شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۸:۲۴ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۳۰۹
طبیعت و محیط زیست

فیل‌ها همدیگر را به اسم صدا می‌زنند

فیل‌ها,حقاقیق درباره فیل‌ها
تحقیقات تازه نشان می‌دهد که فیل‌های آفریقایی وحشی یکدیگر را با نام‌های منحصر به فرد صدا می‌زنند. بر اساس این پژوهش که نتایج آن روز دوشنبه در مجله «بوم و تکامل طبیعت» منتشر شد، فیل‌های دشت‌های آفریقا به نام‌های خاص خود پاسخگو هستند.

به گزارش انتخاب به نقل از یورونیوز، آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید معنای صدای حیوانات چیست و چرا حیوانات صدا می‌دهند؟‌

تحقیقات تازه نشان می‌دهد که فیل‌های آفریقایی وحشی یکدیگر را با نام‌های منحصر به فرد صدا می‌زنند.

بر اساس این پژوهش که نتایج آن روز دوشنبه در مجله «بوم و تکامل طبیعت» منتشر شد، فیل‌های دشت‌های آفریقا به نام‌های خاص خود پاسخگو هستند و این خصیصه آن‌ها را در گروه معدود حیواناتی قرار می‌دهد که این توانایی را دارند.

فیل‌ها نام‌ها را به شکل غر‌ش‌های طولانی و آرامی ابراز می‌کنند که تا فاصله‌های دور در دشت‌ها شنیده می‌شود.

دانشمندان معتقدند حیواناتی که ساختار اجتماعی پیچیده‌ای دارند هنگامی که از هم جدا می‌شوند و پس از مدتی همدیگر را دوباره می‌بینند، از نام‌های خاص برای یکدیگر استفاده می‌کنند. این خصیصه در حیات وحش بسیار کمیاب است.

بچه‌دلفین‌ها نیز برای خود با سوت نام اختراع می‌کنند و طوطی‌ها در مواردی از اسامی خاص بهره می‌برند. این گونه‌ها همگی قدرت یادگیری تلفظ مجموعه صداهای منحصر به فرد که اسم خاص را تشکیل می‌دهند، دارند. فیل‌ها نیز در این گروه قرار می‌گیرند.

دانشمندان مشاهده‌ کرده‌اند که فیل‌ها گاهی هنگامی که با فاصله زیاد در دشت همدیگر را صدا می‌زنند، از اسم خاص فیل مورد نظر استفاده می‌کنند.

زیست‌شناسان از یادگیری ماشینی برای تشخیص این مطلب در میان صداهای ضبط شده در کتابخانه صوتی پارک ملی سامبورو و پارک ملی آمبوسلی در کنیا بهره بردند.

جورج ویتِمَیِر، یکی از محققانی که این پژوهش را انجام داده، توضیح می‌دهد: «گرچه فیل‌ها گونه‌ای بسیار اجتماعی و اهل مکالمه هستند و می‌دانیم که بسیار با هم ارتباط دارند، اما هنوز نتوانسته‌ایم خیلی از این ارتباطات را رمزگشایی کنیم. ساختار ارتباطی آنها بسیار پیچیده است و می‌دانیم اگر بتوانیم آنچه که می‌گویند را دریابیم، واقعا درک جدیدی از طرز فکر آنها پیدا خواهیم کرد.»

دانشمندان فیل‌ها را با جیپ‌ در دشت و بیابان تعقیب می‌کنند تا دریابند کدام فیل، فیل دیگری را صدا می‌زند و آیا آن فیل پاسخ می‌دهد یا نه.

ویتمیر ادامه می‌دهد: «فیل‌ها یک رفتار بسیار جالب دارند. به این ترتیب که گاهی در گروه بزرگی از فیل‌ها یک ماده بقیه را صدا می‌زند و همه با هم پاسخ او را می‌دهند، اما در موارد دیگر، فیل ماده صدا می‌زند اما بقیه آن را نادیده می‌گیرند و تنها یکی از اعضا پاسخ او را می‌دهد یا به او نزدیک می‌شود. این نشان می‌دهد که آنها راه‌هایی برای مکالمه دارند.»

تنها با تجزیه و تحلیل داده‌های صوتی و احتمالا به دلیل پخش آنچه اسم خاص فیل است، مدل رایانه‌ای توانست پیش‌بینی کند که یکی از فیل‌ها در ۲۷.۵ درصد مواقع مورد خطاب قرار می‌گیرد. اما هنگامی که داده‌های بی‌معنی به مدل رایانه‌ای داده شد، رایانه توانست تنها ۸ درصد از تماس‌ها را با دقت تشخیص دهد. اما چرا نتیجه به ۱۰۰ درصد نرسید؟

مایکل پاردو، پژوهشگر اصلی این تحقیق از دانشگاه کُرنِل، می‌گوید: «درست مانند انسان‌ها، فیل‌ها از نام‌ها استفاده می‌کنند، اما احتمالاً نه در بیشتر گفته‌هایشان، بنابراین ما انتظار ۱۰۰ درصد نداریم.»

غرش فیل شامل صداهای مادون صوت است که خارج از محدوده شنوایی انسان است. دانشمندان هنوز نمی‌دانند نام کدام قسمت از این غرش است.

دانشمندان نتایج خود را با پخش فایل‌های ضبط شده برای فیل‌ها به طور انفرادی آزمایش کردند. فیل‌ها به صداهایی که حاوی نام آنها بود واکنش شدیدتری نشان می‌دادند، گوش‌های خود را تکان می‌دادند، خرطوم خود را بالا می‌بردند و در مجموع، با قوت بیشتری واکنش نشان می‌دادند، در حالی که بیشتر آنها هیچ واکنشی به صداهای حاوی نام فیل‌های دیگر نداشتند.

این پژوهش که اخیرا منتشر شد، برپایه ۲۵ سال تحقیق در کنیا برای ردیابی گروه‌های خاص خانواده در میان فیل‌هاست که توسط سازمان‌های غیر انتفاعی «فیل‌ها را نجات دهید»‌ و «صدای فیل‌ها»‌ صورت گرفته است.

با توجه به اینکه همزیستی دشوار فیل‌ها و انسان‌ها یکی از دلایل کشتن این حیوانات است، دانشمندان امیدوارند این مطالعه بتواند بتواند راه را برای تغییر در روابط انسان و فیل در آینده هموار کند.

پاردو در این زمینه می‌گوید:‌ «یکی از مسائلی که امروز تهدید بزرگی برای فیل‌ها در سراسر جهان است تنش زیستی بین انسان و فیل است. در کشورهایی در آسیا و آفریقا که فیل دارند، فیل‌ها با اهالی درگیر می‌شوند و این خطری بزرگ برای بقای آنهاست. فکر می‌کنم اگر انسان‌ها بتوانند خوبی‌های فیل را بهتر ببینند، فهم و پذیرش آنها نسبت به فیل‌ها بیشتر می‌شود و این امر به حفاظت از آنها کمک می‌کند.»

  • 19
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش