سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
۱۷:۰۵ - ۰۶ آبان ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۸۰۱۶۳۳
حج و عتبات عالیات

خرید امسال ایرانی‌ها از بازار نجف و کربلا کم شده است

عدم استقبال زائران اربعین از بازار,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,حج و زیارت

اربعین امسال از بازار نجف و کربلا به‌ندرت واژه‌های فارسی می‌شنوید. حالا مغازه‌داران عراقی می‌گویند که تقریبا تمام مشتریان ایرانی‌شان را از دست داده‌اند و از این موضوع ناراحتند. چیزی حدود نیم‌میلیون نفر عراقی به صورت مستقیم و غیر مستقیم از گردشگران زیارتی ارتزاق می‌کنند و بنا به گزارشی که پایگاه خبری العربی الجدید منتشر کرده است، زائران امام‌حسین(ع) برای عراقی‌ها سالانه حدود ٥‌میلیارد دلار درآمدزایی می‌کنند.

 

امسال اما ماجرا کمی متفاوت است. بازاریان عراقی می‌گویند که بیشتر مشتریان‌شان ایرانی‌تبار بوده‌اند و حالا با کاهش ارزش ریال، بازار نجف و کربلا به ‌طور محسوسی خلوت‌تر از هر سال شده است. پارسال هر ‌هزار دینار عراقی برای زائران ایرانی تنها حدود ٣٢٠٠ تومان تمام می‌شد اما حالا قیمت هر هزار دینار عراقی برای ایرانی‌ها حدود ١٣‌ هزار تومان تمام می‌شود؛ این یعنی ارزش پولی که زائران ایرانی امسال به عراق می‌برند حدود یک‌چهارم شده است.

 

غیبت ایرانی‌ها در بازار نجف و کربلا

مغازه‌ها خالی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد و تک و توک مشتریان ایرانی برای قیمت‌گرفتن می‌آیند. مغازه‌داران عرب از ریزش ارزش ریال اصلا خوشحال نیستند. آنها می‌گویند که حدس می‌زدیم  ایرانی‌ها امسال کمتر به بازار بیایند اما این همه ریزش مشتریان ایرانی غافلگیرمان کرده است.

 

سال گذشته ایران برای زوار اربعین بیشتر از ٢‌میلیون و ٣٠٠‌هزار روادید صادر کرد و طبیعی است که ورود این حجم از جمعیت به عراق بازاری‌ها را به وجد می‌آورد؛ به‌ویژه اینکه زائران ایرانی همیشه اصرار دارند که از سفر کربلا بدون سوغاتی برنگردند. این اتفاق باعث شده است عراقی‌ها معتقد باشند که اقتصاد بازارشان به دست ایرانی‌ها رونق گرفته است. با این حال اربعین امسال وضع اقتصاد نه برای ایرانی‌ها خوشایند بود و نه برای بازاری‌های عراق.

 

سید باسق که در بازار نجف اسباب‌بازی‌فروشی دارد، به خبرنگار «شهروند» می‌گوید: «هر ‌سال در این ایام روزانه ٢٠‌میلیون تومان فروش داشتیم، اما اکنون  در بهترین حالت فروش روزانه‌مان به ٢‌تا ٣ میلیون تومان می‌رسد.»

 

نعیم یکی دیگر از فروشندگان عراقی به «شهروند» می‌گوید: «نسبت به ‌سال گذشته ٩٠‌درصد مشتریان ایرانی ما کاهش پیدا کرده‌اند. این در حالی است که اکثر مشتری‌های ما و شاید بشود گفت بیشتر از ٧٠ تا ٨٠ درصدشان مشتریان ایرانی‌تبار بودند؛ اما امسال زیر ١٠‌درصد  از مشتریان‌مان ایرانی هستند.»

 

درآمد ٥ میلیارد دلاری عراقی‌ها از زوار حسینی

پایگاه خبری العربی الجدید نیز در گزارشی درباره ارز آوری زوار حسینی آورده است: «بنا بر آمار رسمی منتشر شده در ‌سال ٢٠١٧، مجموعا حدود ٥٤٤‌هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق زوار عتبات عالیات ارتزاق می‌کنند. علاوه بر آن درآمدهای اقتصاد ملی عراق از زوار حسینی حدود ۵‌میلیارد دلار است  که معادل ٣‌درصد حجم تولید داخلی این کشور است.» اینکه بازار نجف و کربلا وابسته  به خرید زائران ایرانی است، واقعیتی انکارناپذیر است.

 

یحیی عباس‌زاده مرد میانسالی است که چند سالی است برای حضور در مراسم اربعین تبریز را به قصد کربلا ترک می‌کند. او به «شهروند» می‌گوید که «پارسال خرید خوبی داشته‌ایم اما امسال  نه‌ تنها من بلکه مردم هم  توانایی خرید را از دست داده‌اند چرا که اجناس گران شده و قدرت خرید مردم پایین آمده است برای همین نمی‌توانند از پس قیمت‌ها برآیند؛ به‌خصوص الان که قیمت ارز افزایش داشته است.»

 

ما گرانفروش نیستیم

«فروشندگان عراقی می‌گویند ما قیمت‌ها را گران نکرده‌ایم، ارزش پول ایران به شدت ریزش داشته است.» این موضوع را برخی  از مشتریان ایرانی که نرخ‌های پارسال را به یاد دارند تأیید می‌کنند اما برخی دیگر که چندان از معادلات اقتصادی سر درنمی‌آورند یا برای نخستین بار است که به کربلا و نجف سفر می‌کنند، تصور می‌کنند عراقی‌ها گرانفروش هستند و قیمت‌ها در بازار عراق بی‌خود و بی‌جهت بالاست.

 

یکی از فروشندگان عراقی که  وضع فعلی بازار عراق را نامناسب می‌داند، می‌گوید: «کار و کاسبی‌مان نسبت به‌سال گذشته کساد شده است. چون‌سال گذشته هر دلار ٣‌هزار تومان بود ولی امسال هر دلار ١٤‌هزار تومان شده است.»

 

 علی سید احمد نام فروشنده پارچه‌ای است که در این سال‌ها به خاطر حضور پررنگ زوار ایرانی، زبان فارسی را هم به خوبی یادگرفته. او می‌گوید:«درآمدمان نسبت به‌سال  گذشته  خیلی کمتر شده و ریزش ارزش ریال هم برای ما ضرر داشت و هم برای زائران ایرانی.»

 

یکی از زائران ایرانی که از معرفی خود ممانعت می‌کند به «شهروند» می‌گوید: «قیمت‌های امسال نسبت به‌سال گذشته افزایش چشمگیری داشته به‌طوری که روسری که‌سال گذشته ٧‌هزار و ٥٠٠ تومان قیمت داشت، اکنون ٦٠‌هزار تومان است.»  او در ادامه می‌گوید: «برای همین امسال چیزی نمی‌خریم. مجبور که نیستیم.» خانوادگی آمده‌اند و زنی که همراهش است می‌گوید:«ما برای خرید نیامده‌ایم، برای زیارت آمده‌ایم.»

 

ریال ایرانی در بازار عراق بی‌مشتری ماند یکی دیگر از پارچه فروش‌ها  می‌گوید:«ایرانی‌ها  بیشتر قیمت می‌گیرند و جنسی نمی‌خرند؛ می‌آیند و می‌پرسند، ولی چیزی نمی‌توانند بخرند. کل بازار  از این موضوع نارحت هستند.»

 

احمد که مغازه چادرعربی دارد، می‌گوید: «فروش‌مان به شدت ریزش داشته است. پارسال روزانه حدود ١٠ تا ١٥‌میلیون تومان فروش داشتم، اما امسال فروشم به زحمت به یک‌میلیون تومان در روز می‌رسد.»

 

البته مغازه‌داران عراقی امسال برخلاف هرسال از دریافت ریال ایرانی خودداری می‌کنند و می‌گویند ممکن است ارزش پول ایرانی‌ها بیشتر افت داشته باشد و ضرر کنند! آنها وجه کالا را تنها با دینار و درهم یا دلار دریافت می‌کنند.

 

سید باسق  از این شرایط‌گله مند است و می‌گوید:«خیلی ناراحتم چون زائران نمی‌توانند خرید کنند. نسبت به‌سال گذشته یک‌درصد فروش داشته‌ام. خرید خیلی کم شده است، قیمت‌ها نسبت به پارسال افزایش داشته و معمولا زوار ایرانی با شنیدن قیمت‌ها فرار می‌کنند. برخی از زائران هم  این‌جا می‌آیند و می‌گویند چرا قیمت گران شده ولی نمی‌دانند پول خودشان بی‌ارزش شده و قیمت‌ها ثابت مانده و سود ما هم بسیار کم است.» این طور که به نظر می‌رسد ایرانی‌ها امسال قصد خرید ندارند اگر هم دارند در حد برآورده شدن نیازهای‌شان است نه بیشتر. چرا که به گفته همین فروشنده«پارسال ٨٠‌درصد اجناس‌مان را ایرانی‌ها خریداری می‌کردند و ٢٠‌درصد آن را عراقی‌ها، اما امسال ایرانی‌ها ٥‌درصد و عراقی‌ها ٩٥‌درصد اجناس را  از ما می‌خرند.»

 

ایرانی‌ها قید هتل‌ها را هم زدند

البته  این موضوع تنها به بازار نجف و کربلا خلاصه نمی‌شود و هتل‌های عراق هم بی‌مشتری مانده‌اند و به نظر می‌رسد این روز‌ها هتل‌های نجف و کربلا متقاضیان  ایرانی خود را از دست داده‌اند و زوار ایرانی بیشتر از موکب‌ها استفاده می‌کنند، چرا که استفاده از هتل برای زائران دیگر به صرفه نیست. حسن یکی از هتلداران نجف به «شهروند» می‌گوید:«پارسال تقریبا بیش از صد درصد زائر داشتیم، اما زوار ایرانی که متقاضی هتل باشند، امسال تا ٨٠ درصد کاهش داشته‌، به‌طوری که‌سال گذشته حتی یک تخت خالی نداشتیم، اما الان بیشتر هتل‌ها خالی‌اند. زیرا  برای زائران دیگر به صرفه نیست و یک هتل کاملا معمولی شبی ١٢٠‌هزار تومان است و هتل‌های خوب شبانه نفری  ٧٠٠‌هزار تومان می‌شود.»  

 

با این شرایط به نظر می‌رسد خانواده زائران کربلا و نجف امسال نباید منتظر چمدان‌های پر از سوغاتی باشند.

 

حسام خراسانی، فاطمه صفری

 

 

shahrvand-newspaper.ir
  • 29
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X