شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
۱۴:۱۸ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۱۰۶۵۷۷
زنان، جوانان و خانواده

با خشونت‌های پنهان در خانواده بهتر آشنا شویم

خشونت,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
یک روانشناس گفت: در کنار خشونت آشکار و عینی نوعی خشونت پنهان نیز وجود دارد، به‌گونه‌ای که خشونت پنهان زیرکانه بوده و احساسات طرف مقابل مورد هدف قرارگرفته و در راستای به سلطه درآوردن او حرکت می‌کند و این نوع خشونت به‌صورت خشونت‌های اجتماعی، روانی و عاطفی پنهان بروز پیدا می‌کند.

دکتر داوود کردستانی در گفت‎وگو با ایسنا، بابیان اینکه خانواده قدیمی‌ترین و فراگیرترین نهادی است که در تمام جوامع بشری با الگوهای مختلف وجود داشته و کارکردهای فراوانی دارند، اظهار کرد: خانواده به‌عنوان سلول‌های تشکیل‌دهنده پیکره جامعه، با تربیت فرزندان سلامتی و سعادت آتی جامعه را مهیا می‌سازد.

 

 

وی بابیان اینکه تصویر ایده‌آل هر شخص از خانواده خوشبخت، صمیمیت، عشق و احترام متقابل است، اضافه کرد: واقعیت این است که انسان‌ها گاهی در میان خانواده و توسط اعضای آن، بیش از هر جا و هر فرد دیگری هدف حملات فیزیکی و کتک خوردن قرار می‌گیرند. خشونت در فضای خانواده ممکن است آشکار یا پنهان بروز کند و کودکان، زنان و سالمندان قربانیان خشونت خانوادگی باشند.

 

 

این استادیار دانشگاه پیام نور لرستان با تأکید بر اینکه برجسته‌ترین وجه خشونت خانگی مربوط به پرخاشگری و خشم فیزیکی می‌شود، یادآور شد: پرخاشگری در خانه و خانواده کمتر از خشونت‎های مرسوم در سطح جامعه است. البته خشونت خانگی به‌مانند پرخاشگری و تنش‌های خیابانی محسوس نیست اما صورت غمگین فرزندان و زنان و کبودی‌های بدن اعضای خانواده نشانه واقعیت تلخی است که در چاردیواری منازل و پشت درب‌های بسته رخ‌داده است.

 

 

کردستانی بابیان اینکه خشونت اجتماعی پنهان به خشونت‌هایی اطلاق می‌شود که از نظر اجتماعی، علنی نمی‌شوند و پنهانی انجام می‌شود، بیان کرد: برای مثال خشونت‌های پنهان خانوادگی در منزل به‌صورت کودک و همسر آزاری است. کودک آزاری به هرگونه عملی که باعث آزار جسمی و روانی در وجود یک کودک می شود گفته می‌شود و نمونه این آزارها ممانعت از حاضر شدن در مدرسه، کلاس درس، محروم کردن او از غذا، حبس در حمام یا زیرزمین، تنبیه بدنی، آزار و اذیت است. کودک‌آزاری ممکن است توسط والدین، معلم یا بستگان انجام ‎شود.

 

 

این مدرس دانشگاه پیام نور لرستان با اشاره به اینکه تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که مورد خشونت واقع‌شده یا شاهد خشونت هستند ممکن است به طرق مختلف آسیب‌پذیری خود را بروز داده و واکنش نشان دهند، تأکید کرد: کودکان کم سن اعتماد به بزرگ‌ترها را از دست می‌دهند و ازنظر روانی نیز بی‌ثباتی عاطفی و حس درماندگی، تغییرات رفتاری، مشکل تمرکز، بازی‌های تکراری و مشکل خواب و کابوس دیدن را از خود نشان می‌دهند، همچنین در رفتار و احساسات نوجوانان به‌صورت متفاوتی بروز می‌کند، دختران نوجوان نیز در چنین شرایطی اغلب با درون ریختن مسائل از بروز مشکلات خودداری می‌کنند، به همین دلیل افسردگی، اضطراب، اتکای بیش‌ازحد به بزرگ‌سالان، نگرانی، غم و احساس بدبختی را بیشتر از خود نشان می‎دهند.

 

 

این روانشناس اضافه کرد: پسران نوجوان نیز اغلب با بیرون ریختن مشکلات، عدم سلامت روحی خود را نشان می‌دهند و اغلب با عدم حرف‌شنوی، دروغ‌گویی، تقلب، تخریب، درگیری و مشاجره لفظی و بی‌رحمی توجه دیگران را به خود جلب می‌کنند.

 

 

کردستانی بابیان اینکه خشونت پنهان همسر آزاری عمدتاً خشونت مردان علیه زنان است، خاطرنشان کرد: این خشونت‌ها می‌تواند به شکل آزار جسمی، روانی، عاطفی، جنسی و اقتصادی باشد.

 

وی عنوان کرد: در اکثر کشورهای جهان باوجود تفاوت فرهنگی و نمادهای اجتماعی، پدیده‌ همسر آزاری وجود دارد بطوریکه از هر سه زن آمریکایی یکی از آن‌ها خشونت خانوادگی و یا چیز مشابهی در زندگی خود تجربه می‌کند.

 

 

این روانشناس با تأکید بر اینکه تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۸۵ درصد از آزاردهندگان مرد هستند، یادآور شد: نمونه عینی همسر آزاری را می‌توان در خشونت فیزیکی مرد علیه زن مشاهده کرد، اما خشونت‌های روانی از قبیل تخریب شخصیت، فحاشی، بدبینی و سوءظن، بزرگ‌نمایی مسائل جزیی، مقایسه نامناسب زن با سایر زنان، پرتاب کردن اشیا و از بین بردن مال، ترساندن در خواب و تهدید با چاقو و سلاح سرد ابزارهایی برای تهدید و آزار زن هستند.

 

 

وی با اشاره به اینکه در مواردی نیز خشونت پنهان زنان ممکن است مردها را مورد هدف قرار گیرد، تصریح کرد: شایع‌ترین نوع خشونت در همسران توهین کردن، مقایسه کردن مرد با سایر مردان و یا بی‌توجهی به تربیت فرزندان است.

 

 

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه رفتارها و پرخاشگری‌های آشکار و پنهان منشاء اختلافات خانوادگی دارد، گفت: علاوه بر این زمینه بروز اختلالات روانی در زوج مهیا شده و درنهایت این امر در بی‌توجهی به خصوصیات و ویژگی‌ها و نیازهای فرزندان مؤثر خواهد بود. فرزندان این نوع خانواده‌ها علاوه بر اعتمادبه‌نفس پایین فرزندان، آنها را به سمت خودآزاری و میل به خودکشی سوق خواهد داد.

 

وی گفت: آموزش مهارت‌های زندگی به زوجین و کودکان از سنین پیش‌دبستانی تا دبیرستان برای پایدار ساختن این مهارت‌ها در افراد می‌تواند کاهش آسیب‌های اجتماعی و بروز انواع خشونت‌ها نسبت به همسر و فرزند را به دنبال داشته باشد.

 

 

 

  • 13
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش