سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۳۶ - ۲۷ آذر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۹۰۷۳۴۶
سایر حوزه های اجتماعی

گزارشی از حال‌و‌‌روز رفتگران شب‌کار شهرداری

رفتگران شهرداری,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه

بامداد، همیشه ساعت خواب آدم‌ها نیست. درست همان موقع که غالب جامعه به خواب می‌روند و خسته از پایان یک روز کاری، شب را پشت سر می‌گذارند، عده‌ای تازه روزشان را آغاز می‌کنند و سر کار می‌روند. تصور کنید یک روز عصر ساعت هفت بعدازظهر بخوابید و ۱۲ شب بیدار شوید و کار کنید. زندگی پاکبانان و رفتگران شهرداری همین است. از ساعت ۱۲ شب تا ۶ صبح مشغول جارو کردن و جمع‌آوری زباله‌های روی خیابان هستند. تازه پس از آن همه مشقت و دشواری کار، بازهم به کار دیگری مشغول می‌شوند تا چرخ زندگی‌شان بچرخد. همان‌طور که وقت کار این افراد با حالت عادی مردم جامعه همخوانی ندارد، به تبع آن ساعت استراحت‌شان هم خارج از ساعت عرف استراحت است. ساعت یک بعدازظهر است؛ وقتی همه در همه‌جا سخت مشغول کار هستند، رفتگران تازه پس از کار شیفت دوم، باید استراحت کنند و به خانواده خود برسند؛ خانواده‌ای که معمولا هم پرجمعیت است و فرزندان‌شان آن ساعت مشغول تحصیل یا کار خودشان هستند.

 

شب در سرمای خیابان به‌طور اتفاقی، محل اسکان رفتگران را پیدا کردیم. جلوی در محل اسکان‌شان، یک خاور پارک بود تا رفتگرانی که از خواب بیدار می‌شوند و آماده انجام ماموریت هستند را سر پست‌شان منتقل کند. با نگهبان صحبت کردیم و داخل ساختمان مربوطه شدیم. اسکان در این‌گونه محل‌ها فقط برای کارگران غیر ایرانی است و آن‌هایی که ایرانی هستند، نمی‌توانند در محلی خاص اسکان داشته باشند. آن‌ها هر شب از منزل خودشان، سر ساعت مقرر، سر پست‌شان حاضر می‌شوند. محل اسکان کارگران غیر ایرانی که عمدتا افغانستانی هستند، یک ساختمان نوساز بود و به ظاهر، شکل و شمایل بدی نداشت، اما نظافت این محل چنگی به دل نمی‌زد.  این ساختمان‌ها چندین اتاق دارد که کارگران برای استراحت آن‌جا حضور دارند.

 

به اتاق‌ها سر زدیم. یک فضای ۵۰ متری با چند تخت دو طبقه، سهم کارگرانی است که معمولا ۳۰ نفری در این اتاق‌ها استراحت می‌کنند و باید با هم توافق کنند که هریک چه روزهایی روی تخت بخوابند و بقیه افراد روی زمین باشند؛ البته دغدغه این افراد به‌مراتب بزرگ‌تر از این هاست که جای خواب روی تخت یا روی زمین برایشان معضل بزرگی به‌حساب بیاید؛ بوی نامطبوع اتاق‌ها که ناشی از نبود نظافت شخصی کارگران است، تمام فضای اتاق را پر کرده بود؛ به‌طوری‌که به‌سختی می‌شد، یک دقیقه در آن‌جا نفس کشید.

 

کم‌کم به ساعت کاری‌شان که نزدیک می‌شدند، از خواب بیدار شده و به‌سمت کمدهایشان می‌رفتند برای تعویض لباس؛ لباس‌های نامرتبی که فسفری‌رنگ هستند و به اسم، خاصیت شبرنگی دارند ولی در عمل این‌گونه نیست. به‌صورت خواب‌آلوده و چشم‌هایی قرمز می‌روند که آماده شوند و می‌دانند که فضای بیرون تاریک است و قرار نیست حالاحالاها سپیده بزند.کارگران شهرداری لباس می‌پوشند و سریع خود را به خاور بیرون ساختمان می‌رسانند تا سوار آن شوند و طبیعتا آن‌ها که زرنگ‌تر باشند و زودتر حاضر شوند و به خاور برسند، جای بهتری نصیب‌شان شده تا موقع رسیدن سر پست‌شان، در رفاه نسبی به‌سر ببرند.

 

در واقع زندگی این رفتگران به این شکل است که کلا در شرایط سخت زندگی می‌کنند و اگر خیلی خوشبخت باشند، جای خواب‌شان روی تخت خواهد بود و جای رفت‌وآمدشان بهتر از بقیه می‌شود. پدیده رفتگر دوچرخه‌سوار هم ابتکار تازه شهرداری است که کارگران را با دوچرخه سر پست‌شان می‌فرستد و پاکبان، جارویش را به دوچرخه‌اش می‌بندد و تا محل ماموریتش رکاب می‌زند.

 

معمولا یک خیابان را به یک پاکبان می‌سپارند و اگر خیابان طویل باشد، تقسیم‌بندی، حدفاصل چهارراه‌هاست. رفتگران وقتی به شهر می‌روند، اتباع ایرانی و غیرایرانی از هم قابل تمییز نیستند و همه با هم برای نظافت شهر تلاش می‌کنند. همان موقع که شهر خواب است و چراغ‌های خانه‌ها خاموش، رفتگران شهرداری مشغول کار هستند. خش‌خش صدای جارویشان موزیک متن بامداد شهر است. فقط کافی است یک‌دفعه ناگهان از خواب بیدار شوید و از پنجره بیرون را تماشا کنید. معمولا رفتگران شهرداری از اتفاقات جامعه باخبر نیستند و دغدغه آن‌ها، دغدغه عادی مردم نیست.

 

برای آن‌ها اهمیت ندارد تیم فوتبال کشورشان در کدام گروه جام‌جهانی قرار گرفته است. برایشان فرقی ندارد در جشنواره فجر، سیمرغ بلورین نصیب کدام هنرمند خواهد شد و در سیاست چه کسی موفق می‌شود و رأی بیشتری کسب ‌می‌کند. برای رفتگر در همه‌حال همه‌چیز ثابت است. زندگی آن‌ها خلاصه شده در همین ساعت کاری، همین لباس نامناسب، حقوق کم و رفاه حداقلی. هر قدر هم که فرهنگ‌سازی شود و مردم زباله‌هایشان را روی زمین نیندازند، باز عده‌ای پیدا می‌شوند که رعایت نمی‌کنند. مردم هم رعایت کنند، برگ درخت که نمی‌تواند رعایت کند. چه رنجی می‌کشد پاکبان وقتی پاییز می‌رسد و باید بیشتر از گذشته جارو بکشد و بیشتر خم شود و زباله‌های خیابان‌ها را جمع کند.

 

سعید شمیرانی

 

 

asemandaily.ir
  • 31
  • 9
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۱۶
غیر قابل انتشار: ۱۹
جدیدترین
قدیمی ترین
زیبا نوشتی
لطفا ب حقوق رفتگر توجه کنید
واقعا این جوون هایی ک غرور خود را زیرپا گذاشتن وبا رنج و بدبختی وبه اجبار شغل رفتگری رو انتخاب کردن حداقل یه توجهی ب زحماتشون بشه
مرسی
عالی نوشتی
خیلی قشنگ نوشتی من هیچوقت برای هیچ سایتی نظر نگذاشته بودم.
چگونه داد طلب رفتگر بشم
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش