دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۰۵

بیوگرافی شهید علی چیت سازیان (+ تصاویر)

شهید علی چیت سازیان,زندگینامه شهید علی چیت سازیان,بیوگرافی شهید علی چیت سازیانجرأت و تیزهوشی از خصوصیات بارز دوران کودکی علی چیت سازیان بود
شهید علی چیت سازیان در کسب فنون نظامی به حدی هوش و ذکاوت داشت که بعنوان فرمانده نیروهای اموزشی در مدت کوتاهی انتخاب شد. او از نظر فرماندهان عراقی، با لقب عقرب زرد شناخته میشد و صدام، جایزه ای برای سرش تعيين كرده بود. در این مطلب از سرپوش بیوگرافی شهید علی چیت سازیان را می خوانید.

چکیده ای از بیوگرافی شهید علی چیت سازیان

نام:شهید علی چیت سازیان

نام پدر:ناصر

محل تولد:همدان

تاریخ ولادت:۱۳۴۱/۹/۲۰

تاریخ شهادت:۱۳۶۶/۹/۴

محل شهادت:گامو

مدت عمر:۲۵سال

محل مزار: گلزار شهدای همدان

بیوگرافی شهید علی چیت سازیان

شهید علی چیت سازیان در خانواده ای مذهبی ومومن در تاریخ ۲۰ آذرماه سال ۱۳۴۱ در همدان متولد شد. لذا بخاطر مناسبت سیزدهم رجب ۱۳۴۳ اسم او را علی انتخاب کردند؛ نذر پدرش چنین بود که علی، سقا شود.

تحصیلات شهید علی چیت سازیان

از خصوصیات بارز دوران کودکی شهید علی چیت سازیان میتوان به جرأت، تیزهوشی و توانایی جسمی او اشاره کرد. شهید علی چیت سازیان، ورزش های رزمی را دوست داشت. دوران ابتدایی و راهنمایی او در شرایط فقر سپری شد و خود نیز به فعالیت برای امرار معاش خانواده اش مشغول شد.

هم زمان با پیروزی انقلاب، شهید علی چیت سازیان به هنرستان رفت. او مانند میلیون ها ایرانی، تلاش های زیادی در راه پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی به عمل آورد.

ازدواج به روایت همسر شهید چیت سازیان

همسر شهید چیت سازیان درخصوص ازدواجش میگوید:دختر جوانی بودم. زمانیکه در پشت جبهه درس میخواندم به رزمندگان کمک می کردم. همیشه همسر آينده ام در تصورم فردی متعهد و متقی و رزمنده بود. کسی که در رویایم به دنبالش می گشتم علی بود که به او جواب مثبت دادم. طول مدت زندگی مشترک ما ۱۸ ماه بود و علی مدام در رفت و آمد به جبهه و خانه بود و همدیگر را کم تر می دیدیم.

تصاویر شهید علی چیت سازیان,نحوه شهادت شهید علی چیت سازیان,عکس های شهید علی چیت سازیانشهید علی چیت سازیان علاقه زیادی به ورزش‌های رزمی داشت

نامه های علی ارزش بسیاری برای من داشت. او در نامه ها حرف هایش را میزد. این نامه ها در حال حاضر ، جزء جداناشدنی زندگی من هستند و با آن ها زندگی می کنم. عقیده ی علی چنین بود که انتخاب این زندگی، شریک شدن در ثواب راهی است که او برگزیده است.

فعالیت های شهید علی چیت سازیان

شهید علی چیت سازیان، به بسیج از طریق هنرستان راه یافت و اموزش های نظامی را در پادگان اموزشی قدس همدان گذراند. او در كسب فنون نظامی به حدی هوش و ذكاوت داشت كه توانست بعنوان فرمانده نیروهای اموزشی در مدت كوتاهی انتخاب شود و سپس برای سمت فرمانده مركز اموزش نظامی برگزیده شد. نیروهای آموزش دیده ی شهید چیت سازیان، چندین هزار نفر بودند.

زمانی که جنگ تحمیلی شروع شد و دشمن بعثی به خاك مقدس جمهوری اسلامی تجاوز کرد، او كه برای رفتن به مناطق جنگی شوق زیادی داشت؛ هم زمان با تشكیل و قبول فرماندهی گردان انصار الحسین( ع) و به عهده گرفتن مسئولیت اموزش جنگ های كوهستانی در این گردان به منطقه عملیاتی رفت.

شهید علی چیت سازیان با ۱۷ سال سن در عملیات مسلم بن عقیل توانست ۱۴۰ نفر از نیروهای بعثی را كه توسط رزمندگان اسلام، اسیر شده بودند از داخل خاك عراق به پشت جبهه منتقل کند و شهامت و شجاعتش را نشان دهد.

زمانی که لشكر انصار الحسین( ع) تشکیل شد؛ شهید علی چیت سازیان بعنوان فرمانده اطلاعات و عملیات این یگان برگزیده شد و حضور فعالی در بیشتر عملیات های رزمندگان اسلام برای مقابله با متجاوزان داشت.

با اینكه مسئولیت سنگین شهید علی چیت سازیان، فرماندهی اطلاعات و عملیات لشكر انصارالحسین( ع) بود اما هیچگاه از نیروهای مخلص بسیجی فاصله نمی گرفت. با اینكه او در زمان عملیاتش، از قبل، مواضع دشمن را شناخته بود اما به یاری رزمندگان گردان های عملیاتی برای برداشتن اسلحه و حضور در عملیات می شتافت. شهید علی چیت سازیان بعنوان فرمانده محور عملیاتی لشكر انصارالحسین( ع) در عملیات كربلای ۴ و ۵ با دشمنان خدا مبارزه میکرد. 

فرماندهی که وجودش مشکل گشا بود

سردار شهید علی چیت‌سازیان آنقدر به زبان عربی مسلط بود که در دل دشمن نفوذ می‌کرد. اصلاً‌ محال بود شناسایی برود و دست خالی برگردد.

فرمانده ی لشکرانصارالحسین( ع) به خاطر تیز هوشی و قدرت تصمیم گیری فوق العاده شهید علی چیت سازیان در عملیات گفت:بسیاری از مشکلات عملیاتی ما با وجود علی حل می شد.

شهید علی چیت سازیان همچون مولایش علی( ع) در میدان رزم میجنگید و در وجود او شوق شهادت موج می زد. سرانجام او در حین انجام یک ماموریت گشت شناسایی در روز چهارم آذر ۱۳۶۶ شهید شد. برادر دیگرش به نام امیر چیت سازیان، قبل از او در راه دفاع از اسلام ناب محمدی به شهادت رسید.

مناجات های شهید علی چیت سازیان به این شرح است:« کسی توانایی عبور از سیم های خاردار دشمن را دارد که در سیم های خاردار نفس خود گیر نکرده باشد.»

شهید علی چیت سازیان معروف به عقرب زرد,بیوگرافی شهید علی چیت سازیان,همسر شهید علی چیت سازیانشهید علی چیت سازیان پر تلاش و با روحیه بود

یادبود

نام یکی از خیابان های اصلی شهر همدان، علی چیت سازیان می باشد.

كتاب گلستان یازدهم

خاطرات مشترك خانم پناهی روا و شهید چیت سازیان در كتاب« گلستان یازدهم» آورده شده است. این خاطرات، شامل زمان آشنایی، عقد، ازدواج و شهادتشان میباشد و البته به سال های بعد از شهادت شهید و زندگی همسر ایشان در این کتاب، اشاره شده است.

فرازهایی از وصیت نامه شهید علی چیت سازیان

واقعاً که جبهه دانشگاه الهی است. دانشگاهی که دروس تقوا، گذشت، فداکاری، استقامت، جانبازی، صبر و غیره را یاد می دهند. انسان هایی که در جبهه قدم می گذارند باید بر سرور شهیدان آقا اباعبدالله از ته قلب، لبیک گویند و حسین گونه تا آخرین لحظه عمر خود باشند.

انسان در جبهه یک قدم از دیگران نسبت به خدا نزدیک تر است. خاک جبهه ایران، به مانند خاک کربلا می باشد. وقتی که عزیزان سر بر زمین می گذارند و با خون خود زمین را آبیاری می کنند، عشق رسیدن به آقا اباعبدالله( علیه السلام ) و یاد آن بزرگوار را دارند و پاداش این راه، طبق فرموده ی خداوند، بالاترین پاداش میباشد که شهادت در راه اوست.

شهادت شهید علی چیت سازیان

شهید علی چیت سازیان ۶ مرتبه دچار جراحت از نواحی مختلف شد ولی هر بار برای بازگشت به جبهه با جدیتی بیشتر و عزمی راسخ تر اقدام میکرد؛ ایشان در زمان مجروح شدنش در عملیات والفجر۲، در بیمارستان برای مدتی بستری شد و پس از بهبودی در عملیات والفجر۵ در پیروزی های اسلام نقش مؤثری داشت.

سرانجام شهید علی چیت سازیان در حین انجام یک مأموریت گشت شناسایی در روز چهارم آذرماه ۱۳۶۶ شهید شد.

مزار شهید علی چیت سازیان

مزار این شهید در بهشت باغ همدان در قطعه ۹۹، ردیف ۲۴، شماره ۸ قرار دارد.

وصیت نامه شهید علی چیت سازیان,تحصیلات شهید علی چیت سازیان,زندگینامه شهید علی چیت سازیانشهید علی چیت سازیان حین انجام یک مأموریت گشت شناسایی بشهادت رسید

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 23
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۱۵
جدیدترین
قدیمی ترین
روحش شاد
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش