جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۱۶

آموزش پرورش قناری و تولید مثل آن در خانه

پرورش قناری,قناری,عکس قناریمهمترین نکته در پرورش قناری ، توجه به سن بلوغ آنهاست که باید از یکسالگی گذشته باشند
یکی از پرنده های زیبا که آواز قشنگی دارد و توانایی آوازخوانی بمدت چندین ساعت را دارد، قناری می باشد. ارزش و اهمیت این پرنده در دنیا، بسیار بالاست و محبوبیت بسیاری در بین طرفداران دارد بدین دلیل که می توان این پرنده را براحتی نگهداری و پرورش داد.

پرورش قناری

جثه ی قناری کوچک است که در کره زمین به دو صورت وحشی و اهلی زندگی می کند. باتوجه به نژادهای مختلف قناری، طول بدن این پرنده بین۱۰ تا ۲۴ سانتیمتر است. فرم پای قناری به اینصورت است که سه انگشت رو به جلو و یک انگشت رو به عقب دارد؛ به همین خاطر به او پرنده ی شاخه نشین می گویند. پایه و اساس پرورش قناری، جوجه کشی آن میباشد و تمامی افردی که قصد کسب درآمد از طریق پرورش قناری دارند، باید بتوانند به خوبی با اصول و تکنیک های جوجه کشی قناری آشنا باشند.

>> بهترین زمان برای خرید قناری:

سن بلوغ قناری، از مهمترین نکته ی قابل توجه در خرید آن به شمار میرود که حتماً باید بیشتر از یکسال داشته باشند و علاوه بر آن خرید قناری در هر فصلی از سال، بسیار مهم است. این نکته را در نظر داشته باشید که جفتگیری قناری ها در فصل های بهار و پائیز است و در همین فصل ها جوجه ها را بزرگ می کنند و استراحت این پرنده در فصل های تابستان و زمستان است. پس درصورت تمایل به خرید قناری باید حتماً در فصل تابستان یا زمستان اقدام کنید و البته انجام آن در دوره تولک یا همان پر ریزی بهتر است تا آن ها را از دوره تولک با خرید و تغذیه صحیح قناری ها خارج کنید و برای فصل بعد، آماده جفتگیری و تولید جوجه کنید.

توجه به شرایط محیط قناری در نگهداری آن، اهمیت بسیاری دارد. آنها باید در طی یک دوره زمانی به آرامی با دماهای پائین تر یا بالاتر، سازگاری پیدا کنند. درصورت خرید قناری هایی با سن بالا، بهتر است بدانید که معمولاً آن ها باروری ناموفقی دارند.

درحقیقت چشمان قناری های مسن، چروک است و پاهای این نوع قناری در مقایسه با جوان ها، زمخت تر است. دور پاهای برخی از قناری ها حلقه ای دارد که سن و نژاد پرنده بر روی آن نوشته شده است که از این طریق به مشخصات کلی آن ها دست می یابید. بهتر است بدانید که پرندگانی که می خرید؛ استرس انتقال به خانه جدید را هم دارند. سیستم ایمنی بدن این پرنده ها پس از تغییر کردن محل زندگیشان برای مدتی به خطر می افتد؛ به همین خاطر برای محافظت از آنها دربرابر سرما و گرما باید مراقبت های ویژه انجام شود. بعد از خرید قناری و انتقال آن به محل زندگی خود، حداقل باید به مدت یک ماه قرنطینه شوند تا علاوه بر محافظت آن ها دربرابر بیماری های احتمالی، فرصت بهبود یافتن و تقویت سیستم ایمنی خود را داشته باشند.

>> قفس برای نگهداری از قناری های مولد:

قفس های مختلفی برای قناری ها در بازار وجود دارد که به آن ها قفس تکی، قفس جوجه کشی و قفس جوجه پران می گویند، حال که می خواهید به منظور جوجه کشی از قناری ها، آن ها را بخرید؛ بهتر است که قفس جوجه کشی این پرنده را هم بخرید که برای قناری و همچنین ملزومات لازم برای نگهداری از آن ها به ویژگی های یک قفس استاندارد اشاره شده است. از خصوصیات قفس های جوجه کشی میتوان به دو دانخوری، لانه تخم گذاری، دو آبخوری و میله های نشیمن برای پرنده های نر و ماده اشاره کرد که یک توری فلزی در قسمت میانی آن وجود دارد که تا پیش از آشنایی کامل قناری از جفت شدن، جلوگیری می کند

جفت گیری قناری,پرورش قناری,عکس قناریموقع پرورش قناری باید محیط جفت‌گیری آنها، آرام و بدون استرس نگه دارید

>> مراقبت از قناری قبل از تولیدمثل:

توجه داشته باشید که تمیز کردن قسمت لقاح قناری، پیش از فصل تولیدمثل و پرورش قناری الزامی است؛ در این صورت احتمال تولیدمثل، افزایش پیدا میکند. باید حتماً کف قفس از آلومینیوم یا پلاستیک یا استیل ساخته شود، به این منظور که در زمانی که می خواهید کف قفس را تمیز کنید؛ مجبور نشوید کل قفس را بشورید و با قرار دادن یک لایه روزنامه یا پارچه تمیز در کف قفس، هر دو سه روز یکبار آنرا تعویض کنید. شما باید به منظور پیشگیری از رشد باکتری، کف قفس را تمیز کنید.

همچنین کوتاه کردن ناخن های قناری الزامیست؛ بدین دلیل که پرنده در زمان خارج شدن از لانه ممکن است به وسیله ناخن های بلندش، مقداری غذا یا حتی باقی مانده تخم ها را از لانه خارج کند. پرنده نر در زمان تولیدمثل، آمادگی اش را با علائمی همچون محکم و پرحرارت شدن صدایش، افزایش تعداد جست و خیزهایش، برق زدن چشمانش، بیرون زدگی مقعدش و چسبیدنش به قفس نشان می دهد درحالیکه قناری ماده در زمان تولید مثل با تولید صداهای ممتد به کف قفس میرود و اگر کاغذی باشد آنرا لوله می کند. مقعد قناری ماده هم قبل از تولیدمثل بیرون زدگی پیدا می کند.

>> انتخاب ظرف مناسب برای حمام کردن قناری:

در زمان حمام کردن قناری ها باید این نکته را در نظر بگیرید که ظرفشان به اندازه ای ارتفاع داشته باشد که قناری ها بتوانند تا نیمه در آن بروند و اگر ارتفاع، زیاد باشد؛ قناری ها غرق میشوند. برای استحمام قناری ها باید از آب ولرم استفاده کنید و به سراغ مواد شوینده مثل شامپو برای تمیز کردن قناری ها نروید؛ چون این پرنده صدمه می بیند. شما هفته ای دو مرتبه باید ظرف حمام را در درون قفس این پرنده بگذارید و آن ظرف را به محض استحمام قناری ها، از قفس بردارید.

>> تغذیه قناری در زمان جوجه کشی:

در زمانی که قناری ها میخواهند جفت گیری کنند و برای تولید مثل، آماده شوند؛ تغذیه ی آن ها نسبت به هر زمان دیگری کمی متفاوت است. ارزن و کتان به عنوان دانه های مورد علاقه قناری ها میباشد ولی نه اینکه آن ها فقط با این دو دانه تغذیه کنند. شما میتوانید علاوه‌براین دانه ها به قناری های خود، دانه های دیگری مانند تخم هندوانه، تخم کدو، نخود، لوبیا و لپه، تخم گشنیز، تخم خرفه، تخم جعفری و … بدهید. ولی بهتر است بدانید که دانه ها برای قناری ها به عنوان یک منبع غذایی کافی محسوب نمیشوند؛ به این خاطر که تامین کننده ی تمام ویتامین ها و پروتئین ها نیستند. بنابراین نخستین کار اینست که نسبت به خرید پلت های مخصوص قناری ها اقدام کنید. انواع ویتامین ها، پروتئین ها و مواد معدنی موردنیاز قناری در پلت یا کنسانتره مخصوص قناری ها وجود دارد و برای این که این پرنده بطور کامل تغذیه شود باید در هرروز ، بمیزان یک قاشق غذا خوری پلت به او بدهید.

شخیص نطفه دار بودن تخم قناری,بیماری قناری,خرید قناریقبل از فصل تولیدمثل و پرورش قناری، بهتر است که قسمت لقاح قناری را تمیز کنید

از غذاهای مقوی و مورد پسند قناری می توان به ترکیبی از انواع میوه های خرد شده و تخم مرغ آب پز اشاره کرد. قناری ها را میتوانید روزانه یکبار با این مواد تغذیه کنید. شما نباید در هرروز بمیزان دو مرتبه و یا یک هفته پشت سر هم، مواد غذایی تکراری به قناری بدهید؛ چون پرنده، بیمار و ضعف میشود.

>> نقش ویتامین ها در پرورش قناری ها:

درصورت افراط در مصرف ویتامین ها به قناری، پرنده با اضافه وزن مواجه می شود و اگر قناری به اندازه ی کافی ویتامین نداشته باشد؛ در نوک، پر و ناخنش مشکلاتی بوجود می آید.

>> جفت گیری قناری ها:

قناری ها در محیطی آرام و بدون استرس، جفت گیری می کنند. در زمان مشاهده ی تمام علائم شروع جفتگیری ، باید نسبت به تاریک کردن محیط آنها اقدام کنید. چون قناری ماده در حضور دیگران نمیتواند جفتگیری کند و خجالت می کشد. بهتر است بر روی قفس آنها پرده یا پارچه ای بکشید تا دیگران نتوانند جفتگیری آن ها را ببینند. فقط در زمان آب و غذا دادن به پرنده های خود؛ چراغ اتاق را روشن کنید یا پرده را از روی قفسشان بردارید. درصورت درگیری یک جفت قناری، بیشتر از ۵ روز باید آنها را از هم جدا کنید. به طورکلی همرنگ بودن قناری ها تأثیر به سزایی در جفت شدن آنها دارد. گاهی وقت ها قناری ماده از رنگ غیر از خودش خوشش نمی اید؛ به همین خاطر به سختی با قناری رنگ دیگر، جفت می شود.

>> مدت زمان به دنیا آمدن جوجه قناری:

زمان بدنیا آمدن جوجه قناری باتوجه به عواملی تعيين میشود از آن ها می توان به دما و رطوبت محیط، کیفیت نطفه، نحوه خوابیدن قناری ماده بر روی آن ها اشاره کرد. جوجه قناری ها معمولاً بعد از گذشت ۱۴ الی ۱۶ روز از تخمشان بیرون می آیند، اگر دوره جوجه کشی طولانی شود؛ با نطفه سنجی آن ها میتوانید از وجود جوجه داخل تخم مطمئن شوید. اگر جوجه وجود داشت باید با بالا بردن رطوبت محیط، چند روز دیگر صبر کنید ولی اگر تخم ها پوچ بود، میتوانید تا برای بازگشت قناری ماده به روال زندگی عادی اش، تخم ها را از لانه بردارید.

>> تشخیص نطفه دار بودن تخم قناری:

برای آگاهی از نطفه دار بودن تخم قناری، حتماً باید بعد از خوابیدن قناری ماده بر روی تخم ها بمدت یک هفته صبر کنید. از طریق یک چراغ قوه، بعد از گذشت یک هفته می توانید در داخل تخم ها به منظور وجود رگ های خونی و جنین در حال تحرک، نور بتابانید تا مطمئن شوید. زمانی که قناری ماده از روی تخم هایش برای خوردن دان و آب بلند میشود، می توانید این کار را انجام دهید. اگر دو مورد مذکور را درون تخم مرغها مشاهده کردید، به این معنیست که تخم ها نطفه دارد وگرنه بدون نطفه بوده و باید از لانه خارج کنید.

آموزش پرورش قناری در خانه,عکس های قناری,نگهداری قناریزمانی که قناری را خریداری می‌کنید، حداقل باید به مدت یک ماه قرنطینه شود

>> تغذیه جوجه های تازه متولد شده:

جوجه قناری هایی که تازه متولد میشود؛ بسیار ناتوان و ضعیفند. به همین خاطر هرگز در چهار روز اول تولد، جوجه ها را از زیر والدین برندارید. سه روز اول تولد جوجه ها یک زمانی حیاتی محسوب میشود. بهتر است غذای نرمی مانند تخم مرغ، بعد از سه روز تولد به آنها بدهید. اگر برای والدین و جوجه ها مزاحمتی ایجاد کنید، ممکن است قناری ماده، جوجه های خود را به خاطر استرس زیادی دارد خفه کند. زمان خروج جوجه ها از لانه، آن ها به دنبال والدینشان برای شناسایی محیط اطراف می روند.

>> تخم گذاری مجدد قناری مادر:

ممکن است قناری مادر بعد از گذشت یک الی دو هفته از عمر جوجه ها، به تخم گذاری مجدد نیاز داشته باشد که از نشانه های تخم گذاری قناری می توان به کندن پر جوجه ها، استفاده از تکه چوب ها یا کاغذهای موجود در کف قفس و … برای ساختن لانه اشاره کرد. اگر با چنین علائمی رو به رو شدید؛ باید جوجه ها را بهمراه لانه شان به قفس پرنده نر منتقل کنید و قناری ماده را در لانه جدیدی ببرید تا تخم گذاری او با خیال راحت انجام شود و تخم ها را همانند مرحله قبل از لانه خارج سازید و جایگزین تخم های مصنوعی کنید تا تمامی جوجه ها هم زمان به دنیا بیایند.

>> سرما خوردگی در قناری:

معمولاً قناری با قرار گرفتن در معرض باد شدید و یا تغییرات ناگهانی هوا به سرما خوردگی مبتلا میشود و یا گاهی وقت ها در اثر انتشار ویروس مربوط به سرما خوردگی در هوا و تنفس قناری به این بیماری منتقل میشود. سرماخورردگی در قناری با علائمی نظیر خس خس کردن سینه، پخ پخ کردن، باز گذاشتن دهان، عطسه، کاهش اشتها، گرفتگی صدا و … نمایان میشود. قرص سرماخوردگی کودکان به عنوان یکی از روشهای درمان این بیماری محسوب میشود. شما باید با حل کردن این قرص در آب اشامیدنی پرنده به مدت ۴۸ ساعت به آن ها بخورانید. اثرات قرصهایی نظیر اوکسی وت و تتراسایکلین ها بسیار قوی است و اگر از قرص سرماخوردگی جواب نگیرید؛ میتوانید از این قرص ها استفاده کنید.

>> آبله در قناری:

قناری ها هم مانند انسان ها به بیماری آبله در اثر ویروس های مخصوص، مبتلا شوند. در فصل تابستان ، شیوع این بیماری بیشتر است و دارای علائمی همچون تاول هایی قرمز، سفید یا زرد رنگ بر روی سر، سینه، بالها و انگشتان قناری میباشد ، همچنین نشانه های دیگری دارد که از آن ها می توان به نفس تنگی ، خس خس سینه، سستی و بی حالی اشاره کرد. تزریق واکسن آبله راهکار درمان آبله قناری است و علاوه ببر ان باید بطور مرتب، قفس و بدن پرنده را ضد عفونی کنید.

انواع قناری,قناری,تکثیر قناری,تخم قناریزمان بیرون آمدن جوجه قناری ها به کیفیت نطفه ، دما و رطوبت محیط بستگی دارد

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 11
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش