شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
۱۸:۰۶ - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۲۸۰۷
رفاه و آسیب های اجتماعی

فروش کلیه به نرخ دولتی؛ فقط ۸۰ میلیون تومان!

کلیه,فروش کلیه به نرخ دولتی
خرید و فروش اعضای بدن اگرچه سال‌هاست در ایران مرسوم است، اما حالا برخی چند عضو خود را یکجا برای فروش آگهی می‌کنند. دلیل آنها هم مشکلات مالی است. البته قائم مقام انجمن اهدای عضو ایرانیان می‌گوید: «پیوند کلیه دیگر با نظارت دولت و قیمت مشخص صورت می‌گیرد.» حالا فروشنده ثبت‌نام می‌کند و با قیمت دولتی ۸۰ میلیون تومان کلیه خود را می‌فروشد.

به گزارش تجارت نیوز، کلیه، مغز استخوان و یک چهارم کبد؛ از ۱۰۰ میلیون تومان تا ۸۰۰ میلیون تومان می‌فروشند. برخی هم چندین عضو خود را یکجا برای فروش گذاشته‌اند. البته قائم مقام انجمن اهدای عضو ایرانیان می‌گوید فروش کلیه دیگر مانند سابق نیست. فروشنده‌ها باید تحت نظارت دولت این کار را انجام دهند.

هر دو تا سه ساعت یک بیمار در لیست انتظار پیوند، جان خود را از دست می‌دهد. راه دیگر نیازمندان پیوند اعضا، روی آوردن به بازار خرید و فروش اعضای بدن است. آن سوی دیگر این ماجرا فروشندگانی هستند که می‌گویند برای مشکلات مالی اعضای بدن خود را می‌فروشند.

در و دیوارها پر از آگهی فروش اعضای بدن است. بخشی از دیوارها را رنگ کرده‌اند. فروشنده‌ها اما همچنان شماره‌تلفن‌های خود را با خودکار و اسپری و خط ریز و درشت روی آنها ردیف کرده‌اند. جایی نزدیک انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی. دیوارهای نزدیک برخی از بیمارستان‌ها هم جای دیگری است که آگهی فروش اعضای بدن می‌گذارند.

برخی هم همزمان در سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی اعضای بدن خود را به فروش گذاشته‌اند. قیمت‌ها هم بستگی به عضو فروشی و گروه خونی دارد. مثلا قیمت o مثبت کمی بالاتر از گروه های خونی‌ دیگر است.

فروش کلیه با قیمت دولتی

در همین حال قائم مقام انجمن اهدای عضو ایرانیان به تجارت‌نیوز می‌گوید ساز و کار فروش اعضای بدن تغییر کرده است.

امید قبادی می‌گوید: «حدود یک سال و نیم است که دولت پیوند کلیه از فرد زنده را در تخصیص خود قرار داده است. اگر مردم آگهی فروش اعضا روی در و دیوار دیدند بدانند که کلاهبرداری است»

او ادامه می‌دهد: «پیش از این روال اینگونه بود که نیازمند کلیه یک اهداکننده پیدا می‌کرد. با او هماهنگ می‌کرد و رقمی هم پول پرداخت می‌کرد. سپس به انجمن بیماران کلیوی مراجعه می‌کردند و کارهای دیگر انجام می‌شد. حالا تخصیص کلیه از فرد زنده توسط وزارت بهداشت انجام می‌شود. اهدا کننده و گیرنده دیگر همدیگر را نمی‌بینند.»

قبادی می‌گوید: «دهنده و گیرنده کلیه باید در انجمن حمایت بیماران کلیوی ثبت‌نام کنند. اینکه کلیه به چه کسی تخصیص یابد را وزارت بهداشت بر اساس میزان وخامت حال نیازمندان انجام می‌دهد. قیمت را هم وزارت بهداشت نظارت می‌کند.»

نرخ دولتی فروش کلیه؛ ۸۰ میلیون

مددکار انجمن بیماران کلیوی نیز می‌گوید: «اینطور نیست که خودتان همدیگر را پیدا کنید و پیوند عضو صورت گیرد. باید اسمتان در لیست ثبت شود. ممکن است عضو فروشنده به دست شخص دیگری که حالش وخیم باشد برسد.»

او می‌گوید: «از طریق ثبت‌نام، قیمت کلیه ۸۰ میلیون تومان است. پول از خریدار گرفته می‌شود و به حساب فروشنده واریز می‌شود.»

در بحث خرید و فروش کلیه البته تناقضاتی است. برخی از خریداران و فروشندگان می‌گویند با چند نامه کارمان راه افتاد. در همین حال یکی از خریداران می‌گوید: «چهار ماه است که پیگیریم و هنوز تکلیفم مشخص نیست. با فروشنده به توافق رسیدیم، فقط منتظر تائید رسمی هستیم.»

یکی دیگر از خریداران می‌گوید یک ماهه پیوند کلیه جراحی برادرش انجام شد. او می‌گوید: «به طور کلی با ۲۶۰ میلیون تومان پیوند کلیه را انجام دادیم، منهای هزینه‌های جانبی دیگر. بخشی از هزینه را به صورت رسمی رد و بدل کردیم و بخش دیگر را خارج از اینجا.»

پیوند اعضا به جز فرد زنده، از افراد دارای مرگ مغزی هم انجام می‌شود. اگر افراد نیازمند از بازار خرید و فروش اعضای بدن اقدام نکنند، می‌توانند منتظر اهدای عضو از سوی افراد دارای مرگ مغزی بمانند که رایگان است.

قائم مقام انجمن اهدای عضو ایرانیان می‌گوید: «با وجود پیشرفت اهدای عضو در ایران، هنوز هر دو تا سه ساعت، یک بیمار در لیست انتظار پیوند اعضا، جان خود را از دست می‌دهد. به این دلیل که عضو مناسب پیوندی به آنها نمی‌رسد. یعنی روزی هفت تا ۱۰ نفر و در سال حدود سه هزار نفر.»

کلیه,فروش کلیه به نرخ دولتی

فروش کلیه برای هزینه عمل چشم

به جز آگهی‌های چسبانده به دیوارها، برخی از فروشندگان و خریداران همدیگر را در سایت فروش اعضای بدن پیدا می‌کنند. سایتی که حدود شش هزار درخواست فعال روی آن ثبت است. با یک حق عضویت می‌توانید شماره فروشنده‌ها را از شهرهای مختلف به دست آورید. یکی از فروشندگان این سایت مرد جوانی است که کلیه خود را فروخته است. حالا هم به همراه همسرش و نوزادی که در بغل دارد خریدار را همراهی می‌کند تا کارهای اداری صورت گیرد.

همسرش نوزادش را در آغوشش می‌گیرد و می‌گوید: «می‌خواست چشمش رو عمل کنه. گفت برای بچه‌مون هم که شده این کارو بکنیم. وگرنه راضی نمی‌شدم با خودش این کارو کنه.»

کلیه,فروش کلیه به نرخ دولتی

فروش چند عضو بدن برای بدهی و ازدواج

برخی هم چند عضو خود را برای فروش گذاشته‌اند. یکی از فروشندگان می‌گوید: «یک چهارم کبد ۳۰۰ میلیون، مغز استخوان ۴۰۰ میلیون و کلیه را هم ۳۰۰ میلیون تومان گذاشته‌ام. من قیمت کمتری دادم. اگر دیدم طرف خیلی نداره، یه کم تخفیف هم توی کارم هست.»

کلیه در بازار آزاد به قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رود. ۱۰۰ میلیون تا ۵۰۰ میلیون تومان. کبد هم همینطور؛ ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان. مغز استخوان اما تا ۸۰۰ میلیون تومان هم آگهی کرده‌اند.

فروشندگان هم در سن‌های مختلفی هستند. ۲۱ ساله، تا ۴۵ ساله. کم بودن سن را به عنوان یک امتیاز برای فروش نوشته‌اند. یکی به دلیل بدهی و آن یکی برای هزینه‌های ازدواج می‌فروشد. اعضای بدن خود را به حراج گذاشته‌اند تا زندگی مشترکشان را آغاز کنند.

  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش