پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۰۰:۵۰ - ۰۵ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۳۱۵
رفاه و آسیب های اجتماعی

ارائه مشوق‌های مالی برای ترویج کودک‌همسری/ از اختصاص حواله خودرو تا امکان ادامه تحصیل

ازدواج کودکان,کودک همسری در ایران

روزنامه همدلی نوشت: طرح‌های عجیب و پرحاشیه برای تشویق کودک‌همسری و افزایش جمعیت تمامی ندارد. نکته ماجرا چیست؟ درست است که تاکنون آمار دقیقی درباره کودک‌همسری اعلام نشده، یعنی مشخص نشده که این اتفاق بیشتر در کدام قشر جامعه رخ می‌دهد خانواده‌های روستایی یا شهری؟ خانواده‌های فقیر یا پولدار؟ خانواده‌های باسواد یا بی‌سواد؟ اما شواهد به طور طبیعی نشان می‌دهد کودک‌همسر در خانواده‌هایی که سطح مالی پایین‌تری دارند، رواج بیشتری دارد تا خانواده‌های مرفه؛ اما درباره دیگر موارد؛ شواهد به قدری نیست که بتوان واقعیت را درک کرد.

حالا این ماجرای مالی را با جزییات بیش‌تری بررسی کنیم. ابتدای هفته گذشته خبر شرایط ثبت‌نام خودرو در طرح جدید یکی از خودروسازان خبرساز شد. در این طرح در قالب طرح ویژه مادران اعلام شد که مادران زیر ۱۸ سالی که صاحب دو فرزند و یا بیشتر باشند،‌ بدون داشتن گواهی‌نامه می‌توانند برای دریافت خودرو ثبت‌نام کنند.

حالا ماجرای مالی اینجا نمو پیدا می‌کند. اگر فردی وضعیت مالی نامناسبی داشته باشد چگونه می‌تواند این خودرو را تهیه کند. اصلا از این ماجرا بگذریم؛ این طرح درحالی مروج کودک‌همسری محسوب می‌شد که منتقدان آن معتقدند، زن زیر ۱۸ سالی که صاحب دو فرزند هم هست، براساس مشاهدات، از طبقه محروم و ضعیف جامعه‌ است و اتفاقا نیازهایش بسیار اساسی‌تر و مهم‌تر از ثبت‌نام خودرو است.

کودک همسری پدیده‌ای اجتماعی است که درمناطقی که در انزوای فرهنگی و محرومیت اقتصادی هستند، رواج دارد و مسئولان به جای مقابله با این پدیده آسیب‌زا کمر به تشویق و ازدیاد آن بسته‌اند. محصول چنین ازدواج‌هایی تاکنون خشونت، بیوه شدن زودهنگام، طلاق وآسیب‌های جسمی و روانی بوده که متاسفانه به آن توجهی نمی‌شود. در واقع محروم‌ترین اقشار جامعه درمعرض آسیب کودک‌همسری قرار گرفته‌اند. گمان نمی‌رود افزایش ازدواج در این قشر را بتوان موفقیت تلقی کرد. ضمن اینکه مطرح کردن چنین طرح‌هایی به معنی نادیده گرفتن سلامت و جان دختران نوجوان و در حقیت به معنای افزایش جمعیت به بهای جان و سلامت دختربچه‌هاست. به نظر می‌رسد برای طراحان چنین طرح‌هایی جان زنان بی‌ارزش است و نیازی به محافظت ندارد.

تهیدستان هدف طرح‌های تشویقی 

همان‌طور که بالاتر هم به آن اشاره شد، هدف این طرح‌ها و پاداش‌های مالی دقیقا تهیدستان هستند و کودکان طبقه فرودست را در معرض خرید و فروش تحت عنوان ازدواج قرار می‌دهند. کودک از حق تحصیل و حق انتخاب شغل در آینده و دنبال کردن رویاهایش و رشد و پرورش در شرایط انسانی محروم می‌شود و مسئولیت یک بزرگ‌سال به دوشش می‌افتد. با این پاداش‌های مالی اغواکننده، کودک به ابزاری برای رفع محرومیت‌های مالی والدین و همسر آینده تبدیل می‌شود و در واقع در معرض سوءاستفاده قرار می‌گیرد. در این مورد خاص باید توجه داشت که اساسا شخص زیر ۱۸ سال قدرت آن را ندارد که حتی اگر خودرویی به او تعلق می‌گیرد، را تحت مالکیت خود داشته باشد یا از آن استفاده کند. پس منافع چنین پاداش‌هایی برای کسی است که سرپرست او محسوب می شود.

کاهش فرزندآوری راه‌های عجیب تشویقی

در چندسال گذشته کارشناسان و متخصصان بی‌طرف درباره علل واقعی کاهش فرزندآوری به روش‌های گوناگون اظهار نظر و اطلاع‌رسانی کرده‌ و هشدار داده‌اند، ولی رویکرد رسمی برای افزایش جمعیت بی‌اعتنا به واقعیت‌های علمی و اجتماعی به راه‌کارهایی متوسل شده که نه تنها تاثیر معنی‌داری در افزایش فرزندآوری نداشته‌اند، بلکه پرخطر و ناقض حقوق و سلامت زنان هستند، از جمله اصرار بر ازدواج در کودکی و بارداری و زایمان زیر سن ۱۸ سالگی. افراد زیر هجده سال، از جمله زنان جمعیت زیر سن مسئولیت قانونی هستند و وارد کردن آنها به مساله فرزندآوری نوعی اغفال و بهره‌کشی از این جمعیت است. یعنی بدون آنکه به خطرات بارداری و زایمان زیر سن ۱۸ سالگی و ضرورت فاصله‌گذاری بین تولدها اشاره‌ای بشود، کودکان را به طمع دست‌یابی به پاداش‌های مادی به ازدواج و بارداری تشویق می‌کنند. این پاداش‌های مالی موجب خرید و فروش کودکان و بهره‌کشی از آنان می‌شود که باید متوجه چنین تبعاتی بود. حتی این تشویق‌ها برای افزایش کودک همسری به جایی رسیده که روز جمعه، دبیرکل متوسطه نظری آموزش و پرورش در واکنش به ادامه تحصیل دانش‌آموزان دختر متاهل گفت: «طبق آیین‌نامه ابلاغ شده از سوی شورای عالی آموزش و پرورش، دانش‌آموزان دختری که حین تحصیل متاهل شده‌اند، می‌توانند در مدارس روزانه ادامه تحصیل دهند.»

عباس سلطانیان درباره تحصیل دانش‌آموزان دختر مقطع متوسطه که متاهل می‌شوند هم ادامه داد: «در آیین‌نامه قبلی دوره دوم متوسطه و هم در آیین نامه اجرایی جدید مصوبه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش، به صراحت اشاره شده است که دانش‌آموزان دختری که در حین تحصیل ازدواج می‌کنند، می‌توانند در مدارس روزانه به تحصیل خود ادامه دهند. همچنین اگر تمایل داشته باشند نیز می‌توانند به شکل غیرحضوری تحصیل خود را ادامه دهند و فقط در امتحان شرکت کنند. یعنی در مدرسه ثبت‌نام کرده، خودشان درس‌شان را بخوانند و سپس برای شرکت در امتحانات اقدام کنند.در واقع مسیر برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان دختری که ازدواج کرده‌اند، کاملاً هموار شده است.»

تحصیل دختران ازدواج کرده، سال‌های سال در مدارس روزانه ممکن نبود، مگر در شرایط خاص و افراد زیر ۱۸ سال باید در مدرسه بزرگسالان تحصیل می‌کردند؛ اما این قانون نمایان‌گر این است که موقعیت را برای افراد زیر ۱۸ سال فراهم کردند تا با راحتی بیشتری ازدواج کنند.

  • 9
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش