پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۸۴

انواع رشته های ورزشی بانوان چیست؟

رشته های ورزشی بانوان,انواع رشته های ورزشی بانوان,فوتبال زنانورزش بانوان تأثیرات گسترده‌ای در سطح جوامع ایجاد میکند که رابطۀ مستقیمی با سلامت آن‌ها دارد
دختران در سراسر جهان در زمینه ی ورزش، بطور فعال مشارکت دارند و صرفا در خانه ورزش نمی کنند؛ یعنی آن ها با ورزش کردن، توانایی های جدیدی را می آموزند؛ علاوه‌براین فعالیت زیادی انجام می‌دهند و معاشرت می کنند. در این مطلب از سرپوش تعدادی از رشته های ورزشی بانوان ذکر شده است.

رشته های ورزشی بانوان

سلامت جسمانی و روانی زنان فعال درزمینۀ ورزش و تناسب اندام ، بهتر از سایر زنان است. عقیده و باور کارشناسان این است که ورزش بانوان در سطح جوامع، تأثیرات گسترده ای دارد و همچنین با سلامت آنها رابطۀ مستقیمی دارد. انجام تمرینات ورزشی توسط بانوان، مزایایی دارد که از آن ها می توان به بهبود سلامت زنان، افزایش اعتماد به نفس و بالا بردن کیفیت خواب اشاره کرد.

اهمیت انتخاب مناسب ترین رشتۀ ورزشی بانوان

قسمت اعظم جامعۀ کشور ما را زنان و دختران تشکیل می دهند. عوامل مؤثر در توسعۀ نسل آیندۀ جوامع، نظیر شاد بودن روحیۀ زنان و بهبود وضعیت جسمانی و سلامتی آن ها می باشد. بدن زنان، عضلات خود را از سن ۲۵ سالگی در طی یک روند طبیعی از دست می دهد و بجای آن بافت چربی ذخیره می شود. بانوانی که تمرینات ورزشی انجام می دهند؛ مانع از ایجاد چنین پدیده ای میشوند.

خانم هایی که رشتۀ ورزشی خود را به اشتباه انتخاب میکنند؛ برای تداوم و پیوستگی در تمرینات ورزشی، هیچ انگیزه ای ندارند. لذا مزایای انتخاب ورزش بانوان به صورت هدفمند و صحیح، نظیر تناسب اندام ، فشارهای عصبی کم تر، افزایش اعتمادبه نفس و چهرۀ شاداب تر می باشد. همچنین بانوانی که ورزش کردن را برای پر کردن اوقات فراغت خود انتخاب می کنند؛ تفریح سالم و مفرحی را برای خود فراهم می کنند.

۱۱ رشته ورزشی برای بانوان

>> رشته ورزشی ایروبیک:

از شناخته شده ترین ورزش های هوازی می توان به ایروبیک اشاره کرد که به تناسب اندام شما از طریق تکنیک های حرفه ای کمک می کند. میزان تحرک و فعالیت جسمانی در این رشتۀ ورزشی، زیاد است. ورزش کاران، چربی سوزی را در طول کلاس احساس می کنند که در کاهش وزن ، بسیار مؤثر است. رشتۀ ایروبیک در ورزش بانوان، از بانشاط ترین رشته ها به شمار می رود.

رشته های ورزشی بانوان,انواع رشته های ورزشی بانوان,مناسب ترین رشتۀ ورزشی بانوانایروبیک از شناخته‌شده‌ترین ورزش‌های هوازی بانوان است

برگزاری چنین کلاس هایی به صورت گروهیست؛ به این صورت که یک مربی با قرار گرفتن در مقابل نفرات شرکت کننده در کلاس، حرکات این رشته ورزشی را انجام می دهد. این رشته ورزشی به صورت های متفاوتی در مناطق مختلف ارائه میشود و به سطح توانایی های هر کلاس، بستگی دارد.

ورزش ایروبیک، تمرین هایی بر پایۀ تکنیک های هوازی دارد که موجب افزایش ضربان قلب، کاهش وزن و لاغری می شود. شما نیازمند آمادگی جسمانی متوسط برای انجام تمرینات ایروبیک می باشید وگرنه به اسیب های ناحیۀ مچ، ران، پا و زانو مبتلا میشوید. در این رشتۀ ورزشی، انتخاب مربی متخصص، بسیار مهم است.

>> رشته ورزشی اسپینینگ( Spinning):

یکی از دیگر رشته های ورزشی مناسب برای بانوان، رشته ورزشی اسپینینگ می باشد. از مزایای این رشته ورزشی می توان به چربی سوزی و کاهش کالری های اضافی دریافتی، تقویت ماهیچه ها و عضلات اشاره کرد. بنابراین درصورت تمایل به کاهش وزن و افزایش قدرت بدنی خود، توصیه میشود که این رشته را انتخاب کنید. شما در رشته ورزشی اسپینینگ نباید جابه جا شوید یا چند زنجیره تمرین را انجام دهید بلکه بر روی دوچرخه از شروع تا پایان کلاس، ثابت هستید.

شما در این ورزش به مدت ۴۵ دقیقه در کنار هم کلاسی هایتان رکاب می زنید و عرق می ریزید. البته باید حرکات بالاتنه ای که مربی از شما می خواهد را در حین پدال زدن، انجام دهید تا چربی سوزی بیشتری داشته باشید و به تناسب اندام دلخواهتان برسید.

>> رشته ورزشی فیتنس:

هدف از ورزش فیتنس، چربی سوزی و کاهش کالری بدن می باشد. حرکات کششی و ورزش های هوازی در فیتنس بانوان برای تقویت قدرت عضله ای بدن با وزنه های متوسط انجام می شود. ورزش فیتنس، اندام بانوان را فرم می دهد و همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و دیابت را با افزایش تراکم استخوان ها کاهش می دهد.

انواع رشته های ورزشی مناسب برای زنان,رشته های ورزشی برای کاهش وزن بانوانورزش فیتنس بانوان با هدف کاهش کالری بدن تناسب اندام را برایتان به ارمغان می آورد

>> رشته ورزشی پیلاتس:

ایجاد ارتباط بین ذهن و بدن، از مهم ترین اهداف ورزش پیلاتس به شمار می رود. شما در این ورزش، بدن خود را با انجام حرکاتی به کمک دستگاه های ورزشی، وسایل و تجهیزات ورزشی به چالش می کشید. این حرکات که بر روی مفاصل و ماهیچه های بدن، اثر میگذارد؛ به بهبود وضعیت فیزیکی و جسمانی بدن کمک میکند. ورزش پیلاتس در بهبود جراحت های بدنی، تأثير به سزایی دارد؛ درواقع موجب تسریع بازسازی این جراحت ها میشود.

یک فرد آلمانی به نام جوزف پیلاتس برای نخستین بار در قرن ۲۰ ورزش پیلاتس را بوجود آورد. این رشتۀ ورزشی مدرن که در باشگاه های کشور بعنوان ورزش بانوان برگزار می شود با اثرگذاری در لاغری و افزایش انعطاف پذیری بدن موجب بالا رفتن توان ذهنی و احساسی نیز می شود. این ورزش به صورت مستقیم در فرم دهی بدن اثرگذار است و موجب ایجاد بافت عضلانی در قسمت پا، شکم، باسن و همچنین تقویت بافت استخوانی بدن می شود.

>> رشته ورزشی TRX( تی آر ایکس):

در دهه های اخیر و از سال ۱۹۹۰، ورزش TRX در دنیا معرفی شده است. افراد در این روش از بندهایی استفاده می کنند که به سقف یا دیوار بسته شده است و تمریناتی را انجام می دهد که بر پایه وزن بدن است. این تمرینات در مقایسه با بسیاری از رشته های ورزشی دیگر باعث می شود تا بدن شما کالری بیشتری بسوزاند. یکی از مزایای تی آر ایکس، بهبود استقامت عضلات میباشد و بر روی عمقی ترین عضلات بدن اثر میگذارد. مربی این رشته ورزشی، موظف به اموزش اصول کار با بند های تی آر ایکس به شما است.

تمرینات نیروی دریایی در دنیا از سخت ترین فعالیت های فیزیکی و ورزشی شناخته میشود که یک فرد نظامی به نام ” رندی هتریک ” با آن آشنایی داشت و همچنین اگاهی کاملی از محدودیت های مکانی و عدم وجود تجهیزات ورزشی کافی بر روی ناوگان دریایی داشت. از این رو وی وسیله ای که پاسخگوی نیازها و محدودیت های فیزیکی فوق بود را در سال ۱۹۹۰ میلادی اختراع کرد.

مناسب ترین رشتۀ ورزشی بانوان,رشته های بدنسازی بانوان,رشته های ورزشی زنانرشته ورزشی TRX بانوان از سال ۱۹۹۰ به دنیا معرفی شده است

در سال ۲۰۰۵ میلادی حرکات ورزشی قابل انجام با این وسیله به اوج تکامل خود رسید.

>> گلف :

یکی از ورزش های خانوادگی به نام ورزش گلف میباشد و همه ی افراد خانواده، مجوز انجام بازی گلف، بدون هیچگونه محدودیتی را دارند؛ چون لباس ورزشکاران این رشته باید پوشش کاملا مطلوبی داشته باشد . گلف در دوران اخیر از محبوب ترین ورزش ها به شمار می رفت.

بسیاری از دختران، ورزشهایی که از نظر جسمی، کم تر نیاز دارند را ترجیح می دهند؛ به همین دلیل می توانند به راحتی با ورزش گلف، سازگار شوند. با این که امروزه، چند بازیکن گلف در اطراف کامیون های مکانیزه به قصد حرکت، سوار میشوند ولی سرگرمی بیشتری به بازی می افزایند.

>> بسکتبال :

از بهترین ورزش های دخترانه می توان ورزش بسکتبال را نام برد. این ورزش، متشکل از قدرت بالای بدن، هماهنگی و دویدن می باشد. از دیگر جذابیت های این رشته ورزشی، هزینه ی پائین برای ایجاد آن است. به این صورت که به یک حلقه، توپ، کفش های ورزشی و یک تیم، نیاز دارید. دخترانی که این بازی را انجام می‌دهند برای به عهده گرفتن نقش های رهبری به چالش کشیده میشوند و تیمشان را هدایت می کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

بسکتبال از رشته های ورزشی مناسب بانوان,رشته های ورزشی زنانبسکتبال یکی از ورزش های بانوان است که شامل قدرت بالای بدن، هماهنگی و دویدن است

>> ژیمناستیک:

ژیمناستیک، صرفا متعلق به کسانی نیست که قصد دارند ژیمناست کار شوند. این رشته تأثير به سزایی در هماهنگی عضله و استخوان دارد. ورزش ژیمناستیک در ورزش های استرالیایی، نقش و جایگاه ویژه ای دارد. این ورزش موجب پایه گذاری مهارت های پایه و اصلی مربوط به تحرک و انعطاف پذیری، اعتماد به نفس و تسلط میشود.

ژیمناستیک میتواند پایه ی موفقیت های آینده در ورزش و علاقه به آن تا انتهای عمر باشد به گونه ای که همیشه در ورزشها فعال و سالم باشید. ژیمناستیک با حفظ فرم بدن شما باعث ایجاد مهارت های اساسی و مهمی نظیر کنترل، انعطاف پذیری و قدرت میشود.

>> هاکی :

از سریع ترین ورزش های جوانان می توان از هاکی دخترانه یاد کرد. بازی هاکی، مزایایی نظیر تقویت عضلات ساق پا، مانند عضلات همسترینگ، عضلات خم کننده ران و ساق پا دارد. سرعت سریع بازی باعث میشود تا در یک دوره کوتاه، کالری های بیشماری را بسوزانید. هاکی بعنوان یک ورزش تیمی، موجب توسعه ی روحیه کار تیمی میشود؛ به این دلیل که همه در تلاش برای دستیابی به پیروزی هستند.

هاکی بانوان,رشته های ورزشی زنانهاکی دخترانه یکی از سریع ترین ورزش های بانوان است

>> والیبال:

والیبال، نوعی ورزش گروهی تلقی میشود. والیبال میتواند مانند برخی دیگر از فعالیتهای بدنی، تمرین دلپذیری برای زنان جوان باشد تا فشار و تنش را کاهش دهد و ورزشیست که باعث شکوفایی استعدادها و به چالش کشیدن توانایی های دختران میشود. این ورزش در کل دنیا جزء شش ورزش اول محبوب به شمار میرود و گسترش بسیاری در سایر کشورهای دنیا داشته است. بازی والیبال به این صورت برگزار میشود که بازیکنان در دو سمت یک تور در ۲ گروه شش نفره قرار می گیرند. آنها بر اساس قواعد ورزش والیبال تلاش می کنند تا با عبور توپ از روی تور، آن را در زمین تیم مقابل بیندازند. برنده ی این بازی گروهی، شخصی است که حداقل ۳ دست از ۵ دست بازی یا ۲ دست از ۳ دست را برده باشد.

>> شنا:

شنا برای زنان، فواید سلامتی بسیاری دارد که از جمله ی آن ها مقابله با استرس و افسردگی است. زنان با وجود برنامه های شغلی و خانوادگی برای ارامش خود، به روش های بیشتری نیاز دارند. شنا نوعی فعالیت هوازی محسوب میشود که باعث ایجاد ارامش و حفظ وزن سالم می گردد.

زنان در مقایسه با مردان، دو برابر بیشتر در معرض افسردگی و علائم مرتبط مانند اضطراب و از دست رفتن خواب قرار میگیرند. درواقع شنا با آزادسازی اندورفین ها و انتقال دهنده های عصبی، احساس خوبی را در شما بوجود می آورد و از افسردگی جلوگیری می کند.

رشته های ورزشی بانوان,انواع رشته های ورزشی بانوان,شنا مناسب ترین رشته ورزشی بانوانشنا یکی از ورزش های بانوان است که مملو از فواید سلامتی میباشد

شنا به عنوان یک مراقبه باعث ایجاد فرصت هایی برای تفکر و احساس ارامش بیشتر در شما میشود. از این رو در زمان شنا کردن، به ذهنتان اجازه دهید تا ارامش یابد؛ به این صورت که با یک سرعت آرام و اهسته شنا کنید. شنا کردن به دو روش انفرادی یا گروهی امکانپذیر است.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 12
 • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۱۳ بهمن
  لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - ذوب آهن
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - هوادار
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  مس کرمان - استقلال
  ۱۷:۰۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - باشاک شهیر
  ۱۷:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الباطن - التعاون
  ۱۸:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  آدانا دمیراسپور - فنرباغچه
  ۲۰:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - والنسیا
  ۲۳:۳۰
 • جام حذفی ایتالیا
  لاتزیو - یوونتوس
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۴ بهمن
  لیگ حرفه‌ای عربستان
  الفتح - النصر
  ۱۸:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  آگزبورگ - بایرلورکوزن
  ۲۳:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  چلسی - فولام
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیک بیلبائو - کادیز
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۱۵ بهمن
  لیگ برتر انگلیس
  اورتون - آرسنال
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - لیورپول
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - کریستال پالاس
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برایتون - بورنموث
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برنتفورد - ساوتهمپتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - لسترسیتی
  ۱۸:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آاس رم - امپولی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - وستهم
  ۲۱:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - ختافه
  ۲۱:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ساسولو - آتالانتا
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش
X