجلس بود تا این که این مقام را در ۴ ژانویه ۲۰۱۱ به «جان بینر» تحویل داد.

 

نانسی پلوسی,رئیس مجلس آمریکا,زندگی نامه نانسی پلوسی

دیدگاه‌ های بین المللی

او یکی از مخالفان سیاست‌ های جرج بوش در اعزام نیرو به جنگ عراق بود.

 

وی در این خصوص گفته بود: «به دلیل این جنگ غیر ضروری تقریبا بیش از ۲۹۰۰ تن از سربازان آمریکایی جان خود را از دست دادند و بیش از ۱۱۰۰۰ تن از سربازان ارتش آمریکا معلول دائمی شده اند. کنگره آمریکا بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار برای این جنگ اختصاص داد و جایگاه سیاسی و اخلاقی آمریکا به دلیل پیامدهای این جنگ در عرصه بین المللی زیر سوال رفت.»

 

پلوسی همچنین مخالف دخالت آمریکا در جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ بود.

 

او همچنین با تحریم کوبا مخالفت کرده بود.

 

پلوسی همچنین از مخالفان اقدامات ترامپ در خصوص خروج آمریکا از توافق های بین المللی از جمله توافق هسته ای با ایران بوده است.

 

افتخارها

وی اولین زن در تاریخ آمریکا است که به سمت ریاست مجلس نمایندگان دست یافته‌ است.

 

یکی از خیابان های سانفرانسیسکو در «گلدن گیت پارک»، نانسی پلوسی نامگذاری شده است.

 

رکورد شکنی

او با ایراد سخنرانی از ساعت ۱۰:۰۴ دقیقه صبح ۷ فوریه ۲۰۱۸ تا غروب همان روز به مدت ۸  ساعت، رکورد پیشین طولانی‌ ترین سخنرانی، مربوط به «چمپ کلارک» در سال ۱۹۰۹ را شکست. در آن سال، چمپ کلارک سناتور سابق دموکرات ها به مدت ۵ ساعت و ۱۵ دقیقه بدون وقفه صحبت کرده بود.

 

در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از کاربران گفتند که پلوسی در این هشت ساعت، تنها اندکی آب خورده و در تمام این مدت با کفش پاشنه بلند بوده است!

 

دموکرات‌ ها از این حرکت استقبال کرده اما جمهوری خواهان از آن انتقاد کردند.

 

ریاست یکصد و شانزدهمین مجلس

نمایندگان مجلس آمریکا با ۲۲۰ رای نانسی پلوسی نماینده دموکرات کالیفرنیا را برای ریاست یکصد و شانزدهمین مجلس برگزیدند.

 

رقیب او «کوین مک‌ کارتی» رهبر جمهوری‌ خواهان مجلس نمایندگان ۱۹۲ رای آورد. ۱۲ نماینده دموکرات علیه پلوسی رای دادند.

 

مجلس نمایندگان پس از ۸ سال بار دیگر در دست دموکرات ها قرار گرفته است و با توجه به اختلاف های شدیدی که با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دارند، دوره پر تنشی برای این دوره از مجلس پیش بینی می شود.

 

پلوسی اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکا است که در زمانه‌ ای به این سمت انتخاب شده که چشم‌ ها برای نظارت بر رئیس‌ جمهور دمدمی‌ مزاج آمریکا به کنگره است.

 

پلوسی در مقابل ترامپ

انتخاب مجدد پلوسی به ریاست مجلس نمایندگان آمریکا از دو جنبه حائز اهمیت است. نخست اینکه وی از زمان انتخاب شدنش در سال ۲۰۰۶ فضای کنگره را به شکلی تغییر داد که زنان بیشتری امکان ورود به آن را داشته باشند. در سال ۲۰۰۶ مجلس نمایندگان مجلسی کاملا مردانه بود و حالا با حضور زنان در این مجلس تغییر محسوسی در شکل و شمایل آن رخ داده است. 

 

دومین مسئله مهم انتخاب نانسی پلوسی به ریاست کنگره آمریکا، همزمانی آن با دوران ریاست‌ جمهوری ترامپ است. شخصی که از زمان روی کار آمدنش در سال ۲۰۱۶ تنش‌ های زیادی را علاوه بر دموکرات‌ ها، با هم‌ حزبی‌ های خود نیز تجربه کرده است. در همین رابطه در حالی دموکرات‌ ها با رهبری نانسی پلوسی کنگره را در اختیار گرفته‌ اند که کاخ سفید درگیر یک چالش جدی بر سر بودجه دیوار مرزی با مکزیک است و هنوز بخش‌ هایی از دولت آمریکا به واسطه عدم توافق بر سر بودجه این دیوار تعطیل است. از سوی دیگر سایه استیضاح بر سر مسئله دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ همچنان بر سر ترامپ سنگینی می‌ کند و بسیاری از دموکرات‌ ها قصد دارند از موقعیت خود برای به استیضاح کشاندن رئیس‌ جمهور استفاده کنند.

 

رئیس جدید کنگره که همچنان با کاخ سفید بر سر توقف تعطیلی دولت چالش دارد، به صراحت گفته که ترامپ به کنگره و سنای جمهوری خواه عادت کرده بود اما اکنون وضعیت به روال سابق نیست، زیرا نظارت بر فعالیت‌ های دولت یکی از مسئولیت‌ های ما است. او در مراسم سوگند خود همچنین اعلام کرد که دموکرات‌ ها در دو سال آینده با ترامپ و حزبش مشکل خواهند داشت و با بودجه‌ های کلانی مانند ساخت دیوار مرزی با مکزیک موافقت نخواهند کرد. او همچنین تاکید کرده که اختلاف نظر اساسی بر سر بودجه با دولت همچنان باقی است و در آینده نیز تشدید خواهد شد.

 

جدای از جدال بر سر تصویب بودجه دیوار مرزی، یکی دیگر مسائل مهمی که ترامپ با کنگره آمریکا خواهد داشت موضوع استیضاح رئیس‌ جمهور است. به گفته برخی از رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقامات آگاه، سال جدید میلادی سال استیضاح ترامپ خواهد بود. دو اهرم فشار ترامپ مسئله مبهم دخالت روسیه در انتخابات و نیز موضوع حق‌ السکوت به دو زن از سوی وکیل ترامپ است که از جمله مهم‌ ترین بهانه‌ های لازم برای به استیضاح کشاندن وی محسوب می‌ شود.

 

زندگی خصوصی

او در زمانی که در کالج بود با «پل پلوسی» آشنا شد. آنها در ۷ سپتامبر ۱۹۶۳ در بالتیمور با هم ازدواج کردند.

 

نانسی پلوسی,رئیس مجلس آمریکا,زندگی نامه نانسی پلوسی

آنها بعد از ازدواج به نیویورک وبعد در سال ۱۹۶۹ به سانفرانسیسکو نقل مکان کردند. آنها ۵ فرزند به نام های «نانسی کارین»، «کریستین»، «ژاکلین»، «پل» و «الکساندر» دارند. آنها همچنین ۸ نوه دارند.

 

 

ja​maran.‎​ir
  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.7 stars from 18 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید