چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۴۳ - ۲۵ آبان ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۸۰۶۵۰۱
طبیعت و محیط زیست

پروژه هارپ چیست و چه ارتباطی با زلزله دارد؟

پروژه هارپ,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

پروژه هارپ چیست و آیا بین این پروژه علمی و ایجاد زلزله رابطه‌ای وجود دارد؟ زلزله اخیر کرمانشاه این صحبت را بر سر زبان‌ها انداخت که شاید یک پروژه نظامی باعث ایجاد این زمین لرزه شده است.

 

در این مطلب سعی داریم تا کاملا بی طرفانه شواهدی را در کنار هم جمع کرده و ببینیم که آیا واقعا هارپ می‌تواند باعث وقوع بلایای طبیعی (و یا غیرطبیعی!) شود یا این موضوع، تخیلی بیش نیست؟!

 

پروژه هارپ چیست

به طور خلاصه پروژه هارپ (High Frequency Active Auroral Research Program) که به اختصار HAARP گفته می‌شود، فعال سازی یونوسفر با فرکانس بالا است که در سال ۱۹۹۳ به عنوان یک پروژه پژوهشی، موجودیت آن اعلام شد.

 

یونوسفر (Ionosphere) بالاترین لایه جو بوده که به یون‌کُره نیز معروف است. این لایه وظیفه دارد تا از ورود پرتوهای خطرناک اشعه ایکس و فرابنفش خورشید به زمین جلوگیری کند تا زندگی بتواند در این کره خاکی جریان داشته باشد.

 

پروژه HAARP درواقع ارسال امواجی با فرکانس بالا به این لایه از زمین است. هارپ یک کار مشترک از نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده و دانشگاه آلاسکا در فیربنکس –دانشگاه کشاورزی و کانی شناسی- است، البته حداقل ۱۵ دانشگاه دیگر از ایالات متحده مشغول مطالعه در خصوص این پروژه بوده و در آن سهیم هستند.

 

پروژه مشهور هارپ مجموعه‌ای از ۱۸۰ برج آنتن آلومینیومی به ارتفاع ۵۰ متر است که در مساحتی حدود ۲۳ هزار متر مربع گسترده شده‌اند. این مجموعه در آلاسکا و به منظور پژوهش‌های علمی بنا نهاده شد.

 

امواج رادیویی با فرکانس بالا توسط رادارهای پروژه HAARP به سمت یونسفر شلیک می‌شوند. قسمتی از این امواج در ارتفاع ۱۰۰ تا ۳۵۰ کیلومتری از سطح زمین توسط مولکول‌های هوا جذب شده و باعث افزایش شتاب الکترون‌ها در این محدوده می‌شود، این عمل باعث التهاب در یونوسفر شده و نتیجه آن گرمای این بخش است.

 

پروژه هارپ,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

شتاب این الکترون‌ها جذب انرژی بیشتر را برنمی‌تابد و به سمت زمین بازمی‌گردد (درواقع گویی که یک لایه انعکاسی در یونوسفر تشکیل شده است). امواج برگشتی به سطح زمین و به اعماق آن نفوذ کرده و یا در عمق آب وارد می‌شوند.

 

هارپ اساسا یک پروژه سری بود که در دوران جنگ سرد راه اندازی شد، درست همان دوره‌ای که زیردریایی‌های اتمی ایالات متحده و شوروی سابق برای قدرتنمایی دریاها را در می‌نوردیدند. این پروژه علمی-نظامی، قرار بود تا راهی برای برقراری ارتباط با زیردریایی‌های آمریکایی باشد و البته زیردریایی‌های دشمن را نیز شناسایی کند.

 

اما این پروژه حتی از زمان تاسیس نیز با شایعات مختلف و عجیبی همراه شد و حتی در طی سال‌ها، نظریه‌پردازان توطئه داستان‌های زیادی درباره آن گفتند که برخی جنبه علمی داشته و برخی بیشتر به افسانه شبیه‌اند.

 

هارپ و کنترل آب و هوا، ارتباط آن با خشکسالی، ارسال پرتوهای مرگ و حتی کنترل ذهن از گمانه زنی‌هایی است که پیرامون این پروژه مرموز دیده می‌شود. اکنون با زلزله اخیر کرمانشاه این صحبت‌ها در فضای مجازی بر سر زبان‌ها افتاده که آیا هارپ واقعا می‌تواند تاثیری بر ایجاد زمین لرزه داشته باشد یا خیر.

 

تاریخچه هارپ

HAARP یا همان برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا ، توسط دولت ایالات متحده در بیشتر مواقع به عنوان یک ابزار تحقیقاتی در مورد آب و هوا شناخته شده است. اما همان‌طور که گفته شد، پروژه هارپ برای تسهیل در ارتباط با زیردریایی‌ها توسط ایالات متحده برای جنگ سرد طراحی شد. زیردریایی‌ها در آن زمان با رفتن به اعماق دریا، خود را از دید مخفی می‌کردند، اما این موضوع طبیعتا باعث می‌شد تا ارتباط با آنها تقریبا غیرممکن شود.

 

پروژه هارپ,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

در اواسط دهه ۱۹۸۰ وقتی این فرضیه به طور آزمایشگاهی تایید شد، تلاش برای ساخت این پروژه آغاز گردید. در اوایل دهه ۱۹۹۰ صحبت‌های زیادی از این پروژه به گوش رسید، برخی سناتورهای آمریکایی صحبت‌های ضد و نقیضی درباره آن کردند و نیکلاس پاپادولوس که یکی از موسسان هارپ است، دلیل آن را اشتباهی دانست که یکی از مشاوران سازنده این پروژه، از قابلیت‌های احتمالیِ بسیار عجیب آن سخن گفته بود.

 

به عنوان مثال گفته می‌شد که از تکنولوژی مشابه هارپ می‌توان در ساخت یک سپر دفاعی برای تبدیل گازهای طبیعی به میکروویو استفاده کرد و این موضوع می‌تواند باعث سرنگون کردن موشک‌های شوروی شود.

 

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اهمیت ارتباط زیردریایی‌ها از بین رفت و دیگر دلیلی برای ادامه پروژه هارپ وجود نداشت؛ اما حامیان تاسیس این پروژه سری توجیه دیگری برای روند ساخت آن ارائه داده و به قابلیت‌های آن برای نقشه برداری از سنگرهای دشمن، همچون سنگرهای ساخته شده توسط صدام در عراق و یا در کره شمالی که در اعماق زمین ساخته می‌شود، اشاره کردند.

 

در سال ۲۰۰۲ پیشنهاد شد تا از تاسیسات هارپ برای مقابله با تاثیرات منفی یک انفجار اتمی در ارتفاع بالای جو زمین، مطالعاتی صورت گیرد. حرف و حدیث‌های زیادی در این رابطه وجود داشت؛ گفته می‌شد که اگر کره شمالی یک بمب اتمی را در ۱۲ کیلومتری از سطح زمین منفجر کند، اتمسفر سطح زمین پر از الکترون‌های قاتلی می‌شود که می توانند سیستم الکترونیکی تمام ماهواره‌های زمین را نابود کنند.

 

پروژه هارپ,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

موسسان هارپ در آن زمان به دنبال این بودند که با انتشار امواج رادیویی و ارسال آن به یونوسفر، این الکترون‌های قاتل را از جو زمین خارج کنند. فیلیپ کویل یکی از مشاوران ارشد بیل کلینتون در آزمایش سلاح‌های ایالات متحده می‌گوید: من اعتقاد دارم که تحقیقات علمی برای فهم بهتر یونوسفر تلاش باارزشی خواهد بود، اما کسی چه می‌داند که برای انتقال الکترون‌ها چه میزان انرژی لازم است و با تزریق چنین انرژی عظیمی در یونوسفر چه تغییراتی بوجود خواهد آمد.

 

پروژه هارپ,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

دکتر Nick Begich در کتاب Angel’s Do not Play This Haarp به این نکته اشاره می‌کند که اگرچه پروژه‌های مشابهی به مانند هارپ در سراسر دنیا همچون نروژ و یا روسیه وجود دارد، اما روشی که در تولید گرمای یونوسفر توسط تکنولوژی هارپ به کار گرفته می‌شود، متفاوت است. درواقع سعی می‌شود تا با مشابه قرار دادن پروژه‌هایی برای هارپ در سرتاسر جهان، نشان دهند که روش حرارتی یونوسفر در این تاسیسات، با دیگر سایت‌ها تفاوتی ندارد.

 

با این وجود، یک سند دولتی ایالات متحده در سال ۱۹۹۰ نیز بیان می‌کند که توان بالای فرکانس‌های رادیویی در یونوسفر تاثیراتی غیرعادی از خود نشان می‌دهد.

 

ایجاد زلزله توسط هارپ

برخی از شایعات از آن به عنوان یک اسلحه سری یاد می‌کنند، شاید دلیل آن نیز همین مرموز بودن است، اما آیا واقعا چنین چیزی حقیقت دارد؟ آیا واقعا HAARP یک اسلحه فوق سری است؟

 

بیشترین شایعاتی که درباره ارتباط پروژه هارپ با زمین لرزه شنیده شد، به حوالی سال ۲۰۱۰ باز‌می‌گردد، یعنی دقیقا زمانی که زلزله هاییتی بوقوع پیوست. در آن زمان برخی اعتقاد داشتند که ردپای پروژه هارپ در این زلزله دیده می‌شود و دلیل آن را صحبت‌هایی می‌دانستند که زیبیگنیف برژینسکی آن را بیان کرد.

 

برژینسکی مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دولت جیمی کارتر بود. او هارپ را به عنوان سلاحی علیه کشورهای غیر متحد با واشنگتن معرفی کرد.

 

به اعتقاد برژینسکی، تکنولوژی، روش‌هایی را در اختیار کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان قرار می‌دهد تا به کمک آن بتوانند جنگ‌هایی سریع و غافلگیرکننده راه بیندازند.

 

این شایعات تا حدی قوت گرفت که حتی هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا نیز زلزله ۷ ریشتری هاییتی را به عنوان بخشی از تست‌های مربوط به سلاح زمین ساختی آمریکا مربوط دانست، چاوز در آن زمان منبعی از این خبر فاش نکرد، اما آن را به پروژه تحقیقاتی هارپ نسبت داد.

 

زلاتان ابراهیمویچ بازیکن معروف فوتبال در همان سال مدعی دست داشتن آمریکا در زلزله هاییتی شد و پِرِس تی‌وی نیز با انتشار یک گزارش تایید نشده و به نقل از یک منبع خبری روسی عنوان کرد که نیروی دریایی ایالات متحده با استفاده از فناوری جنگ ستارگان خود، قصد ایجاد زلزه ای در ایران داشته که اشتباها هاییتی را هدف قرار داده است.برخی تئوری های توطئه، هارپ را در ایجاد زمین لرزه سیچوان چین و کالیفرنیای آمریکا نیز مقصر دانسته‌اند.

 

جالب اینجاست که نه تنها انگشت اتهام در ایجاد زلزله به سوی پروژه هارپ نشانه رفته، بلکه بعضی حتی آن را در تغییرات آب و هوایی جهان نیز مقصر می‌دانند!

 

پروژه هارپ,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

در سال ۲۰۰۲ حدود ۹۰ نفر از نمایندگان دومای روسیه خواستار وضع قوانینی شدند تا انجام پروژه های ژئوفیزیکی مانند هارپ را ممنوع اعلام کند؛ چراکه به اعتقاد آنان چنین برنامه‌هایی پتانسیل آن را دارد که به یک سلاح تمام عیار تبدیل شود.

 

کنترل آب و هوا به‌وسیله این پروژه مرموز توسط جسی ونتورا (Jesse Ventura)، فرماندار سابق مینسوتا (۱۹۹۹ – ۲۰۰۳) مطرح شد. او که مدتی در یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده خدمت کرده بود، تحت عنوان نظریه توطئه این امکان را مورد بررسی قرار داد.

 

منابع مختلف دیگری مانند نیروی هوایی آمریکا نیز درباره این مباحث، مطالعاتی را انجام دادند؛ اما از آنجا که هیچ سند و یا مدرک علمی دال بر تاثیرات هارپ بر آب و هوای جهان وجود نداشت، چیزی هرگز به صورت عمومی منتشر نشد و توسط بسیاری از منتقدان، افسانه تلقی شد و به نظریات توطئه پیوست.

 

البته بسیاری نیز بر این باورند که این مقدار از امواج رادیویی با فرکانس بالا، بر تمامی جو زمین تاثیرگذار خواهد بود و می‌تواند به عنوان یک اسلحه مخرب مورد سوءاستفاده قرار بگیرد. این حجم از جهش در تکنولوژی‌های نظامی را می‌توان با جهش انسان از دنیای سلاح‌های سرد به سلاح‌های آتشین و یا پرش به اسلحه‌های مرگبار اتمی شبیه دانست.

 

تئوری توطئه‌ یا حقیقتی پنهان!

زلزله، جنبش و لرزش زمین بوده و علت آن نیز آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسل‌های پوسته زمین است که در مدتی کوتاه اتفاق می‌افتد و رها شدن ناگهانی این انرژی از داخل پوسته زمین، امواج ارتعاشی ایجاد می‌کند.

 

در حالت کلی، زمین لرزه هر نوع ارتعاشی را در برمی‌گیرد -خواه این ارتعاش طبیعی باشد و خواه توسط انسان ساخته شود- اکثر مواقع زمین لرزه ناشی از حرکت گسل هاست، اما می‌تواند ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی، ریزش کوه، انجار معادن، آزمایشات هسته‌ای و یا حتی بازگشت فرکانس‌های ارسال شده باشد!

 

اما آیا این ممکن است که امواج بازتاب شده از یونوسفر به اعماق نفوذ کرده و در بخش‌هایی از زمین که گسل‌ها پتانسیل بیشتری برای آزادسازی انرژی دارند، تاثیر بگذارد؟

 

شاید بتوان اوج گرفتن شایعه تولید زمین لرزه توسط اسلحه هارپ را به نوعی، شبیه به زیاد شدن خبرهای مربوط به رویت بشقاب پرنده‌ها در دوران جنگ سرد دانست. در طی این دوران گزارش های بسیاری از رویت این اشیای نورانی توسط مردم و یا خلبانان هواپیماهای مسافربری منتشر می‌شد که برخی آن را به موجودات فضایی نسبت داده و برخی از نظریه پردازان توطئه، آن را به آزمایشات فوق سری ایالات متحده و یا شوروی مربوط می‌دانستند.

 

با آنکه سوالات زیادی درباره موجودات فرازمینی همچنان بی‌پاسخ مانده است، اما سیا (CIA) با انتشار گزارشی در سال ۲۰۱۳، وجود هواپیماهای شناسایی لاکهید یو ۲ را در دوران جنگ سرد تایید کرد و این شاید اثباتی بر درستی گفته‌های نظریه پردازان توطئه بود.

 

هیچ دلیلی وجود ندارد که این سازمان در اسناد چند ده سالِ آینده خود از وجود پروژه نظامی هارپ نیز پرده برندارد، اما اینکه تا چه اندازه این پروژه در آزادسازی انرژی درونی لایه‌های زمین و به دنبال آن ایجاد زلزله موثر بوده، داستانی است که همچنان بدون جواب باقی خواهد ماند.

 

شاید بوجود آمدن زمین لرزه توسط تکنولوژی‌های موجود در پروژه هارپ به یک قصه خنده‌دار شبیه باشد و شاید هم این تئوری‌های به ظاهر غیرعادی و مضحک، حقیقتی باشد در دل یک افسانه! شما چگونه فکر می‌کنید؟

 

امید اصغرزاده

 

 

  • 33
  • 9
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳۲
در انتظار بررسی: ۴۷
غیر قابل انتشار: ۴۷
جدیدترین
قدیمی ترین
از این بشر کثیف هر کاری بر می آد ولی هیچ قدرتی بالا دست خدا نیست .
هیچکس ندیده کی میدونه واقعی است یانه هرچی خدا بخواد همون میشه. شید اینارو میگن مردم بترسن
هیچکس ندیده شاید اینارو میگن که مردم رو بترسونن
در موقع وقوع زلزله در کرمانشاه،،در استان ایلام،نیز رعد و نور شدیدی در آسمان دیده شد..که هیچ وقت هیچ خبر گزاری در بارش صحبت نکرد
در موقع وقوع زلزله د...
دقیقا
مرگ برامریکا
اره واقعادیگه خیلی ناجوره حتمایه دلیلی داره اخه چقدزلزله تاکی ادامه داره
عجبا
باو این حرفا چیه شماها میزنید این زلزله ها صددرصد طبیعی و کار خداس ن که هارپ و امریکا و اینا همه چرت و پرته برا شست و شوی مغزیه
صددرصدکارآمریکاس چون واقعا همه چی بهم ریخته توگرمای تابستون زلزله نیودالان وسط سرمازلزله میادواقعاطبیعی نیست
صددرصدکارآمریکاس چون...
اگه هارپ باشد و كار امريكا چرا همش در كرمانشاه اتفاق مي افتد دشمني امريكا فقط با كرمانشاه است و با تهران كاري ندارد
صددرصدکارآمریکاس چون...
یس ایول این حرفتا قبول دارم
با سلام.ممکنه هارپ باشه چون این همه زلزله خیلی عجیبه.فقط متاسفم واسه سران مملکتمون که راهی واسش پیدا نمیکنن.فقط خدا کنه زودتر تموم شه یکسره داریم تو دلهره و استرس زندگی میکنیم
با سلام.ممکنه هارپ ب...
سلام چیکارمیتونن بکنن عاخه چیکترمیشه کرد
امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه.خخخخ
شکی تواینکه اینا کارآمریکاس نیست.چرا که کل ایران داره زلزله میاد و این امری طبیعی نیست.شهربه شهر از خراسان رضوی.شمالی.شروع شد وتا شمال کشور.کرمانشاه.جنوب،خراسان جنوبی و کلی استان های کشور رسید.ولی باید تاسف خورد واسه سران کشورمون که به فکر مردم نیستن.وتحقیقات جدیی در مورد این قضیه انجام نمیدن☹
به نظر من امکانش هست چون اگه ۲۰۰سال پیش به کسی میگفتی ماهواره میخوان بسازن ادم بره ماه یا بمب اتم درست کنه بهت میخندیدن حالا هم ما میخندیم تا بچه های ما در آینده با چشم ببینن
ازاین که این زلزله ها غیر عادین شکی نیس..خیلی سخته این قضیه هارپ باور کرد..نمیدونم ولی خدا کنه همه چیز خیلی زود تمومشه، فقط همین...
سلام: نه میشه گفت بله نه اینکه این قضیه رو ردش کرد ،اما جای تعمل داره که چرا ما همیشه دنبال این هستیم که همه چیز رو بهم ربطش بدیم.
حتما حقیقت داره چون تا حالا ندیده بودیم هزار وخوردهای پس لرزه بیاد یه بار زلزله می اومد وتموم میشد نه اینکه پشت سرهم وشهر به شهر
باسلام ساقی همون ساقی ذهن معلول بشره عوامه گفتها از نظر علمی کاملا منطقیسد با تشکر از اطلاعات شما
والا از آمریکا هر چی بگی بر میاد و حتما این تکنولوژی را دارد ولی اگه ما داشتیم مطمئن باشین آمریکا رو از بین برده بودیم
اصلا ازامریکا واسراییل هیچ چیز بعید نیست . وباضرس قاطع میگم این دستکاریها امکان پذیره
شاید!!!!!!
دقیقا درسته زمانی که ایران میلرزه الاسکا و اطراف ان میلرزه همین امشب نوراباد لرزید بدش ایسلند لرزید ۶.۵ ریشتر اینا میخان ایرانو اذیت کنند این درست نیست چرا کسی کاری نمیکنه
دقیقا درسته زمانی که...
حتما همین طور هست
با نظریه اینکه بعضی از این کارها را با سلاح هارپ انجام می دهند موافقم چون علمی بالاتر از آن را در اختیار دارم و اساس این کارها از زمان حضرت آدم به همین نحو بوده اما در آن زمانها ماورایی ها به امر خداوند و بر اساس عملکرد انسانها به همین روش علمی بالاتر انجام می دادند و می دهند و امروزه دانشمندان ناخلف آمریکا و چند کشور دیگر با همراهی آن به علومی از این قبیل دست پیدا کرده اند که البته به طور کامل از فیزیک و معادلات ریاضی کامل آن محروم خواهند ماند چون کاملش نزد امام معصوم است وتا به کامل آن دست پیدا کنند با امر ظهور مواجه خواهند شد والسلام
با نظریه اینکه بعضی ...
انقد ذرت پرتاب نکن(زرت و پرت نکن)
با نظریه اینکه بعضی ...
چرت نگو
با نظریه اینکه بعضی ...
خرافات به تموم سلولهای بدنت نفوذ کرده
با نظریه اینکه بعضی ...
دادش ساقیت کی بوده به ما هم بگو
بله با این تکنولژی هارپ زدن شهر موشکی ایران منفجر شده
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش