دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
۰۹:۴۹ - ۰۷ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۵۳۳
وضعیت ترافیک و آب و هوا

زمستانی گرم و کم‌بارش در انتظار تهران/ خشکسالی ادامه دارد

زمستانی گرم و کم‌بارش در انتظار تهران,وضعیت آب و هوای تهران
مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران با ارائه گزارشی از دما و بارش تهران طی آذر ماه، گفت: طی سه ماه آینده دمای هوا یک درجه بیش از حد نرمال و متوسط بارش‌ها نیز در بهترین شرایط در حد نرمال پیش‌بینی می‌شود. با توجه به فرایند خشکسالی از سال گذشته، بارش‌های چند روز گذشته نیز برای جبران کم‌بارشی‌ها کمکی نکرده و خشکسالی همچنان ادامه و لزوم مصرف بهینه و صرفه‌جویی در آب وجود دارد.

مازیار غلامی در گفت و گو با ایسنا، درباره پیش‌بینی دما و بارش طی سه ماه آینده اظهار کرد: تحلیل جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی فصلی بیانگر آن است که طی سه ماه آینده متوسط دمای هوا در سطح استان حدود ۰.۵ تا یک درجه بالاتر از نرمال برآورد شده است و متوسط بارش استان در بهترین شرایط، در حد نرمال پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: از نظر توزیع ماهانه نیز این انتظار وجود دارد که به‌تدریج طی دی و بهمن ماه بارش به شرایط نرمال گرایش داشته باشد. در عین حال با توجه به کاهش بارش انباشته شده از ماه‌های قبل، بارش‌های رخ داده چندان نمی‌تواند کم‌بارشی‌ها را جبران کند و لزوم صرفه جویی مصرف آب در بخش‌های مختلف عمومی مردم و اختصاصی نظیر بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی و ... کماکان وجود دارد. همچنین مدیریت دقیق منابع و مصارف آب توسط بخش‌های مختلف اجرایی توصیه می‌شود.

کاهش ۷۱ درصدی بارش‌های تهران نسبت به بلندمدت

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران درباره میزان بارش‌های آذرماه اظهار کرد: تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر آن است که طی آذر ماه حدود ۱۳.۶ میلیمتر باران به‌صورت پهنه‌ای در استان تهران اتفاق افتاده است که نشان دهنده کاهش ۷۱ درصدی بارش نسبت به دوره آماری بلند مدت و سال قبل است، این موضوع در حالی است که اکثر استان‌های کشور تحت تاثیر کم بارشی قرار دارند به گونه‌ای که کل کشور از ابتدای سال زراعی تا پایان آذر با کاهش ۴۰ درصدی بارش روبه‌رو بوده است.

وی ادامه داد: بررسی بارش از ابتدای سال زراعی تاکنون نشان دهنده آن است که استان تهران هفتمین استان کشور بوده که بیشترین کاهش بارش را داشته است. همچنین از نظر توزیع مکانی نیز همانند ماه قبل بارش در همه شهرستان‌های استان در مقایسه با بلند مدت و سال قبل کاهش داشت و بیشترین کاهش بارش به ترتیب مربوط به شهرستان‌های شمیرانات، دماوند فیروزکوه، ملارد، پردیس و تهران بوده است.

غلامی درباره وضعیت دما در ماه گذشته گفت: بررسی و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا همچون متوسط دما، دمای حداقل و دمای حداکثر در ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر افزایش دما در آذر است چراکه متوسط دمای هوای استان تهران در این ماه ۶ درجه سلسیوس بوده و در مقایسه با بلند مدت حدود ۱.۳ درجه سلسیوس افزایش داشته این در حالی است که متوسط کمینه دما ۱۴ درجه سلسیوس و متوسط بیشینه دما ۱.۳ درجه سلسیوس افزایش داشته است.

وی ادامه داد: به‌عبارت دیگر آذر ماه سال جاری در مقایسه با بلند مدت به‌طور نسبی گرمتر بوده است و از نظر توزیع دما در شهرستان‌های استان نیز تمامی شهرستان‌های استان با افزایش دما روبه‌رو بوده‌اند که بیشترین افزایش دما مربوط به شهرستان‌های ورامین ،شهریار، قدس و قرچک است.

بارندگی‌ها ۸ درصد به کم‌بارشی تهران کمک کرد

مدیرکل اداره هواشناسی استان تهران همچنین درباره میزان بارش‌ها طی چند روز اخیر در تهران، اظهار کرد: قبل از این بارندگی‌ها تهران با حدود ۷۰ درصد نسبت به دوره آماری بلندمدت با کاهش بارندگی رو به‌رو بود که این بارش‌ها این آمار را به ۶۱ درصد کاهش داد و حدود ۸ درصد به بهبود شرایط کمک کرد.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت آب و بارندگی همچنان در شرایط نامطلوبی قرار دارد، گفت: این بارش‌ها بخش‌ کوچکی از کاهش بارش را جبران کرد اما همین ۶۱ درصد کم‌بارشی موجود نسبت به بلندمدت میزان چشمگیری است و خشکسالی همچنان ادامه دارد. بر اساس آمارهای جدید می‌توان گفت تهران نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش بارندگی دارد و باتوجه به اینکه سال گذشته نیز بسیار کم‌بارش و خشک بود، کم‌بارشی در تهران همچنان وجود دارد.

غلامی با تاکید بر اینکه تمامی دستگاه‌ها و مردم باید در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب تلاش کنند درباره میزان بارش‌های ثبت شده در روزهای ابتدایی زمستان به تفکیک ایستگاه‌های هواشناسی تصریح کرد: طی این بازه زمانی در ایستگاه شمیرانات ۲۴.۴ میلیمتر، چیتگر ۲۱.۸ میلیمتر، شهریار ۲۱.۶ میلیمتر، پردیس ۲۰.۸ میلیمتر، ژئوفیزیک تهران ۲۰ میلیمتر، میگون۱۹.۴ میلیمتر، دماوند ۱۶.۷ میلیمتر، فرودگاه مهرآباد ۱۶.۶ میلیمتر، لواسان ۱۵.۸ میلیمتر، آبعلی ۱۴.۴ میلیمتر، فرودگاه امام خمینی (ره) ۷.۶ میلیمتر، فیروزکوه ۷.۴ میلیمتر و ورامین ۵.۱ بارش باران ثبت شد.

وی در پایان تصریح کرد: در برخی ایستگاه‌ها نیز بارش برف ثبت شد که میزان آن در ایستگاه آبعلی ۱۹ سانتیمتر، لواسان و دماوند ۱۴ سانتیمتر، فیروزکوه ۱۳ سانتیمتر و شمیرانات ۶ سانتیمتر بود.

  • 18
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش