یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۷:۱۷ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۵۰۳۰۰۵
طبیعت و محیط زیست

واکنش فعالان حقوق حیوانات به مرگ ۸ قلاده ببر در باغ‌وحش وکیل‌آباد

ببر,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
دو فعال حقوق حیوانات در موضع‌گیری‌هایی متفاوت نسبت‌به مرگ ببرها در باغ‌وحش وکیل‌آباد واکنش نشان دادند.

«علی فرجیان مشهدی» در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: برخی استدلال‌ها این است که یک انسانی برای انتفاع خودش آمده و دست به چنین کاری زده و این حیوان را کشته و آن را به تخته پوست تبدیل کرده است. برخی کلیت ماجرا را این‌گونه تعریف می‌کنند که فردی با قصد سودجویی آمده  و حیوان را به این‌ سمت برده است تا بیمار شود و بمیرد و بعد تخته پوست آن را به فروش برساند.

 

کشتن ببر توجیه اقتصادی ندارد

وی در ادامه افزود: این حیوان وقتی که زنده است قیمت آن حدود ۹۰  میلیون است، اما قیمت تخته پوست آن تقریباً ۲۰ تا ۳۰ میلیون  است که بسیار پائین‌تر از زنده آن است. حال اگر بخواهیم مقایسه‌ای مالی انجام دهیم، به‌سادگی متوجه می‌شویم‌ دلیلی ندارد که فردی بخواهد این خطرات را به‌علت چنین مبلغ بی‌ارزشی، به جان بخرد؛ بنابراین راجع‌به این مسأله هیچ توجیه اقتصادیی وجود ندارد.

 

فرجیان در ادامه گفت: وقتی موضوع به این شکل باشد، بنابراین آن فرد متولی حفاظت از ببرها تمام سعی‌اش را می‌کند تا از آن حیوان به بهترین شکل نگهداری کند و اصلاً برایش سودی ندارد که بخواهد در چنین ماجرایی ورود پیدا کند.

 

این فعال حقوق حیوانات تصریح کرد: با درنظر گرفتن این موارد و رعایت انصاف، به نظر من داشتن جنبه اقتصادی برای مرتکب‌شدن چنین جرمی کاملاً منتفی است. 

 

علی کشمیری نیز با نگاهی انتقادی به عملکرد مجموعه باغ‌وحش وکیل‌آباد و اداره‌کل محیط زیست خراسان‌رضوی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سال گذشته سمفونی مرگ ببرها را در باغ‌وحش مشهد نواختند، مالک باغ وحش که بزرگترین قصور و تخلف را انجام داده است، محیط‌زیست که به کمترین وظایف قانونی خود عمل نکرده، وظایف خود را به سطح بسیار نازلی رسانده و تنها حضور و غیاب حیوانات را انجام می‌دهد هم‌چنین دامپزشکی که ابتدایی‌ترین اصول بهداشتی و درمانی را  در آنجا رعایت نمی‌کند نوازنده‌های این سمفونی هستند.

 

وی با اشاره به این‌که «دامپزشک باغ‌وحش حقوقش را از مالک باغ‌وحش می‌گیرد و استقلال ندارد»، گفت: نتیجه این می‌شود که  در یک سال ۹ قلاده ببر از پا در می‌آید. آمار تلفات ببر از ۹۳ تا ۹۵ جمعاً دو قلاده ببر بوده که  شاید بتوان گفت طبیعی است، اما در  سال گذشته ۹ قلاده ببر تلف شده‌اند و محیط‌زیست در ابتدا این موضوع را تکذیب می‌کند. محیط‌زیست کم مانده است وجود باغ وحش را  تکذیب کند، اگر می‌شد این کار را هم می‌کرد. این ناراحت‌کننده است که می‌آیند از اساس موضوع را تکذیب و با عددها بازی و می‌گویند ۶ قلاده نبوده و هفت قلاده بوده است در حالی که ۹ قلاده بوده است.

 

این فعال حقوق حیوانات تصریح کرد: من ببرهای باغ‌وحش را حتی می‌توانم با اسم نام ببرم و از شمار آن‌ها اطلاع دارم. چرا مرگ ببرها را تکذیب و با کلمات بازی می‌کنند. چرا می‌گویند منظور ما کشتار نبوده و مرگ بوده است؟. چه اتفاقی باید در باغ وحش مشهد بیفتد که  آقایان حساس شوند. گفتند ببرها  بر اثر درگیری و کهولت سن از بین رفته‌اند، پوست ببرها موجود است. در کدام پوست آثار درگیری وجود دارد؟، رنگ پوست‌ها شفاف هستند که نشان می‌دهد سن ببرها زیاد نبوده است. پوست ببرها بر اثر  کهولت سن ژولیده و چروک می‌شود. 

 

کشمیری افزود: ۹ قلاده ببر در سال گذشته تلف شده‌اند که محیط‌زیست ۷ مورد آن را اعلام کرده است. ۶  قلاده ببر در سال گذشته طی ۱۵ روز می میرند و هیچ کس نسبت به این موضوع حساس نمی‌شود که  چرا این اتفاق افتاده است.

 

وی در خصوص علت رسانه‌ای نشدن مرگ ۶ قلاده ببر طی ۱۵ روز گفت: این موضوع را پنهان کرده بودند. نظارت هم در باغ‌وحش وجود ندارد و وقتی هم که اعلام می‌شود تکذیب می‌کنند. وقتی قضیه مرگ ببرها مطرح شد آقای همتی، مدیر کل محیط‌زیست استان بسیار شتاب زده گفت در هیچ  دوره‌ای چنین تلفاتی وجود نداشته است، نه مرگ نه کشتار. آقای کلانتری، مدیر کل حفاظت محیط‌زیست کشور هم گفتند کسانی که این حرف را می‌زنند دشمنان منافع ملی هستند. باید گفت چرا محیط‌زیست انگشت اتهام به سمت ما می‌گیرد؟ چرا قبول نمی‌کنند که تخلف رخ  داده است و آن را تکذیب می کنند؟.  اگر این پوست‌ها و جمجمه‌ها در نمی‌آمد که بازهم تکذیب می‌کردند. 

 

 چرا محیط‌زیست تخلفات را به دادستانی گزارش نمی‌دهد

این فعال حقوق حیوانات گفت: ما سازمان مردمی هستیم و روزانه در باغ‌وحش حضور نداریم اما وظیفه قانونی محیط‌زیست است که  آنجا حضور داشته باشد و اگر تخلفی صورت گرفته  که نمی‌تواند کاری برای آن انجام دهد، به دادستان گزارش کند. چرا محیط‌زیست به دادستانی گزارش تخلفات را نداده است؟.

 

 وی افزود: این شرم‌آور است که حیوانات باغ‌وحش شناسنامه ندارند، محیط‌زیست بر چه اساسی می‌گوید ببرها کهولت سن داشته‌اند. چطور می‌توانند سن حیوانات را تخمین بزنند. چرا تکذیب می‌کنند؟ چرا مردم را متهم می کنند که دشمن منافع ملی هستند؟. 

 

مرگ ببرها عمدی بوده است

کشمیری تصریح کرد: ببرها عمداً کشته شدند و عمداً اصول بهداشتی رعایت نشده است. باغ وحش سال قبل ۲۰ قلاده ببر داشته است. از طرفی محیط‌زیست به باغ‌وحش گفته بود  باید مجوزهایی را بگیرد که یکی از این  مجوزها متناسب بودن فضای نگهداری ببرها با شمار آن‌هاست بود. فضای پیشنهادی ۱۵۰ متر مربع به ازای هر قلاده ببر است که با احتساب ۲۰ قلاده ببر این فضا باید  ۳۰۰۰ متر مربع می‌بود. باغ وحش این مساحت را نداشته که اضافه کند بنابراین قفس‌ها را اندکی  بزرگ کردند و با توجه به این‌که اگر باغ‌وحش به جایی دیگر که نه مترو و نه اتوبوس دارد، منتقل شود، بازدیدکننده‌های خود را از دست می‌دهد بنابراین دم‌دست‌ترین کار این است که  حیوان را سر به نیست کنند تا تعداد ببرها با مساحتی که دارند متناسب شود.

 

وی ادامه داد: اعلام شد دو ببر که در یک قفس بوده‌اند بر اثر درگیری کشته شدند. ببر اسلحه ندارد. همزمان دوتا ببر نمی‌میرند. این موضوع را هر کسی می‌داند. چرا با  مردم بازی می‌کنند.

 

این فعال حقوق حیوانات یادآور شد: ۱۳ خرداد سال جاری  بعد از این‌که شکارچی آمریکایی وارد منطقه حیدری شدند و شکار را انجام دادند به محیط زیست رفتم اما معاونین سازمان  از اساس موضوع را منکر شدند، در شرایطی که همان روز فرمانداری نیشابور حضور شکارچیان را اعلام کرده بود و محیط‌زیست استان با خبر بود. این‌که همه چی را کتمان کنند، چه نتیجه‌ای دارد. هر کسی ممکن است خطا کند. ما نمی‌گوئیم حتماً عمدی بوده اما وقتی از اساس  موضوع تکذیب می‌شود می‌توان گفت تخلف وجود داشته است.

 

وی ورود دادستانی به مرگ ببرها را کار شایسته‌ای دانست و توضیح داد: وقتی دستگاه‌های اجرایی به وظایف خود عمل نکنند ناچاراً دستگاه  قضا باید وسط بیاید تا دستگاه‌ها به وظایفشان عمل کنند. دادستانی تا انتهای این هفته به دامپزشکی و محیط‌زیست مهلت داده که راهکارهای خود را ارائه دهند. ما سمن‌ها هم به این راهکارها  نظارت داریم. اگر حقوق حیوانات باز هم  رعایت نشود ما کوتاه نمی‌آییم.

 

محیط‌ زیست در مقابل سمن‌ها ایستاده است

کشمیری در خصوص همکاری محیط‌زیست استان با سمن‌ها تصریح کرد: مدیر کل جدید محیط‌زیست استان از فرصت سمن‌ها استفاده نکرده و بعضاً در مقابل ما ایستاده‌اند. درب اتاق مدیر کل پیشین محیط‌زیست استان به روی سمن‌ها همیشه باز و تلفن را پاسخگو بود. به محیط‌زیست مراجعه کردم  و آمار مرگ‌ومیر حیوانات را می‌خواستیم اما به ما ندادند و خودمان آن را بدست آوردیم. این آمار را  دامپزشک و کارشناس محیط‌زیست استان هم امضا کرده‌اند  و نمی‌توانند بگویند آمار صحت ندارد.

 

وی ادامه داد: حیوانات باغ وحش در بدترین شرایط قرار دارند، فقط زنده‌اند و زندگی نمی‌کنند و حداقل‌ها در این باغ‌وحش رعایت نمی‌شود. 

 

این فعال حقوق حیوانات تصریح کرد: چهارشنبه هفته گذشته برای بازدید به باغ‌وحش رفتم. در مجاورت سردخانه‌ها اصطبلی هست که اسبی را در آنجا  نگهداری می‌کردند. من با حیوانات، زیاد  سروکار داشتم و بوی بدن، مدفوع و.. آن‌ها مرا آزار نمی‌دهد  اما فضای نگهداری از اسب آنچنان آلوده بود که تعجب کردم. از دامپزشک پرسیدم این اسب اینجا چه کار می‌کند؟ گفتند مشکل تنفسی دارد. چند روز بعد گفتند اسب مرده  و مشکل تنفسی  داشته است. ما در پاییز بجای برگ‌ریزان، ببر ریزان داریم و حیوانات به همین راحتی می‌میرند.

 

می‌توان خط مرگ حیوانات را در باغ‌وحش مشهد ترسیم کرد

کشمیری ادامه داد: خط مرگ را می توان در باغ‌وحش مشهد ترسیم کرد. حیوان بعدی که قرار است تلف شود به راحتی قابل پیش‌بینی است. هم‌اکنون وضعیت پلنگ باغ‌وحش بسیار نگران‌کننده است و مشکل صرع و تشنج دارد در حالی که هیچ امکاناتی در باغ‌وحش نیست و این حیوان محکوم به تلف شدن است و دیر یا زود خبر مرگ او را می‌شنویم. فکر می کنم حدود دو قلاده پلنگ در باغ وحش وجود دارد.

 

این فعال حقوق حیوانات در خصوص انتقال باغ‌وحش گفت: با انتقال هم‌چنین ایجاد باغ‌وحش جدید به هیچ وجه موافق نیستیم. باغ‌وحش مشهد متعلق به مشهد است و مغازه نیست که آن را کنیم، باید حفظ شود اما شرایطش بهتر شود. تاریکی را انکار نکنیم یک شمع روشن کنیم.

 

 

  • 10
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
ویژه سرپوش