چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
۲۳:۰۳ - ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۵۴۱
شهری و روستایی

رئیس سازمان مدیریت بحران درباره سازه متروپل: به جای ۳۷۰ ستون تنها ۲۷۰ ستون زده شده است

متروپل,مشکلات ساختمان متروپل
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در متروپل بسیاری از آهن‌ها به درستی جوش نخورده بودند و باید ۳۷۰ ستون زده می‌شد که ۲۷۰ ستون شد و سیمان و تجهیزات ساختمان پودر می‌شد.

به گزارش تسنیم، محمدحسن نامی عصر امروز در جلسه پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان مرکزی با اشاره به وضعیت کشور در سیل اخیر اظهار داشت: در مرحله نخست حفظ جان انسان‌ها هدف سازمان مدیریت بحران است و باید توجه کرد که مدیریت بحران تنها این نیست که تنها ما هستیم بلکه برابر قانون مصوب ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی در سطح محلی فرماندار فرمانده میدان و رئیس مدیریت بحران منطقه است و اعلام شرایط بحرانی توسط او انجام می‌شود.

وی افزود: همه به موقع اعلام و در منطقه حضور پیدا کردند و بیشترین حضور در مناطق بحرانی داشتیم و اگر تلاش‌ها نبود با این حجم عظیم باید بیش از این مقدار تلفات سیل داشته باشیم و بررسی‌ها نشان می‌دهد که دوره تکرار پدیده مونسون حدود ۴۵ تا ۵۰ سال است و در این دوره تغییراتی وجود دارد به طوری که یکی از ویژگی‌های این پدیده ریزش آب به صورت نقطه‌ای است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: در منطقه فیروزکوه تهران ۱۳ روستا مستقر هستند که یک روستا به نام مزداران ۳۰۰ متر با تونل فاصله دارد و همه در شیب خانه ساختند که ظرف ۴ دقیقه از بالای کوه آبی فروریخت که همه خانه‌ها را شست و با خود برد.

نامی تصریح کرد: بسیاری از کشورها GIS امنیتی دارند، بنابراین باید در کشور GIS امنیتی داشت تا در زمان وقوع بحران اطلاعات در اختیار باشد و پیشگیری مقوله بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ در جنوب استان کرمان و سیستان و بلوچستان سیل آمد که ادغام دو توده سبب شد تا ظرف یک ساعت و ۵۵ دقیقه بیش از ۲۱۰ میلیمتر بارندگی داشته باشیم بنابراین اگر سیل‌بند احداث شده بوده شرایط تغییر می‌کرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: با وقوع سیل خاک را از دست می‌دهیم زیرا برای تامین یک تن خاک حدود ۸۰۰ سال زمان نیاز دارد و حرکت آب سبب می‌شود که خاک را با خود به داخل سدها ببرد به همین سبب ظرفیت سد را از دست می‌دهیم، ۱۴۶ هزار کیلومتر رودخانه در داخل داریم که حدود ۴ هزار و ۶۰۰ کیلومتر از مراکز شهرها و روستاها می‌گذرد و باید ساحل‌سازی مورد توجه باشد.

نامی افزود: اگر سیل همانند سال ۹۸ دوباره تکرار شود خسارتی سنگین‌تر شاهد می‌شویم، بنابراین در حوزه پیشگیری باید آبخیزداری، آبخوان‌داری، چاه برای انتقال آب بیشتر و سایر موارد مورد توجه باشد.

وی عنوان کرد: بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار ویلا در کشور داریم که حدود ۲۰ درصد مجوز دارند و اعلام کردیم که همه ویلاها چه مجوز دارند و چه مجوز ندارند از آب زیرزمینی برای پر کردن استخرها استفاده نکنند زیرا منافع ملی ایجاب می‌کند که آب‌های زیرزمینی را بیش از این مقدار بالاتر نیاوریم و قوه قضائیه در این راستا خوب اقدام کرده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه باید در حوزه پیشگیری خوب عمل کنیم، گفت: اکنون ۹۳ هزار هکتار زمین وجود دارد که نیاز به آبخیزداری دارند اما انجام نشده و اگر به روش معمول استفاده کنیم هزینه سنگین دربر دارد بنابراین باید از ظرفیت بسیج و سپاه استفاده کرد تا هزینه کاهش پیدا کند و کار به سرعت انجام شود.

نامی افزود: حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کشور در اولویت است به طوری که قلمروهای ژئوپلتیک براساس فضای سبز و پوشش گیاهی شکل می‌گیرد و باید در کنار آبخیزداری، توسعه پوشش گیاهی مورد توجه باشد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: از ۴۱ پدیده طبیعی حدود ۱۶ پدیده در کشور اتفاق می‌افتد که مهمترین آن سیل، زلزله، آتش‌سوزی، فرونشت، ملخ، طوفان، توده‌های حرارتی و سایر موارد است و بر اساس بررسی‌ها در ۲۲۰ سال گذشته ۸ زلزله بالای ۷ ریشتر داشتیم که نشان می‌دهد باید در سازه‌ها و ساختمان‌ها از مصالحی استفاده کرد که تا ۸ ریشتر مقاومت کند که در این صورت زلزله بلا نیست بلکه پدیده است.

نامی با اشاره به اینکه اگر در سیل اخیر با توجه به این میزان بارندگی مدیریت لازم وجود نداشت تلفات و خسارت بیشتری شاهد بودیم، گفت: فضای مجازی باید مدیریت شود به طوری که حدود یک هفته گذشته در غرب اروپا سیل آمد که آمارها نشان دهنده ۱۸۴ فوتی و هزار و ۵۰۰ نفر مفقودی است اما بی بی سی این موضوع را تنها یک بار اعلام کرد درحالیکه موضوع متروپل را ۱۰۸ بار و موضوع سیل را بیش از ۳۰۰ بار اعلام و کار کردند.

وی افزود: ملت ایران از انگلیسی‌ها در طول تاریخ خیلی آسیب دیدند و در جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای است که از بیرون آسیب می‌بینیم به طوری که در فضای مجازی هر روز تقریبا یک میلیون توئیت زده می‌شود که بسیاری از آنها ماهیت ندارد و باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: استان چهار محال و بختیاری در زمینه سیل ۷ و نیم میلیون پیام به مردم ارسال کرد و بازدیدهای میدانی انجام شد که در استان مرکزی با اینکه حجم بارش در برابر سایر استان‌ها از جمله مازندران و غیره قابل مقایسه نیست اما شرایط به خوبی مدیریت شد.

نامی عنوان کرد: باید از ظرفیت بسیج و گروه‌های جهادی برای کمک به مردم سیل‌زده در راستای تعمیر لوازم برقی مردم و سایر موارد استفاده کرد زیرا پای کار هستند و مهمترین کار موضوعات کشاورزی است و نباید منتظر اعتبار ماند بلکه باید با امکانات موجود به سرعت اقدامات انجام شود.

وی افزود: رسانه‌های کشور و صدا وسیما اخبار را به خوبی و با نهایت دقت اطلاع‌رسانی کردند و باید توجه کرد که آمار و ارقام مهم نیست بلکه اطلاع‌رسانی اخبار و حوادث و انتقال خواسته‌ها و مطالبات مردم به مسئولان از اهمیت برخوردار است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: رسوبات موجود در قنوات باید هر چه زودتر خارج شوند زیرا هر چه بیشتر بمانند امکان دارد سقف قنات ریزش کند و با توجه به اینکه استان با قطع برق، آب و گاز مواجه نیست باید کارها با سرعت پیش رود البته در استان خیلی از کارها جلو است بنابراین باید مشکل قنوات تا مدت سه روز برطرف شود و از ظرفیت هلال احمر نیز استفاده کرد.

نامی بیان کرد: باید با استفاده از ظرفیت بنیاد مستضعفان برای تامین مصالح ساختمانی و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برای تعمیر لوازم منزل مردم سیل‌زده استفاده کرد و نباید منتظر اعتبار ماند و باید ارزیابی خسارات وارده به منازل مسکونی توسط بنیاد مسکن و ارزیابی وضعیت باغات و غیره توسط جهاد کشاورزی به سرعت انجام شود.

وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در روستاها ساخت وسازهای بسیاری توسط بنیاد مسکن، بنیاد برکت، مستضعفان و غیره انجام شد که اگر سازندگی نبود شاهد تلفات بیشتری در حوادث از جمله زلزله بودیم بنابراین باید نوسازی و ساخت و سازهای مقاوم مورد توجه باشد و در ساخت و سازهای فعلی مصالح تست شوند و مهندسان هم باید وظایف خود را به درستی انجام دهند زیرا مسئولیت دارند تا ساختمان کیفی و مقاوم بسازند و در واقع با جان انسان‌ها سروکار دارند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: در متروپل بسیاری از آهن‌ها به درستی جوش نخورده بودند و باید ۳۷۰ ستون زده می‌شد که ۲۷۰ ستون شد و سیمان و تجهیزات ساختمان پودر می‌شد بنابراین مهندسان طراح و ناظر مسئولیت دارند و اگر ساختمانی بر اساس کم‌کاری‌ها فروبریزد و مردم آسیب ببینند قوه قضائیه به شدت برخورد می‌کند.

نامی افزود: ساختمان ناایمن تنها ساختمانی نیست که به سازه دقت نشده بلکه کاربری تغییر کرده و شهرداران باید تیمی تشکیل دهند تا ایمنی ساختمان‌ها و پل‌ها بررسی شود و مسئولان همیشه باید به فکر باشند و نسبت به وظایف خود کنترل بیشتری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: همه خسارات وارده به مردم با ارائه کمک بلاعوض یا وام پرداخت می‌شود و باید توجه کرد که اگر همه بودجه را برای سرمازدگی و خشکسالی اختصاص می‌یافت کفاف نمی‌داد بنابراین باید از ظرفیت‌ صندوق‌های بیمه استفاده کرد و اکنون ضریب نفوذ صندوق بیمه کشاورزی حدود ۶ تا ۸ درصد است و کشاورز باید از این بیمه بهره ببرد و این صندوق باید پشتیبان کشاورز و در دولت الکترونیک مبنا باشد.

  • 13
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش