یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۴۸

سنگ آکوامارین؛ سنگ ماه اسفند

سنگ آکوامارین,سنگ آکوامارین چیست,خواص سنگ آکوامارینسنگ آکوامارین
آکوامارین نوعی سنگ از خانواده بریل است و برای جواهرسازی مورد استفاه قرار می گیرد. خواصی را به این سنگ نسبت می دهند که از جمله آنها دفع بلایا و طلسم است. در ادامه این مطلب سرپوش به اطلاعات بیشتری در این خصوص اشاره می شود.

سنگ آکوامارین:

کلمه آکومارین از یک واژه قدیمی لاتین به معنی دریا گرفته شده است، این گوهر همیشه با داستان و افسانه ها همراه بوده است. درگذشته ها نیز دریانوردان برای حفاظت در برابر حوادث از این سنگ به عنوان طلسمی قدرتمند استفاده می کردند به همین دلیل به این سنگ الهه دریا نیز گفته می شد. از طرفی برای خواص درمانی هم از آکوامارین استفاده می کردند زیرا اعتقاد بر این بود که این سنگ می تواند سموم را دفع کند. از طرفی برای دفع طلسم های دیگر و سحر و جادو هم از آن استفاده می شده است. 

آکوامارین به عنوان سنگ آرامش نیز شناخته می شد و از نظر تاریخی در مومیایی های مصری یافت شده است. نویسنده روم باستان به نام پلینی از این گوهر تحت عنوان جواهری سبز آبی همانند دریا نیز یاد می کند که از سبز رنگ پریده تا سبز تیره تغییر می کند. در گذشته از سنگ های بریل برای ساخت شیشه عینک هم استفاده می شد به همین دلیل در زبان آلمانی به عینک brille می گویند. 

همانطور که اشاره شد آکوامارین گوهری از خانواده بریل است که رنگ آبی تا آبی مایل به سبز دارد. شناخته شده ترین گوهر از این خانواده زمرد سبز است که آکوامارین بعد از زمرد سبز محبوب ترین گوهر این خانواده محسوب می شود. 

درحقیقت آکومارین با رنگ نفیس (آبی آسمانی) را بریل گرانبها هم می گویند. سنگ آکوامارین نوعی کانی سخت است که جلای شیشه ای و ساختاری سیلیکات بریلیوم آلومینیوم دارد. این گوهر بلورهای شکننده و درشتی دارد که شفافیت آنها مانند بلورهای زمردی ترک دارند. آکوامارین در بلوردان های پگماتیتی دانه درشت و سنگ های مشابه دیده می شوند. ماگما در زیر پوسته زمین با افزایش حرارت با سنگ های معدنی پگماتیت تماس داشته و بلورهای سنگ آکوامارین به مرور زمان درون آن رشد می کنند. بلورهای ایجاد شده به صورت تک کریستالی خواهند بود و دربرخی موارد مجموعه ای درهم ایجاد می کنند که بلورهایی با نظم در جهتی موازی و یا نظم بلورها بی قاعده ایجاد خواهند شد. 

سنگ آکوامارین,سنگ آکوامارین چیست,انواع تراش در سنگ آکواماریندرباره سنگ تاریخی آکوامارین

منابع و خاستگاه آکوامارین:

در سراسر کشور می توان معادن بسیاری را یافت که تولید کننده آکوامارین هستند اما به طورکلی خاستگاه این گوهر را می توان برزیل دانست. سایر ذخایر آکوامارین در استرالیا، میانمار (برمه)، چین، هند، کنیا، ماداگاسکار، موزامبیک، نامیبیا، نیجریه، پاکستان، زامبیا و زیمبابوه و همچنین در چندین نقطه در ایالات متحده قرار گرفته اند. کرور هند به تازگی یکی از تولیدکنندگان بزرگ سنگ های آکوامارین محسوب می شود. 

انواع تراش در سنگ آکوامارین چگونه است؟

از جمله معیارهای مهمی که در هنگام ارزش گذاری سنگ های آکوامارین درنظر می گیرند شدت رنگی، پاکی گوهر و کیفیت تراش خواهد بود. حتی اگر مقدار کمی از کانی ها در گوهر باقی بماند می تواند پدیده چشم گربه ای یا پدیده ستاره ای با شش اشعه در بلور ایجاد کند. در این صورت نمونه قابلیت تراش کابوشن را دارا خواهد بود. 

در بلورهایی که لکه ابری دارند در ابتدا باید آنها را جدا کرد و سپس تراش داد، آکوامارین به دلیل کم رنگ بودن باید عمق کافی داشته باشد در غیر این صورت نگین تراشیده آن بی رنگ خواهد بود. بلورهای بریل غالبا نازک و کشیده هستند و در خط کمربندی نگین های تراش داده شده کشیده می شوند. 

تراش های معمولی در این گوهر به صورت زمردی قیچی وار خواهد بود و نگین های تراشیده آن غالبا مربع یا لوزی هستند. این سنگ قابلیت تراش کابوشنن و زاویه دار را نیز دارد ولی محبوب ترین برش آن، برش پلکانی زمردی است.

سنگ آکوامارین,سنگ آکوامارین چیست,منابع و خاستگاه سنگ آکوامارینمنابع و خاستگاه سنگ آکوامارین

خواص سنگ آکوامارین:

ازجمله خواصی که می توان برای آکوامارین درنظر داشت فرو نشاندن عصبانیت است و راهی برای کاهش تنش های روانی خواهد بود. سنگ آکوامارین برای زنان شفافیت و شوق بیان دانش درونی را هدیه می دهد همچنین ظرفیت های معنوی و شهودی را بهبود خواهد داد. این سنگ می تواند اعتیاد به موادمخدر را کاهش داده و سبب تقویت طحال، کبد و تیروئید خواهد شد، همچنین برای تورم لوزه، گلو و تسلط برای اعصاب نیز مفید است. 

ازجمله خواصی که می توان برای آکوامارین درنظر داشت یاری کننده برای از بین بردن موانع است که هرازگاهی مردان در بیان آنها مشکل دارند. آکوامارین به بخش زنانه یا همان بعد احساس مربوط می شود که منبعی برای انرژی زندگی است و فرد را از عصبانیت و تحریکات عصبی محافظت می کند. شما می توانید برای حفظ آرامش و تصفیه بدن یک قطعه سنگ آکوامارین در لیوان آب بگذارید و برای ۳ ساعت آن را زیر نور ماه کامل یا فضای باز قرار دهید در این صورت معجون جادویی ساخته خواهد شد. بعد گذشت مدت معین سنگ را از آب آورده و آب را جهت تصفیه سازی و تقویت روان بنوشید.

سنگ آکوامارین,سنگ آکوامارین چیست,فواید استفاده از سنگ آکوامارینخواص مربوط به سنگ آکوامارین

خواص آکوامارین در باورهای باستانی:

سنگ آکوامارین در باورهای باستانی به عنوان سنگ ماه اسفند شناخته می شود. در شرق زمین از این گوهر به عنوان سنگی پاک و مقدس استفاده می شد به طوری که برای پیشگویی از آن بهره می گرفتند. از طرفی این سنگ در معابد یهودی بسیار قابل احترام بوده است و رومیان اعتقاد داشتند که اگر شکل قورباغه روی این سنگ حک شود دشمنان را آشتی و آنها را به دوست تبدیل می کند. 

از زمان قدیم اعتقاد داشتند که این گوهر سنگ با نیروهای تاریکی مقابله خواهد کرد و به دنبال مرحمت ارواح روشنایی می باشد. از طرفی همانطور که اشاره شد دریانوردان برای حفاظت از سفرهای آبی خود از این سنگ استفاده می کردند. در اروپا باور بر این بوده است که آکوامارین به عنوان پادزهر برای سم های سلطنتی که در آن زمان رواج داشته، کارکرد مفیدی دارد، همین خواص سبب می شد افراد زیادی خواستار این سنگ باشند. 

درگذشته اعتقاد داشته اند که بدن پری ها از جنس سنگ های آکوامارین است، همچنین در قرون وسطی معتقد بوده اند که این گوهر عشق میان زوجین را مجددا احیا می کند. مصریان و عبرانیان از آکوامارین به عنوان نمادی از شادی و جوانی ابدی استفاده می کردند. از این گوهرسنگ در ادبیات باستانی مطالب زیادی درمورد استفاده به صورت ابزار مذهبی و پیشگویی وجود دارد.

سنگ آکوامارین,سنگ آکوامارین چیست,خواص آکوامارین در باورهای باستانیسنگ آکوامارین در باورهای سنتی

خواص آکوامارین در چاکارا درمانی:

عنصر طبیعت این گوهر آب است که این موضوع به رنگ آبی دریایی این سنگ و خواص آن در چاکاری گلو (پنجم) و قلب (چهارم) برمی گردد. با استفاده از ترفندهای مدیتیشن و سنگ درمانی می توانید بسیاری از مشکلات گلو و بیماری های التهابی را بهبود دهید. 

ازطرفی انرژي این سنگ مانند تازه شدن زیر بارش آب آبشاری خنک عمل خواهد کرد. آکوامارین می تواند فرد را وارد مرحله آرمیدگی کند همزمان هم در حالت آماده باش و هوشیاری آنها را نگه دارد به طوریکه فرد کاملا از ذخایر دانش، خرد و احساس خود آگاهی دارد و می تواند همه آنها را با وضوح و اعتقاد کامل بیان کند. 

سنگ آکوامارین,سنگ آکوامارین چیست,خواص آکوامارین در چاکارا درمانیسنگ آکوامارین در چاکارا درمانی

نکات خرید سنگ آکوامارین:

زمان خرید این سنگ باید به رنگ به خصوص ته مایه سبز که غالبا در آن مشاهده می شود، توجه داشت. همواره به یاد داشته باشید که آکوامارین بی نقص و شفاف به دلیل حفره های میکروسکپی کمتر وجود دارد و غالبا قسمت های کدر یا لکه های ابری در گوهر دیده می شود، این لکه ها را نمی توان به خوبی صیقل یا پولیش داد درنتیجه درخشش کافی را ندارند، هرچند که بلورهای شفاف و خوش رنگ به هیچ عنوان کمیاب نیستند. 

ازجمله سنگ هایی که مشابه آکوامارین هستند می توان به کیانیت، توپاز، زیرکن، تورمالین اشاره کرد که ممکن است با این گوهر اشتباه گرفته شوند، اما این بدل ها با استفاده از شیشه ساخته شده اند. نوع مصنوعی نگین های این گوهر باید در آزمایشگاه تولید شوند که چندان مقرون به صرفه نخواهد بود. در بازار انواع مصنوعی وجود دارند که در حقیقت اسپینل مصنوعی با رنگ آکوامارین می باشند، در بازارهای ایرانی هم دیده شده است از کانی گوشنیت به عنوان آکوامارین شفاف استفاده شده، برای شارژ این گوهرسنگ می توانید هر چهار روز یک بار آن را بشورید سپس در مقابل خورشید شارژ نمایید.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش