جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۸۵

اهمیت و فواید ورزش برای سلامت و تندرستی افراد

فواید ورزش,فواید ورزش در ارامش روانی,فواید ورزش کردنانعطاف پذیری از دیگر فواید ورزش است و این فاکتور به میزان حرکات مفاصل شما بستگی دارد
اهمیت و فواید ورزش به حدی برای سلامتی انسان ها زیاد است که نمیتوان برای شرح این فواید به یک مطلب کوتاه بسنده کرد. انجام ورزش منظم به صورت کلی نه تنها به سلامتی جسم می انجامد بلکه در درمان بسیاری از اختلالات روحی نیز مؤثر است.

فواید ورزش

امروزه ورزش یکی از اموریست که در جهان به عناوین مختلف مطرح شده و افراد متعددی به اشکال گوناگون با آن سرو کار دارند. تعدادی از مردم، ورزشکار حرفه ای هستند و جمعی ورزشکار آماتور هستند. گروهی به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های ورزشی علاقه دارند و عده ای نیز امور زندگی خود را از راه ورزش می گذرانند. یکی از فواید ورزش برای جسم و روحیه افراد است، از این جهت ورزش را همیشه در برنامه خود قرار دهید. برای افراد زیادی انجام ورزش صبحگاهی یک کابوس محسوب میشود زیرا بیدار شدن در صبح زود و رفتن به باشگاه، برای آن ها بسیار سخت است. ورزش صبحگاهی با این وجود فواید زیادی دارد که به شما در رسیدن به اهداف آمادگی جسمانیتان کمک می کند.

> فواید ورزش برای تنفس:

برعکس ماشین یا هر وسیله دیگر كه بر اثر كار و فعالیت استهلاک آن افزایش می یابد ، بدن انسان با كار کردن، جان میگیرد و توانایى بیشترى بدست می آورد. حركت و تمرین هاى بدنى در زمانهاى گذشته، بخشی از كار روزانه شخص به حساب می آمد، ولی اکنون هر شخصی باید در برنامه روزانه خود، آنرا قرار دهد. با استفاده از تنفس و یا نفس كشیدن، اكسیژن به همه قسمت بدن مى رسد و مواد زائد و اكسیده به بیرون ریخته مى شود. میزان نفس كشیدن در هنگام تمرین افزایش مى یابد. یکی از فواید ورزش اینست که شخصی كه بدنش با تمرین هاى ورزشى تربیت شده است، آهسته تر و عمیق تر  از افراد دیگر نفس مى كشد، فشارهاى وارد بر سیستم تنفسى خود را با تلاش كمتر و كارایى بیشتر جواب می دهد.

> جلوگیری از تحلیل رفتن کارایی شناختی و افزایش قدرت مغز:

ورزش های قلبی – عروقی بر اساس تحقیقات، سبب میشود سلول های جدید مغزی تولید شوند و کارایی مغزی را افزایش می دهند. همینطور انجام ورزش های شدیدتر سبب میشود پروتئین BDNF در بدن افزایش یابد که موجب بالا رفتن قدرت تصمیم گیری، تفکر و یادگیری می شود. این قضیه حقیقت دارد که با افزایش سن، مغز هم تحلیل میرود و احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر افزایش می یابد. با این که ورزش و تغذیه مناسب در درمان آلزایمر مؤثر نیست ولی انجام آن ها میتواند مانع از تحلیل رفتن مغز شود. معمولاً پس از ۴۵ سالگی تحلیل کارایی شناختی اتفاق می افتد. یکی از فواید ورزش به خصوص برای سنین ۲۵ تا ۴۵ سال، افزایش مواد شیمیایی در مغز است که مانع از تحلیل رفتن هیپوکامپوس میشود.

فواید ورزش و فعالیت بدنی برای افراد مسن,فواید ورزش,فواید ورزش والیبال بر روی سلامتیپیشگیری از بیماری قلبی یا سكته قلبی از دیگر فواید ورزش به شمار می رود

> افزایش توان رزمی انسان:

از فواید ورزش می توان به افزایش توان رزمی انسان اشاره کرد. در زمان های گذشته که جنگ ها با سلاح های سرد صورت می گرفت، بالا بودن توان جسمانی نیروهای نظامی و رزمی، مورد توجه نبوده، بلکه امروزه اهمیت فراوان دارد و قسمت عمده ای از آموزش های نظامیان و به ویژه کماندوها و نیروهای ویژه را تمرینات بدنی تشکیل می دهد. همینطور افرادی که از نقطه نظر بدنی و جسمانی، ضعیف و یا ناقص باشند، در ارتش پذیرفته نشده و حتی از خدمت سربازی هم معاف می شوند.

> فواید ورزش برای کاهش وزن :

کم کردن وزن یکی از مهم ترین علل ورزش برای بسیاری از افراد است ولی مطمئنا این تنها فایده یک برنامه ورزشی نیست. طبق گفته بریانت، کاهش وزن برای افرادی که تمرینات ورزشی خود را جدیدا شروع کرده اند ، هدفی دراز مدت است و این میتواند تا قسمتی ناامید کننده باشد. اغلب اگر مردم نتوانند سریع نتیجه بگیرند، قادر نیستند به کار ادامه دهند. از این جهت بریانت معتقد است که مردم علاوه بر کاهش وزن باید به فواید ورزش بر کاراییشان در کارهای روزانه داشته باشد. این هم میتواند برای ادامه راهشان، انگیزه ای باشد. وقتی برنامه ورزشی خود را شروع می کنید، هر هدفی که در ذهنتان از کاهش وزن باشد، نباید بگذارید که تنها هدفتان باشد. تلاش کنید به سراغ ورزش بروید، برای این که انرژی بیشتری که به شما می دهد و استرستان را کم کرده و قوای جسمانیتان را تقویت می کند. هنگامی که این اهداف در ذهنتان با هم باشد بسیار زود بخشی از زندگیتان، ورزش خواهد شد.

> سالم نگهداشتن مفصل ها ، استخوان ها و ماهیچه ها:

تراکم استخوان ها و انعطاف پذیری مفصل ها با افزایش سن، کم تر خواهد شد. یکی از فواید ورزش بطور منظم سبب میشود مشکلات مربوط به ماهیچه ها، مفصل ها و استخوان ها کم شود. یک برنامه ورزشی منظم به شما در حفظ قوا و انعطاف پذیری کمک می کند.

> فواید ورزش  برای افزایش انرژی:

احتمالا تعجب میکنید که چطور ۳۰ دقیقه ورزش کردن در روز، کل روز شما را تغيير میدهد. وقتی اندورفین طی ورزش به جریان خونتان وارد میشود، بقیه ی روز احساس انرژی بیشتر خواهید داشت و وقتی قدرت و استقامت بدنیتان را تقویت کردید، انجام بعضی از کارهای روزانه نظیر حمل خریدهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برایتان ساده تر خواهد شد که همین مسأله در طول روز، شما را پرانرژی تر می کند. یکی از مهم ترین بهانه های مراجعه افراد به مشاوران ورزشی اینست که برای ورزش کردن خسته هستند. متخصصان معتقد هستند با این که در ابتدای کار ممکن است انجام ورزش، خستگی شما را بیشتر کند ولی این وضع خیلی با دوام نیست. پس از ورزش کردن احساس خستگی جسمی که دارید مانند خستگی های عادی روزمره نیست. همینطور یکی از فواید ورزش اینست که وقتی بدنتان به انجام آن عادت کرد، میزان انرژیتان روز به روز بیشتر میشود.

فواید ورزش چیست,فواید ورزش زنان,فواید ورزشاز دیگر فواید ورزش تأثیر مطلوب بر روح و روان و شخصیت اجتماعی هر فرد است

> پیشگیری از افسردگی و بالا بردن روحیهٔ عمومی فرد:

تولید یک مادهٔ شیمیایی از بدن به نام« سروتونین» در میانهٔ انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود. کاهش سرتونین در بدن با افسردگی رابطه دارد و در جهت افزایش این ماده در بدن داروهای ضد افسردگی نیز عمل می کنند. بنابر این فواید ورزش برای افرادی که بطور مرتب ورزش می کنند، اینست که به ندرت افسرده میشوند. از طرفی تولید« اندورفین» و« اپی لعنت» و« سیتوکین ها» با ورزش کردن افزایش می یابد و بطور طبیعی این مواد سبب بالا بردن سطح هشیاری و روحیهٔ عمومی فرد شده و برای انجام کارهای روزمرهٔ زندگی، احساس انرژی و شادابی بیشتری به شخص ورزش‌کار اعطا میکنند.

> فواید ورزش در بهبود استرس:

از مهم ترین فواید ورزش میتوان به کنترل استرس اشاره کرد. احتمالاً شما هم گرفتگی عضلات مخصوصاً در ناحیه گردن، شانه و صورت را تجربه می کنید، دچار درد کمر و گردن می شوید یا حتی سردرد شدیدی به سراغتان می آید، بی خواب می شوید، حالت تهوع میگیرید و … با وجود این مشکلات حتی استرس شما هم بیشتر می شود که ورزش این چرخه معیوب را قطع می کند. ورزش کردن در رفع تنش های عضلانی مؤثر است و بدن در حالت ریلکس تری قرار می گیرد. همینطور اندورفین بیشتری در کنار این تأثیرات، در مغز آزاد می شود که منجر به بهبود حال روحی شما و کاهش استرس می شود.

یک درمان طبیعی و البته مؤثر برای اضطراب، ورزش کردن می باشد. یکی از فواید ورزش، کاهش تنش و استرس و افزایش سطح انرژی جسمی و روانی است. آزاد شدن اندورفین باعث افزایش حال خوب شما می شود. موقع انجام حرکات ورزشی، تلاش کنید کاملاً بر بدن خود تمرکز کنید و از تک تک حرکات لذت ببرید. به این ترتیب تا حد زیادی میتوانید از هجوم افکار منفی و نگرانی ها به مغز خود جلوگیری کنید. ورزش یکی از راهکارهاییست که اکثر پزشکان برای درمان استرس  به شما توصیه می کنند.

> بیماری قلبی و سكته قلبی یکی از فواید ورزش: 

پیشگیری از بیماری قلبی یا سكته قلبی از دیگر فواید ورزش به شمار می رود. ورزش سبب تقویت قلب و کاهش فشار خون میشود. همچنين میزان كلسترول خوب را بالا می برد و سطح كلسترول بد را پائین می آورد، باعث بهبود جریان خون و افزایش ظریفیت كار قلب میشود.

> فواید ورزش برای کاهش فشار خون:

یکی از دیگر فواید ورزش، کاهش فشار خون است. محققان طی تحقیقاتی از شرکت کنندگان درخواست کردند که سه زمان مختلف به مدت ۳۰ دقیقه در در روز ورزش کنند:۷ صبح، ۱ بعدازظهر و ۷ بعد از ظهر که در اثر ورزش کردن، فشار خونشان در تمام روز کاهش یافته بود. بسیاری از حملات قلبی در صبح زود رخ می‌دهند ، بدین ترتیب محققان معتقد هستند که ورزش بعنوان یک تدبیر پیشگیرانه عمل میکند. 

فواید ورزش,فواید ورزش صبحگاهی و ارزشهای آن,فواید ورزش روزانهیکی از فواید ورزش به خصوص برای سنین ۲۵ تا ۴۵ سال، افزایش مواد شیمیایی در مغز است

> پیشگیری از ابتلا به آلودگی های اجتماعی:

پیشگیری از ابتلا به آلودگی های اجتماعی از فواید ورزش محسوب میشود. یک فرد سالم و ورزشکار، ناخودآگاه از مصرف سیگار پرهیز می کند، زیرا می دانند که به اکسیژن بیشتری با ورزش نیاز دارد، ولی سیگار یا مواد مخدر سبب کاهش انرژی او میشود و در نتیجه او را ضعیف تر می کند. بنابراین از این مواد برای پیشرفت در امور ورزشی خویش و برای انجام تمرینات، پرهیز می کند. همینطور از چنین افراد و آلودگی ها در یک محیط ورزشی سالم کمتر می توان اثری یافت و احتمال ابتلای چنین افرادی به آلودگی های اجتماعی بسیار پائین است و از بسیاری نابهنجاری های دیگر اجتماعی که با خلق و خوی ورزشکار همخوانی ندارد، به علت روحیهٔ ورزشی که دارند، پرهیز می کنند.

فواید ورزش از نظر روحی و معنویات,فواید ورزش,اهمیت و فواید ورزشاز فواید ورزش می توان به افزایش توان رزمی انسان اشاره کرد

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 18
 • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۴ اردیبهشت
  قهرمانی والیبال باشگاه‌های آسیا
  پیکان - گاز جنوبی عراق
  ۱۶:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  وولفسبورگ - بایرن مونیخ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  بایرلورکوزن - فرایبورگ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  دورتموند - هرتابرلین
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - گل گهرسیرجان
  ۱۹:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  فولاد - استقلال
  ۱۹:۴۵
 • فینال جام حذفی انگلیس
  لیورپول - چلسی
  ۲۰:۱۵
 • هفته ۳۴ لیگ برتر پرتغال
  پورتو - استوریل
  ۲۱:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - سپاهان
  ۲۱:۵۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  رم - ونتزیا
  ۲۳:۱۵
 • هفته ۳۷ لیگ یک فرانسه
  مون پلیه - پاری سن ژرمن
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۲۵ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  سانتوری سانبردز - پیکان
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - الریان قطر
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  آث میلان - آتالانتا
  ۲۰:۳۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  کالیاری - اینتر
  ۲۳:۱۵
 • دوشنبه ۲۶ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  پیکان - راتچاسیمای تایلند
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - تاراز قزاقستان
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - لاتزیو
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش