پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۴۷ - ۲۰ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۲۲۱۱
شهری و روستایی

نکاتی که شهرداری تهران در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری مخفی کرد/ جذب سرمایه‌گذار برای زمین‌هایی که متعلق به شهرداری نیست!

شهرداری تهران,همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری تهران
سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران در همایشی که با تبلیغات وسیع برگزار شده، فرصت‌های بزرگ پایتخت برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را معرفی کرده است. این در حالی است که بخشی از پروژه‌های تعریف شده توسط شهرداری یا معارض دارد یا مشکل حقوقی و در مواردی حتی اراضی معرفی شده متعلق به خود شهرداری نیست.

هفته گذشته همایشی با تبلیغات فراوان توسط شهرداری تهران برگزار شد که قرار بود فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پایتخت را معرفی کند. این همایش با عنوان «همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری تهران» در روز‌های ۱۵ و ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱ توسط شهرداری تهران برگزار شد؛ همایشی که البته از همان ابتدا منتقدانی داشت؛ منتقدانی همچون کارشناسان شهری و حتی برخی اعضای شورای شهر که معتقد بودند هزینه گزافی برای برگزاری این نمایشگاه صرف می‌شود، اما خروجی آن تقریبا نزدیک به صفر است. اما چرا چنین دیدگاهی وجود داشت و این انتقادات چقدر جدی است؟

در دوره شورای شهر پنجم و زمان مدیریت اصلاح‌طلبان بر شهرداری تهران مشابه همایش کنونی برگزار شده بود. آذرماه سال ۱۳۹۷ در هتل پارسیان آزادی، «نخستین اجلاس فصلی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر تهران و مشارکت عمومی-خصوصی» توسط سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری برگزار شده بود و پس از آن نیز در اسفندماه همان سال نشستی تخصصی‌تر با محور گردشگری در ساختمان عین‌الدوله برگزار شده بود؛ البته هیچگاه خروجی آن نشست‌ها هم مشخص نشد و کسی نپرسید هزینه‌های میلیاردی آن چگونه صرف شده است؛ چنانچه در دوره جدید نیز کسی نخواهد پرسید نتیجه این همایش‌های میلیاردی؛ آنهم در شرایطی که شهرداری تهران با کسری بودجه روبروست، چیست؟

مطالعات پروژه‌های سرمایه‌گذاری شهرداری تهران

آنچنان که علیرضا زاکانی گفته، اعداد و ارقامی که در فرصت‌های سرمایه‌گذاری اعلام شده و در اختیار سرمایه‌گذاران گذاشته شده، این است که با توجه به سخنان آقای زاکانی ظاهرا توسط دانشگاه‌ها محاسبه شده است و شهرداری تهران بررسی آن را دو دانشگاه در ایران سپرده است؛ این در حالی است که طبق قوانین خود شهرداری، دانشگاه‌ها چنین مجوزی ندارند بلکه محاسبات و مطالعات آماری و هزینه و درآمد باید توسط «شرکت‌های  تخصصی اقتصادی» به شهرداری منتقل شود که اتفاقا در این مورد هم تنها شرکت‌های اقتصادی که دارای گرید تخصصی با موضوع آن پروژه و مورد تایید سازمان برنامه و بودجه باشند، مجوز چنین کاری را دارند، این در حالی است که هیچکدام از دانشگاه‌های مدنظر شهرداری تهران از این صلاحیت برخوردار نیستند و تنها در کار‌های پژوهشی قابل اتکا هستند نه چیز دیگر.

کدام پروژه‌ها به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری معرفی شدند؟

آنچه قابل اهمیت است، اینکه بخش اعظمی از ۲۳۱ پروژه‌ای که در همایش هفته گذشته مطرح شده، همان موارد پیشین بدون تغییر یا اصلاح بود که هرساله به شورای شهر اعلام می‌شده است و در مواردی نیز یک بسته پروژه به تعداد زیرپروژه‌های آن شکسته شده تا آمار کمّی همایش ارتقا یابد؛ جالب اینجاست که برخی پروژه‌های معرفی شده معارضانی دارد و در برخی پروژه‌ها نیز موانع حقوقی آنقدر زیاد است که احتمالا هیچ سرمایه‌گذاری جرات نکند به آن وارد شود.

با دیدن اجمالی لیست فرصت‌های ارایه شده توسط سازمان سرمایه‌ گذاری، دقیقا مشخص است که اطلاعات ارائه شده چقدر با واقعیت فاصله دارند؛ آنچنانکه در همین فرصت‌های معرفی شده که بعضی دارای قرارداد منعقد شده و جاری هستند، شهرداری نتوانسته با تحویل زمین با توجه به داشتن معارض به تعهدات قانونی خود عمل کند؛ از جمله موضوع انبار گندم یک و انبار گندم دو.

شهرداری تهران,همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری تهران
شهرداری تهران,همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری تهران

در برخی پروژه‌ها نیز در صورت ادعای طرف قرارداد، تبعات زیان‌باری برای شهرداری تهران و سازمان سرمایه‌گذاری ایجاد خواهد شد؛ از جمله پروژه جایگاه‌های سوخت کوچک مقیاس که قبلاً قرارداد آن منعقد شده و از ۴۸ جایگاه فقط زمین چند جایگاه به سرمایه‌گذار تحویل شده و سرمایه‌گذار از شهرداری تهران شکایت کرده است اما اکنون در اقدامی عجیب و بر خلاف ادبیات اولیه مشارکت، به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری معرفی شده است! به همین دلیل این موضوع می‌تواند منجر به عواقب حقوقی و مالی جدی برای شهرداری تهران شود.

یکی دیگر از فرصت‌هایی که در این همایش به سرمایه‌گذاران معرفی شده، نیروگاه استحصال گاز متان و تولید برق است. این پروژه در دوران اصلاحات و با کلی سر و صدا با شرکت کره‌ای و طی مصوبه شورای اسلامی شهر منعقد شد و چندین سال به علت مشکلات فراوان اجرا نشده به همین دلیل چون زمان زیادی گذشته، قرارداد آن معتبر است. با این حال در شرایطی که تکلیف آن قرارداد نامشخص است، شهرداری تهران آن را به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری معرفی کرده است.

در موارد دیگر حتی پروژه‌هایی به نام فرصت سرمایه‌گذاری شده‌اند که در دوران گذشته فراخوان‌شان برگزار شده و دارای برنده فراخوان هستند و حتی کارشناسی رسمی نیز برای انعقاد قرارداد آن‌ها انجام شده است، ولی به دلایل متفاوت و عدم تحویل زمین یا وجود معارض، بلاتکلیف مانده است.

شهرداری تهران,همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری تهراننمونه‌ای از پروژه‌های بلاتکلیف که به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری شهرداری تهران معرفی شده است

جذب سرمایه‌گذار برای اراضی که متعلق به شهرداری نیست!

در یک مورد دیگر از چندین فرصت سرمایه‌گذاری در اراضی برج میلاد نام برده شده است در صورتی که طبق اطلاعات رویداد۲۴ سیصد هزار متر مربع از مجموع پانصد هزار مترمربع زمین‌های در تصرف شهرداری در برج میلاد، دارای معارض هستند و اساسا سند آن با رای دادگاه صادر برای بنیاد مستضعفان صادر شده است، با این حال در اقدامی عجیب شهرداری زمین‌های دیگری را برای سرمایه‌گذاری معرفی کرده است!

شهرداری تهران,همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری تهرانسند مالکیت اراضی برج میلاد به نام بنیاد مستضعفان که شهرداری تهران در آن پروژه تعریف کرده است

در برخی پروژه‌ها نیز شهرداری تهران از ابتدا می‌داند که در انجام تعهدات خود به عنوان شریک ناتوان خواهد بود و حتی با توجه به چارچوب آیین‌نامه معاملات شهرداری امکان مذاکره قراردادی پیش از فراخوان وجود ندارد. با این حال چنین پروژه‌هایی نیز در لیست معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری تهران قرار گرفته است.

جالب آنکه سندی به دست رویداد۲۴ رسیده که نشان می‌دهد در خود سازمان سرمایه‌گذاری حتی با روند کار مخالفت وجود داشته است و نسبت به برخی پروژه‌ها هشدار داده شده است. معاون حقوقی سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران در همان سند به صراحت اعلام کرده که «مبلغ اختصاص یافته در بودجه سازمان با حجم خدمات هیچگونه تطابقی ندارد لذا قبل از هر اقدامی و جلوگیری از تخلف بودجه‌ای، این امر باید تعیین تکلیف گردد.»

در بخش دیگر همین نامه آمده است که «بسیاری از پروژه‌های مندرج سابقا مطالعات و نیازسنجی اقتصادی مربوط به آن توسط دانشگاه امیرکبیر انجام شده و برخی دیگر نیز با توجه به حجم پروژه و ویژگی آن نیازمند انجام مطالعات نیست.»

با این حال شهرداری تهران به دلایل نامعلوم که احتمالا بخش عمده آن ساخت بیلان کاری باشد، چیزی ده میلیارد تومان از بودجه بیت المال را صرف برگزاری همایشی که کرده که اسناد خود شهرداری نشان می‌دهد فرصت‌های معرفی شده مشکلات ریز و درشتی دارند. 

شهرداری تهران,همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری تهرانبودجه ده میلیاردی برگزاری نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گاری شهرداری تهران

رایان حسینی

rouydad24.ir
  • 12
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش