سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۰۵

بیوگرافی شهید علی چیت سازیان (+ تصاویر)

شهید علی چیت سازیان,زندگینامه شهید علی چیت سازیان,بیوگرافی شهید علی چیت سازیانجرأت و تیزهوشی از خصوصیات بارز دوران کودکی علی چیت سازیان بود
شهید علی چیت سازیان در کسب فنون نظامی به حدی هوش و ذکاوت داشت که بعنوان فرمانده نیروهای اموزشی در مدت کوتاهی انتخاب شد. او از نظر فرماندهان عراقی، با لقب عقرب زرد شناخته میشد و صدام، جایزه ای برای سرش تعيين كرده بود. در این مطلب از سرپوش بیوگرافی شهید علی چیت سازیان را می خوانید.

چکیده ای از بیوگرافی شهید علی چیت سازیان

نام:شهید علی چیت سازیان

نام پدر:ناصر

محل تولد:همدان

تاریخ ولادت:۱۳۴۱/۹/۲۰

تاریخ شهادت:۱۳۶۶/۹/۴

محل شهادت:گامو

مدت عمر:۲۵سال

محل مزار: گلزار شهدای همدان

بیوگرافی شهید علی چیت سازیان

شهید علی چیت سازیان در خانواده ای مذهبی ومومن در تاریخ ۲۰ آذرماه سال ۱۳۴۱ در همدان متولد شد. لذا بخاطر مناسبت سیزدهم رجب ۱۳۴۳ اسم او را علی انتخاب کردند؛ نذر پدرش چنین بود که علی، سقا شود.

تحصیلات شهید علی چیت سازیان

از خصوصیات بارز دوران کودکی شهید علی چیت سازیان میتوان به جرأت، تیزهوشی و توانایی جسمی او اشاره کرد. شهید علی چیت سازیان، ورزش های رزمی را دوست داشت. دوران ابتدایی و راهنمایی او در شرایط فقر سپری شد و خود نیز به فعالیت برای امرار معاش خانواده اش مشغول شد.

هم زمان با پیروزی انقلاب، شهید علی چیت سازیان به هنرستان رفت. او مانند میلیون ها ایرانی، تلاش های زیادی در راه پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی به عمل آورد.

ازدواج به روایت همسر شهید چیت سازیان

همسر شهید چیت سازیان درخصوص ازدواجش میگوید:دختر جوانی بودم. زمانیکه در پشت جبهه درس میخواندم به رزمندگان کمک می کردم. همیشه همسر آينده ام در تصورم فردی متعهد و متقی و رزمنده بود. کسی که در رویایم به دنبالش می گشتم علی بود که به او جواب مثبت دادم. طول مدت زندگی مشترک ما ۱۸ ماه بود و علی مدام در رفت و آمد به جبهه و خانه بود و همدیگر را کم تر می دیدیم.

تصاویر شهید علی چیت سازیان,نحوه شهادت شهید علی چیت سازیان,عکس های شهید علی چیت سازیانشهید علی چیت سازیان علاقه زیادی به ورزش‌های رزمی داشت

نامه های علی ارزش بسیاری برای من داشت. او در نامه ها حرف هایش را میزد. این نامه ها در حال حاضر ، جزء جداناشدنی زندگی من هستند و با آن ها زندگی می کنم. عقیده ی علی چنین بود که انتخاب این زندگی، شریک شدن در ثواب راهی است که او برگزیده است.

فعالیت های شهید علی چیت سازیان

شهید علی چیت سازیان، به بسیج از طریق هنرستان راه یافت و اموزش های نظامی را در پادگان اموزشی قدس همدان گذراند. او در كسب فنون نظامی به حدی هوش و ذكاوت داشت كه توانست بعنوان فرمانده نیروهای اموزشی در مدت كوتاهی انتخاب شود و سپس برای سمت فرمانده مركز اموزش نظامی برگزیده شد. نیروهای آموزش دیده ی شهید چیت سازیان، چندین هزار نفر بودند.

زمانی که جنگ تحمیلی شروع شد و دشمن بعثی به خاك مقدس جمهوری اسلامی تجاوز کرد، او كه برای رفتن به مناطق جنگی شوق زیادی داشت؛ هم زمان با تشكیل و قبول فرماندهی گردان انصار الحسین( ع) و به عهده گرفتن مسئولیت اموزش جنگ های كوهستانی در این گردان به منطقه عملیاتی رفت.

شهید علی چیت سازیان با ۱۷ سال سن در عملیات مسلم بن عقیل توانست ۱۴۰ نفر از نیروهای بعثی را كه توسط رزمندگان اسلام، اسیر شده بودند از داخل خاك عراق به پشت جبهه منتقل کند و شهامت و شجاعتش را نشان دهد.

زمانی که لشكر انصار الحسین( ع) تشکیل شد؛ شهید علی چیت سازیان بعنوان فرمانده اطلاعات و عملیات این یگان برگزیده شد و حضور فعالی در بیشتر عملیات های رزمندگان اسلام برای مقابله با متجاوزان داشت.

با اینكه مسئولیت سنگین شهید علی چیت سازیان، فرماندهی اطلاعات و عملیات لشكر انصارالحسین( ع) بود اما هیچگاه از نیروهای مخلص بسیجی فاصله نمی گرفت. با اینكه او در زمان عملیاتش، از قبل، مواضع دشمن را شناخته بود اما به یاری رزمندگان گردان های عملیاتی برای برداشتن اسلحه و حضور در عملیات می شتافت. شهید علی چیت سازیان بعنوان فرمانده محور عملیاتی لشكر انصارالحسین( ع) در عملیات كربلای ۴ و ۵ با دشمنان خدا مبارزه میکرد. 

فرماندهی که وجودش مشکل گشا بود

سردار شهید علی چیت‌سازیان آنقدر به زبان عربی مسلط بود که در دل دشمن نفوذ می‌کرد. اصلاً‌ محال بود شناسایی برود و دست خالی برگردد.

فرمانده ی لشکرانصارالحسین( ع) به خاطر تیز هوشی و قدرت تصمیم گیری فوق العاده شهید علی چیت سازیان در عملیات گفت:بسیاری از مشکلات عملیاتی ما با وجود علی حل می شد.

شهید علی چیت سازیان همچون مولایش علی( ع) در میدان رزم میجنگید و در وجود او شوق شهادت موج می زد. سرانجام او در حین انجام یک ماموریت گشت شناسایی در روز چهارم آذر ۱۳۶۶ شهید شد. برادر دیگرش به نام امیر چیت سازیان، قبل از او در راه دفاع از اسلام ناب محمدی به شهادت رسید.

مناجات های شهید علی چیت سازیان به این شرح است:« کسی توانایی عبور از سیم های خاردار دشمن را دارد که در سیم های خاردار نفس خود گیر نکرده باشد.»

شهید علی چیت سازیان معروف به عقرب زرد,بیوگرافی شهید علی چیت سازیان,همسر شهید علی چیت سازیانشهید علی چیت سازیان پر تلاش و با روحیه بود

یادبود

نام یکی از خیابان های اصلی شهر همدان، علی چیت سازیان می باشد.

كتاب گلستان یازدهم

خاطرات مشترك خانم پناهی روا و شهید چیت سازیان در كتاب« گلستان یازدهم» آورده شده است. این خاطرات، شامل زمان آشنایی، عقد، ازدواج و شهادتشان میباشد و البته به سال های بعد از شهادت شهید و زندگی همسر ایشان در این کتاب، اشاره شده است.

فرازهایی از وصیت نامه شهید علی چیت سازیان

واقعاً که جبهه دانشگاه الهی است. دانشگاهی که دروس تقوا، گذشت، فداکاری، استقامت، جانبازی، صبر و غیره را یاد می دهند. انسان هایی که در جبهه قدم می گذارند باید بر سرور شهیدان آقا اباعبدالله از ته قلب، لبیک گویند و حسین گونه تا آخرین لحظه عمر خود باشند.

انسان در جبهه یک قدم از دیگران نسبت به خدا نزدیک تر است. خاک جبهه ایران، به مانند خاک کربلا می باشد. وقتی که عزیزان سر بر زمین می گذارند و با خون خود زمین را آبیاری می کنند، عشق رسیدن به آقا اباعبدالله( علیه السلام ) و یاد آن بزرگوار را دارند و پاداش این راه، طبق فرموده ی خداوند، بالاترین پاداش میباشد که شهادت در راه اوست.

شهادت شهید علی چیت سازیان

شهید علی چیت سازیان ۶ مرتبه دچار جراحت از نواحی مختلف شد ولی هر بار برای بازگشت به جبهه با جدیتی بیشتر و عزمی راسخ تر اقدام میکرد؛ ایشان در زمان مجروح شدنش در عملیات والفجر۲، در بیمارستان برای مدتی بستری شد و پس از بهبودی در عملیات والفجر۵ در پیروزی های اسلام نقش مؤثری داشت.

سرانجام شهید علی چیت سازیان در حین انجام یک مأموریت گشت شناسایی در روز چهارم آذرماه ۱۳۶۶ شهید شد.

مزار شهید علی چیت سازیان

مزار این شهید در بهشت باغ همدان در قطعه ۹۹، ردیف ۲۴، شماره ۸ قرار دارد.

وصیت نامه شهید علی چیت سازیان,تحصیلات شهید علی چیت سازیان,زندگینامه شهید علی چیت سازیانشهید علی چیت سازیان حین انجام یک مأموریت گشت شناسایی بشهادت رسید

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 24
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۲۱
غیر قابل انتشار: ۲۴
جدیدترین
قدیمی ترین
حوش به سعادتش که اینگونه زندگی کرد روحش شاد ان شالله شافعمون باشه
به شدت تحت تأثیر منش و خلقیات این شهید بزرگوار قرار گرفتم الخصوص جمله معروف این شهید تا انسان از سیم خاردار نفس خود عبور نکند از سیم خاردار دشمن نمی‌تواند عبور کند انشاالله شفیع ما باشند در اون دنیا
خوش به حالشان به یادگار بماند خداوند شهدا را شفیع ما قرار دهند بسیار شیفته اخلاق این شهید شدم و دلتنگ دیدار شان
خداوند رحمت کند شهیدعزیزمان را زندگینامه جالبی داشتند
به قول خودش کسی که از سیم خاردار نفسش عبور کند می تواند از سیم خاردار دشمن هم عبور کند. انشاءالله شفیع ماهم باشند. شادی روح این شهید عزیز و همه شهدا صلوات
من کتاب گلستان یازدهم را نمیتوانستم را رها کنم، چقدر زیبا، چقدر عاشقانه و مقتدرانه، چقدر... چه بگویم جز شیفتگی‌م، بسیار تمصیه می کنم این کتاب زیبا را بخوانید. کتابی سراسر عشق و ایمان و رنج... نمیدانم آن کوه غم را، آن همه دلتنگی را چگونه به سر بردند و میبرند.
روحش شاد و یادش گرامی. انشاالله ادامه دهنده راه این شهیدان عزیز باشیم.
خوش به سعادت‌شان دست مارا هم بگیر علی اقا
شما که عند ربهم یرزقونید.. دست مارو هم بگیرین دمتون گرم علی اقای چیت سازیان عزیز سلام من به حاج حسین خرازی برسون
روحش شاد
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش