پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۰۰ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۱۰۴۷۶۸
اختراعات و پژوهش های علمی

۵ طرح نهایی انتخاب شده در فن‌بازار نانوکامپوزیت‌های پلیمری

نانوکامپوزیت‌های پلیمری,اخبار علمی,خبرهای علمی,اختراعات و پژوهش
پنج طرح برتر از میان طرح‌های شرکت‌کننده در چالش بهبود خواص مهندسی کامپوزیت‌های پلیمری با استفاده از فناوری نانو برای جذب سرمایه‌گذار در فن بازار نانوکامپوزیت‌های پلیمری ارائه شدند.

به گزارش ایسنا، پس از رقابت تنگاتنگ میان ۴۴ طرح فناورانه در چالش بهبود خواص مهندسی کامپوزیت‌های پلیمری با استفاده از فناوری نانو درنهایت ۵ طرح نهایی انتخاب و در فن‌بازار نانوکامپوزیت‌های پلیمری به سرمایه‌گذاران معرفی شدند.

 

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به‌منظور حمایت از این طرح‌ها، با برگزاری رقابت‌ها و رویدادهایی از جمله چالش‌های فناوری و نوآوری، سعی دارد بستری مناسب برای رقابت نوآوران و معرفی ایده‌های آنها به سرمایه‌گذاران فراهم آورد. در این راستا، کارگزار چالش نوآوری و فناوری (آی‌چلنج) اقدام به برگزاری رقابتی با عنوان «بهبود خواص مهندسی کامپوزیت‌های پلیمری با استفاده از فناوری نانو» کرده است.

 

جزئیات این ۵ طرح به این شرح است:

فیلم‌های بسته‌بندی مواد غذایی

در این طرح، با استفاده از پلیمرها و نانوذرات، محصول جدیدی ساخته شده است که برای بسته‌بندی‌های شفاف و زیست تخریب‌پذیر مواد غذایی کاربرد دارد. از آنجا که یکی از نقاط ضعف اصلی فیلم‌های بسته‌بندی غیرنانویی، نفوذپذیری بالای آنها در برابر گازهایی مانند اکسیژن، در محیط‌های مرطوب است، در این طرح، برای حل این چالش، استفاده از نانوذرات در ساختار پلیمرها پیشنهاد شد.

 

 بازار مصرف سالانه چنین بسته‌بندی‌هایی در داخل کشور حدود ۶۰۰ تن در صنایع غذایی برآورد شده است که مشتریان بالقوه آن تولیدکنندگان گوشت، لبنیات و خشکبار است.

 

این طرح از سوی محمدحسین جندقیان برای  سرمایه‌گذاران معرفی شد.

 

مکمل مستربچ‌های پایدارکننده UV برای پوشش‌های گلخانه‌ای

سموم و آفت‌کش‌ها شامل سولفور و هالوژن‌های فعال، فرآیند تخریب پلیمر را تسریع کرده و در عملکرد پلیمرها در فیلم‌های کشاورزی اختلال ایجاد می‌کنند. در این طرح راهکار ارائه شده تولید و عرضه مکملی بوده است که در ترکیب با پایدارکننده‌های UV موجود در بازار، دوام فیلم‌های کشاورزی در معرض سموم و آفت‌کش‌ها را افزایش دهد.

 

سطح کشت گلخانه‌ای کشور بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی، ۱۰ هزار هکتار است که معادل ۱۰ هزار تن فیلم‌های گلخانه‌ای است. با در نظر گرفتن یک‌سوم ظرفیت فعال کشور در این حوزه، ۵.۱ تا ۵.۲ هزار تن از حجم مستربچ‌های داخلی مربوط به این دسته است. تنها در سال ۹۵ حدود ۱۰ میلیون دلار واردات این مستربچ‌ها بوده است که تماما وارداتی از کشورهایی نظیر ترکیه است.

 

این طرح توسط علی هدایتی و همکارانش پیشنهاد شد.

 

ورق پلیمری شفاف با خاصیت ضد UV از ضایعات پلیمری

این محصول به عنوان ماده اولیه برای تولید ورق‌های شفاف پلیمری از سوی علیرضا بهرامیان هیات علمی دانشگاه صنعتی همدان و همکارانش تولید شد.

 

این ورق‌ها می‌توانند جایگزین مناسبی برای ورق‌های پلی‌کربنات موجود در بازار باشند. این محصول با رویکرد جایگزینی ورق‌های پلی‌کربناتی مطرح شده است که از مزایای آن می‌توان به شفافیت بالاتر، مقاومت مکانیکی بهتر در برابر ضربه، خواص حرارتی مناسب، قیمت و خواص مکانیکی-نوری مناسب آن نسبت به ورق‌های پلی کربنات موجود در بازار و همچنین چگالی بسیار کمتر در مقایسه با شیشه اشاره کرد.

 

حجم بازار داخلی صفحه و ورق پلی‌کربنات حدود ۴۳ هزار تن است که نیمی از آن وارداتی است. تنها تولیدکننده پلی‌کربنات در کشور پتروشیمی خوزستان با ظرفیت تولید سالانه ۲۵ هزار تن پلی‌کربنات است که بسیار کمتر از نیاز داخلی است. قیمت تمام شده این محصول جدید، با احتساب استفاده از ضایعات پلیمری حدود یک‌هشتم است. مشتریان بالقوه این محصول صنعت ساختمان، کشاورزی و خودرو است.

 

افزودنی بازدارنده (تاخیرانداز) شعله غیر هالوژنه

این طرح که از سوی میثم شعبانیان ارائه شد، با پیشنهاد ماده با ویژگی‌های غیرسمی‌بودن، غیرهالوژنه و ضد UV‌ارائه شد که با کاهش ۵۰ درصدی مصرف افزودنی توان رقابتی با محصولات موجود را دارد. این ماده در صنایع ساختمانی، برق و الکترونیک، سیم و کابل، حمل و نقل، منسوجات و لوازم خانگی کاربرد دارد. این محصول به نحوی بهینه شده که بالاترین میزان مقاومت در برابر شعله را ایجاد کند.

 

در حال حاضر هیچ تولیدکننده‌ای در داخل کشور در زمینه تولید افزودنی بازدارنده شعله فعالیت نمی‌کند و تمام نیاز بازار از طریق واردات تامین می‌شود. طبق بررسی‌های انجام گرفته سالانه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن مستربچ بازدارنده شعله در کشور مصرف می‌شود که بسیار پایین‌تر از میزان مصرف جهانی آن به دلیل قیمت بالای آنها از یک سو و عدم اجرای استانداردها و در برخی موارد نبود استانداردهای سختگیرانه از سوی دیگر است.

 

پوشش سفالی سقف شیب‌دار نانوکامپوزیتی

این طرح از سوی محمدعلی رافتی‌زاده در این رویدد ارائه شده. مزایای این طرح استفاده از ضایعات بازیافتی پلاستیک‌ها و بهره گیری از نانومواد با پایداری شیمیایی بالا، تضعیف اشعه فرابنفش (UV) و فروسرخ (IR) و بازدارندگی شعله است.

 

وزن کم آنها نسبت به سفال معمولی، ضریب امنیتی بالای سقف‌های شیب‌دار در حوادث غیرمترقبه مانند زلزله، عایق بودن نسبت به تبادل حرارتی فضای داخلی و خارجی، جلوگیری از اتلاف انرژی و امکان استفاده از انرژی‌های پاک مانند استفاده از سلول‌های خورشیدی بر روی این سطح از دیگر مزایای این طرح است.

 

در بازار ایران محصولاتی که برای پوشش‌های سقفی استفاده می‌شود، به طور عمده شامل پوشش‌های برپایه آسفالت، سفالی، فلزی، کامپوزیتی و سایر ترکیبات است. حجم بازار انواع پوشش‌های سقفی داخل کشور بیش از ۴۷۰ هزار متر مربع در سال ۹۵ تخمین زده شده است که بیش از  ۷۲۶ تن در سال به طور خاص مربوط به پوشش‌های سفالی است که با استفاده از این محصول قابل جایگزینی است.

 

این فن‌بازار با حضور سرمایه‌گذارانی از شرکت نیک اندیش کارایا، صندوق کارآفرینی امید، صندوق دانشگاه تهران، صندوق نوآوری شکوفایی، مرکز رشد و پارک علم و فناوری دانشگاه شریف و شهید بهشتی و شرکت‌های فعال حوزه کامپوزیت و پلیمر در حاشیه «سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مستربچ و کامپاندهای پلیمری» برگزار شد.

 

طرح‌های ارائه شده از میان طرح‌های حضور یافته در چالش «بهبود خواص مهندسی کامپوزیت‌های پلیمری با استفاده از فناوری نانو» انتخاب شده‌اند و مراحل ارزیابی علمی و تحلیل بازار را با موفقیت پشت سر گذاشته و آماده جذب سرمایه‌گذار هستند.

 

 

 

 

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش