دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۴۲

آشنایی با محبوب ترین نژادهای گربه در جهان

گربه,انواع نژاد گربه,عکس گربهگربه یک گونهٔ اهلی گوشت‌خوار از پستانداران است که جثهٔ کوچکی دارد
گربه ها علاوه بر این که دوستداشتنی هستند، گاهی وقت ها ترسناکند. درواقع آن ها به بی چشم و رویی معروف هستند. این موجودات با وجود انعطاف پذیری که دارند از خصوصیات جالبی برخوردارند که درصورت دانستن آن ها کمک بسیاری به شما برای برقراری ارتباط با این حیوانات می کند.

گربه

در بین پستانداران، گُربه به عنوان یک گونهٔ اهلی گوشت خوار محسوب میشود که دارای جثهٔ کوچکی می باشد. تنها گونهٔ اهلی در خانوادهٔ گربه ایان، گربه می باشد و برای این که بتوان آن را از اعضای وحشی این خانواده تشخیص داد، اغلب به آن گربهٔ خانگی می گویند. گربه معمولا دارای خصوصیاتی همچون خودخواه، خود پسند، راحت طلب ، فضول، مغرور، زود اشنا و نمک نشناس می باشد. گربه به خاطر داشتن حرکات و سکنات دلنشینش به عنوان یک حیوان زیبا و ملوس خانگی شناخته می شود.

یکی از شگفتیهای گربه اینست که همیشه مشغول استراحت کردن است و مثل پلنگ هر لحظه که بخواهد، چابک و چالاک می شود. از نظر دانشمندان، گربه به خاطر خصوصیت نرمش و انعطافش، شبیه ماریست که روی چهار پایش راه می رود و یکی از متعادل ترین حیوانات روی زمین است. این حیوان را بخاطر داشتن تعادل خارق العاده اش در هر حالتی که رها کنید روی چهار دست و پایش فرود می آید. گربه به خاطر خصلت حسابگر بودنش تا از بابت چیزی اطمینان پیدا نکند، قدمی فراتر نمی گذارد.

طول عمر گربه ها

میانگین طول عمر گربه ها در طبیعت بین ۵ تا ۷ سال است. ولی در صورت نگهداری در مکان امن میانگین عمر گربه به ۱۲ تا ۱۵ سال میرسد.

نژاد گربه های خیابانی

منظور از بهترین نژاد گربه در جهان، گربه هاییست که حداقل بمدت چندین نسل، پدر و مادر مشخصی داشته اند و نژادشان از طریق جفتگیری های متفاوت نبوده است. گربه DHS نام گربه های خیابانی می باشد. همیشه در هرجایی، گربه های خیابانی را مشاهده می کنید. نژاد این گربه ها را به سختی می توان پیدا کرد، چون امکان جفت گیری آنها با هر نژاد دیگری وجود دارد. حتی در بسیاری از مواقع یک گربه خانگی در زمان گردش در خیابان، با گربه های خیابانی جفتگیری می کند و نژاد تقریباً نامشخص و جدیدی را در اثر این جفتگیری بوجود می آورد.

عکس گربه ملوس,گربه,بهترین نژاد گربهگربه‌های خیابانی به اصطلاح به گربه DHS نیز معروف هستند

محبوب ترین نژاد گربه در جهان

بهترین نژاد گربه از نظر بسیاری از افراد جهان، باهوش ترین آن ها می باشد. در انتخاب بهترین نژاد گربه، میزان اجتماعی و مهربان بودنش در نظر گرفته شود. به طورکلی اگر در بین نژادهای گربه های خانگی یک جستجوی ساده کنید، می فهمید که کدام نژادها در جهان به عنوان محبوب ترین نژاد گربه شناخته میشود. گربه ها دارای انواع نژادهای گوناگون می باشند کـه شما باتوجه به سلیقهٔ خود می توانید گربه ای را انتخاب کنید. در ادامه با بعضی از این نژادها اشنا شوید:

- گربه ایرانی یا پرشین کت:

از خصوصیات پرشین کت می توان به محترم، مودب، ارام و شیرین بودن آن ها اشاره کرد. آن ها برای هر خانه ای به عنوان یک تزئین در نظر گرفته می شوند که میتوانند نهایت لذت را از نشستن در لبه مبل ببرند. این گربه های مهربان از هوش خوبی برخوردارند. پرشین ها توجه خود را به افرادی معطوف می کنند که از اعضای خانواده یا تعداد کمی از مهمانان قابل اعتماد باشند. گربه های ایرانی به محیط های شلوغ، علاقه ای ندارند و خانه های بی سر و صدا را به محیط های شلوغ ترجیح می دهند.

- گربه شرقی:

ظاهر گربه شرقی، بسیار متفاوت است و در جهان به عنوان یکی از محبوب ترین گربه ها به شمار می رود. این نژاد گربه دارای ویژگی هایی نظیر اجتماعی، خون گرم، بازیگوش و شلوغ می باشد.

- گربه مانچکین:

گربه مانچکین، جثه ی بسیار کوچک و پاهای کوتاهی دارد، گویی کـه رشد این حیوان، هیچ موقع کامل نمیشود. محبوبیت زیاد گربه مانچکین، پاهای کوتاه، سر گرد و چشمان درشت او می باشد. از خصوصیات این گربه می توان به شیرین، ارام و مهربان بودن آن اشاره کرد. این گربه ی فعال و باهوش، علاقه ی بسیاری به بازیگوشی و تفریح دارد و بین ۱۲ تا ۱۵ سال عمر میکند. مو های این گربه را باید در هرروز شانه بزنید و این حیوان را در هرماه برای یک بار، حمامش کنید. شما میتوانید دندان های این ژاد گربه را برایش مسواک بزنید. مانچکین ها در نزد خانواده ها به عنوان یکی از برترین و بهترین حیوانات خانگی شناخته میشود. درواقع این گربه ها با کودکان بـه خوبی و اسانی کنار می آیند.

- گربه مو کوتاه آمریکایی:

یکی از نژادهای سازگار گربه به نام گربه موکوتاه امریکایی شناخته میشود که رابطه ی آن با کودکان، خوب است. ولی امروزه نقش او بیشتر به عنوان همدم خانواده است، که توانایی انجام آن را دارد. این گربه از خلق و خویی آرام برخوردارست. این گربه ی باهوش لذت می برد که با پازل ها و بازی های تعاملی بازی کند. طبع این حیوان، اجتماعی و دوستانه است. گربه موکوتاه امریکایی، خجالتی نیست.

- گربه حبشی:

از قدیمی ترین نژادهای گربه می توان از گربهٔ حبشی یاد کرد که دارای ویژگی های ظاهری نظیر اندام لاغر، گوش های بزرگ نوک تیز و پاهای قلمی، شبیه گربه های مصری باستان می باشد. گربه حبشی از کوچکترین نژاد گربه ها محسوب میشود که وزن آن بطور متوسط فقط ۲, ۵ تا ۴, ۵ کیلو گرم می باشد. این گربه خودسر، باهوش و برون گرا، به بازی به خصوص آب بازی و کشف کردن، علاقه ی بسیاری دارد. این نکته را در نظر بگیرید که وقتی در وان حمام هستید، احتمال دارد که خودش را به درون وان بیندازد. گربهٔ حبشی باتوجه به طبیعت کنجکاوش، طبق معمول در کنار غریبه ها خجالتی ایت و از آن ها می ترسد. گربه حبشی را می توان به عنوان یک حیوان خانگی خوب در نظر گرفت. این حیوان بـه خوبی با سگ هایی کـه گربه دوست هستند، کنار می آید. اگر قصد انتخاب گربه ای را دارید کـه خودنمایی کند، بهتر است بدانید که گربه حبشی مناسب نیست.

- گربه سیامی:

کشور تایلند، زادگاه اصلی گربه سیامی است ولی این گربه اکنون در بریتانیا از محبوب ترین گربه ها محسوب میشود. گربه سیامی از آنجا که مهربان و اجتماعی است ولی در نظر داشته باشید که به راحتی عصبانی می شود.

- گربه اگزوتیک:

در سال ۱۹۶۰ نژاد گربه اگزوتیک متشکل از ترکیب نژادهای موکوتاه انگلیسی و امریکایی با گربه ایرانی بود. ویژگی های گربه اگزوتیک شامل شیرین، زیبا، مطیع و ارام بودن آن میباشد ولی بهتر است بدانید که این تصور اشتباه است که او فقط یک دکوراسیون برای خانه محسوب میشود. او به نشستن روی یک لبه و بازی کردن، علاقه بسیاری دارد. اگزوتیک ها به گربه های ایرانی از نظر ظاهر، بسیار مشابهند ولی موهای کوتاهی دارند و تنها تفاوت این دو نژاد در رفتار و شخصیشان می باشد. اگزوتیک ها در مقایسه با پرشین ها دارای کنجکاوی، بازیگوشی و فعالیت بیشتری می باشند و برای خانواده ای مناسب هستند که فعال باشند. از نیازهای گربه های اگزوتیک می توان به غذاهای منظم، بازی کردن و عشق زیاد اشاره کرد.

محبوبترین نژاد گربه,گربه رگدال,محل نگهداری گربهگربه تنها گونهٔ اهلی در خانوادهٔ گربه‌ایان است

- گربه مین کوون:

گربه مین کوون در آمریکای شمالی، بومی ایالت مین می باشد. این گربه بیش از ۸ کیلو گرم وزن دارد، به همین خاطر یکی از بزرگترین گربه های خانگی به شمار می رود. البته وزن بعضی از این گربه ها بیش از ۹ کیلوگرم است. این گربه ها برای رسیدن بـه بلوغ به ۳ تا ۴ سال زمان نیاز دارند. او دارای موی بسیار ضخیم و یک لایهٔ ضدآب می باشد. پنجه های گربه مین کوون مثل کفش مخصوص برف، بسیار پهن اسـت و می تواند روی برف بـه اسانی راه برود. دم این گربه، بقدری بلند است کـه در هوای سرد، آنرا به دور صورتش می پیچاند و صورتش را از شدت سرما محفوظ نگه می دارد. مین کوون، باتوجه به نژادش از نظر خلق وخو ، توانایی شکار کردن موشها را بـه خوبی دارد. این حیوان، سازگاری خوبی با کودکان و حیوانات خانگی دیگر مانند سگها دارد.

- گربه اسکاتیش فولد:

گربه اسکاتیش فولد دارای گوش های خم شده ای میباشد که موجب معصوم شدن چهره ی آن شده است. البته این گربه بطور ذاتی دارای خصوصیاتی نظیر مهربان و خون گرم می باشد. این گربه توانایی برقراری رابطه با کودکان و حیوانات دیگر به راحتی را دارد.

- گربه مو کوتاه عجیب و غریب:

گربه مو کوتاه عجیب و غریب درواقع همان نوع موکوتاهِ گربه پرشین به شمار می رود. صورت گربه مو کوتاه عجیب غریب، شبیه کدو است و دارای گوش های گرد میباشد ، این گربه به خرس های عروسکی نرم و دوست داشتنی شباهت بسیاری دارد و از نظر خلق و خو شباهت بسیاری به پسرعموهای موبلند خود دارد تنها با این تفاوت که کمی از انها کنجکاوتر و دوستداشتنی تر اسـت. البته این حیوان به نشستن در یک گوشه علاقه دارد. این گربهٔ مو کوتاه برای افرادی کـه گربهٔ پرشین دوست دارند ولی برای مرتب کردن مو های آن وقت یا حوصله ندارند، بسیار مناسب است. این نژاد گربه سازگاری مناسبی با کودکان و حیوانات خانگی دارد، ولی برای چنین کاری خیلی توصیه نمیشود.

انواع گربه,نکاتی در مورد نگهداری گربه,گربهگربه عادت دارد به دفعات زیاد و در هر وعده مقدار کمی غذا بخورد

- گربه رگدال:

وقتی که بـه گربه رگدال، دست می زنید بسیار آرام اسـت و در زمان بلند کردنش، این حیوان سست و شل اسـت. نام این گربه بدین دلیل ، رگدال اسـت که مشابه عروسک های نرمیست کـه با پارچه درست میشوند. از خصوصیات این گربه می توان به ملایم و مهربان بودن آن اشاره کرد و درواقع اکثر وقت ها مانند یک سگ کوچولو بدنبال صاحبش، از این اتاق بـه اتاق دیگر می رود. گربهٔ رگدال بخاطر پرمویی و پشمالو بودنش نیازمند مراقبت و مرتب کردن دائمی می باشد. گربه ی رگدال، نهایت لذت را از سبک زندگی آرام و بی دردسر میبرد. بطور کلی این گربه ها بین ۴, ۵ و ۷ کیلو گرم وزن دارند ولی بهتر است بدانید که گربه های نر دارای ۹ کیلو گرم وزن می باشند. از این رو اگر قصد انتخاب یک حیوان خانگی کوچک تر را دارید، باید حتماً به این موضوع توجه کنید.

نکاتی در مورد نگهداری گربه

معمولاً زندگی گربه در طبیعت، به تنهایی میباشد و الزاما بعنوان داشتن یک همدم به گربه دیگری نیاز ندارد. ولی اگر می خواهید بیش از یک گربه را در منزلتان نگهداری کنید، بهتر است که آن ها را هم زمان از زمان تولگی نگهداری کنید تا براحتی به هم عادت کنند. درصورت داشتن یک گربه و تمایل به پذیرفتن یک گربه ی دیگری، بهتر است که بچه گربه ای را انتخاب کنید که جنس آن مخالف است.

* حداقل روزی یکبار باید موهای گربه را تمیز کنید ولی توجه داشته باشید که موی گربه های مو بلند باید دو مرتبه در روز تمیز شود.

* شما باید از سالم بودن گربه ای که به خانه ی خود می برید، اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب باید به دامپزشک مراجعه کنید تا سلامت گربه را با انجام معاینه دقیق تائید کند و با شما درخصوص واکسن ها و شرایط نگهداری از گربه صحبت کند و درصورت بالغ بودن گربه ی شما، اطلاعات کافی درباره عقیم کردن گربه در اختیار شما قرار  دهد. به همین خاطر این نکته را در نظر داشته باشید که مراجعه به دامپزشک در زمان نگهداری گربه نباید فراموش شود. دامپزشک، دوره های واکسیناسیون گربه را باتوجه به شرایط مشخص می کند و داروی انگل را هرچند وقت یکبار تجویز می کند.

محل نگهداری گربه,گربه مانچکین,گربه پرشیندر زمان نگهداری گربه مراجعه به دامپزشک نباید فراموش شود

* حتماً برای نگهداری گربه، الزامی به داشتن یک اتاق نیست، بلکه میتوانید آن را در یک کمد خالی یا بخشی از اتاق خوابتان نگهداری کنید. درواقع این فضا باید به نحوی باشد که گربه ی شما حس مالکیت آن فضا را داشته باشد و به آن جا بعنوان خانه اش نگاه کند.

* اگر گربه شما در خانه بیشتر وقتش را می گذراند، بهتر است که برای او یک بستر خاکی فراهم کنید تا در آن جا ادرار یا مدفوع کند تا بتوانید روزانه آن را تمیز کنید.

* در ماه های اول زندگی گربه، تغذیه او موجب تضمین سلامتش در طول عمرش میشود. چنانچه از غذای با کیفیت گربه، مطلع باشید، بهترین تغذیه را برای او تامین میکنید. بهتر است طبق یک برنامه مشخص به گربه ی خود، غذا بدهید تا علاوه بر عادت کردن آن، شما هم بدانید که گربتان چه غذایی مصرف کرده است. ظرف آب را همیشه در کنار ظرف غذای گربه قرار دهید تا هر زمان به آب نیاز داشت، آن را مصرف کند.

* به خاطر گوشتخوار بودن گربه و نیازهای تغذیه ایش نمی توان این حیوان را با جیره غذایی گیاهی تغذیه کرد. بعضی از ضروریات غذایی نظیر ویتامین A، نیاسین و تورین، صرفا در گوشت حیوان یافت می شود. از این رو گربه نیازمند مقدار قابل توجهی پروتئین به منظور رشد و تأمین انرژی و نهایتاً چربی حیوانی موجود در شیر، ماهی و گوشت می باشد. بطور کلی غذاهای تجاری شامل نوع مرطوب( کنسرو) و غذای خشک( کروکت) برای گربه مناسب هستند چون بالانس مواد مغذی و نیازهای روزانه این حیوان را تامین می کنند. گربه طبق عادت خود به دفعات زیادی غذا میخورد و مقدار کمی غذا را در هر وعده استفاده میکند. گوشت پخته نشده برای تغذیه گربه مناسب نیست.

* توصیه متخصصین دندانپزشکی برای حیوانات خانگی اینست که با استفاده از مسواک و خمیردندان مخصوص، دندان های گربه را تمیز کنید. البته اگر به گربه ی خود، غذای خشک بدهید؛ درواقع به پاکیزگی دندان کمک میکند.

* برای نگهداری گربه خود باید جای خواب راحت و گرمی را مهیا کنید و ترجیحا با روزنامه آن جا را بپوشانید و روزانه آن را عوض کنید.

عکس گربه,تصویر گربه,محل نگهداری گربه اگر گربه شما بیشتر وقتش را در خانه سپری می کند جای خواب راحتی برای آن مهیا کنید

* اگر تمایلی ندارید که از گربه خود بچه بگیرید توصیه میکنیم که آن را عقیم کنید. گربه ماده ای که عقیم نشده از فصل بهار تا پائیز فریاد می زند چون در این مدت، فصل جفت گیری است. از زمانی که گربه نر، بالغ میشود به دنبال جفتش است و برای خروج از خانه تلاش می کند که گاهی وقت ها منجر به بروز دعوای شدید با سایر گربه های نر و ایجاد جراحات می شود. وقتی گربه نر را عقیم نکنید برای تعيين قلمرو از طریق ادرارش علامت گذاری می کند.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 13
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش