چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۹۰۰۰۶۲

یوگا چیست؟| آموزش تصویری حرکات یوگا در خانه

یوگا,اثرات یوگا,تمرین های یوگاهدف از تمرین یوگا پرورش بصیرت، نظم درونی و حس آگاهی بالاتر در شخص است
یوگا از جمله ورزش هایی است که هر گاه از آن صحبتی به میان آید، نخستین مسئله ای که ذهن، به سوی آن حرکت می کند حس آرامشی است که یوگا به افراد می دهد در واقع این مسئله در ذهن افراد ثبت شده که این ورزش راهی برای رسیدن به آرامش است.

یوگا

یوگا مجموعه ای از فعالیت های جسمی، ذهنی و روحانی است که در هند باستان پدید آمده است. یوگا نیز یکی از شش مکتب فلسفی آستیکه (ارتدکس) در فلسفه سنتی هندو است. هاتا یوگا معروف به یوگای بدنی از دو واژه (ها) به معنای خورشید و (تا) به معنای ماه تشکیل شده است که ماه وخورشید به ترتیب سنبل انرژی های منفی و مثبت بوده و هدف هاتایوگا وحدت و هماهنگی بین این دو انرژی متضاد در بدن می باشد. هاتایوگا هم، شبیه خیلی از مکاتب فلسفی معتقد است که جهات، طبق اصل تضاد بنیان گزاری شده و این عقیده بطور آشکار در تمرینات و فلسفه این مکتب نمود یافته است.

معنی یوگا

باید بدانید که یوگا از ریشه کلمه سانسکریت YUJ گرفته شده که معنی آن اتحاد می باشد. در واقع بین تن و روان و حتی نیروهای مثبت و منفی وجودی انسان، اتحادی غیرقابل باور بوجود می آورد. مدرسه یوگا ایجنگر یوژ را بعنوان «پیوستن یا ادغام تمام جنبه هـای فردی – بـدن بـا ذهـن و ذهـن بـا روح» برای رسیدن به یک زندگی شـاد، متعادل و مفید تعریف می کند. آن هـا ادعا مـی کنند هدف نهـایی یـوگـا، رسیدن به کالیالی (رهـایی یا آزادی نهـایی) اســت. یوگا تمرین حرکتی ذهنی بدن می باشد

حرکات یوگا هر دو عامل جنبش و کنترل تنفس و تمرکز را در بردارد. خیلی از فواید یوگا شبیه به تای چی و یا هنرهای رزمی است، بسیاری از مربیان در طول زمان، این ورزش را شکل داده اند. به طوریکه حتی خیلی از مدارس، ورزش یوگا منحصر به فرد خود را تعلیم میدهند.

تاریخچه یوگا

یوگا ورزشی جسمی و روانی است که در شبه قاره هند و توسط هندوها بوجود آمده است. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقاً چطور بوجود آمده غیر ممکن است. به دلیل آن که تاریخ شکل گیری یوگا به سال های بسیار دور باز می گردد. یوگ هـا طی هزاره هـا این رشته را به دانش آموزان خود منتقل کردند و خیلی از مدارس مختلف آموزش یـوگـا را توسعه و گسترش دادند. نخستین اثر ضبط شده حرکات یـوگـا و یکی از قدیمـی ترین متون موجود، بطور کلی تصور مـی شود که توسط پاتـانجـالی، مریم یوجی هند که در حدود ۲۰۰۰ تـا ۲۵۰۰ سال قبل زندگی کرده بود، نوشته شده اســت. 

هدف از یوگا

زمینه اصلی تمرین یوگا تمرین های پرورش معنوی بود برای این که بدن و ذهن آموزش ببینند که خود را مشاهده کنند و از طبیعت خود آگاه شوند. هدف از تمرین یوگا پرورش بصیرت، هشیاری، نظم درونی و حس آگاهی بالاتر در شخص بوده است. یوگا به معنی نظامی برای افزایش آگاهی و کاهش بیماری است.

رژیم غذایی در یوگا

رژیم غذایی در سلامت انسان بسیار اهمیت دارد. در یوگا سه نوع رژیم غذایی وجود دارد که عبارتند از: راجاسی، تاماسی و ساتویک.

رژیم غذایی راجاسی در یوگا شامل غذاهای غیر گیاهی و پر انرژی می باشد. رژیم غذایی تاماسی ترکیبی از راجاسی و ساتویک می باشد. به معنی غذاهای غیر گیاهی و گیاهی و البته پرادویه است. این رژیم غذایی افراد را بی حوصله و ستیزه طلب می کند ولی رژیم غذایی ساتویک گیاهی است و برای چاشنی آن از اندکی ادویه هم استفاده می شود. این رژیم غذایی مورد توصیه یوگی ها می باشد. این رژیم غذایی گوارشی آسان را به ارمغان می آورد. حس سبکی و تعادل بوجود می آید و تعادل هورمونی بدن در حد مطلوب نگه داشته می شود.

هشدارهای رایج قبل از تمرین یوگا

در حالی که یوگا فواید بالقوه ای برای سلامتی تقریباً تمامی افراد دارد، همیشه باید پیش از شروع یک ورزش مداوم جدید با پزشک خود مشورت کنید. در شرایطی که در زیر نام برده شده اند لازم است که پیش از شروع یوگا با پزشک مشورت شود:

۱- پرفشاری خون که کنترل آن مشکل است

۲- افرادی که خطر ابتلا به لخته خون دارند

۳- شرایط خطرناک چشمی مانند ابتلا به آب سیاه

۴- پوکی استخوان

فواید و مزایای یوگا 

یوگا بعنوان یک تمرین دارای مزایای بیشماری است، که بطور فیزیکی و ذهنی و مثبت شما را تحت‌تأثیر قرار میدهد. مزایای سلامت داخلی یوگا این است که فشار خون شما کنترل می شود و یا باعث افزایش طاقت درد میشود. در ادامه برخی از فواید یوگا به شرح زیر است:

- افزایش ایمنی به علت تحریک سیستم لنفاوی

- کاهش استرس و اضطراب

- افزایش قدرت و استقامت

- کاهش نشانه های بیماری افسردگی

- عملکرد بهتر گوارشی، من جمله کاهش علائم IBS

- تعادل و انعطاف پذیری بهتر

- بهبود وضعیت خواب

- درد مزمن، از مواردی که به دلیل مشکلات عضلانی مثل کمردرد یا سردرد مکرر به وجود می آید.

- بهبود وضعیت بدنی و کاهش علائم اختلال شخصیتی

- از بین بردن سموم و فلزات سنگین

- کاهش علائم مربوط به بارداری و افسردگی بعد از زایمان

- بهبود جریان خون

عکسهای یوگا,یوگا,تصاویر یوگاحرکات یوگا هر دو عامل جنبش و کنترل تنفس و تمرکز را در بردارد

یوگا قبل از خواب

یکی از مهمترین فوایدی که برای یوگا می توان معرفی کرد، تأثير بر منظم شدن خواب راحت شبانه است. عوامل متعددی برای داشتن خواب راحت وجود دارد. با انجام منظم بعضی از تمرین های یوگا پیش از خواب میتوان به خوابی راحت دست یافت. رسیدن به آرامش و نظم دادن به افکار قبل از خواب تاثیر بسزایی در داشتن خواب با کیفیت دارد. برای این منظور لازم است تا با استفاده از تلقین و انجام بعضی از حرکات فیزیکی به این هدف دست یافت.

یکی از انواع یوگاهایی که پیشنهاد می کنیم بهتر است با آن آشنا شوید، یوگا نیدرا است. این یوگا به حالت خوابیده انجام می شود و تقریباً حالتی بین خواب و بیدار را برای شخص بهمراه دارد. نیدرا معمولاً برای داشتن خواب آرام و عمیق توصیه می شود و گزینه بسیار عالی برای این منظور است.

انجام یوگا در خانه

بسیاری از افراد به دلایل گوناگون قید رفتن به کلاس های خصوصی یوگا را می زنند ولی نکته اینجاست که یوگا جزء آن گروه از ورزش هایی است که به آسانی میتوانید در منزل انجام دهید. به همین علت در این قسمت از متن در نظر داریم تا روش انجام حرکات یوگا در منزل را به شما معرفی کنیم:

>> حرکت پروانه در یوگا:

برای شروع این حرکت یوگا باید روی زمین بنشینید. تلاش کنید تا کف پاهایتان به هم بچسبد در غیر اینصورت به حالت چهارزانوی باز بنشینید. سپس با دست هایتان، مچ پا را بگیرید. زانوها را با فشار دادن آرنج ها تا جایی که میتوانید به طرف زمین ببرید. ستون فقرات خود را بکشید و کمر خود را کاملاً صاف نگه دارید.

تمرین یوگا,انواع یوگا,یوگافواید حرکت پروانه در یوگا اینست که اندام های شکمی، ریه ها و قلب را تحریک میکند

>> حرکت پلانک در پهلو:

این حرکت یوگا علاوه بر تقویت پهلوها در تقویت عضلات شکمی نیز موثر است. اینکه حرکت را با دست یا روی آرنج خود انجام دهید به خودتان بستگی دارد. با دراز کشیدن روی پهلوی خود و گذاشتن دست روی زمین حرکت را شروع  کنید. درصورتی که مایل باشید میتوانید حرکت را روی آرنج خود انجام دهید. ناحیه لگن را بالا بیاورید تا جایی که بدن کاملاً صاف باشد. تا جایی که امکان دارد بدن را در این وضعیت نگه دارید. فشار حرکت را باید روی پهلو ها و عضلات شکم خود حس کنید. تمام مراحل را با طرف دیگر تکرار کنید.

یوگا,اموزش یوگا در خانه,یوگا چیستحرکت پلانک پهلو در یوگا علاوه بر تقویت پهلوها در تقویت عضلات شکمی نیز موثر است

>> حرکت گربه_ گاو یوگا:

برای انجام این تمرین یوگا، باید به حالت چهار دست و پا رفتن کودکان، بدن خود را قرار دهید. دست ها و زانوها را به اندازه عرض شانه باز کنید. همانند گربه، نفس خود را بیرون دهید و پشت کمر و شکم خویش را به طور کامل رو به پایین ببرید. بعد باید ستون فقرات را گرد کرده و سر خود را به طرف پایین ببرید بگونه ای که شکم خود را ببینید و در این حالت عمل دم انجام دهید. برای بازدم هم دوباره باید پشت کمر و شکم خود را کاملاً رو به پایین ببرید. روزانه این حرکت را ۵ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

ورزش یوگا چیست,یوگا,اموزش یوگا حرکت گربه – گاو، ترکیب دو حرکت یوگا است که برای بهبود شکل عضلات گردن و کمر است

>> چرخش در حالت نشسته:

برای انجام این حرکت یوگا در حالت چهار زانو صاف بنشینید و هوا را وارد ریه های خود کنید (دم). اکنون همان طور که بالا تنه خود را به طرف راست می چرخانید، بازدم داشته باشید. میتوانید از لبه ی بالای تخت تان استفاده کنید و با دست آنرا بگیرید تا چرخش های آرام تری داشته باشید. در همان حالتی که چرخیده اید بمانید و چند نفس عمیق بکشید. حالا همان طور که صورت تان را به جلو برمیگردانید بازدم داشته باشید. دوباره هوا را وارد ریه های خود کنید و این دفعه در حالیکه به طرف چپ می چرخید بازدم داشته باشید.

آموزش تصویری یوگا,عکس ورزش یوگا,یوگاچرخش در حالت نشسته که یکی از حرکات یوگا است، برای جوان نگه داشتن بدن بسیار مهم است

>> چرخش در حالت خوابیده:

ابتدا برای این حرکت یوگا، هوا را وارد ریه های خود کنید و زانوی چپ خود را به سمت قفسه سینه جمع کنید. در حالیکه بازدم دارید، پایتان را مثل تصویر، به سمت راست بدنتان بچرخانید. سر خود را به سمت چپ برگردانید و دست ها را به هر دو طرف باز کنید. میتوانید دست راستتان را روی زانوی چپ بگذارید. در همین حالت، به آرامی چند نفس عمیق بکشید و بعد از آن این حرکت را با پای دیگر تکرار کنید.

یوگا,آموزش یوگا,همه چیز درباره یوگاحرکت در حالت خوابیده ی یوگا، چرخش‌های آرام تنش موجود در ستون فقرات را رفع می‌کند

>> حرکت سگ رو به پایین در یوگا:

این حرکت یوگا به قوی شدن شانه ها، بازوها و پاها کمک می کند و برای سیستم گردش خون و غدد لنفاوی موثر است. در این وضعیت بازوها قدرتمند شده، کمر، گردن، قفسه سینه، باسن و شانه ها پهن شده و باز می شود. از بیماری هایی مثل التهاب مفصل و پوکی استخوان جلوگیری می کند. در این مرحله کف دست ها و پاها باید روی زمین باشد. باسن را از زمین فاصله دهید تا جایی که زانو و آرنج ها صاف شوند. دست ها و پاها باید به اندازه عرض شانه باز باشند. نگاه شما به طرف پایین باشد. آرام باشید و در این حالت بطور عمیق نفس بکشید، روی بازدم تمرکز کنید. این حالت را به بازه زمانی یک تا ۲ دقیقه و با ۳ تا ۴ تنفس ادامه دهید.

تمرینات یوگا,یوگا,آموزش حرکات یوگاحرکت سگ رو به پایین در یوگا به قوی شدن شانه ها، بازوها و پاها کمک می کند

>> حرکت درخت در یوگا:

در ابتدا امکان دارد برای انجام این حرکت یوگا و حفظ توازن نیاز باشد که به دیوار تکیه دهید. کسانیکه از سردرد، بیخوابی و فشاری خون بالا یا پایین رنج می برند باید برای انجام این حرکت بیشتر احتیاط کنند. در وضعیت تاداسانا (كوه) بایستید. همراه با بازدم، پای راست خود را بلند كرده و در كشاله ران بگذارید بصورتی كه انگشتان پا به طرف پایین باشد. همراه با دم، بازوها را به دو طرف باز كنید. در این حالت باید كف دستان به طرف زمین باشد. همراه با بازدم، كف دستهایتان را بر روی هم بگذارید. بازوها را هم زمان بالا آورده و برای حفظ توازن سعی كنید به یك نقطه روبروی خود خیره شوید و از شكم نفس بكشید.

عکس یوگ,عکس های یوگا,یوگاحرکت درخت در یوگا، باعث نیرومندی زانو ها و عضلات کمر میشود

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 19
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۵ آذر
  لیگ قهرمانان آسیا
  هانوی اف سی - اوراوا ردز
  ۱۵:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  ووهان تری تاونز - پوهانگ استیلرز
  ۱۵:۳۰
 • لیگ برتر والیبال
  ایفاسرام اردکان - گیتی پسند
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  فولاد سیرجان - پیکان تهران
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  هورسان رامسر - نیان الکترونیک
  ۱۶:۰۰
 • جام حذفی آلمان
  بایرلورکوزن - پادربورن
  ۲۰:۳۰
 • جام حذفی آلمان
  ساربروکن - آینتراخت فرانکفورت
  ۲۰:۳۰
 • لیگ کاپ پرتغال
  استوریل - پورتو
  ۲۱:۳۰
 • جام حذفی آلمان
  اشتوتگارت - دورتموند
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  مارسی - لیون
  ۲۳:۳۰
 • پنج شنبه ۱۶ آذر
  لیگ برتر ایران
  گل گهرسیرجان - تراکتور
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر بسکتبال
  ذوب آهن - مهرام
  ۱۶:۰۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  ضمک - الاتحاد
  ۱۸:۳۰
 • اردیویسه هلند
  آیندهوون - هیرنفین
  ۲۱:۱۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الشباب - الاتفاق
  ۲۱:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  برست - استراسبورگ
  ۲۳:۰۰
 • اردیویسه هلند
  فاینورد - وولندام
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۷ آذر
  لیگ برتر ایران
  ملوان - شمس آذر قزوین
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  پیکان - ذوب آهن
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - آلومینیوم اراک
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر امارات
  الجزیره امارات - عجمان
  ۱۶:۱۵
 • لیگ برتر پرتغال
  ویزلا - براگا
  ۱۹:۰۰
 • لیگ برتر امارات
  الوحده امارات - الوصل امارات
  ۱۹:۰۰
 • لیگ برتر امارات
  شباب الاهلی امارات - الامارات
  ۱۹:۰۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  النصر - الریاض
  ۲۰:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الطائی - الهلال
  ۲۰:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  گالاتاسرای - آدانا دمیراسپور
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر پرتغال
  بنفیکا - فارنسی
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  یوونتوس - ناپولی
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش