دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۰۴

انواع دعای سریع الاجابه برای رسیدن به حوائج

دعای سریع الاجابه,یک دعای سریع الاجابه برای گشایش فوری,دعای سریع الاجابه مقاتل بن سلیمان دعای سریع الاجابه برای برآورده شدن جاجت
دعای سریع الاجابه حضرت امیرالمونین و معصومان دیگر جزء سریع الاجابه ترین ادعیه برای رسیدن به خواسته و مراد هستند، چنانچه در روایات از این دعاها برای اجابت بسیار گفته شده است.

دعای سریع الاجابه

برای تمامی انسانها زمانی در زندگی وجود دارد که گرفتار مشکلاتی می شویم که برطرف کردن آن از توانمان خارج است، هنگامی که ناامید می شویم و تنها به پروردگارمان می توانیم پناه ببریم، دعا می کنیم ولی "دعا کردن" آداب و اصولی دارد که با رعایت آن شرایط استجابت هم فراهم می شود. دعای سریع الاجابه شامل دعاهایی می شود که در شرایط خاص و برای رسیدن به حاجت های ضروری خوانده می شوند. دعاهای زیادی از امامان معصوم (علیه السلام) گفته شده است که دعای سریع الاجابه هستند.

معتبرترین دعاهای سریع الاجابه

اگرچه دعاهای زیادی از امامان معصوم (ع) نقل شده است که مورد اجابت واقع شده و دعای سریع الاجابه هستند، در ادامه به ذکر چند مورد از دعاهای سریع الاجابه که دارای اهمیت خاص هستند اشاره می شود:

- دعای سریع الاجابه مقاتل بن سلیمان از امام سجاد (ع)

امام سجاد (ع) به مقاتل بن سلیمان، دعایی را تعلیم داده، که مقاتل گوید هرکس این دعا را صد بار بخواند، دعایش مستجاب خواهد شد. این دعای سریع الاجابه چنین است:

«إِلَهِی کَیْفَ أَدْعُوکَ وَ أَنَا أَنَا وَ کَیْفَ أَقْطَعُ رَجَائِی مِنْکَ وَ أَنْتَ أَنْتَ إِلَهِی إِذَا لَمْ أَسْأَلْکَ فَتُعْطِیَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَسْأَلُهُ فَیُعْطِینِی إِلَهِی إِذَا لَمْ أَدْعُکَ[ أَدْعُوکَ] فَتَسْتَجِیبَ لِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَدْعُوهُ فَیَسْتَجِیبُ لِی إِلَهِی إِذَا لَمْ أَتَضَرَّعْ إِلَیْکَ فَتَرْحَمَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی أَتَضَرَّعُ إِلَیْهِ فَیَرْحَمُنِی إِلَهِی فَکَمَا فَلَقْتَ الْبَحْرَ لِمُوسَی عَلَیْهِ السَّلامُ وَ نَجَّیْتَهُ أَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ أَنْ تُنَجِّیَنِی مِمَّا أَنَا فِیهِ وَ تُفَرِّجَ عَنِّی فَرَجاً عَاجِلاً غَیْرَ آجِلٍ بِفَضْلِکَ وَ رَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.»

دعای سریع الاجابه امیرالمومنین (ع),دعای سریع الاجابه,دعای سریع الاجابه حضرت علی (ع)دعای سریع الاجابه برای برآورده برای رفع گرفتاری ها

- دعای سریع الاجابه فرج

کفعمی در کتاب بلدالامین دعای سریع الاجابه از امیرالمومنین (علیه السلام) را نقل کرده که چنانچه شخص گرفتار، ترسیده، نگران و غم دیده، آنرا بخواند، حق تعالی گشایش در کار وی ایجاد نماید، که این دعا چنین است:

یا عِمادَ مَنْ لا عِمادَ لَهُ وَ یا ذُخْرَ مَنْ لا ذُخْرَ لَهُ وَیا سَنَدَ مَنْ لا سَنَدَ لَهُ ویا حِرْزَ مَنْ لا حِرْزَ لَهُ وَیا غِیاثَ مَنْ لا غِیاثَ لَهُ وَیا کَنْزَ مَنْ لا کَنْزَ لَهُ وَیا عِزَّ مَنْ لا عِزَّ لَهُ یا کَریمَ الْعَفْوِ یا حَسَنَ التَّجاوُزِ یا عَوْنَ الضُّعَفاَّءِ یا کَنْزَ الْفُقَراَّءِ یا عَظیمَ الرِّجاَّءِ یا مُنْقِذَ الْغَرْقی یا مُنْجِیَ الْهَلْکی یا مُحْسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُنْعِمُ یا مُفْضِلُ اَنْتَ الَّذی سَجَدَ لَکَ سَوادُ اللّیْلِ وَنُورُ النَّهارِ وَضَوْءُ الْقَمَرِ وَشُعاعُ الشَّمْسِ وَحَفیفُ الشَّجَرِ وَدَوِیُّ الْماَّءِ یا اَللّهُ یا اَللّهُ یا اَللّهُ لا اِلهَ إ لاّ اَنْتَ وَحْدَکَ لا شَریکَ لَکَ یا رَبّاهُ یا اَللّهُ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَافْعَلْ بِنا ما اَنْتَ اَهْلُهُ.

پس از این دعای سریع الاجابه، هرچه حاجت داری درخواست کن.

- دعای سریع الاجابه از پیامبراکرم (ص)

دعای سریع الاجابه، دعای پرارزشی است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در روز جنگ بدر و امام حسین (ع) در روز عاشورا آنرا خواندند. این دعا از امام جعفر صادق (علیه السلام) نیز نقل شده است:

اَللّهُمَّ اَنْتَ ثِقَتی فی کُلِّ کُرْبَة، وَ اَنْتَ رَجآئی فی کُلِّ شِدَّة، وَ اَنْتَ لی فی

خدایا تویی تکیه گاه من در هر گرفتاری و تویی امید من در هر سختی و تو برای من در

کُلِّ اَمْر نَزَلَ بی ثِقَةٌ وَعُدَّةٌ، کَمْ مِنْ کَرْب یَضْعُفُ عَنْهُ الْفُؤادُ، وَ تَقِلُّ فیهِ

هر پیش آمدی تکیه گاه و ذخیره ام هستی چه بسیار گرفتاری که ناتوان شود از آن دل و کم شود در آن

الْحیلَةُ، وَ یَخْذُلُ عَنْهُ الْقَریبُ وَ الْبَعیدُ، وَ یَشْمَتُ بِهِ الْعَدُوُّ، وَ تَعْنِینی فیهِ

چاره و یاری ندهد در آن خویش و بیگانه و شماتت کند بدان دشمن و خسته ام کند در آن

الاْمُورُ، اَنْزَلْتُهُ بِکَ، وَ شَکَوْتُهُ اِلَیْکَ، راغِباً فیهِ عَمَّنْ سِواکَ، فَفَرَّجْتَهُ

کارها و من آنرا به درگاه تو آوردم و شکوه اش به تو کردم و به جز تو از دیگران روگرداندم و تو بگشودی

وَکَشَفْتَهُ وَ کَفَیْتَنیهِ، فَأَنْتَ وَلِیُّ کُلِّ نِعْمَة، وَ صاحِبُ کُلِّ حاجَة، وَ مُنْتَهی

و برطرف کردی و کفایت کردی پس تویی سرپرست هر نعمت و صاحب هر حاجت و سرحد نهایی

کُلِّ رَغْبَة، فَلَکَ الْحَمْدُ کَثیراً، وَ لَکَ الْمَنُّ فاضِلاً

هر شوق پس تو راست ستایش بسیار و تو راست منّت فزون

دعای سریع الاجابه امام سجاد (ع),دعای سریع الاجابه برای حاجت,دعای سریع الاجابهدعای سریع الاجابه برای گشایش فوری

- دعای سریع الاجابه از امام جعفر صادق (ع)

از امام صادق (ع) نقل شده که هر کسی ده بار «یا الله» بگوید، به او گفته می شود، لبیک، حاجت تو چیست؟

همچنین دعای سریع الاجابه دیگری از امام جعفر صادق (ع) روایت شده است که هرکس «يَا رَبِّ يَا اَللَّهُ» بگوید بگونه ای که تا نفس او قطع شود، گفته می شود لبیک حاجت تو چیست؟

- دعای سریع الاجابه امام کاظم (ع)

کفعمی در بلدالامین دعایی از امام موسی کاظم (علیه السلام) نقل کرده و فرموده عظیم الشأن و سریع الاجابه است که این دعای سریع الاجابه چنین است:

«اللهم انی اطعتک فی احب الاشیاء الیک و هو التوحید و ارزقنی من حیث احتسب و من حیث لا احتسبه، انک ترزق من تشاء بغیر حساب»

پس از پایان این دعای سریع الاجابه، حاجت خود را بطلب.

- دعای سریع الاجابه از حضرت علی علیه السلام 

روایت شده كه مردى خدمت امام علی علیه السلام از دیر شدن جواب دعایش شكایت كرد. فرمود به چه دلیل نمیخوانى دعاى سریع الأجابه را؟ پرسید كه آن كدام دعا است فرمود بگو:

اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ بِاِسْمِکَ الْعَظیمِ الْأَعْظَمِ الْأجَلِّ الْأَکْرَمِ الْمَخْزُونِ الْمَکْنُونِ النُّورِ الْحَقِّ الْبُرْهانِ الْمُبینِ.

خدایا! من از تو درخواست می کنم به نام بزرگ اعظم، اجل اکرم و گرامی ات که مخزون و مستور است، آن نامی که نور و حق و برهان روشن است.

الَّذی هُوَ نُورٌ مَعَ نُورٍ وَ نُورٌ فی نُورٍ وَ نُورٌ عَلی کُلِّ نُورٍ وَ نُورٌ فَوْقَ کُلِّ نُورٍ وَ نُورٌ تُضیی ءُ بِهِ کُلُّ ظُلْمَهٍ وَ یُکْسَرُ بِهِ کُلُّ شِدَّهٍ وَ کُلُّ شَیْطانٍ مَریدٍ وَ کُلُّ جَبّارٍ.

آن نامی که نور است و با نور و از نور و نور در نور است، و نور است به روی هر نوری، روشنی است بالای هر نوری، نوریست که با او هر تاریکی روشن و شکسته شود. با آن شدتی و هر شیطان سرکشی. هر جبار با عنادی که قرار نگیرد.

عَنیدٍ لاتَقَرُّبِهِ اَرْضٌ وَ لایَقُومُ بِهِ سَماءٌ وَیَاْمَنُ بِهِ کُلُّ خائِفٍ وَیَبْطُلُ بِهِ سِحْرُ کُلِّ ساحِرٍ وَبَغْیُ کُلِّ باغ وَحَسَدُ کُلُّ حاسِدٍ وَیَتَصَدَّعُ.

با آن زمینی پایدار نماند به آن آسمانی و با آن هر خلاف و ترسویی در امان است و با آن جادوی هر جادو گری باطل شود، ظلم و حسد هر حسادت کننده ای به زحمت و سختی افتد.

لِعَظَمَتِهِ الْبَرُّوَ الْبَحْرُ وَیَسْتَقِلُّ بِهِ الْفُلْکُ وَ حَتّی حینَ یَتَکَلَّمُ بِهِ الْمَلَکُ فَلایَکُونُ لِلْمَوْجِ عَلَیْهِ سَبیلٌ وَ هُوَ اسْمُکَ الْأَعْظَمُ الْأَعْظَمُ الْأَجَلُّ الْأَجَلُّ النُّورُ الْأَکْبَرُ.

از عظمتش هر خشکی، دریا و مستقل و  کشتی پایدار شود تا وقتی که فرشته با آن سخن گوید، پس در این زمان موج دریا بر او راهی ندارد و آن نام اسم اعظم اجل و نور اکبر تو است.

الَّذی سَمَّیْتَ بِهِ نَفْسَکَ وَاسْتَوَیْتَ بِهِ عَلی عَرْشِکَ وَاَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ بِمُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ وَ اَسْئَلُکَ بِکَ وبِهِمْ اَنْ تُصَلَّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَالِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تَفْعَلَ بی کَذا وَکَذا.

آن نامی که خود را با آن نامگذاری کردی و بر عرشت قرار گرفتی، روی کنم بسوی تو به وسیله محمد و خاندانش. و از تو درخواست می کنم به خودت و به فرستادگانت میفرستم به حاجت اینکه...

سپس حاجت خود را پس از خواندن این دعای سریع الاجابه طلب کنید.

- دعای سریع الاجابه بعد از نماز

هر که این دعای سریع الاجابه را پس از نماز بی آن که حرکتی کند و حرف بزند بخواند هر حاجتی که بخواهد برآورده می شود:

«اَستَغفِرُاللهُ الذی لا اله الا هوَ الحَیُّ القَیُّوم الرَّحمنُ الرحیم ذوالجلالِ و الاِکرام وَ اَتوبُ اِلیه و اَسئَلُهُ اَن یُصَلِیَ عَلی محمد و ال محمد و اَن یَتوبَ عَلَیَ توبَهَ عَبدٍ ذلیلٍ خاضعٍ خاشعٍ فقیرٍ مسکینٍ مستکینٍ لایَملِکُ لِنَفسِهِ نَفعاً و لاضَراً و لا مَوتاً و لا حیوهً و لانُشورا»

دعای سریع الاجابه,دعای سریع الاجابه حضرت علی (ع),دعای سریع الاجابه برای حاجتدعای سریع الاجابه حضرت علی (ع)

برخی از موانع استجابت دعا

ار جمله مواردی که مانع استجابت دعا می شود عبارتند از:

گناهان، توفیق دعا کردن را سلب می کند. حالت تضرع و تواضع و استغفار و انابه و اشک و گریه را می گیرد و نمی گذارد بنده با حضور قلب، توجه اش بسوی خدا متمرکز گردد و مجذوب نفحات رحمانی وی شود. بنابراین در صورت خواندن دعا، دعایش مستجاب نمی گردد.

> نافرمانی و رنجاندن والدین

> تأخیر انداختن نمازهای واجب از اول وقت

> نسبت به افراد مؤمن بدبینی داشتن و بد طینت بودن

> با برادران یا خواهران مؤمن، با دورویی و منافقانه برخورد کردن 

> ترحم نکردن به افراد ضعیف

> در گفتار، بد زبان بودن

> ترک دعا در زمان خوشی ها: خداوند به حضرت داوود (ع) وحی فرمود:« مرا در روزهای خوش و آسایش یاد کن تا من دعای تو را در ایام گرفتاری و مشقت اجابت کنم»

دعای سریع الاجابه امیرالمومنین (ع),دعای سریع الاجابه,یک دعای سریع الاجابه برای گشایش فوریدعای سریع الاجابه امام سجاد (ع) برای حوائج

دستورالعمل های استجابت دعا

دعا که از بهترین عبادتهاست، آدابی دارد که با رعایت آن شرایط استجابت نیز فراهم می شود. بعضی از آداب دعای سریع الاجابه عبارتند از:

۱. حمد الهی قبل از دعا

۲. دعا، حتی در مواقع شادی و وفور نعمت

۳. همدلی دل و گفتار

۴. دعا همراه با عمل صالح و وفا به خدا باشد

۵. دعا کردن در حق دیگران

۶. زمانی که خدا را شناختید دعا کنید تا مستجاب گردد

۷. دادن صدقه پیش از بیان حاجت

۸. یکی دیگر از شرایط استجابت دعا، مبالغه و الحاح (اصرار و پافشاری) در زمان دعا میباشد. از حضرت رسول نقل شده است که ایشان فرموده اند:« خداوند رحم می کند بر بنده ای که با اصرار و پافشاری حاجتی را از خدا طلب می کند؛ خواه دعای او مستجاب بشود و خواه نشود.»

۹. از امام رضا (علیه السلام) نقل شده است که:« درصورتی که یک دعای مخفی به جا آوری، بهتر است از هفتاد دعا که بطور علنی به جای آوری!»

۱۰. برای برآورد حاجت گریه کن، اگرچه به مقدار سر مگسی باشد!

۱۱. حضرت علی (ع) در مورد بهترین زمان پذیرش دعا فرموده اند:« دعا را در چهار وقت غنیمت شمارید: موقع خواندن قرآن، در وقت اذان، وقت بارش باران و هنگام ملاقات کردن دو صف برای شهادت»

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش