جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۳۱

آشنایی با پاورلیفتینگ و حرکات مربوط به آن

پاورلیفتینگ,مسابقات پاورلیفتینگ,پاورلیفتینگ کارپاورلیفتینگ از سه حرکت اسکات، پرس سینه و ددلیفت تشکیل شده است
نوعی وزنه برداری قدرتی به نام پاورلیفتینگ وجود دارد که در بین رشته های ورزشی و بدنسازی از محبوبیت زیادی برخوردارست. به این دلیل به آن وزنه برداری قدرتی می گویند که شبیه به وزنه برداری است. این ورزش شامل سه حرکت، مشابه وزنه برداری است. در این مطلب از سرپوش با ورزش پاورلیفتینگ آشنا خواهید شد.

پاورلیفتینگ

به یک ورزش رقابتی که شامل سه حرکت پرس سینه، اسکوات و حرکت ددلیفت است و بر روی بلند کردن وزنه با هالتر، تمرکز دارد؛ پاورلیفتینگ می گویند. بهترین روش افزایش حجم و قدرت، پاورلیفتینگ است. پاورلیفتینگ میتواند برای مبتدی ها و حرفه ای ها به عنوان ورزشی فوق العاده محسوب شود. پاورلیفتینگ با هدف افزایش قدرت حداکثری بوجود آمد، بنابراین برنامه ای که برای پاورلیفترها تعیین میشود باید بتواند قدرت عضلانی را افزایش دهد.

تاریخچه پاور لیفتینگ

از سال ۱۹۷۳ رشته پاورلیفتینگ، فدراسیون بین المللی مستقل دارد ولی این رشته زودتر از این موعد یعنی دوران یونان باستان و ایران باستان بوجود آمد و محبوبیت بسیاری داشت. درواقع برای نخستین بار در یونان باستان، ایده پاورلیفتینگ مطرح شد؛ به این دلیل که مردان، سنگ های سنگین را برای اثبات قدرت و مردانگی خود بلند می کردند. مردی قوی تر محسوب میشد که بتواند سنگ سنگین تری را بلند کند. محبوبیت این مسابقه ها و نمایش ها از زمان قدیم، بسیار زیاد بود اما وزنه برداری و لیفت در سال ۱۸۹۶ رسماً به بازی های المپیک اضافه شد.

در دهه ۱۹۵۰ پاور لیفتینگ، به صورت مدرن در انگلستان و ایالات شکل گرفت. کشورهایی که مسابقات پاورلیفتینگ را به صورت حرفه ای برگزار می کنند؛ شامل سوئد، ایالات متحده ، انگلستان، کانادا و بعضی کشورهای اروپای شرقی هستند. فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ که مخفف آن IPF است، مسئولیت برگزاری مسابقات این ورزش را برعهده دارند.

حرکات مربوط به ورزش پاورلیفتینگ

حرکات مربوط به ورزش پاورلیفتینگ عبارتند از:

* اسکات:

نحوه ی انجام حرکت اسکات یا اسکوات به این صورت است که ورزشکار با قرار دادن هالتر در پشت گردن خود، یک بار می نشیند و مجددا برمی خیزد. تمام عضلات بدن در این حرکت، درگیر می شوند؛ بدین جهت از این حرکت، تحت عنوان مادر کار با وزنه یاد می کنند.

* پرس سینه:

یکی دیگر از حرکات پاورلیفتینگ به نام پرس سینه است. درواقع پاورلیفتر بر روی نیمکتی دراز میکشد که مربوط به پرس سینه است. سپس هالتر تعبیه شده بر روی پایه های مخصوصش را تا نزدیک سطح سینه می آورد و مجددا آن را به جای قبلی اش برمیگرداند.

* ددلیفت:

ددلیفت نیز از دیگر حرکات پاورلیفتینگ به شمار میرود که ورزشکار با خم شدن از ناحیه باسن، هالتر را از روی زمین بلند می کند و آن را تا سطح زانویش بالا می آورد.

مسابقات پاورلیفتینگ

رقبا قدرت خود را در مسابقات پاورلیفتینگ، در پرس سینه، اسکوات و ددلیفت به نمایش می گذارند. از صفحات وزنه ای، در هر بار لیفت کردن با هالتر استفاده می شود. یکی از کارهای پاورلیفترها در هرروز اینست که حداکثر سه نوبت وزنه می زنند. لیفترها تمام سه حرکت( پرس سینه، اسکوات و ددلیفت) را در طول یک مسابقه در روز، سه نوبت انجام می دهند.

پاورلیفتینگ,لباس پاورلیفتینگ,انواع پاورلیفتینگپاورلیفتینگ یک ورزش قدرتی است که شباهت‌هایی با ورزش وزنه‌برداری دارد

هر لیفتر می تواند هر حرکت را ۳ مرتبه وزنه بزند، که مجموعا به آن ها ۹ تکرار داده می شود. بیشترین وزنه ای که ورزشکار در پایان مسابقه، در هر ۳ حرکت لیفت کرده را جمع می کنند تا برای هر سه حرکت بتوانند مجموع رکوردش را حساب کنند. فردی برنده می شود که بتواند امتیاز بیشتری را در رده وزنی خود کسب کند. معمولاً طبقه بندی تمام رقبا در گروه‌های وزنی بر اساس جنس و وزن می باشد.

انواع پاورلیفتینگ

پاورلیفتینگ« کلاسیک» به پاورلیفتینگ سبک بدون تجهیزات اطلاق می شود. در صورت استفاده از تجهیزات مخصوص، شامل سوت اسکوات، سوت سینه و زانوبند، به آن پاورلیفتینگ با لوازم می گویند. سبک های مختلفی از پاورلیفتینگ وجود دارد ولی سبک IPF( مخفف فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ) به عنوان معتبرترین سبکی شناخته میشود که توسط وادا و ای او سی تائید شده است.

معمولاً از وزنه های آزاد مثل هالتر و دمبل برای تقویت پاورلیفتینگ و افزایش قدرت استفاده میشود و حرکات پرسی بهمراه تمرینات چند مفصلی، بسیار مهم هستند که از این حرکات می توان به پرس سرشانه، پرس سینه و… اشاره کرد.

تجهیزات پاورلیفتینگ

در سراسر دنیا مجموعه ها و شرکتهای زیادی، اقدام به تولید تجهیزات و لوازم ورزشی می کنند. این تولید کننده سال هاست که تجارت خود را به دلیل محبوبیت و جامعه آماری پاورلیفتینگ، به این بخش انتقال داده است. تجهیزات و لوازم تولید شده در این زمینه از تنوع بالایی برخوردار است؛ بگونه ای که هر پاورلیفتیر ترغیب میشود که از آنها استفاده کند ولی استفاده از هر نوع تجهیزاتی صحیح نیست، بدین دلیل که آسیب دیدگی های شدیدی را بهمراه دارد.

درواقع سلامتی به عنوان مهم ترین دلیل ورزش کردن محسوب میشود که اهمیت بسیاری برای فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ دارد، برای استفاده از تجهیزات، قوانینی وضع شده است. در رقابت های پاورلیفتینگ و پرس سینه، یکسری محدودیت هایی برای ورزشکاران در نظر گرفته شده است. ورزشکاران نباید از هر نوع تجهیزاتی استفاده کنند. یک پاورلیفتر صرفا می تواند از تجهیزاتی که کمیته فنی فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ تائید کرده است؛ استفاده کند. کمیته فنی، چنین تجهیزاتی را با نام لیست تجهیزات تائید شده منتشر می کند.

لباس پاورلیفتینگ

طراحی لباس پاورلیفتینگ به دو صورت حمایت کننده و ساده می باشد. لباس‌های حمایت کننده، لباس هایی هستند از جانب شرکتهای معتبری تائید شده که می توان در مسابقات Powerlifting و پرس سینه با تاییدیه کمیته فنی مسابقات از آن ها استفاده کرد اما لباس‌های ساده به دوبنده ورزشی شباهت دارند که در مسابقات می توان از آن استفاده کرد و نیازی نیست که کمیته فنی مسابقات، آن ها را تأیید کند.

لباس پاورلیفتینگ باید به گونه ای باشد که دقیقا اندازه تن ورزشکار است و درواقع به صورت یک تکه و تک لایه و فاقد هر گونه وصله باشد و شل نباشد و روی شانه های ورزشکار توسط آستین لباس بطور کامل پوشیده شود. ورزشکار میتواند این لباس را به رنگ دلخواهش در مسابقات استفاده کند و چنانچه بر روی لباس، علامت و نشانه هایی از قبیل نام ورزشکار، ملیت، و یا اسپانسر مالی وجود داشته باشد؛ اشکالی ندارد.

فدراسیون ها و تشکل های جهانی پاورلیفتینگ

تشکل ها و فدراسیون های فراوانی در سرتاسر دنیا، مشغول به فعالیت در پاورلیفتینگ هستند. قوانین و سیاست های مخصوصی برای هر کدام از تشکل ها تعيين شده است ولی همه ی آن ها در تلاشند تا پاورلیفتینگ را توسعه و گسترش دهند. ورزشکاران با حمایت از یک تشکل می خواهند جایگاه بهتری به این ورزش بدهند.

فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ در سراسر دنیا، به عنوان بزرگ ترين نهاد و مرجع حاکم بر پاورلیفتینگ شناخته میشود. فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ در بین دیگر تشکل ها با بیشترین عضو، تبدیل به محبوب ترین فدراسیون در این ورزش شده است. لازم به ذکر است که فدراسیون پاورلیفتینگ ایالات متحده در ۵۰ ایالت این کشور، زیر نظر IPF حضور دارد.

ورزش پاورلیفتینگ,فواید پاورلیفتینگ,مسابقات پاورلیفتینگوزنه‌برداری قدرتی نام دیگر پاورلیفتینگ است

نکات مهم و موارد احتیاط در پاورلیفتینگ

>> اگر طبق برنامه و متناسب با توان بدنی و شرایط بدنی خود، تمرینات پاورلیفتینگ و کار با وزنه را انجام ندهید و از متخصصان و مربیان مربوط به این رشته مشورت نگیرید؛ احتمالا بر مفاصل و عضلات شما آسیب جدی وارد میشود. از آسیب های ورزش های قدرتی می توان به مچ درد، زانو درد، کمر درد، گرفتگی، کشیدگی و پارگی عظلات و تاندونها اشاره کرد.

>> بدن سازان و پاورلیفتر ها باید حتماً استراحت و ریکاوری داشته باشند. بدن شما باید استراحت کند تا بتواند خود را از نو بسازد، عضلاتتان رشد کند و در نتیجه توانایی های قدرتی شما زیاد شود. شما باید حداقل ۱ شبانه روز، در ازای تمرین دادن به هر گروه عضلانی استراحت کنید و علاوه‌براین ۶- ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید.

مقایسه پاورلیفتینگ و بدنسازی

دو ورزشی که به هم شباهت دارند ولی در عین حال، متفاوت هستند؛ پاورلیفتینگ و بدنسازی می باشد. این دو ورزش با استفاده از هالتر، دمبل و سایر تجهیزات مقاومتی، متکی بر تمرینات مقاومتی هستند. با این حال، تمرین با وزنه برای هر ورزشی با هدفی متفاوت، ایجاد شده است که همین امر باعث شده تا در برنامه های تمرینی، تفاوت اساسی داشته باشند. این دو ورزش در عین حال که مشابه هم هستند؛ تفاوتهایی از نظر اهداف، نوع رقابت و عملکرد ورزش ها با یکدیگر دارند.

تمرکز پاور لیفتینگ بر حداکثر قدرت در سه حرکت با هالتر سنگین میباشد در حالیکه بدنسازی، توده عضلانی را به حداکثر می رساند و چربی بدن را بطور فوق العاده ای کاهش می دهد.

فواید پاورلیفتینگ و بدنسازی برای سلامتی، بسیار زیاد است اما بهتر است بدانید که این ورزش ها دارای معایبی نیز می باشند که در سطح حرفه ای و رقابتی اتفاق می افتند. با این حال، درصورت قرار دادن تمرینات پاورلیفتینگ یا بدنسازی در یک روال تناسب اندام متعادل، میتوانید به مزایای آن دست یابید و به بهبود قدرت و تناسب اندام کلی خود کمک کنید.

فواید پاورلیفتینگ

به هنر مبارزه قدرت محض انسان با نیروی جاذبه زمین، پاورلیفتینگ می گویند.

- بهبود قدرت و تقویت کامل عضلات:

پاورلیفتینگ، موجب تقویت عضلات پائین تنه، پشت و بالاتنه بدن انسان میشود. تقریباً یک تمرین پاورلیفتینگ به تقویت همه عضلات بدن کمک میکند. عضلات پا و سرینی برطبق مطالعات در حرکت اسکات نسبت به سایر تمرینات، بیشتر تحت فشار قرار می گیرند. حرکت ددلیفت به تقویت کمر و پای پاورلیفتر کمک میکند. پرس سینه نیز موجب تقویت اکثر عضلات بالاتنه میشود.

- افزایش در قدرت بیشینه:

پاورلیفتینگ به شما کمک می کند تا وزنه زدن خود را افزایش دهید. بنابراین میتوانید بدن خود را با داشتن یک برنامه تمرینی مناسب برای پائین تنه و بالاتنه، در دامنه حرکتی مختلف تقویت کنید. پس علاوه بر افزایش قدرت بدنی خود در سالن ورزشی می توانید قدرت بدنیتان را در زندگی روزمره افزایش دهید.

- تاثیرات مثبت روی روحیه:

با اینکه گاهی اوقات محرک اصلی شما برای تمرین پاورلیفتینگ، بهبود سلامتی کلی بدن یا ظاهر بدنی نیست اما این ورزش دارای چنین فوایدی می باشد. همچنین با توجه به اینکه پاور لیفتینگ، به عنوان یک ورزش با اهداف بلند مدت محسوب میشود؛ به صبوری زیاد، نیاز دارد و موجب افزایش قدرت روحی شما می گردد.

انگیزه همه افراد، این نیست که تعداد وزنه ای که بلند می کنند؛ افزایش یابد. با این حال، اگر از پیشرفت قابل توجه در یک فعالیت، لذت می برید؛ توصیه میشود که پاورلیفتینگ انجام دهید.

- سلامت اسکلتی و دوری از پوکی استخوان:

نزدیک به ۳۵ درصد از ایرانیان براساس آمار های سال ۱۳۹۰، بیماری پوکی استخوان دارند. خوشبختانه تمرینات سنگین، قدرتی و مقاومتی، موجب مبارزه با بیماری پوکی استخوان میشود. تمرینات پاورلیفتینگ براساس ادعای محققین، به افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان کمک میکنند. پاورلیفتینگ با افزایش قدرت و توده استخوانی، به صورت کاملاً محسوس به کاهش پوکی استخوان کمک میکند. تمرینات پاورلیفتینگ از پیری جلوگیری میکند.

- مشخص بودن هدف:

یکی از نقاط مثبت پاورلیفتینگ اینست که شما یک هدف کاملاً واضح و روشن برای رسیدن به موفقیت دارید! در حالی که این هدف در سایر رشته ها مشخص نیست. وزنه برداری قدرتی با اهدافی همچون افزایش اسکات، لیفت و پرس سینه بوجود آمد. این هدف کاملاً دقیق بوده و شما میتوانید تا رسیدن به هدف و یا مسابقه در هر ماه، آنرا اندازه‌گیری کنید.

مسابقات پاورلیفتینگ,تفاوت پاورلیفتینگ و بدنسازی,پاورلیفتینگ کارپاورلیفتینگ و بدنسازی هر دو ورزش‌هایی مشابه و در عین حال متفاوتی هستند

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 9
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۳ اسفند
  لیگ برتر ایران
  هوادار - شمس آذر قزوین
  ۱۵:۰۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  برزیل - ژاپن
  ۱۵:۰۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  -
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - فولاد
  ۱۶:۰۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  بلاروس - پرتغال
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  ملوان - استقلال
  ۱۷:۱۵
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  ایران - امارات
  ۱۹:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الاتحاد - نوبهار نمنگان
  ۱۹:۳۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  ایتالیا - تاهیتی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ اروپا
  رن - آث میلان
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  تولوز - بنفیکا
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  قره باغ - براگا
  ۲۱:۱۵
 • لیگ کنفرانس اروپا
  بوده - آژاکس
  ۲۱:۱۵
 • لیگ کنفرانس اروپا
  دیناموزاگرب - رئال بتیس
  ۲۱:۱۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الهلال - سپاهان
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  تورینو - لاتزیو
  ۲۳:۱۵
 • لیگ اروپا
  مارسی - شاختار
  ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  آاس رم - فاینورد
  ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  اسپارتا پراگ - گالاتاسرای
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۴ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دالاس ماوریکس - فینیکس سانز
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  گلدن استیت واریرز - لس آنجلس لیکرز
  ۰۶:۳۰
 • فینال لیگ برتر والیبال زنان
  مهرسان تهران - سایپا تهران
  ۱۳:۰۰
 • لیگ برتر فوتسال
  گیتی پسند - شهرداری ساوه
  ۱۵:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرلورکوزن - ماینتس
  ۲۳:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال سوسیداد - ویارئال
  ۲۳:۳۰
 • چمپیونشیپ انگلیس
  لیدز - لسترسیتی
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۵ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  فیلادلفیا - کلیولند کاوالیرز
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  لس آنجلس لیکرز - سن آنتونیو اسپرز
  ۰۷:۰۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - آنکاراگوچو
  ۱۴:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  گرانادا - والنسیا
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - ناتینگهام فارست
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برایتون - اورتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  کریستال پالاس - برنلی
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - فولام
  ۱۸:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - ختافه
  ۱۸:۴۵
 • سوپرلیگ ترکیه
  فنرباغچه - کاسیم پاشا
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  شارجه امارات - الاتحاد کلبا
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  بورنموث - منچسترسیتی
  ۲۱:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - لایپزیش
  ۲۱:۰۰
 • اردیویسه هلند
  زووله - آیندهوون
  ۲۲:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  جنوا - اودینزه
  ۲۳:۱۵
 • لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - نیوکسل
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  آلمریا - اتلتیکومادرید
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۶ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  نیویورک نیکس - بوستون سلتیکس
  ۰۵:۰۰
ویژه سرپوش