پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۱:۵۳ - ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۵۲۳
سایر حوزه های اجتماعی

روایت غم‌انگیز ۳ بیمار مرگ مغزی

اهدای عضو,مرگ مغزی
فرهنگ اهدای عضو روزبه‌روز در حال ترویج و گسترش است و خانواده‌های بیشتری پس از مرگ مغزی عزیزان‌شان با اهدای اعضای بدن آنها به بیماران نیازمند موافقت می‌کنند. در تازه‌ترین مورد خانواده ۳زن در کرج، نظرآباد و قائم‌شهر وقتی اطمینان یافتند که عزیزان‌شان دچار مرگ مغزی شده و دیگر به زندگی برنمی‌گردند اعضای بدن آنها را هدیه کردند.

وداع تلخ با مادر

یکی از این ۳زن که نامش برای همیشه جاویدان شده مریم دباغ تفرشی نام داشت. زنی ۶۰ساله اهل قائم شهر که چند روز پس از سکته، وقتی پزشکان اعلام کردند او دچار مرگ مغزی شده و بازگشتش به زندگی امکان‌‌پذیر نیست خانواده‌اش با اهدای اعضای بدن او به بیماران نیازمند موافقت کردند. نگار شیرین دل دانا، تنها فرزند این زن است.

با وجود اینکه چند هفته‌ای از فوت مادرش گذشته هنوز هم وقتی درباره او صحبت می‌کند بغض دارد.

او می‌گوید: مادرم همه‌‌چیز من بود؛ اما حیف که خیلی زود او را از دست دادم. او در ادامه حادثه‌ای را که منجر به مرگ مغزی مادرش شده اینطور بازگو می‌کند: روز حادثه من در خانه نبودم. آن روز مادرم به حمام رفته بود و پدر، مادربزرگ و پسر ۱۴ساله‌ام در خانه حضور داشتند. او ناگهان در حمام دچار مشکل شد و کمک خواست. وقتی مادربزرگ و پدرم سراغش رفتند روی زمین افتاده بود. ماجرا را به من خبر دادند و من هم خودم را به خانه رساندم.

او در ادامه می‌گوید: گویا فشار مادرم یکباره بالا رفته و او دچار سکته مغزی شده بود. طوری که وقتی امدادگران اورژانس به خانه‌مان آمدند گفتند فشار مادرم به ۲۷ رسیده است و در این شرایط او را به بیمارستان منتقل کردند. مادرم هیچ حسی نداشت. گفتند دچار خونریزی مغزی شدیدی شده است و هرچه تلاش کردند نتوانستند او را نجات دهند و سرانجام دچار مرگ مغزی شد.

دختر داغدار این زن درباره ماجرای اهدای عضو می‌گوید: وقتی از ما خواستند که اعضای بدن مادرم را اهدا کنیم، با پدرم مشورت کردم و او هم گفت اگر تو راضی باشی من حرفی ندارم و به این ترتیب مادرم به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل و اعضای بدنش به بیماران نیازمند اهدا شد. حالا هم از کاری که کرده‌ایم رضایت دارم چرا که با این کار قلب مادرم هنوز زنده است و هرچند خودش دیگر بین ما نیست اما اعضای بدنش باعث نجات چند نفر شده است.

اهدای اعضای بدن دختر به یاد پدر

سومین نفری که اهدای اعضای بدنش جان دوباره‌ای به چندین بیمار داد عطیه جعفر صالحی نام داشت. دختری ۲۲ساله، ساکن کرج. او نیز بر اثر مصرف دارو دچار مسمومیت شد و جانش را از دست داد. گل نساء یوسف رشیدی، مادر عطیه درباره حادثه‌ای که برای دخترش اتفاق افتاد و ماجرای اهدای اعضای بدن او می‌گوید: دخترم مدتی بود که به ‌خاطر استرس دارو مصرف می‌کرد اما نمی‌دانم چطور شد که یک شب بعد از مصرف داروهایش دچار حال بدی شد.

او خوابید اما ساعت ۴صبح از خواب پرید و گفت حالم بد است. او را فورا به بیمارستان رساندیم. در آنجا گفتند عطیه دچار مسمومیت شده است و تلاش زیادی برای بهبود حالش انجام دادند اما با کاهش سطح هوشیاری‌اش به کما رفت و یک روز بعد گفتند که دچار مرگ مغزی شده است. باورم نمی‌شد که دخترم را در ۲۲سالگی از دست داده‌ام. او تنها فرزندم بود و چند سال قبل هم شوهرم را از دست داده بودم.

با مرگ عطیه مادرش باید تصمیم بزرگی می‌گرفت. مسئولان بیمارستان به او پیشنهاد کرده بودند که اعضای بدن دخترش را به بیماران نیازمند اهدا کند. این زن با اینکه در شرایط روحی خوبی قرار نداشت اما گفت می‌خواهد با اهدای اعضای بدن دخترش به بیماران کمک کند.

او در این‌باره می‌گوید: شوهرم که چند سال قبل فوت شد دچار مشکلات کلیوی بود و یک مرتبه پیوند کلیه انجام داده بود. در بیمارستان یاد همه زجرهایی که شوهرم کشیده بود افتادم و با خودم گفتم با مرگ مغزی دخترم اعضای بدن او می‌تواند بیماران زیادی را از مرگ نجات دهد. به این ترتیب با موافقت پیکر دخترم به تهران انتقال یافت و کلیه‌ها و کبدش به چند بیمار پیوند زده شد. مطمئنم که دخترم از تصمیمی که من گرفته‌ام رضایت دارد و روحش شاد شده است.

مرگ با داروی لاغری

دومین زنی که حالا باید از او به‌عنوان فرشته نجات بیماران یاد کرد رئوفه معروف‌خانیها نام داشت. زنی ۳۲ساله که مادرِ‌ پسری ۱۲ساله و دختری ۶ساله بود. او که دچار اضافه وزن بود از مدتی قبل تلاش می‌کرد تا وزنش را کاهش داده و لاغر شود.

او برای این کار راه‌های مختلفی را امتحان کرد تا اینکه سرانجام از طریق یکی از دوستانش تعدادی قرص لاغری تهیه کرد. به او گفته شده بود با مصرف این قرص‌ها به شکل تضمینی وزنش کم می‌شود. او هم تعدادی قرص مصرف کرد تا اینکه روزی دچار مشکل شد. او که در اراک زندگی می‌کرد آن روز برای دیدن پدر و مادرش به‌نظرآباد واقع در استان البرز رفته بود. وقتی نزدیکانش او را به بیمارستان منتقل کردند معلوم شد که دچار مسمومیت شده است. با وجود همه تلاش‌هایی که پزشکان برای نجاتش انجام دادند، وی دچار مرگ مغزی شد.

جواد صدوقی، شوهر این زن به همشهری می‌گوید: دوستان همسرم که در آرایشگاه با آنها آشنا شده بود باعث این مصیبت شدند. او وزن زیادی نداشت اما مدام به او می‌گفتند که چاق هستی و او هم تلاش کرد لاغر شود. او ادامه می‌دهد:‌ من در اراک بودم که گفتند چنین حادثه‌ای اتفاق افتاده و شبانه خودم را به‌نظرآباد رساندم.

همسرم یک روز در بیمارستان بستری بود که گفتند دچار مرگ مغزی شده است. آن زمان ناخودآگاه یاد حرف‌های همسرم افتادم. او همیشه می‌گفت اگر دچار حادثه‌ای شدم دوست دارم اعضای بدنم را اهدا کنید. در آن لحظات سخت در بیمارستان این حرف‌ها به من آرامش داد و وقتی درباره اهدای عضو با من صحبت کردند، من از طرف فرزندانم موافقت کردم و مادر همسرم هم مخالفتی نکرد و به این ترتیب پیکر همسرم به تهران منتقل شد و طبق خواسته خودش به بیماران نیازمند اهدا شد.

  • 17
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش