سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۶۰۰۰۹۵

اطلاعات کاملی درباره ی ورزش آیکیدو

آیکیدو,حرکات پایه آیکیدو,سبک های آیکیدوآیکیدو، یک هنر رزمی ژاپنی
آیکیدو روشی تمرینی است که معانی پیچیده این دنیا را به صورت تجربیاتی واقعی برای ما فراهم می کند. اینک میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا به فراگیری و آموزش این هنر و طریقت کهن مشغولند، این هنر رزمی قوی ترین و تنها سبک کامل دفاع شخصی جهان به شمار می آید امروزه بعنوان مادر هنر های دفاع شخصی در دنیا شناخته شده است.

آیکیدو

آیکیدو ورزشی زیبا از هنر های رزمی و باستانی ژاپنی است که مبتنی بر استفاده از انرژی درونی، حرکت های دورانی و مبارزه با حریف با بهره گیری از انرژی حرکت خود او است به این ترتیب که با همراه شدن با حرکات دست، پا و بدن حریف و جهت دادن به آنها اقدام به پرتاپ او کرده و او را از پای در می آوریم.

آیکیدو اغلب بر دفاع تمرکز می کند و حرکات تهاجمی بسیار محدودی دارد. در آیکیدو به دفاع کردن از خود بدون رساندن آسیب جدی به رقیب باور دارند. این هنر رزمی به طرفدارانش می آموزد تا ضربات حریف را دریافت نمایند و از نیروی حریف برای غلبه بر او استفاده کنند. هنرجویان آیکیدو بطور کلی با گذراندن مقاطعی به نام "کیو" و بعد از آن به درجه "دان" می رسند.

حرکات پایه در آیکیدو حرکات طبیعی هستند و بیش تر حملات در این سبک به صورت ذاتی و با الهام از ذات طبیعت انجام می شوند. یک آیکیدو کار، بدون تلاش برای حمله یا تهاجم تنها می کوشد تا خود را با شرایط هماهنگ کرده و در برابر حملات احتمالی حریفان، بدون استفاده از مشت و لگد از خود دفاع نماید. یک آیکیدو کار واقعی بهتر می داند که قدرت خویش را بدون ضربه زدن به افراد دیگر یا بدون تحقیر آنان، حفظ نماید و همینطور تمامی حرکات آیکیدو الهام گرفته از شمشیر است. 

سلاح های آیکیدو,آیکیدو,تاریخچه آیکیدوآیکیدو هنری است که در آن یک شخص برای ضربه زدن به چند نفر به کار می رود

تاریخچه آیکیدو

آیکیدو یعنی هماهنگی بین روح، ذهن و انرژی درونی که در ابتدای قرن نوزدهم، به وسیله استاد فقید اوشیبا در ژاپن بنیان گذاشته شده است. یکی از ریشه های رشته ی آیکیدو سبکی به نام "دایتو ریو" است. این سبک کهن، اختصاصاً در خاندانی از سلحشوران سامورایی، نسل به نسل آموزش داده میشده است. هنر آموزان این سبک فرا می گرفتند که چطور در نبرد با دست خالی، حریفی مسلح را خلع سلاح کنند و این یعنی نبردی میانه ی مرگ و زندگی که یا طعمه ی شمشیری بُرّان می شدند یا رقیب را به کنترل خود در می آوردند.

بعید بنظر میرسد که سبک دایتو ریو، میراث آیکیدو باشد و آیکیدو بی کاربرد باشد! به نوعی میتوان گفت آی کی دو، استیل خاص موریهه وشیبا است. برای شناخت آیکیدو ، مطالعه در دو موضوع بسیار ضروری است:۱- سابقه آیکیدو (که همان دایتو ریو است) ۲- سرگذشت موریهه وشیبا. اینکه به چه دلیل موریهه وشیبا با وجود اینکه به درجه بالایی در سبک دایتوریو رسیده بود و این آمادگی را داشت تا جانشین استادش شود، ولی سوابقش را رها کند و سیستمی جدید را توسعه دهد.

آیکیدو در ایران

هنر رزمی آیکیدو در سال ۱۳۷۴ توسط جناب استاد علی معروفی زیر نظر فدراسیون جودو بطور رسمی بنیان گذاری گردید و بعد از آن به وسیله ایشان، انجمنی در فدراسیون ورزش های همگانی برای کلاس های مربی گری آیکیدو برپا شد. بعد از به رسمیت شناخته شدن آیکیدو در ایران، این ورزش در کل کشور توسعه و گسترش یافت و بخاطر خصوصیت های خاص آیکیدو، بانوان زیادی هم تابحال در ایران به فراگیری آن پرداخته اند.

سبکهای آیکیدو

- آی کی کای (سبک اصلی)

- آیکیدو یوشینکان

- شین شین تویستو

- تومیکی ریو

- جیوشینکای آیکیبودو (شاخه ای از سبک تومیکی ریو)

- ایواما آیکیدو

ورزش آیکیدو,آموزش آیکیدو,آیکیدوآیکیدو برای شما اعتماد به نفس و روح و ذهنی سرشار از انرژی به ارمغان می آورد

تمرین و پرورش آیکیدو

در آیکیدو، همان طور که تقریباً در تمام هنرهای رزمی ژاپنی دیده میشود، هر دو جنبه “جسم” و “روح و روان” مورد پرورش قرار میگیرد. پرورش جسمی در آیکیدو متنوع است به طوریکه برای این منظور در هر جلسه با تمرینات عمومی و حتی تمرین های خاصی این مسئله را پوشش میدهند. با توجه به اینکه بخش چشمگیر از هر جلسه آیکیدو شامل پرورش جسمی و فکریست، نخستین چیزی که اغلب دانش آموزان یاد می گیرند نحوه پرتاب شدن، سقوط و یا به اصطلاح اوکمی است. برای این منظور روش های خاصی برای حمله هر دو نفر پیش بینی شده است. بعد از آموختن تکنیک های پایه، هنرجویان دفاع آزاد علیه رقیب های گوناگون و تکنیک هایی برای دفاع در مقابل سلاح و حتی دفاع با سلاح را تمرین می کنند.

جنبه های احتیاطی در آموزش آیکیدو

۱) هدف از آموزش و تمرین آیکیدو آن است که ذهن و جسم را در هم ذوب نموده، ریخته گری کنیم و یک وجود واحد از آن بسازیم. تکنیکها از شخصی به شخص دیگر بر مبنای یک پایه واحد انتقال می یابد و باید بدون تبعیض به تازه واردها نشان داده شود، همینطور تکنیکها نباید برای مقاصد شیطانی مورد استفاده قرار گیرند.

۲) تکنیکهای آیکیدو میتوانند شدیداً کشنده باشند، بدین ترتیب در موقع آموزش دیدن در هر زمان، مشاهده دقیق جهت های حرکت مربی از ضروریات است نه این که درگیر به کار بردن زور و فشار بشویم.

۳) آیکیدو هنری است که در آن یک شخص برای ضربه زدن به چند نفر به کار می رود. در تمرینات روزانه با حرکات پایه کار را شروع کنید و بدن را بکشید بدون این که فشار بیش از حد بخود وارد کنید. به درستی خودتان را گرم کنید، با این روش ترسی از آسیب دیدن حتی برای افراد مسن هم وجود نخواهد داشت. در زمان تمرین از تمرین کردن لذت ببرید و تشنه درک هدف واقعی و جوهر آیکیدو باشید.

۴) در آیکیدو حملاتی که از چهار یا هشت جهت انجام می شود آگاه باشید.

۵) همیشه با حالتی با طراوت و لذتبخش آیکیدو را تمرین کنید.

۶) مربی، تنها میتواند بخش کوچکی از آموزش را به شما نمایش دهد و بگوید. تنها با تمرین های مداوم شما میتوانید تجربه لازم برای زنده نگه داشتن هنر آیکیدو را به دست آورید.

آیکیدو,لباس ورزش آیکیدو,ویژگی آیکیدوسلاح ها در آیکیدو مشتمل بر یک چوب بنام جو، شمشیر چوبی و چاقو به نام تانتو است

سلاح های آیکیدو

سلاح ها در آیکیدو مشتمل بر یک چوب نسبتا کوتاه (۱۲۰ سانتی متری) به نام جو (Jo)، شمشیر چوبی (کن یا بوکن Bokken) و چاقو به نام تانتو (Tanto) است که امروزه در بعضی از باشگاه ها استفاده از سلاح های گرم و خلع سلاح هم مطرح شده است. در بعضی سبک ها مانند ایواما و موریهیرو سایتو زمان زیادی را صرف تمرین با چوب و شمشیر تحت نام آیکیجو و آیکیکن می کنند. آیکیدو بر مبنای دست خالی در مقابل شمشیر و نیزه پیشرفته است پس اساس تمامی تکنیک ها همین منشاء است.

لباس و رتبه بندی ورزش آیکیدو

اگرچه در بعضی از کلاس ها رنگ های مختلفی استفاده می شود، ولی در آیکیدو  رنگ کمربند "سفید" و "مشکی" است که بیانگر رده "کیو" و رده "دان" است. معمولاً در کلاس ها به افراد زیر ۱۶ سال اجازه بستن کمربند مشکی یا ورود به آزمون رده "دان" داده نمی شود.

لباس مورد استفاده در آیکیدو "آی کی دوگی" نام دارد که بسیار شبیه لباس "کیکوگی" است که برای خیلی از ورزش های رزمی مدرن امروزی استفاده می شود که شامل یک بالاپوش و شلوار و کمربند است. در سیستم های آی کی دو در رده های بالا (معمولاً رده دان و کمربند مشکی) از شلواری سنتی و پلیسه دار به نام هاکاما (همان لباسی که در کن‏ دو و ای آی دو استفاده می شود) بعنوان مکمل لباس استفاده می شود.

تمرین و پرورش آیکیدو,آیکیدو,حرکات پایه آیکیدوتکنیکهای آیکیدو میتوانند شدیداً کشنده باشند

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 19
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
عکس از بهاره کیان افشار,بهاره کیان افشار,عکسهای بهاره کیان افشار بیوگرافی بهاره کیان افشار از کودکی تا به شهرت رسیدنش در بازیگری (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۶۲

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی مهندسی نرم افزار کامپیوتر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه: بازیگر و ترانه سرا

ادامه
نیکولا تسلا,نیکولاتسلا,زندگی نامه ی نیکولا تسلا زندگی نامه ی نیکولا تسلا و اختراعاتش (+ تصاویر)

متولد:۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶

زادگاه: سمیلجان، امپراتوری اتریش (کرواسی امروزی)

مرگ: ۷ ژانویهٔ ۱۹۴۳

تبار: صربی تبار

رشته فعالیت: مخترع، فیزیک دان و مهندس

ادامه
لئوناردو داوینچی,بیوگرافی لئوناردو داوینچی,عکس لئوناردو داوینچی زندگی نامه لئوناردو داوینچی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ ماه آوریل ۱۴۵۲

زادگاه: روستای وینچی، فلورانس

فوت: ۲ مهٔ ۱۵۱۹ 

ملیت: ایتالیا

جنبش: رنسانس میانه

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • ﺳﻪشنبه ۲۹ مهر
  لیگ قهرمانان اروپا
  دیناموکیف - یوونتوس
  ساعت: ۲۰:۲۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچستریونایتد - پاری سن ژرمن
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  چلسی - سویا
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۳۰ مهر
  لیگ قهرمانان اروپا
  رئال‌مادرید - شاختار
  ساعت: ۲۰:۲۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آژاکس - لیورپول
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • پنجشنبه ۱ آبان
  لیگ اروپا
  راپید وین - آرسنال
  ساعت: ۲۰:۲۵
 • لیگ اروپا
  سلتیک - آث میلان
  ساعت: ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش