دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۳۱

آشنایی با پاورلیفتینگ و حرکات مربوط به آن

پاورلیفتینگ,مسابقات پاورلیفتینگ,پاورلیفتینگ کارپاورلیفتینگ از سه حرکت اسکات، پرس سینه و ددلیفت تشکیل شده است
نوعی وزنه برداری قدرتی به نام پاورلیفتینگ وجود دارد که در بین رشته های ورزشی و بدنسازی از محبوبیت زیادی برخوردارست. به این دلیل به آن وزنه برداری قدرتی می گویند که شبیه به وزنه برداری است. این ورزش شامل سه حرکت، مشابه وزنه برداری است. در این مطلب از سرپوش با ورزش پاورلیفتینگ آشنا خواهید شد.

پاورلیفتینگ

به یک ورزش رقابتی که شامل سه حرکت پرس سینه، اسکوات و حرکت ددلیفت است و بر روی بلند کردن وزنه با هالتر، تمرکز دارد؛ پاورلیفتینگ می گویند. بهترین روش افزایش حجم و قدرت، پاورلیفتینگ است. پاورلیفتینگ میتواند برای مبتدی ها و حرفه ای ها به عنوان ورزشی فوق العاده محسوب شود. پاورلیفتینگ با هدف افزایش قدرت حداکثری بوجود آمد، بنابراین برنامه ای که برای پاورلیفترها تعیین میشود باید بتواند قدرت عضلانی را افزایش دهد.

تاریخچه پاور لیفتینگ

از سال ۱۹۷۳ رشته پاورلیفتینگ، فدراسیون بین المللی مستقل دارد ولی این رشته زودتر از این موعد یعنی دوران یونان باستان و ایران باستان بوجود آمد و محبوبیت بسیاری داشت. درواقع برای نخستین بار در یونان باستان، ایده پاورلیفتینگ مطرح شد؛ به این دلیل که مردان، سنگ های سنگین را برای اثبات قدرت و مردانگی خود بلند می کردند. مردی قوی تر محسوب میشد که بتواند سنگ سنگین تری را بلند کند. محبوبیت این مسابقه ها و نمایش ها از زمان قدیم، بسیار زیاد بود اما وزنه برداری و لیفت در سال ۱۸۹۶ رسماً به بازی های المپیک اضافه شد.

در دهه ۱۹۵۰ پاور لیفتینگ، به صورت مدرن در انگلستان و ایالات شکل گرفت. کشورهایی که مسابقات پاورلیفتینگ را به صورت حرفه ای برگزار می کنند؛ شامل سوئد، ایالات متحده ، انگلستان، کانادا و بعضی کشورهای اروپای شرقی هستند. فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ که مخفف آن IPF است، مسئولیت برگزاری مسابقات این ورزش را برعهده دارند.

حرکات مربوط به ورزش پاورلیفتینگ

حرکات مربوط به ورزش پاورلیفتینگ عبارتند از:

* اسکات:

نحوه ی انجام حرکت اسکات یا اسکوات به این صورت است که ورزشکار با قرار دادن هالتر در پشت گردن خود، یک بار می نشیند و مجددا برمی خیزد. تمام عضلات بدن در این حرکت، درگیر می شوند؛ بدین جهت از این حرکت، تحت عنوان مادر کار با وزنه یاد می کنند.

* پرس سینه:

یکی دیگر از حرکات پاورلیفتینگ به نام پرس سینه است. درواقع پاورلیفتر بر روی نیمکتی دراز میکشد که مربوط به پرس سینه است. سپس هالتر تعبیه شده بر روی پایه های مخصوصش را تا نزدیک سطح سینه می آورد و مجددا آن را به جای قبلی اش برمیگرداند.

* ددلیفت:

ددلیفت نیز از دیگر حرکات پاورلیفتینگ به شمار میرود که ورزشکار با خم شدن از ناحیه باسن، هالتر را از روی زمین بلند می کند و آن را تا سطح زانویش بالا می آورد.

مسابقات پاورلیفتینگ

رقبا قدرت خود را در مسابقات پاورلیفتینگ، در پرس سینه، اسکوات و ددلیفت به نمایش می گذارند. از صفحات وزنه ای، در هر بار لیفت کردن با هالتر استفاده می شود. یکی از کارهای پاورلیفترها در هرروز اینست که حداکثر سه نوبت وزنه می زنند. لیفترها تمام سه حرکت( پرس سینه، اسکوات و ددلیفت) را در طول یک مسابقه در روز، سه نوبت انجام می دهند.

پاورلیفتینگ,لباس پاورلیفتینگ,انواع پاورلیفتینگپاورلیفتینگ یک ورزش قدرتی است که شباهت‌هایی با ورزش وزنه‌برداری دارد

هر لیفتر می تواند هر حرکت را ۳ مرتبه وزنه بزند، که مجموعا به آن ها ۹ تکرار داده می شود. بیشترین وزنه ای که ورزشکار در پایان مسابقه، در هر ۳ حرکت لیفت کرده را جمع می کنند تا برای هر سه حرکت بتوانند مجموع رکوردش را حساب کنند. فردی برنده می شود که بتواند امتیاز بیشتری را در رده وزنی خود کسب کند. معمولاً طبقه بندی تمام رقبا در گروه‌های وزنی بر اساس جنس و وزن می باشد.

انواع پاورلیفتینگ

پاورلیفتینگ« کلاسیک» به پاورلیفتینگ سبک بدون تجهیزات اطلاق می شود. در صورت استفاده از تجهیزات مخصوص، شامل سوت اسکوات، سوت سینه و زانوبند، به آن پاورلیفتینگ با لوازم می گویند. سبک های مختلفی از پاورلیفتینگ وجود دارد ولی سبک IPF( مخفف فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ) به عنوان معتبرترین سبکی شناخته میشود که توسط وادا و ای او سی تائید شده است.

معمولاً از وزنه های آزاد مثل هالتر و دمبل برای تقویت پاورلیفتینگ و افزایش قدرت استفاده میشود و حرکات پرسی بهمراه تمرینات چند مفصلی، بسیار مهم هستند که از این حرکات می توان به پرس سرشانه، پرس سینه و… اشاره کرد.

تجهیزات پاورلیفتینگ

در سراسر دنیا مجموعه ها و شرکتهای زیادی، اقدام به تولید تجهیزات و لوازم ورزشی می کنند. این تولید کننده سال هاست که تجارت خود را به دلیل محبوبیت و جامعه آماری پاورلیفتینگ، به این بخش انتقال داده است. تجهیزات و لوازم تولید شده در این زمینه از تنوع بالایی برخوردار است؛ بگونه ای که هر پاورلیفتیر ترغیب میشود که از آنها استفاده کند ولی استفاده از هر نوع تجهیزاتی صحیح نیست، بدین دلیل که آسیب دیدگی های شدیدی را بهمراه دارد.

درواقع سلامتی به عنوان مهم ترین دلیل ورزش کردن محسوب میشود که اهمیت بسیاری برای فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ دارد، برای استفاده از تجهیزات، قوانینی وضع شده است. در رقابت های پاورلیفتینگ و پرس سینه، یکسری محدودیت هایی برای ورزشکاران در نظر گرفته شده است. ورزشکاران نباید از هر نوع تجهیزاتی استفاده کنند. یک پاورلیفتر صرفا می تواند از تجهیزاتی که کمیته فنی فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ تائید کرده است؛ استفاده کند. کمیته فنی، چنین تجهیزاتی را با نام لیست تجهیزات تائید شده منتشر می کند.

لباس پاورلیفتینگ

طراحی لباس پاورلیفتینگ به دو صورت حمایت کننده و ساده می باشد. لباس‌های حمایت کننده، لباس هایی هستند از جانب شرکتهای معتبری تائید شده که می توان در مسابقات Powerlifting و پرس سینه با تاییدیه کمیته فنی مسابقات از آن ها استفاده کرد اما لباس‌های ساده به دوبنده ورزشی شباهت دارند که در مسابقات می توان از آن استفاده کرد و نیازی نیست که کمیته فنی مسابقات، آن ها را تأیید کند.

لباس پاورلیفتینگ باید به گونه ای باشد که دقیقا اندازه تن ورزشکار است و درواقع به صورت یک تکه و تک لایه و فاقد هر گونه وصله باشد و شل نباشد و روی شانه های ورزشکار توسط آستین لباس بطور کامل پوشیده شود. ورزشکار میتواند این لباس را به رنگ دلخواهش در مسابقات استفاده کند و چنانچه بر روی لباس، علامت و نشانه هایی از قبیل نام ورزشکار، ملیت، و یا اسپانسر مالی وجود داشته باشد؛ اشکالی ندارد.

فدراسیون ها و تشکل های جهانی پاورلیفتینگ

تشکل ها و فدراسیون های فراوانی در سرتاسر دنیا، مشغول به فعالیت در پاورلیفتینگ هستند. قوانین و سیاست های مخصوصی برای هر کدام از تشکل ها تعيين شده است ولی همه ی آن ها در تلاشند تا پاورلیفتینگ را توسعه و گسترش دهند. ورزشکاران با حمایت از یک تشکل می خواهند جایگاه بهتری به این ورزش بدهند.

فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ در سراسر دنیا، به عنوان بزرگ ترين نهاد و مرجع حاکم بر پاورلیفتینگ شناخته میشود. فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ در بین دیگر تشکل ها با بیشترین عضو، تبدیل به محبوب ترین فدراسیون در این ورزش شده است. لازم به ذکر است که فدراسیون پاورلیفتینگ ایالات متحده در ۵۰ ایالت این کشور، زیر نظر IPF حضور دارد.

ورزش پاورلیفتینگ,فواید پاورلیفتینگ,مسابقات پاورلیفتینگوزنه‌برداری قدرتی نام دیگر پاورلیفتینگ است

نکات مهم و موارد احتیاط در پاورلیفتینگ

>> اگر طبق برنامه و متناسب با توان بدنی و شرایط بدنی خود، تمرینات پاورلیفتینگ و کار با وزنه را انجام ندهید و از متخصصان و مربیان مربوط به این رشته مشورت نگیرید؛ احتمالا بر مفاصل و عضلات شما آسیب جدی وارد میشود. از آسیب های ورزش های قدرتی می توان به مچ درد، زانو درد، کمر درد، گرفتگی، کشیدگی و پارگی عظلات و تاندونها اشاره کرد.

>> بدن سازان و پاورلیفتر ها باید حتماً استراحت و ریکاوری داشته باشند. بدن شما باید استراحت کند تا بتواند خود را از نو بسازد، عضلاتتان رشد کند و در نتیجه توانایی های قدرتی شما زیاد شود. شما باید حداقل ۱ شبانه روز، در ازای تمرین دادن به هر گروه عضلانی استراحت کنید و علاوه‌براین ۶- ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید.

مقایسه پاورلیفتینگ و بدنسازی

دو ورزشی که به هم شباهت دارند ولی در عین حال، متفاوت هستند؛ پاورلیفتینگ و بدنسازی می باشد. این دو ورزش با استفاده از هالتر، دمبل و سایر تجهیزات مقاومتی، متکی بر تمرینات مقاومتی هستند. با این حال، تمرین با وزنه برای هر ورزشی با هدفی متفاوت، ایجاد شده است که همین امر باعث شده تا در برنامه های تمرینی، تفاوت اساسی داشته باشند. این دو ورزش در عین حال که مشابه هم هستند؛ تفاوتهایی از نظر اهداف، نوع رقابت و عملکرد ورزش ها با یکدیگر دارند.

تمرکز پاور لیفتینگ بر حداکثر قدرت در سه حرکت با هالتر سنگین میباشد در حالیکه بدنسازی، توده عضلانی را به حداکثر می رساند و چربی بدن را بطور فوق العاده ای کاهش می دهد.

فواید پاورلیفتینگ و بدنسازی برای سلامتی، بسیار زیاد است اما بهتر است بدانید که این ورزش ها دارای معایبی نیز می باشند که در سطح حرفه ای و رقابتی اتفاق می افتند. با این حال، درصورت قرار دادن تمرینات پاورلیفتینگ یا بدنسازی در یک روال تناسب اندام متعادل، میتوانید به مزایای آن دست یابید و به بهبود قدرت و تناسب اندام کلی خود کمک کنید.

فواید پاورلیفتینگ

به هنر مبارزه قدرت محض انسان با نیروی جاذبه زمین، پاورلیفتینگ می گویند.

- بهبود قدرت و تقویت کامل عضلات:

پاورلیفتینگ، موجب تقویت عضلات پائین تنه، پشت و بالاتنه بدن انسان میشود. تقریباً یک تمرین پاورلیفتینگ به تقویت همه عضلات بدن کمک میکند. عضلات پا و سرینی برطبق مطالعات در حرکت اسکات نسبت به سایر تمرینات، بیشتر تحت فشار قرار می گیرند. حرکت ددلیفت به تقویت کمر و پای پاورلیفتر کمک میکند. پرس سینه نیز موجب تقویت اکثر عضلات بالاتنه میشود.

- افزایش در قدرت بیشینه:

پاورلیفتینگ به شما کمک می کند تا وزنه زدن خود را افزایش دهید. بنابراین میتوانید بدن خود را با داشتن یک برنامه تمرینی مناسب برای پائین تنه و بالاتنه، در دامنه حرکتی مختلف تقویت کنید. پس علاوه بر افزایش قدرت بدنی خود در سالن ورزشی می توانید قدرت بدنیتان را در زندگی روزمره افزایش دهید.

- تاثیرات مثبت روی روحیه:

با اینکه گاهی اوقات محرک اصلی شما برای تمرین پاورلیفتینگ، بهبود سلامتی کلی بدن یا ظاهر بدنی نیست اما این ورزش دارای چنین فوایدی می باشد. همچنین با توجه به اینکه پاور لیفتینگ، به عنوان یک ورزش با اهداف بلند مدت محسوب میشود؛ به صبوری زیاد، نیاز دارد و موجب افزایش قدرت روحی شما می گردد.

انگیزه همه افراد، این نیست که تعداد وزنه ای که بلند می کنند؛ افزایش یابد. با این حال، اگر از پیشرفت قابل توجه در یک فعالیت، لذت می برید؛ توصیه میشود که پاورلیفتینگ انجام دهید.

- سلامت اسکلتی و دوری از پوکی استخوان:

نزدیک به ۳۵ درصد از ایرانیان براساس آمار های سال ۱۳۹۰، بیماری پوکی استخوان دارند. خوشبختانه تمرینات سنگین، قدرتی و مقاومتی، موجب مبارزه با بیماری پوکی استخوان میشود. تمرینات پاورلیفتینگ براساس ادعای محققین، به افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان کمک میکنند. پاورلیفتینگ با افزایش قدرت و توده استخوانی، به صورت کاملاً محسوس به کاهش پوکی استخوان کمک میکند. تمرینات پاورلیفتینگ از پیری جلوگیری میکند.

- مشخص بودن هدف:

یکی از نقاط مثبت پاورلیفتینگ اینست که شما یک هدف کاملاً واضح و روشن برای رسیدن به موفقیت دارید! در حالی که این هدف در سایر رشته ها مشخص نیست. وزنه برداری قدرتی با اهدافی همچون افزایش اسکات، لیفت و پرس سینه بوجود آمد. این هدف کاملاً دقیق بوده و شما میتوانید تا رسیدن به هدف و یا مسابقه در هر ماه، آنرا اندازه‌گیری کنید.

مسابقات پاورلیفتینگ,تفاوت پاورلیفتینگ و بدنسازی,پاورلیفتینگ کارپاورلیفتینگ و بدنسازی هر دو ورزش‌هایی مشابه و در عین حال متفاوتی هستند

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 9
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۵ بهمن
  لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - تولوز
  ۱۹:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آاس رم - امپولی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - وستهم
  ۲۱:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - ختافه
  ۲۱:۰۰
 • جام باشگاه‌های جهان
  سیاتل ساندرز - الاهلی مصر
  ۲۱:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  بنفیکا - کاساپیا
  ۲۱:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  تروا - لیون
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  ساسولو - آتالانتا
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  رن - لیل
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال بتیس - سلتاویگو
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۱۶ بهمن
  اردیویسه هلند
  کامبور - آژاکس
  ۱۴:۴۵
 • سری آ ایتالیا
  اسپتزیا - ناپولی
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  سایپا - گیتی پسند
  ۱۵:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  مایورکا - رئال مادرید
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  الاتحاد کلبا - الوحده امارات
  ۱۷:۰۰
 • اردیویسه هلند
  فاینورد - آیندهوون
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ناتینگهام فارست - لیدز
  ۱۷:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  گالاتاسرای - ترابزون اسپور
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  تاتنهام - منچسترسیتی
  ۲۰:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال سوسیداد - وایادولید
  ۲۱:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  پورتو - ویزلا
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  اینتر - آث میلان
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  مارسی - نیس
  ۲۳:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - سویا
  ۲۳:۳۰
 • سه شنبه ۱۸ بهمن
  لیگ برتر ایران
  استقلال - نفت مسجد سلیمان
  ۱۵:۳۰
 • چهارشنبه ۱۹ بهمن
  لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - پرسپولیس
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش
X