۱۱:۲۴ - ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۴۳۱۴
مدیریت ورزش

اعتراف تلخ یکی از مدیران ارشد فدراسیون فوتبال درباره سرنوشت حق پخش

زورمان به صدا و سیما نرسید

مسابقات فوتبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی, مدیریت ورزش
هفته دوم لیگ برتر هم برگزار شد و هنوز تکلیف مهم‌ترین پرونده اقتصادی فوتبال کشور حل نشده است. این در حالی است که به نظر می‌رسد بین مدیریت سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال اختلاف نظرهایی در تعیین سیاست در قبال صداوسیما به خاطر پرداخت نکردن حق پخش تلویزیونی وجود دارد.

همه می‌دانند در همه جای دنیا اصلی‌ترین منبع درآمدی فوتبال هر کشور از محل فروش امتیاز پخش تلویزیونی مسابقات حاصل می‌شود و اقتصاد اصلی فوتبال روی این قرارداد پایه‌گذاری می‌شود. در ایران اما فوتبال ایران مدت‌هاست که از ۷۰درصد درآمد اصلی خود محروم است و انگار قرار هم نیست یک بار برای همیشه تکلیف حق پخش روشن شود.

مدیران سازمان لیگ تصمیم داشتند با رایزنی با مدیران عامل باشگاه‌ها و وزارت ورزش مقدماتی را فراهم کنند که فوتبال کشور را در برابر رسانه ملی متحد کنند و در صورتی که این سازمان حاضر به پرداخت حق پخش تلویزیونی نشد،‌ جلوی پخش مسابقات را بگیرند. با وجود برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و اراده‌ای که برای این تصمیم جنجالی وجود داشت‌، همه منتظر بودند ببینند در نهایت فوتبال کشور برای مهم‌ترین حقوق ضایع شده خود چه سیاستی را در پیش خواهد گرفت؛ با این وجود همان طور که پیش‌بینی می‌شد باز هم حقوق فوتبال قربانی تصمیم‌های مصلحتی‌،‌ سیاست‌های غلط و بی‌تفاوتی مدیریت شد.

مدیران فوتبال ایران با اینکه سال‌های سال است دارند با صداوسیما به شکل‌های مختلف برای رسیدن به یک توافق مناسب مذاکره می‌کنند‌، اما به نتیجه نمی‌رسند. آنها حتی در متحد کردن جامعه فوتبال برای مقابله با رسانه ملی هم ضعیف عمل کرده‌اند و گویا تلاش دارند باز هم با برگزاری جلسات بی‌سرانجام و مذاکره با مجلس و کمک گرفتن از وزارت ورزش حق فوتبال را بگیرند. پروسه‌ای که به نظر نمی‌رسد در سال‌های آینده هم نتیجه مثبتی برای فوتبال ایران به دنبال داشته باشد که اگر قرار بود نتیجه بدهد تا الان فوتبال به حق واقعی خود رسیده بود.

مسأله دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که گویا مدیریت فوتبال ایران تصمیم گرفته قید جلوگیری از پخش مسابقات را هم بزند و به عبارتی ساده‌تر در مقابل رسانه ملی فضا را جنگی نکند. در هر صورت دوره چهار ساله ریاست مهدی تاج هم چند ماه دیگر به پایان می‌رسد و درگیری با صداوسیما با توجه به اراده‌ای که برای حضور مجدد در انتخابات ریاست وجود دارد‌، زیاد نمی‌تواند به نفع مدیران فوتبال ایران باشد.

مدیران فوتبال ایران در ماه‌ها و سال‌های گذشته تأکید داشته‌اند که رسانه ملی از پخش مسابقات فوتبال و تولید برنامه‌های متنوع محتوایی مربوط به بازی‌های ملی، باشگاهی، فوتسال و فوتبال ساحلی  و تبلیغات بازرگانی و قرارداد با اسپانسرها، بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان در هر سال درآمد کسب می‌کند که یک ریال آن هم به فوتبال نمی‌رسد. این در حالی است که تنها درآمد مهم فوتبال کشور،‌ از قرارداد تبلیغات محیطی است که رقم آن در هر سال به زور به ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان می‌رسد. در واقع فوتبالی‌ها برای اینکه این قرارداد را از دست ندهند،‌ چاره‌ای ندارند که مقابل رسانه ملی کوتاه بیایند و دل به توافقی ببندند که معلوم نیست چه زمانی حاصل می‌شود.  جالب اینجاست که منابع موثق خبری به خبرنگار ما اطلاع دادند در حاشیه برگزاری برخی از جلسات مسئولان رسانه ملی به فوتبالی‌ها گفته‌اند که بدون اینکه سهمی از قرارداد تبلیغات محیطی فوتبال ببرند،‌ با پخش مسابقات به صورت رایگان، فوتبال را به درآمدی چند ده میلیاردی می‌رسانند.

شواهد و قرائن اما نشان می‌دهد که مدیریت رسانه ملی تحت هیچ شرایطی بنا ندارد برای پخش مسابقات فوتبال ریالی به فوتبال پرداخت داشته باشد. مجلس و دولت هم در این سال‌ها نتوانسته‌اند قدم مثبتی برای حل این معضل بزرگ بردارند و تلاش مدیران فوتبال ایران برای سهم بردن از درآمد تبلیغاتی صداوسیما نیز نتیجه مثبتی به دنبال نداشته است. در واقع این آخرین پیشنهاد فوتبالی‌ها به تلویزیون برای رسیدن به یک توافق مناسب بوده که بخشی از درآمد تلویزیون از آگهی و قرارداد با اسپانسرهای در قبل،‌ حین و بعد از مسابقات به فوتبال برسد که رسانه ملی زیر بار این توافق هم نرفته است.

یکی از مدیران ارشد فوتبال ایران که تأکید داشت فعلاً نامی از او برده نشود‌، درباره سرنوشت پرونده حق پخش تلویزیونی حرف‌های جالبی می‌زند. این مدیر تأثیرگذار و پرنفوذ می‌گوید: « ما در این سال‌ها از ترس از دست دادن ۶۰ تا ۷۰ میلیارد قرارداد تبلیغات محیطی ناچار شده‌ایم که مقابل صداوسیما کوتاه بیاییم. ولی اگر الان همه با هم متحد شویم و جلوی پخش مسابقات را بگیریم و نسبت به درآمدهای صداوسیما از فوتبال در دادگاه طرح دعوی کنیم و تحت هیچ شرایطی کوتاه نیاییم،‌ بالاخره آنها مجبور می‌شوند که کوتاه بیایند. شاید فوتبال متوجه ضرر ۶۰-۷۰ میلیاردی شود اما صداوسیما با اتحاد جامعه فوتبال بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان ضرر می‌کند! حقیقت را بخواهید زور ما به رسانه ملی نمی‌رسد و آنها هم حاضر نیستند پول برای حق پخش بدهند. حاضر به انجام هیچ توافقی هم نیستند. با این وضع فقط فوتبال کشور ضربه می‌خورد و نابود می‌شود. البته اجرا کردن این تصمیم هم تبعات منفی زیادی برای کشور ایجاد می‌کند و محدودیت‌های زیادی هم در این زمینه وجود دارد و در نهایت از بالا فشار می‌آورند که اجازه پخش را بدهید. وقتی هم اجازه پخش می‌دهیم سازمان پول فوتبال را نمی‌دهد»

اعتراف تلخ یکی از مدیران ارشد فوتبال ایران به نرسیدن زورشان به صداوسیما تمام حقیقت را درباره مهم‌ترین پرونده اقتصادی فوتبال کشور به همه نشان می‌دهد. مدیریت فوتبال ایران کم زور است. اما معلوم نیست چطور با استفاده از کمک فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا توانستند جلوی قانون کشور بایستند‌ و قانون بازنشستگی را اجرا نکنند، اما سر ماجرای حق پخش تلویزیونی‌، نمی‌توانند بدون مصلحت اندیشی مقابل رسانه ملی بایستند؟! اینکه زور آنها نرسد و صداوسیما هم پول ندهد  و فوتبال بدون رسیدن به حقوق خود به امید روزی که در آینده این قرارداد به نتیجه برسد شد مدیریت و حل بحران؟! چرا درباره تمام جزییات مذاکرات و خواسته فوتبال و جواب صداوسیما برای جامعه فوتبال و رسانه‌ها شفاف سازی نمی‌کنند؟ اصلاً مدیران فوتبال وقتی وارد  جلسات با مدیران رسانه ملی هم که می‌شوند آن طور که باید از حقوق فوتبال در مقابل صداوسیما دفاع نمی‌‌کنند؟ اگر تلویزیون پول فوتبال را نمی‌دهد و زور می‌گوید چرا هر روز و هر شب در حال مصاحبه با برنامه‌های مختلف صداوسیما هستند؟

iran-v​arzeshi.‎​com
 • 19
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • ﺳﻪشنبه ۲۹ بهمن
  لیگ قهرمانان آسیا
  شارجه امارات - پرسپولیس
  ساعت: ۱۹:۰۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  السد - سپاهان
  ساعت: ۱۹:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  دورتموند - پاری سن ژرمن
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اتلتیکومادرید - لیورپول
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۳۰ بهمن
  لیگ قهرمانان اروپا
  تاتنهام - لایپزیش
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آتالانتا - والنسیا
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۱ اسفند
  لیگ اروپا
  کلوب بروژ - منچستریونایتد
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • جمعه ۲ اسفند
  هفته ۲۳ بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - پادربورن
  ساعت: ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید