پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۴۶

مازوت چیست؟/ نقش نفت کوره در ایجاد آلودگی هوا

مازوت,ترکیبات شیمایی مازوت,نفت کورهمازوت به صورت برشی از برج تقطیر نفت خام به صورت محصول برج تقطیر بدست می‌آید
مازوت کاربرد های فراوانی دارد. نفت کوره نیز سوخت کامیون ها، کشتی ها و برخی از خودروها است، ولی بسیار آلوده کننده و گران قیمت تر از سوخت گاز طبیعی محسوب می شود و اکثراً بعنوان سوخت پشتیبان برای اوج گیری نیروگاه ها در مواردی که گاز طبیعی موجود نیست استفاده می شود.

مازوت

مازت یا نفت کوره و یا مازوت یکی از هیدروکربن های نفتی است که در مراحل پالایش نفت خام پس از نفتا و بنزین و نفت سفید بدست می آید و چون سیاه رنگ است به نام نفت سیاه نیز خوانده می شود. این ماده ارزان ترین ماده سوختنی برای کوره ها، حمام ها و تنور نانوایی ها و موتورهای دیزلی و بعضی نیروگاه ها است.

نقش مازوت در ایجاد آلودگی هوا 

 هر ساله با ورود به فصولِ سرد سال یعنی پاییز و زمستان و آغاز روند کاهش دما در کلانشهرها، من جمله تهران، این شهر با بحران آلودگی هوا بیش از پیش دست به گریبان می شود، در این بین یکی از کانون های بزرگ انتشار آلاینده در شهر تهران نیز نیروگاه ها هستند که در بعضی مواقع با مصرف سوخت "مازوت" به جای گاز سبب تشدید آلودگی هوای تهران می شوند.

از سوی دیگر با توجه به قرارگیری در فصول سرد سال شاهد پدیده ای به نام "وارنگی هوا" نیز هستیم که بر شدت آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور، به ویژه شهر تهران می افزاید ولی نکته قابل تأمل در این زمینه، سوخت نیروگاه هاست، چون با شدت گرفتن مصرف گازِ خانگی، نیروگاه ها هم برای تأمین برق مورد نیاز، ناگزیر به استفاده از سوخت "مازوت" هستند که آثار مخرب و بلندمدتی برای هوای شهرها به دنبال دارد. مصرف گازوییل و مازوت بالاخص در فصول سرد سال بهمراه بروز پدیده وارونگی هوا  تأثير بالایی در آلودگی هوا دارند.

سوخت مازوت,مازوت,انواع مازوتمازوت به علت رنگ سیاهی که دارد اصطلاحاً به نفت سیاه هم شناخته می شود

مضرات سوخت مازوت بر سلامت و تندرستی افراد

مشکلات و آلودگی های ناشی از سوخت مازوت و تبعات آن نه تنها گریبان گیر هوا می شود بلکه از نظر کارشناسان و دوستداران محیط زیست، تأثير مستقیم بر زندگی فردی و اجتماعی دارد که در ادامه به شرح برخی از این عوارض میپردازیم:

۱. تأثیر مازوت بر آلودگی هوا به مراتب بسیار بیشتر از آلودگی منابع آب و خاک است چون از طریق تنفس بر سلامتی انسانها و حیوانات اثر می گذارد.

۲. برآورد شده است که مازوت در طول سال از نظر ریالی حدود ۲ هزار میلیارد تومان خسارت های ناشی از گوگرد و بیماری های قلبی عروقی، تنفسی و برونشیت دارد.

۳. یکی از عوارض آسیب زایی بالای آلاینده مازوت بر تندرستی افراد، اینست که می تواند علاوه بر ایجاد عوامل تحریک زا در راه های هوایی، به بروز بیماری های دیررس و مزمن نیز منجر شود که این مسئله میتواند بسیار خطرناک تر از آسیب های حاد آن باشد.

۴. یکی دیگر از عوارض ناشی از مازوت استفاده شده در نیروگاه ها باران های اسیدی میباشد که این باران ها سبب تخریب جنگل ها و محیط زیست می شود. ذرات ریز معلق در هوا که از گاز های سولفور دی اکسید و اکسید نیتروژن تشکیل میشوند، اثرات مخرب و ثابت شده ای روی سلامت تنفس انسان دارند. اگر میزان حجم این مواد در هوا فزونی یابد، که البته در زمان باران های اسیدی شدید این اتفاق می افتد؛ افراد سالم هم علاوه بر سردرد امکان دارد عارضه های نفس تنگی و یا برونشیت، گرفتگی نایچه های ریه، را از خود نشان دهند.

ترکیبات شیمایی مازوت

نفت کوره بعنوان نفت سنگین، نفت دریایی یا مازوت نامیده می شود. این سوخت به صورت برشی از برج تقطیر نفت خام به صورت محصول برج تقطیر یا باقی مانده برج تقطیر به دست می آید. بطور کلی مازوت هر سوخت مایعی است که در بویلرها یا کوره ها برای تولید گرما استفاده میشود یا در موتور ها برای تولید نیرو مورد استفاده قرار می گیرد غیراز سوخت هایی که نقطه فلش آنها ۴۲ درجه سانتیگراد است و سوخت هایی که در مشعل های پشم یا کتان سوزانده می شوند. نفت گاز از هیدروکربن ها با زنجیره های طولانی اختصاصا الکان ها، سیکلوالکان ها و اروماتیک های ساخته می شود.

کلمه سوخت گاز همچنین بطور سختگیرانه تر برای سوخت های صنعتی سنگین که از نفت خام به دست می آید و سنگین تر از نفتا و بنزین هستند، بکار برده می شود. مولکول های کوچکتر مثل پروپان، نفتا و بنزین برای خودروها مورد استفاده قرار می گیرد، سوخت جت که دمای جوش نسبتا پایین دارد، در مراحل ابتدایی برج تقطیر بدست آمده و جدا می شود. محصولات نفتی سنگین مثل سوخت دیزل و روغن های روانکاری فراریت بسیار کمتری دارند و با سرعت پایین تری از برج تقطیر جدا میشوند، در حالیکه مازوت دقیقا پایین بشکه ها است، در فرآیند تقطیر نفت خام محصول چگال تر از بانکرها موجودی کربن سیاه و باقی مانده بیتومونس (اسفالتین) میباشد، که برای آسفالت کردن جاده ها و عایق بندی سقف ها مورد استفاده قرار می گیرد.  

کاربرد مازوت

کاربرد مازوت عمدتاً بعنوان سوخت اصلی در نیروگاه های برق و سوخت کشتی هاست. از این جهت به نفت کوره اصطلاحاً سوخت بانکر (Bunker) نیز می گویند چون هنگامی که کشتی ها با سوخت زغال سنگ کار می کردند مخزن نگهداری زغال سنگ را بانکر می گفتند.

صادرات نفت کوره,سوخت مازوت چیست,مازوتمازوت در تولید گیاهان و کاربردهای مشابه مورد استفاده قرار می گیرد

انواع مازوت

۱- مازوت سبك:

كاربرد مازوت سبک در كوره ها است و دارای گرانروی ردوود ۱۰۰F° در ۱۰۰ SEC و چگالی ۰.۹۲۵۰ در ۶۰F° و ارزش حرارتی BTU/LB ۱۹۰۰۰ میباشد. 

۲- مازوت معمولی:

كاربرد مازوت معمولی در نیروگاه ها می باشد و دارای گرانروی ردوود۶۰۰ SEC ۱۰۰F°در و چگالی ۰.۹۵۰۰ در ۶۰F° و ارزش حرارتی BTU/LB ۱۸۵۰۰ میباشد. 

۳- مازوت سنگین:

كاربرد مازوت سنگین در صنایع سنگین می باشد و دارای گرانروی ردوود ۲۰۰۰ SEC در ۱۰۰F° و چگالی ۰.۹۷۰۰ در ۶۰F° و ارزش حرارتی BTU/L ۸۰۰۰ میباشد. 

مازوت,کارآیی نفت کوره,نفت کوره چیستاز مازوت زمانیکه گاز طبیعی نیست بعنوان سوخت پشتیبان برای اوج گیری نیروگاه ها استفاده می شود

صادرات روغن مازوت

مازوت دارای حجم بسیار محدودی برای صادرات است چون تعداد تولید کنندگان در روسیه محدود است.  پالایشگاه هایی که این تولید را انجام میدهند، مربوط به بزرگ ترين شرکتهای نفتی داخلی است. در روسیه و CIS حداقل ۵۰٪ از کل حجم تولید شده فقط به مصرف کنندگان داخلی در روسیه و CIS فروخته می شود. اغلب مبلغ باقی مانده به وسیله سهمیه های دولتی برای شرکتهای تحت کنترل در خارج از کشور محفوظ است. حجم باقی مانده موجود برای صادرات با توجه به سهمیه های ایالتی، از طریق حراج های دولتی، صرفا برای شرکتهای داخلی روسیه قابل فروش است. روغن مازوت گوگرد کم و زیاد از روسیه و سایر کشورهای CIS (قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان) در دسترس است. 

نفت کوره صادراتی,مازوت,مازوت چیستمهم‌ترین راهکار‌ استفاده نکردن از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها کاهش مصرف گاز در خانه‌هاست

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش