پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۳۱

آشنایی با پاورلیفتینگ و حرکات مربوط به آن

پاورلیفتینگ,مسابقات پاورلیفتینگ,پاورلیفتینگ کارپاورلیفتینگ از سه حرکت اسکات، پرس سینه و ددلیفت تشکیل شده است
نوعی وزنه برداری قدرتی به نام پاورلیفتینگ وجود دارد که در بین رشته های ورزشی و بدنسازی از محبوبیت زیادی برخوردارست. به این دلیل به آن وزنه برداری قدرتی می گویند که شبیه به وزنه برداری است. این ورزش شامل سه حرکت، مشابه وزنه برداری است. در این مطلب از سرپوش با ورزش پاورلیفتینگ آشنا خواهید شد.

پاورلیفتینگ

به یک ورزش رقابتی که شامل سه حرکت پرس سینه، اسکوات و حرکت ددلیفت است و بر روی بلند کردن وزنه با هالتر، تمرکز دارد؛ پاورلیفتینگ می گویند. بهترین روش افزایش حجم و قدرت، پاورلیفتینگ است. پاورلیفتینگ میتواند برای مبتدی ها و حرفه ای ها به عنوان ورزشی فوق العاده محسوب شود. پاورلیفتینگ با هدف افزایش قدرت حداکثری بوجود آمد، بنابراین برنامه ای که برای پاورلیفترها تعیین میشود باید بتواند قدرت عضلانی را افزایش دهد.

تاریخچه پاور لیفتینگ

از سال ۱۹۷۳ رشته پاورلیفتینگ، فدراسیون بین المللی مستقل دارد ولی این رشته زودتر از این موعد یعنی دوران یونان باستان و ایران باستان بوجود آمد و محبوبیت بسیاری داشت. درواقع برای نخستین بار در یونان باستان، ایده پاورلیفتینگ مطرح شد؛ به این دلیل که مردان، سنگ های سنگین را برای اثبات قدرت و مردانگی خود بلند می کردند. مردی قوی تر محسوب میشد که بتواند سنگ سنگین تری را بلند کند. محبوبیت این مسابقه ها و نمایش ها از زمان قدیم، بسیار زیاد بود اما وزنه برداری و لیفت در سال ۱۸۹۶ رسماً به بازی های المپیک اضافه شد.

در دهه ۱۹۵۰ پاور لیفتینگ، به صورت مدرن در انگلستان و ایالات شکل گرفت. کشورهایی که مسابقات پاورلیفتینگ را به صورت حرفه ای برگزار می کنند؛ شامل سوئد، ایالات متحده ، انگلستان، کانادا و بعضی کشورهای اروپای شرقی هستند. فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ که مخفف آن IPF است، مسئولیت برگزاری مسابقات این ورزش را برعهده دارند.

حرکات مربوط به ورزش پاورلیفتینگ

حرکات مربوط به ورزش پاورلیفتینگ عبارتند از:

* اسکات:

نحوه ی انجام حرکت اسکات یا اسکوات به این صورت است که ورزشکار با قرار دادن هالتر در پشت گردن خود، یک بار می نشیند و مجددا برمی خیزد. تمام عضلات بدن در این حرکت، درگیر می شوند؛ بدین جهت از این حرکت، تحت عنوان مادر کار با وزنه یاد می کنند.

* پرس سینه:

یکی دیگر از حرکات پاورلیفتینگ به نام پرس سینه است. درواقع پاورلیفتر بر روی نیمکتی دراز میکشد که مربوط به پرس سینه است. سپس هالتر تعبیه شده بر روی پایه های مخصوصش را تا نزدیک سطح سینه می آورد و مجددا آن را به جای قبلی اش برمیگرداند.

* ددلیفت:

ددلیفت نیز از دیگر حرکات پاورلیفتینگ به شمار میرود که ورزشکار با خم شدن از ناحیه باسن، هالتر را از روی زمین بلند می کند و آن را تا سطح زانویش بالا می آورد.

مسابقات پاورلیفتینگ

رقبا قدرت خود را در مسابقات پاورلیفتینگ، در پرس سینه، اسکوات و ددلیفت به نمایش می گذارند. از صفحات وزنه ای، در هر بار لیفت کردن با هالتر استفاده می شود. یکی از کارهای پاورلیفترها در هرروز اینست که حداکثر سه نوبت وزنه می زنند. لیفترها تمام سه حرکت( پرس سینه، اسکوات و ددلیفت) را در طول یک مسابقه در روز، سه نوبت انجام می دهند.

پاورلیفتینگ,لباس پاورلیفتینگ,انواع پاورلیفتینگپاورلیفتینگ یک ورزش قدرتی است که شباهت‌هایی با ورزش وزنه‌برداری دارد

هر لیفتر می تواند هر حرکت را ۳ مرتبه وزنه بزند، که مجموعا به آن ها ۹ تکرار داده می شود. بیشترین وزنه ای که ورزشکار در پایان مسابقه، در هر ۳ حرکت لیفت کرده را جمع می کنند تا برای هر سه حرکت بتوانند مجموع رکوردش را حساب کنند. فردی برنده می شود که بتواند امتیاز بیشتری را در رده وزنی خود کسب کند. معمولاً طبقه بندی تمام رقبا در گروه‌های وزنی بر اساس جنس و وزن می باشد.

انواع پاورلیفتینگ

پاورلیفتینگ« کلاسیک» به پاورلیفتینگ سبک بدون تجهیزات اطلاق می شود. در صورت استفاده از تجهیزات مخصوص، شامل سوت اسکوات، سوت سینه و زانوبند، به آن پاورلیفتینگ با لوازم می گویند. سبک های مختلفی از پاورلیفتینگ وجود دارد ولی سبک IPF( مخفف فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ) به عنوان معتبرترین سبکی شناخته میشود که توسط وادا و ای او سی تائید شده است.

معمولاً از وزنه های آزاد مثل هالتر و دمبل برای تقویت پاورلیفتینگ و افزایش قدرت استفاده میشود و حرکات پرسی بهمراه تمرینات چند مفصلی، بسیار مهم هستند که از این حرکات می توان به پرس سرشانه، پرس سینه و… اشاره کرد.

تجهیزات پاورلیفتینگ

در سراسر دنیا مجموعه ها و شرکتهای زیادی، اقدام به تولید تجهیزات و لوازم ورزشی می کنند. این تولید کننده سال هاست که تجارت خود را به دلیل محبوبیت و جامعه آماری پاورلیفتینگ، به این بخش انتقال داده است. تجهیزات و لوازم تولید شده در این زمینه از تنوع بالایی برخوردار است؛ بگونه ای که هر پاورلیفتیر ترغیب میشود که از آنها استفاده کند ولی استفاده از هر نوع تجهیزاتی صحیح نیست، بدین دلیل که آسیب دیدگی های شدیدی را بهمراه دارد.

درواقع سلامتی به عنوان مهم ترین دلیل ورزش کردن محسوب میشود که اهمیت بسیاری برای فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ دارد، برای استفاده از تجهیزات، قوانینی وضع شده است. در رقابت های پاورلیفتینگ و پرس سینه، یکسری محدودیت هایی برای ورزشکاران در نظر گرفته شده است. ورزشکاران نباید از هر نوع تجهیزاتی استفاده کنند. یک پاورلیفتر صرفا می تواند از تجهیزاتی که کمیته فنی فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ تائید کرده است؛ استفاده کند. کمیته فنی، چنین تجهیزاتی را با نام لیست تجهیزات تائید شده منتشر می کند.

لباس پاورلیفتینگ

طراحی لباس پاورلیفتینگ به دو صورت حمایت کننده و ساده می باشد. لباس‌های حمایت کننده، لباس هایی هستند از جانب شرکتهای معتبری تائید شده که می توان در مسابقات Powerlifting و پرس سینه با تاییدیه کمیته فنی مسابقات از آن ها استفاده کرد اما لباس‌های ساده به دوبنده ورزشی شباهت دارند که در مسابقات می توان از آن استفاده کرد و نیازی نیست که کمیته فنی مسابقات، آن ها را تأیید کند.

لباس پاورلیفتینگ باید به گونه ای باشد که دقیقا اندازه تن ورزشکار است و درواقع به صورت یک تکه و تک لایه و فاقد هر گونه وصله باشد و شل نباشد و روی شانه های ورزشکار توسط آستین لباس بطور کامل پوشیده شود. ورزشکار میتواند این لباس را به رنگ دلخواهش در مسابقات استفاده کند و چنانچه بر روی لباس، علامت و نشانه هایی از قبیل نام ورزشکار، ملیت، و یا اسپانسر مالی وجود داشته باشد؛ اشکالی ندارد.

فدراسیون ها و تشکل های جهانی پاورلیفتینگ

تشکل ها و فدراسیون های فراوانی در سرتاسر دنیا، مشغول به فعالیت در پاورلیفتینگ هستند. قوانین و سیاست های مخصوصی برای هر کدام از تشکل ها تعيين شده است ولی همه ی آن ها در تلاشند تا پاورلیفتینگ را توسعه و گسترش دهند. ورزشکاران با حمایت از یک تشکل می خواهند جایگاه بهتری به این ورزش بدهند.

فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ در سراسر دنیا، به عنوان بزرگ ترين نهاد و مرجع حاکم بر پاورلیفتینگ شناخته میشود. فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ در بین دیگر تشکل ها با بیشترین عضو، تبدیل به محبوب ترین فدراسیون در این ورزش شده است. لازم به ذکر است که فدراسیون پاورلیفتینگ ایالات متحده در ۵۰ ایالت این کشور، زیر نظر IPF حضور دارد.

ورزش پاورلیفتینگ,فواید پاورلیفتینگ,مسابقات پاورلیفتینگوزنه‌برداری قدرتی نام دیگر پاورلیفتینگ است

نکات مهم و موارد احتیاط در پاورلیفتینگ

>> اگر طبق برنامه و متناسب با توان بدنی و شرایط بدنی خود، تمرینات پاورلیفتینگ و کار با وزنه را انجام ندهید و از متخصصان و مربیان مربوط به این رشته مشورت نگیرید؛ احتمالا بر مفاصل و عضلات شما آسیب جدی وارد میشود. از آسیب های ورزش های قدرتی می توان به مچ درد، زانو درد، کمر درد، گرفتگی، کشیدگی و پارگی عظلات و تاندونها اشاره کرد.

>> بدن سازان و پاورلیفتر ها باید حتماً استراحت و ریکاوری داشته باشند. بدن شما باید استراحت کند تا بتواند خود را از نو بسازد، عضلاتتان رشد کند و در نتیجه توانایی های قدرتی شما زیاد شود. شما باید حداقل ۱ شبانه روز، در ازای تمرین دادن به هر گروه عضلانی استراحت کنید و علاوه‌براین ۶- ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید.

مقایسه پاورلیفتینگ و بدنسازی

دو ورزشی که به هم شباهت دارند ولی در عین حال، متفاوت هستند؛ پاورلیفتینگ و بدنسازی می باشد. این دو ورزش با استفاده از هالتر، دمبل و سایر تجهیزات مقاومتی، متکی بر تمرینات مقاومتی هستند. با این حال، تمرین با وزنه برای هر ورزشی با هدفی متفاوت، ایجاد شده است که همین امر باعث شده تا در برنامه های تمرینی، تفاوت اساسی داشته باشند. این دو ورزش در عین حال که مشابه هم هستند؛ تفاوتهایی از نظر اهداف، نوع رقابت و عملکرد ورزش ها با یکدیگر دارند.

تمرکز پاور لیفتینگ بر حداکثر قدرت در سه حرکت با هالتر سنگین میباشد در حالیکه بدنسازی، توده عضلانی را به حداکثر می رساند و چربی بدن را بطور فوق العاده ای کاهش می دهد.

فواید پاورلیفتینگ و بدنسازی برای سلامتی، بسیار زیاد است اما بهتر است بدانید که این ورزش ها دارای معایبی نیز می باشند که در سطح حرفه ای و رقابتی اتفاق می افتند. با این حال، درصورت قرار دادن تمرینات پاورلیفتینگ یا بدنسازی در یک روال تناسب اندام متعادل، میتوانید به مزایای آن دست یابید و به بهبود قدرت و تناسب اندام کلی خود کمک کنید.

فواید پاورلیفتینگ

به هنر مبارزه قدرت محض انسان با نیروی جاذبه زمین، پاورلیفتینگ می گویند.

- بهبود قدرت و تقویت کامل عضلات:

پاورلیفتینگ، موجب تقویت عضلات پائین تنه، پشت و بالاتنه بدن انسان میشود. تقریباً یک تمرین پاورلیفتینگ به تقویت همه عضلات بدن کمک میکند. عضلات پا و سرینی برطبق مطالعات در حرکت اسکات نسبت به سایر تمرینات، بیشتر تحت فشار قرار می گیرند. حرکت ددلیفت به تقویت کمر و پای پاورلیفتر کمک میکند. پرس سینه نیز موجب تقویت اکثر عضلات بالاتنه میشود.

- افزایش در قدرت بیشینه:

پاورلیفتینگ به شما کمک می کند تا وزنه زدن خود را افزایش دهید. بنابراین میتوانید بدن خود را با داشتن یک برنامه تمرینی مناسب برای پائین تنه و بالاتنه، در دامنه حرکتی مختلف تقویت کنید. پس علاوه بر افزایش قدرت بدنی خود در سالن ورزشی می توانید قدرت بدنیتان را در زندگی روزمره افزایش دهید.

- تاثیرات مثبت روی روحیه:

با اینکه گاهی اوقات محرک اصلی شما برای تمرین پاورلیفتینگ، بهبود سلامتی کلی بدن یا ظاهر بدنی نیست اما این ورزش دارای چنین فوایدی می باشد. همچنین با توجه به اینکه پاور لیفتینگ، به عنوان یک ورزش با اهداف بلند مدت محسوب میشود؛ به صبوری زیاد، نیاز دارد و موجب افزایش قدرت روحی شما می گردد.

انگیزه همه افراد، این نیست که تعداد وزنه ای که بلند می کنند؛ افزایش یابد. با این حال، اگر از پیشرفت قابل توجه در یک فعالیت، لذت می برید؛ توصیه میشود که پاورلیفتینگ انجام دهید.

- سلامت اسکلتی و دوری از پوکی استخوان:

نزدیک به ۳۵ درصد از ایرانیان براساس آمار های سال ۱۳۹۰، بیماری پوکی استخوان دارند. خوشبختانه تمرینات سنگین، قدرتی و مقاومتی، موجب مبارزه با بیماری پوکی استخوان میشود. تمرینات پاورلیفتینگ براساس ادعای محققین، به افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان کمک میکنند. پاورلیفتینگ با افزایش قدرت و توده استخوانی، به صورت کاملاً محسوس به کاهش پوکی استخوان کمک میکند. تمرینات پاورلیفتینگ از پیری جلوگیری میکند.

- مشخص بودن هدف:

یکی از نقاط مثبت پاورلیفتینگ اینست که شما یک هدف کاملاً واضح و روشن برای رسیدن به موفقیت دارید! در حالی که این هدف در سایر رشته ها مشخص نیست. وزنه برداری قدرتی با اهدافی همچون افزایش اسکات، لیفت و پرس سینه بوجود آمد. این هدف کاملاً دقیق بوده و شما میتوانید تا رسیدن به هدف و یا مسابقه در هر ماه، آنرا اندازه‌گیری کنید.

مسابقات پاورلیفتینگ,تفاوت پاورلیفتینگ و بدنسازی,پاورلیفتینگ کارپاورلیفتینگ و بدنسازی هر دو ورزش‌هایی مشابه و در عین حال متفاوتی هستند

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 9
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۶ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ژاپن - عربستان
  ۱۱:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ایران - اندونزی
  ۱۷:۳۰
 • پنج شنبه ۷ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تاجیکستان - ازبکستان
  ۱۴:۳۰
ویژه سرپوش