پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۶۰۰۰۹۵

اطلاعات کاملی درباره ی ورزش آیکیدو

آیکیدو,حرکات پایه آیکیدو,سبک های آیکیدوآیکیدو، یک هنر رزمی ژاپنی
آیکیدو روشی تمرینی است که معانی پیچیده این دنیا را به صورت تجربیاتی واقعی برای ما فراهم می کند. اینک میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا به فراگیری و آموزش این هنر و طریقت کهن مشغولند، این هنر رزمی قوی ترین و تنها سبک کامل دفاع شخصی جهان به شمار می آید امروزه بعنوان مادر هنر های دفاع شخصی در دنیا شناخته شده است.

آیکیدو

آیکیدو ورزشی زیبا از هنر های رزمی و باستانی ژاپنی است که مبتنی بر استفاده از انرژی درونی، حرکت های دورانی و مبارزه با حریف با بهره گیری از انرژی حرکت خود او است به این ترتیب که با همراه شدن با حرکات دست، پا و بدن حریف و جهت دادن به آنها اقدام به پرتاپ او کرده و او را از پای در می آوریم.

آیکیدو اغلب بر دفاع تمرکز می کند و حرکات تهاجمی بسیار محدودی دارد. در آیکیدو به دفاع کردن از خود بدون رساندن آسیب جدی به رقیب باور دارند. این هنر رزمی به طرفدارانش می آموزد تا ضربات حریف را دریافت نمایند و از نیروی حریف برای غلبه بر او استفاده کنند. هنرجویان آیکیدو بطور کلی با گذراندن مقاطعی به نام "کیو" و بعد از آن به درجه "دان" می رسند.

حرکات پایه در آیکیدو حرکات طبیعی هستند و بیش تر حملات در این سبک به صورت ذاتی و با الهام از ذات طبیعت انجام می شوند. یک آیکیدو کار، بدون تلاش برای حمله یا تهاجم تنها می کوشد تا خود را با شرایط هماهنگ کرده و در برابر حملات احتمالی حریفان، بدون استفاده از مشت و لگد از خود دفاع نماید. یک آیکیدو کار واقعی بهتر می داند که قدرت خویش را بدون ضربه زدن به افراد دیگر یا بدون تحقیر آنان، حفظ نماید و همینطور تمامی حرکات آیکیدو الهام گرفته از شمشیر است. 

سلاح های آیکیدو,آیکیدو,تاریخچه آیکیدوآیکیدو هنری است که در آن یک شخص برای ضربه زدن به چند نفر به کار می رود

تاریخچه آیکیدو

آیکیدو یعنی هماهنگی بین روح، ذهن و انرژی درونی که در ابتدای قرن نوزدهم، به وسیله استاد فقید اوشیبا در ژاپن بنیان گذاشته شده است. یکی از ریشه های رشته ی آیکیدو سبکی به نام "دایتو ریو" است. این سبک کهن، اختصاصاً در خاندانی از سلحشوران سامورایی، نسل به نسل آموزش داده میشده است. هنر آموزان این سبک فرا می گرفتند که چطور در نبرد با دست خالی، حریفی مسلح را خلع سلاح کنند و این یعنی نبردی میانه ی مرگ و زندگی که یا طعمه ی شمشیری بُرّان می شدند یا رقیب را به کنترل خود در می آوردند.

بعید بنظر میرسد که سبک دایتو ریو، میراث آیکیدو باشد و آیکیدو بی کاربرد باشد! به نوعی میتوان گفت آی کی دو، استیل خاص موریهه وشیبا است. برای شناخت آیکیدو ، مطالعه در دو موضوع بسیار ضروری است:۱- سابقه آیکیدو (که همان دایتو ریو است) ۲- سرگذشت موریهه وشیبا. اینکه به چه دلیل موریهه وشیبا با وجود اینکه به درجه بالایی در سبک دایتوریو رسیده بود و این آمادگی را داشت تا جانشین استادش شود، ولی سوابقش را رها کند و سیستمی جدید را توسعه دهد.

آیکیدو در ایران

هنر رزمی آیکیدو در سال ۱۳۷۴ توسط جناب استاد علی معروفی زیر نظر فدراسیون جودو بطور رسمی بنیان گذاری گردید و بعد از آن به وسیله ایشان، انجمنی در فدراسیون ورزش های همگانی برای کلاس های مربی گری آیکیدو برپا شد. بعد از به رسمیت شناخته شدن آیکیدو در ایران، این ورزش در کل کشور توسعه و گسترش یافت و بخاطر خصوصیت های خاص آیکیدو، بانوان زیادی هم تابحال در ایران به فراگیری آن پرداخته اند.

سبکهای آیکیدو

- آی کی کای (سبک اصلی)

- آیکیدو یوشینکان

- شین شین تویستو

- تومیکی ریو

- جیوشینکای آیکیبودو (شاخه ای از سبک تومیکی ریو)

- ایواما آیکیدو

ورزش آیکیدو,آموزش آیکیدو,آیکیدوآیکیدو برای شما اعتماد به نفس و روح و ذهنی سرشار از انرژی به ارمغان می آورد

تمرین و پرورش آیکیدو

در آیکیدو، همان طور که تقریباً در تمام هنرهای رزمی ژاپنی دیده میشود، هر دو جنبه “جسم” و “روح و روان” مورد پرورش قرار میگیرد. پرورش جسمی در آیکیدو متنوع است به طوریکه برای این منظور در هر جلسه با تمرینات عمومی و حتی تمرین های خاصی این مسئله را پوشش میدهند. با توجه به اینکه بخش چشمگیر از هر جلسه آیکیدو شامل پرورش جسمی و فکریست، نخستین چیزی که اغلب دانش آموزان یاد می گیرند نحوه پرتاب شدن، سقوط و یا به اصطلاح اوکمی است. برای این منظور روش های خاصی برای حمله هر دو نفر پیش بینی شده است. بعد از آموختن تکنیک های پایه، هنرجویان دفاع آزاد علیه رقیب های گوناگون و تکنیک هایی برای دفاع در مقابل سلاح و حتی دفاع با سلاح را تمرین می کنند.

جنبه های احتیاطی در آموزش آیکیدو

۱) هدف از آموزش و تمرین آیکیدو آن است که ذهن و جسم را در هم ذوب نموده، ریخته گری کنیم و یک وجود واحد از آن بسازیم. تکنیکها از شخصی به شخص دیگر بر مبنای یک پایه واحد انتقال می یابد و باید بدون تبعیض به تازه واردها نشان داده شود، همینطور تکنیکها نباید برای مقاصد شیطانی مورد استفاده قرار گیرند.

۲) تکنیکهای آیکیدو میتوانند شدیداً کشنده باشند، بدین ترتیب در موقع آموزش دیدن در هر زمان، مشاهده دقیق جهت های حرکت مربی از ضروریات است نه این که درگیر به کار بردن زور و فشار بشویم.

۳) آیکیدو هنری است که در آن یک شخص برای ضربه زدن به چند نفر به کار می رود. در تمرینات روزانه با حرکات پایه کار را شروع کنید و بدن را بکشید بدون این که فشار بیش از حد بخود وارد کنید. به درستی خودتان را گرم کنید، با این روش ترسی از آسیب دیدن حتی برای افراد مسن هم وجود نخواهد داشت. در زمان تمرین از تمرین کردن لذت ببرید و تشنه درک هدف واقعی و جوهر آیکیدو باشید.

۴) در آیکیدو حملاتی که از چهار یا هشت جهت انجام می شود آگاه باشید.

۵) همیشه با حالتی با طراوت و لذتبخش آیکیدو را تمرین کنید.

۶) مربی، تنها میتواند بخش کوچکی از آموزش را به شما نمایش دهد و بگوید. تنها با تمرین های مداوم شما میتوانید تجربه لازم برای زنده نگه داشتن هنر آیکیدو را به دست آورید.

آیکیدو,لباس ورزش آیکیدو,ویژگی آیکیدوسلاح ها در آیکیدو مشتمل بر یک چوب بنام جو، شمشیر چوبی و چاقو به نام تانتو است

سلاح های آیکیدو

سلاح ها در آیکیدو مشتمل بر یک چوب نسبتا کوتاه (۱۲۰ سانتی متری) به نام جو (Jo)، شمشیر چوبی (کن یا بوکن Bokken) و چاقو به نام تانتو (Tanto) است که امروزه در بعضی از باشگاه ها استفاده از سلاح های گرم و خلع سلاح هم مطرح شده است. در بعضی سبک ها مانند ایواما و موریهیرو سایتو زمان زیادی را صرف تمرین با چوب و شمشیر تحت نام آیکیجو و آیکیکن می کنند. آیکیدو بر مبنای دست خالی در مقابل شمشیر و نیزه پیشرفته است پس اساس تمامی تکنیک ها همین منشاء است.

بیشتر بخوانید:

لباس و رتبه بندی ورزش آیکیدو

اگرچه در بعضی از کلاس ها رنگ های مختلفی استفاده می شود، ولی در آیکیدو  رنگ کمربند "سفید" و "مشکی" است که بیانگر رده "کیو" و رده "دان" است. معمولاً در کلاس ها به افراد زیر ۱۶ سال اجازه بستن کمربند مشکی یا ورود به آزمون رده "دان" داده نمی شود.

لباس مورد استفاده در آیکیدو "آی کی دوگی" نام دارد که بسیار شبیه لباس "کیکوگی" است که برای خیلی از ورزش های رزمی مدرن امروزی استفاده می شود که شامل یک بالاپوش و شلوار و کمربند است. در سیستم های آی کی دو در رده های بالا (معمولاً رده دان و کمربند مشکی) از شلواری سنتی و پلیسه دار به نام هاکاما (همان لباسی که در کن‏ دو و ای آی دو استفاده می شود) بعنوان مکمل لباس استفاده می شود.

تمرین و پرورش آیکیدو,آیکیدو,حرکات پایه آیکیدوتکنیکهای آیکیدو میتوانند شدیداً کشنده باشند

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

  • 22
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فرشته حسینی,عکس فرشته حسینی,بیوگرافی فرشته حسینی بیوگرافی فرشته حسینی بازیگر افغانستانی ساکن ایران (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۶ اردیبهشت ۱۳۷۶

زادگاه:تهران، ایران

سال های فعالیت:۱۳۸۸–تاکنون

پیشه:بازیگر

جایزه( ها):برندهٔ تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنوارهٔ فیلم مراکش

ادامه
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
بیوگرافی رعنا آزادی ور,همسر رعنا آزادی ور,رعنا آزادی ور و همسرش مهدی پاکدل بیوگرافی رعنا آزادی ور و ماجرای ازدواجش با مهدی پاکدل (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۷ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
    ویژه سرپوش