سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۳۳

آشنایی با ورزش کندو (کن دو)

ورزش کندو,پیشینه کن‌دو,تمرینات کن دوکن دو توانایی‌های ذهنی و بدنی رزمی‌کار را به چالش می‌کشد
امروزه هنر رزمی کن دو توسط افرادی که دوست دارند یک هنر رزمی جدید و متفاوت را امتحان کنند در سراسر دنیا تمرین می شود. با این حال، چند دلایل متفاوتی نشاندهنده ی اینست که یک هنر رزمی خوب برای دفاع شخصی، ورزش کندو می باشد.

ورزش کندو

کِن دو (به ژاپنی: به معنای طریقت شمشیر یا راه شمشیر) یک هنر رزمی مدرن ژاپنی است که در ژاپن از هنر شمشیرزنی سنتی سامورایی«کن جوتسو» سرچشمه می گیرد. در ورزش کندو (kendo)  رزمی کاران لباس مشکی بزرگی می پوشند و ماسک بر روی صورت خود می گذارند. امکان دارد وقتی برای دفاع شخصی از کن دو نام برده شود کمی عجیب و غریب باشد. شمشیری که در کندو استفاده میشود از چوب خیزران ساخته می شود و کن دوکاران، گونه ای زره به نام« بوگُو» می پوشند.

ورزش کندو با ترکیب فنون و ارزش های هنرهای رزمی از یک سو، و تحرّک بدنی شدید ورزش های مدرن از طرف دیگر، توانایی های ذهنی و بدنی رزمی کار را به چالش می کشد. به هنرجویان کن دو« کن دوکا» گفته میشود. واژه قدیمی کن دوئیست هنوز در زبان انگلیسی به ندرت بکار می رود.

یکی از ورزش های فول کنتاکت (تماس کامل با حریف) کن دو نام دارد که در آن پس از اصابت یک ضربه یا برخورد جدی فورا رزمی کاران را مجبور به توقف می کند، به همین منظور وقتی صحبت از دفاع از خود است، بعید است که مهاجم متوقف شود و به شما فرصت دهد که پس از اصابت هر ضربه، پاهای خود را برگردانید. ورزش کندو که برای کشتن سریع، بی سر و صدا و کارامد طراحی شده است مبتنی بر سبک های مبارزاتی سامورایی قدیمی است. اگرچه که پیشنهاد ما برای قتل استفاده از کن دو نیست ولی با افردی که امکان دارد در هنگام مبارزه از شما قوی تر و بزرگ تر نیز باشند بسیار مفید است.

سبک ورزش کندو,کن دو,آموزش سبک کن دوپیشینه ورزش کندو به دوران شکل‌گیری تکنیک شمشیرزنی سامورایی بازمی‌گردد

مفهوم کن دو

مفهوم کن دو تربیت شخصیت انسانی با بکارگیری اصول و قواعد کاتانا است و هدف آن سرشتن ذهن و بدن است. پرورش روحیه ای نیرومند، که با انجام تمرینات سخت و درست، برای پیشرفت در هنر کندو بکوشد. همینطور ادب و کرامت انسان را ارج بنهد و رابطه صادقانه با دیگران برقرار کند. تا پایان عمر، شخصیت خود را پرورش دهد. تا آن که بتواند به کشور و جامعه اش عشق بورزد و به پیشرفت فرهنگ کمک کند و میان تمامی مردم، مبلغ صلح و کامیابی باشد.

تاریخچه ورزش کندو

سابقه کن دو در زمان شکل گیری سبک های گوناگون کنجوتسو یا تکنیک شمشیرزنی سامورایی بوده است. در طول سده های پیاپی این تکنیک ها تکامل یافتند و از این جهت اساس هنر رزمی کن دو را تشکیل دادند. امروزه بخشی از رژیم تمرینی کن دو، تمرین های کاتا می باشند که در طول چندین سده بعنوان مشق تمرین جنگجویان کن جوتسو شکل گرفته بوده اند. امروزه همان تمرینات به گونه ای تکامل یافته تر اجرا می شوند. ورزش کندو ریشه در اصول و تعالیم ذن بودائیسم (Zen Buddhism) دارد. از زمان سلسله کاماکورا (۱۱۸۵- ۱۲۳۳ ب.م.) تا اواخر قرن نوزده میلادی این رشته توسط اشخاصی بنام سامورایی آموزش دیده می شد.

در قرن هجدهم میلادی، پیشرفت اصلی کن دو با معرفی لوازم محافظتی به وقوع پیوست. استفاده از لوازم محافظتی و شمشیرهای چوبی ساخته شده از خیزران، سبب شد که امکان وارد کردن ضربات با تمام قدرت و بدون نگرانی از ایجاد آسیب به فرد مقابل ممکن شود. این مسأله، قوانین و روش های تمرین جدیدی را به وجود آورد و باعث لیجاد پایه کندوی مدرن شد. آموزش سبک کندو در دوره تخصصی، به این صورت است که این حرکات و ضربات بطور کامل و با جزئیات آموزش داده میشود.

با وجود این که نسبت به هنر شمشیرزنی قدیمی ژاپنی، ظاهر بیرونی و ایده های کن دو تغییر نموده است ، ولی هنوز هم برای ساخت شخصیت، ایجاد آرامش، ثبات فکری و تقویت قوای بدنی و شخصیتی مورد استفاده قرار می گیرد. وقتیکه از اوایل قرن هجدهم استفاده از شینای و بوگو جهت تمرینات در مدارس رواج یافت این ورزش بتدریج وارد دروس مدارس عمومی در سطوح متوسطه و دانشگاهی نیز گردید تا جائیکه امروزه در اکثر مدرسه های ژاپن، ورزش کندو یک درس اجباری می باشد.

آموزش سبک کن دو,آشنایی با ورزش کندو,ورزش کندوپس از جنگ جهانی دوم، کن دو در کنار سایر هنرهای رزمی توسط نیروهای متفقین در ژاپن ممنوع شد

 جنگ جهانی دوم و کن دو

ورزش کندو پس از جنگ جهانی دوم، در کنار سایر هنرهای رزمی به وسیله نیروهای متفقین در ژاپن ممنوع شد. از علل این ممنوعیت می توان به «حذف افراد نظامی و ملی گراهای افراطی از صحنه عمومی» در ژاپن و عکس العملی که در طول جنگ جهانی در مقابل نظامی شدن هنرهای رزمی در این کشور بود، اشاره کرد. انجمن سراسری فضیلت رزمی ژاپن (دای نیپون بوتوکو کای) نیز در پی این اقدام،  منحل شد. تا سال ۱۹۵۰ این ممنوعیت ادامه داشت تا اینکه در این سال« رقابت با شینای» آزاد گردید و در نهایت هنر رزمی کن دو در سال ۱۹۵۲به طور رسمی به صحنه بازگشت. در سال ۱۹۵۲ و بلافاصله بعد از استقلال دولت ژاپن و لغو ممنوعیت هنرهای رزمی، فدراسیون سراسری کندوی ژاپن در این کشور بنیان نهاده شد. هدف این فدراسیون ترویج ورزش کندو بعنوان یک ورزش آموزشی و نه یک هنر رزمی، بود و تا به امروز به آن پایبند مانده است.

فدراسیون بین المللی کندو به عنوان فدراسیونی متشکل از فدراسیون های ملی و محلی کندو و سازمان اصلی حاکم بر هنر رزمی کندو در سال ۱۹۷۰ تأسیس شد. این فدراسیون یک سازمان غیردولتی است و گسترش هنرهای رزمی کندو،  ایی آی دو و جودواز وظایف آن می باشد. در سال ۱۹۵۲ فدراسیون بین المللی هنرهای رزمی  در شهر کیوتو تاسیس شد و اولین سازمان بین المللی بود که بعد از جنگ جهانی دوم بکار ترویج و گسترش هنرهای رزمی در جهان پرداخت. کن دو در رده بندی این فدراسیون، بعنوان یکی از هنرهای رزمی ژاپن شناخته شده است.

تمرینات کن دو

در مقایسه با ورزش های رزمی دیگر، تمرینات کن دو پُر سر و صدا است، بدین دلیل که کندوکا در هنگام تمرین از فریادهایی با نام «کیای» هم برای ارتقای روحیه مبارزه و هم در هنگام اجرای تکنیک بهره می برد. همینطور، در برخی موارد کندوکا هنگام فرود آوردن ضرب شمشیر، پای جلویش را به زمین می کوبد که به چنین تکنیکی «فومیکومی- آشی» می گویند. کن دو مانند بسیاری از ورزش های رزمی دیگر، با پای برهنه انجام می گیرد.

ورزش کندو,هنر رزمی کن دو,کن دو چیستدر ورزش کندو، ضربه‌هایی دارای اهمیت هستند که با نوک شمشیر زده می‌شوند

تمرینات کن دو در بهترین حالت، در ورزشگاه های ویژه ای به نام دوجو انجام می شود، ولی هنرجویان در بسیاری از موارد برای تمرین کن دو از سالن های ورزشی معمولی استفاده می کنند. ورزشگاه کن دو باید علاوه بر تمیزی، کف چوبی مناسب برای انجام تکنیک «فومیکومی- آشی» نیز داشته باشد. از تکنیکهای ورزش کندو می توان به ضربه زدن با لبه تیز شمشیر و فروکردن (سخمه زدن) نوک شمشیر بر روی اهداف مشخصی روی سر، تنه و دست حریف اشاره کرد. تمامی این اهداف بوسیله زره بوگو محافظت می شوند. نام لباس محافظ ورزشکاران رشته های رزمی کن دو و ناگیناتا، بوگو نام دارد.

بخش های مجموعه آموزش سبک کن دو

> دوره کن دو از هیدکاتسو اینوه

> ایپپون و تورو کن دو

> نیهون کن دو کاتا

> آموزش ورزش کندو ای آی دو برای مبتدیان

کن دو چیست,کن دو,تاریخچه ورزش کندودانشجوی ورزش کندو برای یادگیری و پیشرفت، فنون را بر روی هم‌رزم خود تمرین می‌کند

کردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 11
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
عکس های ویلیام جیمز,نظریه ویلیام جیمز,مرگ ویلیام جیمز سایدیس زندگی نامه ویلیام جیمز سایدیس ریاضیدان نابغه آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۸۹۸

زادگاه:منهتن،  نیویورک، آمریکا

ملیت:آمریکایی

سمت:ریاضی دان،  کیهان شناس و زبان شناس نابغه آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه هاروارد، دانشگاه رایس

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۳ مرداد
  نیمه نهایی جام حذفی
  استقلال - گل گهر
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • نیمه نهایی جام حذفی
  فولاد - ملوان
  ساعت: ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش