یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۱۷ - ۲۴ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۵۳۹۰
خارج از گود سیاست

دوئل توئیتری؛ کَل‌کَل‌های دونالد ترامپ و گرتا تونبرگ

کل‌کل‌های دونالد ترامپ و گرتا تونبرگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست
گرتا تونبرگ، دختر ۱۶ ساله اهل استکهلم، سوئد با آن چهره جدی، در سال جاری به خاطر تلاش‌های قابل تحسینش برای جدی‌تر گرفته شدن تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر آینده کره زمین به چهره‌ای سرشناس تبدیل شد، به نحوی که در میان حیرت همگان، مجله تایم او را به عنوان چهره سال ۲۰۱۹ معرفی کرد. نام و اسم این فعال زیست محیطی روز چهارشنبه به عنوان چهره سال روی مجله مشهور تایم رفت، افتخاری که به پاس تلاش‌های او برای فشار آوردن و آگاه کردن کشور‌های جهان نسبت به عواقب تغییرات اقلیمی و نادیده گرفته شدن این عواقب به وی تعلق گرفته است.

انتخاب شدن گرتا تونبرگ به عنوان چهره مجله تایم در سال جاری در حالی بود که نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان؛ دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده؛ افشاگر ماجرای تماس تلفنی دردسرساز ترامپ با رییس جمهور اوکراین و معترضان هنگ‌کنگی نیز از دیگر نامزد‌های کسب این عنوان به شمار می‌رفتند. انتخاب تونبرگ به عنوان چهره سال مجله تایم، اما ظاهراً به مذاق دونالد ترامپ خوش نیامد، رییس جمهور جنجالی ایالات متحده که شاید از دیدگاه تونبرگ بزرگ‌ترین دشمن تلاش‌های او برای کاهش عواقب تغییرات اقلیمی باشد.

دونالد ترامپ یک روز بعد از اعلام انتخاب شدن گرتا تونبرگ به عنوان شخصیت سال مجله تایم، در توئیتی که در حساب توئیتری با بیش از ۶۰ میلیون دنبال کننده‌اش منتشر شد، با لحنی طعنه‌آمیز به انتخاب دختر ۱۶ ساله سوئدی مبتلا به سندرم آسپرگر به عنوان چهره سال مجله تایم واکنش نشان داد: «بسیار مضحک است! گرتا باید روی مشکل مدیریت عصبانیتش کار کند، سپس همراه یک دوست به تماشای یک فیلم خوب قدیمی بنشیند. خوش بگذران گرتا، خوش بگذران». تونبرگ در اولین واکنش به انتخاب خود به عنوان چهره سال مجله تایم و در مصاحبه با آسوشییتدپرس اعلام کرد که از این خبر بسیار حیرت‌زده شده و هرگز تصور نمی‌کرده که چنین انتخابی در مورد وی رخ دهد.

کل‌کل‌های دونالد ترامپ و گرتا تونبرگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

وی، اما تصریح کرد که بابت این موضوع سپاسگزار بوده و این افتخار را باید با دیگر کسانی که برای مقابله با تغییرات اقلیمی تلاش می‌کنند شریک شود: «هرگز تصور نمی‌کردم که چنین اتفاقی رخ دهد. باید همه در کمپین جمعه‌ها برای آینده شرکت کنند، زیرا کاری که کرده‌ایم را با هم انجام داده‌ایم». شهرت این فعال محیط زیستی، یا بهتر بگوییم آب و هوایی، در آگوست ۲۰۱۸ آغاز شد، زمانی که وی به خاطر نشان دادن اعتراض خود به تغییرات اقلیمی کلاس‌های درس را رها کرده و در برابر پارلمان سوئد در استکهلم دست به اعتراض زد. از آن زمان به بعد، تونبرگ به یک چهره بین‌المللی تبدیل گردید که بعد‌ها در سازمان ملل سخنرانی کرده و دیدار‌هایی با رهبران جهان و پاپ نیز داشت.

جدی از این، گرتا تونبرگ به چهره اصلی جریانی تبدیل شد که الهام‌بخش میلیون‌ها کودک و نوجوان در بیش از ۱۰۰ کشور جهان برای نشان دادن خطر جدی و اجتناب‌ناپذیر تغییرات اقلیمی به رهبران و مردم جهان تلاش می‌کنند. وی همچنین به خاطر خشمش علیه بزرگسالانی که به گفته او تغییرات اقلیمی را جدی نمی‌گیرند شناخته می‌شود، خشمی که مهم‌ترین جلوه‌اش را در لحظه سخنرانی دونالد ترامپ در سازمان ملل دیدیم.

در پی توئیت اخیر دونالد ترامپ در مورد گرتا تونبرگ، دختر ۱۶ ساله سوئدی نیز در پیامی توئیتری در واکنش به این سخنان ترامپ چنین گفت: «یک نوجوان دارد روی مشکل مدیریت خشم خود کار می‌کند. در حال حاضر خوشگذرانی کرده و همراه با یک دوست در حال تماشای یک فیلم خوب کلاسیک است». تونبرگ همواره در مورد مشکلات عصبی خود صحبت کرده و در مقابل فشار‌ها در مورد خشم و جدیت متمایزش در مبارزه با تغییرات اقلیمی گفته که این خشم خود را به مانند «قدرتی بزرگ» می‌بیند. البته این اولین باری نیست که دونالد ترامپ از تونبرگ انتقاد می‌کند.

کل‌کل‌های دونالد ترامپ و گرتا تونبرگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

بدنبال سخنرانی تونبرگ در مجمع عمومی سازمان ملل در اوایل تابستان سال جاری، ترامپ در توئیتی تمسخرآمیز چنین گفت: «او به دختری بسیار شاد می‌ماند که در جستجوی آینده‌ای روشن و خارق‌العاده است. دیدن این موضوع بسیار زیباست». بدین ترتیب واکنش او به انتخاب شدن نوجوان سوئدی به عنوان چهره سال مجله تایم کاملاً قابل پیش‌بینی بود. دونالد ترامپ بار‌ها نشان داده که هیچ ابایی از تمسخر و انتقاد صریح و توهین‌آمیز از منتقدان خود یا کسانی که نظری مخالف وی دارند نداشته و این بار نیز تلویحاً به بیماری آسپرگر- بیماری که بیشتر به خاطر مشکلات رفتاری که ایجاد می‌‎کند و اثراتش بر روابط اجتماعی فرد شناخته می‌شود و یکی از اشکال بیماری اوتیسم است- تونبرگ اشاره می‌کند.

به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ هنوز هم آن نگاه غضب‌آلود گرتا تونبرگ به خود را فراموش نکرده است. در ویدیویی که مدت کوتاهی پس از نشست عمومی سازمان ملل در سپتامبر منتشر شد، گرتا تونبرگ در گوشه‌ای از لابی سازمان ملل در نیویورک نشسته در حالی که حاضران و خبرنگاران بسیاری اطراف او قرار داند.

دوربین روی او و صورتش متمرکز شده و ناگهان متوجه ایجاد تغییراتی در چهره او می‌شویم. چشمان تونبرگ تنگ شده و دهانش به شکلی در می‌آید که می‌توان خشم و غضب را در آن به وضوح دید. ناگهان دوربین چرخیده تا مسیر نگاه تونبرگ و علت خشمش را نشان دهد. مشخص می‌شود که ثانیه‌هایی قبل دونالد ترامپ وارد اتاق شده است. مشاوران، همراهان و دیگر رهبران جهان در اطراف او بوده و مانند همیشه، رییس جمهور تند تند دهانش را تکان می‌دهد و حرف می‌زند.

کل‌کل‌های دونالد ترامپ و گرتا تونبرگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

حضور فیزیکی او به طور کلی توجه دوربین و صحنه را از آن خود کرده و چهره تونبرگ در پشت سر او به مقدار قابل توجهی از کانون توجه خارج می‎شود. این سکانس تنها چند ثانیه به طول می‌انجامد، اما انگار که شاهد یک فیلم هالیوودی هستیم. این اپیزود سینمایی حتی پیش درآمدی داشت که خبر از اتفاقی بزرگتر می‎‌داد. صبح همان روز، تونبرگ برای رهبران جهان که در نشسته عمومی سازمان ملل برای مقابله با تغییرات اقلیمی گرد هم آمده بودند سخنرانی کرد و در صحبت‌هایی هشدار‌گونه چنین گفت: «پیام من این است که ما شما را زیر نظر خواهیم داشت. چشم تمام نسل‌های آینده به شما خواهد بود».

ساعاتی بعد او با نگاهی که به «نگاه خیره مرگ» معروف شد به بزرگ‌ترین نفی کننده خطر تغییرات اقلیمی خیره شده و با چهره‌ای گرفته و خشمگین، اعتراض خود را به او نشان می‎داد. دونالد ترامپ آن روز تنها ۱۵ دقیقه در نشست حضور داشت و در طول روز توئیت‌های انتقادی بسیاری در مورد میت رامنی، جو بایدن و آدام شیف منتشر کرده بود و یکی از توئیت‌های انتقادی خود را نیز به تونبرگ اختصاص داده و گفت که او دختری خوش‌آتیه بوده و در جستجوی شهرت است. همان روز تونبرگ در واکنش به پیام توئیتری ترامپ، محتوای بیوگرافی خود در این شبکه اجتماعی را تغییر داده و خود را «دختر جوانی بسیار شاد که در جستجوی آینده‌ای روشن و فوق‌العاده است توصیف کرد»، توصیفی که به وضوح به صحبت‌های دونالد ترامپ اشاره داشت.

بدین ترتیب همه می‌دانستند که وی دیر یا زود به انتخاب مجله تایم واکنش نشان خواهد داد و این اتفاق خیلی زود و در صبح روز پنج شنبه گذشته رخ داد، توئیتی که با واکنش و پاسخ سریع تونبرگ مواجه شد. میشل اوباما نیز پس از این انتخاب در پیامی توئیتری و خطاب به تونبرگ در این باره چنین نوشت: «مانند دخترانی که در ویتنام و سراسر جهان با آن‌ها ملاقات داشته ام، تو چیز‌های زیادی برای دادن به همه ما داری. مخالفان را نادیده بگیر و بدان که میلیون‌ها نفر از مردم از تو حمایت خواهند کرد».

البته انتخاب گرتا تونبرگ به عنوان شخصیت سال مجله تایم که با رأی ۲۷ میلیون نفر انتخاب شده با واکنش‌های مخالف و موافق دیگری نیز مواجه شده است. برای مثال، جیک شرمن، از نویسندگان ارشد مجله پولیتیکو در پیامی توئیتری در روز چهارشنبه گذشته در این باره چنین گفت: «تمایلات سیاسی شما هر چه که باشد، چه از او خوشتان بیاید و چه از او متنفر باشید، چه موافق و چر بر علیه ترامپ باشید، نانسی پلوسی سخنگوی مجلس نمایندگان تاثیر بسیار بیشتری داشته است».

ادوارد فلسنتال، سردبیر مجله تایم، اعلام کرده که گرتا تونبرگ جوان‌ترین فردی است که در تاریخ ۹۲ ساله این مجله به عنوان شخصیت سال شناخته می‌شود. وی به خاطر «به صدا درآوردن زنگ رابطه شکارچی‌مآبانه انسان با تنها خانه‌ای که داریم، برای آوردن صدایی فراتر از گذشته و مرز‌ها به جهانی از هم گسسته و نشان دادن نتیجه رهبری نسل جدید به همه ما» از گرتا تونبرگ تمجید کرده است.

اعضای اصلی حزب دموکرات نیز به حمایت از تونبرگ و انتقاد از توئیت‌های دونالد ترامپ پرداخته و توهین‌های او به یک کودک را با راه‌اندازی یک جنبش خیریه ضد اذیت و آزار کودکان توسط ملانیا ترامپ، همسر او، در تناقضی ناخوشایند دانسته‌اند. اواخر روز پنج شنبه، حساب توئیتری «اتاق جنگ ترامپ» که کمپین انتخاباتی وی در رسانه‌های اجتماعی به شمار می‌آید، تصویری از سر وی که با فتوشاپ روی عکس تونبرگ بر جلد مجله تایم قرار داده و در شرح زیر آن چنین نوشت: «وقتی که پای وفای به قول‌ها به میان می‌آید، تنها یک شخصیت سال وجود دارد».

دونالد ترامپ گفته بود که خود وی عمداً شانس انتخاب دوباره به عنوان چهره سال را نادیده گرفته است. وی که در سال ۲۰۱۶ به عنوان چهره سال مجله تایم انتخاب شد، در سخنانی مدعی شد که او می‌توانسته در سال ۲۰۱۷ نیز شخصیت سال مجله تایم لقب بگیرد، اما با درخواست مجله تایم برای گرفتن عکس و مصاحبه اختصاصی در قبال این انتخاب مخالفت کرده و به همین دلیل نام او از فهرست کاندیدا‌های این عنوان خط خورده است. آلن ماری، مدیرعامل مجله تایم، اما این ادعا را رد کرده و گفته بود که ذره‌ای حقیقت در این ادعا‌های دونالد ترامپ وجود ندارد.

البته گرتا تونبرگ با توهین‌ها و انتقادات رهبران جهان بیگانه نبوده و دونالد ترامپ تنها شخصیت سیاسی نیست که او را مورد انتقاد قرار می‌دهد. اوایل هفته گذشته بود که ژایر بولسونارو، رییس جمهور جنجالی برزیل، او را «کوچولوی لوس» نامید. تونبرگ به شکل مستقیم به این توهین واکنش نشان نداده و تنها بخش بیوگرافی حساب توئیتری خود را به واژه «pirralho» تغییر داد که در زبان پرتغالی به معنای «لوس» است. در حالت طبیعی در بخش بیوگرافی وی در حساب توئیتری‌اش چنین نوشته شده است: «فعال اقلیمی و محیط زیستی ۱۶ ساله مبتلا به آسپرگر».

کل‌کل‌های دونالد ترامپ و گرتا تونبرگ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

bartarinha.ir
  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش