۰۹:۰۷ - ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۳۴۸۲
شهری و روستایی

پس لرزه‌های انتشار بدهی شهرداری قالیباف؛ ديوار حاشا بلند است!

محمد باقر قالیباف و پیروز حناچی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا

چند روز قبل بود که سيدمحمود ميرلوحي عضو شوراي شهر تهران به انتشار جزئيات بدهي شهرداري پرداخت. عضو کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر چنين گفت: ديون و تعهدات ثبت شده ۹۵۹/۸ ، ديون و تعهدات بانک‌ها و اوراق مشارکت ۵۲۶/۲۹، بيمه و ماليات ثبت نشده ۳۸۹/۲، ساير ديون ثبت نشده (برآوردي) ۰۷۱/۲۹ است که جمع اين بدهي ۹۴۵/۶۹ است. پس از انتشار اين بدهي‌ها بود که معاون مالي و اقتصادي قاليباف گفت: ليست بدهي شهرداري در دوره قاليباف تنها ۱۶ ميليارد است و اين اعداد را سياه‌نمايي مي‌داند و از مسئولان شهر مي‌خواهد از سياه‌نمايي دست بردارند.

پس از آن ميرلوحي درباره اظهارات معاون سابق مالي و اقتصادي شهرداري تهران گفت: مسئولان سابق شهري تا زماني که در مسند بودند، منکر بدهي‌هاي خود مي‌شدند. هر چند همين ميزان بدهي را هم که اکنون پذيرفتند، در گزارش جلسه ۳۶۷ شوراي چهارم منکر شده بودند. ما صورت مذاکرات اين جلسه را به زودي منتشر مي‌کنيم تا مشخص شود مديران قبلي شهرداري چه گفتند. در مجموع ما سند خود را ارائه داديم، آن‌ها نيز سند خود را ارائه دهند.

ديوار حاشا بلند است

وي با بيان اينکه در همان موقع نيز اين گزاش با اعتراض برخي اعضاي شورا و از جمله آقاي حافظي که آن را خلاف واقع دانستند، روبه‌رو شد، تصريح کرد: اما از آنجا که ديوار حاشا بلند بود و هنوز هم اين گونه است، در گذشته ميزان بدهي‌ها در ابهام بود، اما اکنون همين که متقاعد شدند و تا اين ميزان بدهي را پذيرفتند، به نظر مي‌آيد؛ باقي بدهي را نيز قبول مي‌کنند. به نوشته ايلنا؛ رئيس کميته اقتصادي و تنظيم مقررات شوراي شهر تهران افزود: در گزارش آقاي نجفي بدهي شهرداري تا ۵۲ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان اعلام شد، سپس آقاي افشاني آن را ۵۶ هزار و ۵۰۰ميليارد تومان و آقاي حناچي آن را ۶۹ هزار ميليارد تومان اعلام کردند.

ميرلوحي درباره علت افزايش ميزان بدهي، اظهار داشت: مديران قبلي در حسابرسي‌ها مسئولانه عمل نکردند و ما اکنون در حال بررسي حساب‌ها هستيم و اين اشکالي است که به گذشته وارد است. همانطور که مي‌دانيد گزارش تلفيق بودجه سال ۹۳ شهرداري اکنون در دست بررسي است. آن‌ها در سال ۹۶ شهرداري را ترک کردند و گزارش حسابرسي سال ۹۳ اکنون به دست ما رسيده است. آن‌ها خودشان نتوانستند، حساب‌هاي خود را بررسي کنند، حالا بر چه اساسي مي‌گويند، ۱۶ هزار ميليارد بدهي داشتند، نمي‌دانم، مگر ترازنامه را براي سال‌هاي بعد تهيه و تحويل مي‌دادند که بتوانند اعلام کنند، چقدر بدهي داشتند؟ وي با بيان اينکه امکان افزايش همين ۶۹ هزار ميليارد بدهي نيز وجود دارد، درباره علت اين افزايش تصريح کرد: در آن زمان اصلا روي حساب‌هاي بانکي کار نشده بود و علت اين افزايش قيمت از ۵۶ هزار و ۵۰۰ ميليون تومان از زمان آقاي افشاني به ۶۹ هزار ميليارد در زمان آقاي حناچي اين است که بررسي‌ها به صورت دقيق انجام شده است. در اين مدت کار‌هاي سنگيني انجام شد تا مشخص شود، مناسبات مالي، بدهي‌ها و طلب‌ها از بخش‌هاي مختلف چه ميزان است.

رئيس کميته اقتصادي و تنظيم مقررات شوراي شهر تهران با بيان اينکه گزارش بدهي‌ها تنها براي شوراي شهر ارسال نشده است، تصريح کرد: شهردار گزارش بدهي شهرداري را براي مقام معظم رهبري، رئيس‌جمهور، رئيس مجلس و وزير کشور نيز ارسال کرده است. ميرلوحي در ادامه با اشاره به عملکرد شوراي پنجم اظهار داشت: در دو بودجه‌اي که به تصويب رسانديم و در برنامه سوم، بودجه رشد نکرده و از ۱۳ ميليارد و ۹۰۰ ميليون تومان در سال ۹۶، با توجه به تغييرات اقتصادي در طي سال گذشته و نرخ تورم، به ۱۸ ميليارد و ۸۰۰ ميليون تومان رسيده و رشدي نداشته است. ما برخي از خرج‌ها را نمي‌کنيم و به وظايف اصلي خود مي‌پردازيم. ما تلاش کرديم تا با رقابتي شدن فعاليت‌ها، در هزينه‌ها صرفه‌جويي کنيم.

اولويت‌ها را مشخص کرديم و به کار‌هايي که مربوط به ما نيست ورود نمي‌کنيم و با اين وضع توانستيم بدهي‌ها را مهار کنيم. وي درباره پرداخت اين ميزان بدهي گفت: شرايطي را فراهم مي‌کنيم تا سالانه ۶ هزار ميليارد تامين کنيم تا همين عدد بماند، وگرنه بدهي‌ها مرتبا زايش دارد و اين بدهي‌ها روزانه ۱ ميليارد و ۷۰۰ رشد مي‌کند. در تلاش هستيم اين بدهي‌ها تثبيت شود و با شناسايي منابع درآمدي موثر آن‌ها را پرداخت کنيم.

روايت نامه محرمانه

علاوه بر اين، سخنگوي شوراي شهر در خصوص اينکه چرا بايد روي ميزان بدهي‌‌هاي شهرداري مهر محرمانه بخورد و شاخص‌هاي محرمانه بودن اطلاعات چيست و چرا تا پيش از آقاي حناچي بدهي‌هاي شهرداري از سوي شهرداران محرمانه اعلام نشده بود، گفت: اطلاعات محرمانه به دو صورت شکلي و محتوايي است.

بر اساس مجموعه دستورالعمل‌ها در حوزه‌هاي مختلف مکاتباتي که از سوي مرجع ارسال کننده مهر محرمانه خورده باشد و به آن قيد محرمانه بزنند محرمانه محسوب مي‌شود. اين موضوع کمتر در شورا وجود دارد و تنها جلسه‌اي که در شورا محرمانه بود بررسي نامه‌هايي بود که از سوي يک نهاد نظارتي به شورا ارسال شده بود و قيد محرمانه بودن داشت. بنابراين، شورا به ندرت پيش مي‌آيد مکاتبات محرمانه‌اي داشته باشد. علي اعطا درخصوص اينکه چرا بدهي‌هاي شهرداري مهر محرمانه خورده است گفت: من دليل اين موضوع را نمي‌دانم. اين اطلاعات، اطلاعات ويژه‌اي هم نيست و شايد دليل آنکه اين اطلاعات به جدال رسانه‌اي تبديل نشود و شورا و شهرداري درگير دعواهاي رسانه‌اي نشوند تشخيص داده شده که اين نکات محرمانه باشد.

armanme​li.‎​ir
  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید