شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۷۰۸۰۰۰۶۶

بزرگ‌ترين سرقت‌ها از بانک‌های مختلف دنيا

بزرگترین سرقت های بانکی,سرقت از بانک,سرقت های بانکی تاریخ

از زمان ايجاد بانك، سرقت از بانك نيز شكل گرفت، كم نبودند و نيستند افرادي كه به طمع دارايي‌هاي بانك به طرق مختلف نقشه سرقت را در سر پرورانده‌اند.بعضي به روياي خود جامه عمل پوشانده‌اند بسياري هر آنچه رشته بودند در ذهن خود چال كردند. با اين حال كم نيست تعداد سرقت‌هاي بزرگي كه از بانك‌ها انجام شده است.در اين گزارش به بزرگ‌ترين سرقت‌هاي سال‌هاي اخير از بانك‌ها نگاهي انداخته‌ايم.

 

بانك مركزی عراق

در ماه‌ مارس سال ۲۰۰۳ و درست یك روز قبل از شروع جنگ عراق و آمریكا و بمباران شهر بغداد حدود یك میلیارد دلار از بانك مركزی عراق به سرقت رفت كه این اقدام بزرگ‌ترین سرقت دنیا لقب گرفته است. سربازان آمریكایی بعدها حدود ۶۵۰ دلار پول درون دیوارهای كاخ صدام یافتند كه گفته می‌شود قسمتی از آن پول مسروقه است و باقی پول هنوز پیدا نشده است. مدیر عامل بانك الرفیدین بغداد اظهار می‌دارد كه ۲۵۰ میلیون دلار و ۱۸ میلیارد دینار عراقی كه در حال حاضر بی‌ارزش است نیز به سرقت رفته است ولی این كار توسط سارقان حرفه‌ای انجام شده نه صدام‌ حسین.

 

در مارس ۲۰۰۳ یك دست نوشته به امضای صدام رسید كه طبق آن باید یك میلیارد دلار پول از بانك مركزی برداشته و به پسرش (قسی) می‌داد. مقامات بانك می‌گویند قسی به همراه مردی دیگر طی یك عملیات پنج ساعته این پول را به صورت بسته‌های اسكناس صد دلاری برداشته و با كامیون رفتند. مدتی بعد قسی توسط سربازان آمریكایی كشته شد.

 

خزانه سرمایه كنت

سرقت این خزانه در اولین ساعات روز ۲۲ فوریه ۲۰۰۶ در انگلیس رخ داد. در این اقدام حداقل ۶ نفر ربوده شده و خانواده رییس‌خزانه مورد تهدیدات جدی قرار گرفتند. ۱۴ كارمند خزانه دست و پا بسته روی زمین افتاده بودند و در همان حال سارقان ۵۳/۱۱۶/۷۶۰ پوند انگلیس معادل ۹۲/۵ میلیون دلار را به سرقت بردند. كالین دیكسون رییس خزانه از روز قبل در راه منزل ربوده شد. سپس سارقان به خانه او رفته و همسر و پسر هشت ساله‌اش را گروگان گرفتند.

 

بعد در ساعت یك بامداد آن‌ها را به خزانه بردند و پس از بستن دست‌ها و پاهای ۱۴ كارمند همه پول‌های موجود درآنجا را به سرقت برده و محل را ترك كردند. پس از رفتن آن‌ها یك ساعت طول كشید تا گروگان‌ها توانستند خود را آزاد كرده و زنگ خطر را به صدا درآورند.

 

نورثرن بانك

این سرقت از اداره بانك مركزی‌نورثرن در (بلفاست) واقع در شمال ایرلند صورت گرفت. روز بیستم دسامبر سال ۲۰۰۴ یك گروه گانگستری یكی از بزرگ‌ترین سرقت‌های تاریخ را انجام داده و مبلغ ۲۶/۵ میلیون لیره استرلینگ را از این بانك دزدیدند. پلیس و دولت دو كشور ایرلند و انگلیس، حزب مشروطه IRA را مسئول این سرقت دانستند ولی حزب مذكور این ادعا را رد كرد و مسئولیت آن را نپذیرفت. این اتفاق روند صلح ایرلند شمالی را مختل و وضعیت را بحرانی كرد.چند نفر از اعضای این بانك از روز قبل با لباس پلیس وارد خانه دو نفر از مسئولان بانك شده و آن‌ها را به همراه خانواده‌های‌شان گروگان گرفتند.

 

سپس همسران آن‌ها را به محل نامعلومی انتقال دادند و به این مسئولان دستور دادند روز بعد طبق معمول همیشه به محل كار خود بروند. آن‌ها همین كار را كردند و پس از پایان ساعت كاری اعضای باند را به داخل راه دادند. سارقان وارد سیستم كامپیوتری بانك شدند و مقدار زیادی پول نقد كه به‌خاطر مصرف بالای دستگاه‌های خودپرداز در ایام كریسمس در بانك نگهداری می‌شد را به سرقت بردند. آن‌ها این مبالغ را به چند قسمت تقسیم كرده و با اتومبیل‌های جداگانه از بانك خارج كردند. كمی قبل از نیمه شب خانواده‌های گروگان‌ گرفته شده مسئولان در جنگل نزدیك شهر رها شدند.

 

سرقت بانک یونایتد کالیفرنیا

به نظر می‌رسد انجام‌دهندگان این سرقت با ارزشی در حدود ۳۰ میلیون دلار در مقایسه با دیگر هیولاهای موجود در این فهرست سارقان معمولی به نظر برسند اما به یاد داشته باشید که این سرقت در سال ۱۹۷۲ شمسی انجام شده است. با استانداردهای امروزی این مبلغ امروزه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارد. این مبلغ سرقت در آن دوران یک رکورد جهانی به شمار می‌آمد.

 

گروهی هفت نفره به رهبری شخصی به نام اَمیل دینسیو، اهل اوهایو، وارد یک شعبه از بانک یونایتد کالیفرنیا در لاگونا نیگوِل شده و محتوای صندوق امانات این بانک را جارو کردند. به خاطر محرمانه بودن این صندوق امانات و مشخص نبودن محتویات آن‌ها تنها می‌توان ارزش تقریبی آن‌ها را حدس زد. این سارقان در نهایت توسط اف بی آی دستگیر شدند. یکی از این سارقان به نام فیل کریستوفر شیوه سرقت را در کتابی با عنوان «ابرسارقان» تشریح کرده است.

 

سرقت بانک بریتانیایی خاورمیانه

در دهه ۱۹۷۰ میلادی (بین سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۸ شمسی) لبنان در آتش جنگ داخلی می‌سوخت و کشور را آشوب و هرج و مرج فرا گرفته بود و همه طرفین برای ادامه نبردها به پول نیاز داشتند. از این رو یکی از این گروه‌ها به چندین بانک دستبرد زد که بزرگ‌ترین آن‌ها به بانک بریتانیایی خاورمیانه (British Bank of the Middle East) مربوط می‌شد.

 

این گروه توانست طلاها، جواهرات، اوراق بهادار و پول نقد موجود در این بانک را به ارزش تقریبی ۲۵ میلیون پوند به سرقت ببرد که امروزه مبلغی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.این گروه از طریق منفجر کردن پنجره‌ای که بین این بانک و یک کلیسای کاتولیک در کنار این بانک قرار داشت وارد بانک شده و به کمک چند قفل‌ساز اهل جزیره کورس (Corsica) ، از جزایر دریای مدیترانه و متعلق به کشور فرانسه، توانستند خزانه را باز کرده و در مدت دو روز هر چه که در این بانک وجود داشت را غارت کنند. برخی از این اوراق بهادار بعدا به صاحبان‌شان فروخته شدند.

 

سرقت صندوق امانات نایتس بریج سکیوریتی

والریو ویچی در سال ۱۹۸۶ (۱۳۶۵ شمسی) از ایتالیا به بریتانیا مهاجرت کرد در حالی که در کشور خود برای دست داشتن در بیش از ۵۰ سرقت مسلحانه تحت تعقیب قرار داشت. او با ورود به بریتانیا تصمیم گرفت که به شغل پردرآمد خود ادامه دهد از این رو همراه با یکی از همدستانش وارد مرکز صندوق امانات نایتس بریج (Knightsbridge Safe Deposit Centre) شده و درخواست کرد که یک صندوق امانات به وی داده شود. بعد از اینکه وارد محل نگهداری صندوق امانات شدند مدیر مرکز و نگهبانان را خلع سلاح کردند.

 

والریو علامتی را در بیرون از مرکز صندوق امانات آویزان کرد که روی آن نوشته شده بود این مرکز موقتا تعطیل است تا از ورود مشتریان به داخل مرکز جلوگیری کند. بدین ترتیب دیگر همدستان آن دو نیز وارد شدند. سپس آن‌ها با خیال راحت و بدون مزاحمت تمامی صندوق‌های موجود در این مرکز را غارت کردند. ارزش این سرقت بیش از ۶۰ میلیون پوند برآورد شده است که امروزه بیش از ۱۷۴ میلیون دلار ارزش خواهد داشت. پلیس تا يك ساعت بعد از سرقت از موضوع باخبر نشد و این موضوع باعث شد که سارقان بتوانند خود را به جای امنی برسانند.

 

اما بعد از مدتی همدستان وی دستگیر شدند. با این حال والریو توانست به آمریکای لاتین فرار کند. با این وجود، در کمال تعجب والریو بعد از مدتی برای بردن خودروی فراری محبوبش به بریتانیا بازگشت و متعاقبا دستگیر شد. وی به ۲۲ سال زندان محکوم شد. شاید اگر والریو حماقت نمی‌کرد می‌توانست با بخش کوچکی از پول‌ها و جواهراتی که دزدیده بود یک ماشین فراری دیگر بخرد. در سال ۲۰۰۰ (۱۳۷۹ شمسی) میلادی در حالی که والریو در مرخصی روزانه به سر می‌برد، در جریان تیراندازی بین او، یکی از همدستانش و ماموران پلیس، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

 

بانک ولز فارگو

دزدی از بانک ولز فارگو توسط یک گروه چریکی انجام شد که بعدها به «عقاب سفید» معروف شد. نام این گروه چریکی، لوس ماکتروس (به معنی گلدان) بود که در پی استقلال و جدایی پورتوریکو از آمریکا بودند. این گروه در آن زمان مبلغ هفت میلیون دلار از بانک ولز فارگو واقع در شهر وست هارتفورد ایالت کنه‌تیکت سرقت کردند که با ارز امروز، ۱۶.۹ میلیون دلار ارزش داشت. گروه چریکی لوس ماکتروس پس از دزدی اعلام کردند که بخشی از این پول به مردم پورتوریکو برای تهیه غذا، پوشاک، خانه، تحصیل و اسباب‌بازی کودکان اهدا شده است. کسانی‌که مسئول رسیدگی و پیگیری این پرونده بودند ادعا کردند که گروه مذکور پول را برای خود برداشته‌اند.

 

هنگامی‌که پلیس FBI تحقیقات خود را در بوستون و پورتوریکو انجام می‌داد، توانست سارقان را به‌همراه ۸۰ هزار دلار دستگیر کند. گفته می‌شود این ۸۰ هزار دلار نیز از همان پول به سرقت رفته باقی مانده است. یک میلیون دلار از آن پول، بین اعضای باند تقسیم شده بود. دو میلیون دلار به کوبا فرستاده شده بود و چهار میلیون دلار نیز در یک مرکز مالی و اعتباری، درون جعبه امانات نگهداری می‌شد. یکی از سرکرده‌های این گروه، به نام ژوان سگارا پالمر به ۶۵ سال زندان محکوم شد.

 

حکم او در سال ۱۹۹۹ توسط ريیس‌جمهور وقت، بیل کلینتون مورد تخفیف قرار گرفت. فیلبرتو اوجدا ریوس، از دیگر عوامل این دزدی بود که به‌رغم عدم حضورش در دادگاه، به ۵۵ سال زندان محکوم شد. گفته می‌شود که اوجدا به‌طور غیرقانونی شهر را ترک کرده بود زیرا فکر می‌کرد در دادگاه، حکم عادلانه‌ای برای او صادر نخواهد شد. وی به قید ضمانت آزاد بود که از فرصت استفاده کرده و فرار کرد. طبق شواهد، ویکتور مانوئل گرنا که در این دزدی دست داشت، هنوز هم آزاد است و در فهرست ۱۰ فراری تحت تعقیب پلیس FBI آمریکا قرار دارد.

 

 

ghano​ondaily.‎​ir
  • 14
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش