سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۳۷

زومبا (Zumba) چیست؟ (+ مضرات و فواید)

زومبا,رقص زومبا,،ورزش زومبازومبا ورزشی بسیار چالش برانگیز و هیجان آور است
تنوع موسیقی و حرکات زومبا از دلایل محبوبیت زومبا به شمار می رود. تحرک این ورزش نسبت به پیلاتس، بیشتر است. در این نوع ورزش، حرکات هوازی و مراحل رقص با گام های سریع و اسان با یکدیگر ترکیب شده است و بسیار جذاب و سرگرم کننده می باشد. در این مطلب سرپوش   شما را با ورزش زومبا آشنا می نماییم.

زومبا

به ورزشی که موجب درگیر کردن همه اندام ها و عضلات بدن با انواع حرکات مختلف میشود؛ رقص زومبا یا ورزش و دنس زومبا می گویند. عضلات پا، بازوها، شکم و کمر در ورزش زومبا درگیر حرکت میشوند. در حال حاضر زومبا در کالری سوزی، نقش موثری دارد و همین امر باعث شده تا از محبوب ترین برنامه های فیتنسی و تناسب اندام در دنیا شناخته شود. در عصر حاضر از داغ ترین و مهیج ترین روش های کاهش وزن می توان به ورزش زومبا اشاره کرد. این ورزش، علاوه بر کاهش وزن ، موجب سفت شدن تن، ماهیچه ها و عضلات شما می شود. این نوع رقص با بهره گیری از اصول و قواعد اینتروال و تمرینات استقامتی، تا حد قابل توجهی باعث افزایش متابولیسم بدن میشود.

تاریخچه زومبا

 روزی در دهه ی ۹۰ یک مربی ایروبیک کلمبیایی به نام آلبرتو بتو پرز، فراموش کرد که نوارهای موسیقی اش را به کلاس ببرد، ولی ناچار به برگزاری کلاس شد. او نیز به عنوان یک رقصنده ی لاتین خارق العاده شناخته میشد، پس فی البداهه به انجام همین کار روی آورد. نوارهای موسیقی لاتین اش را در ماشینش برداشت و آن ها را در کلاس پخش کرد.

بعد، از ترکیب حرکات رقص لاتین با حرکات ایروبیک استفاده کرد؛ به این ترتیب نخستین کلاس زومبای غیررسمی برگزار شد که یک اتفاق خوش یمنی بود. زومبا از آن روز به بعد در طول مدت ۱۲ سال، رشد کرده است. شمار رقصندگان زومبا در ۱۸۰ کشور دنیا برطبق اعلام سایت رسمی زومبای آمریکا به ۱۵ میلیون نفر می رسد. زومبا متشکل از ترکیب حرکات رقص لاتین( آمریکای جنوبی)،  ایروبیک و حرکات ورزشی می باشد.

انواع ورزش زومبا

با توجه به هدف و رویکرد هر شخص، انواع زومبا ارائه شده است:

- زومبا تونینگ:

زومبا تونینگ به عنوان یک تمرین هوازی کامل در خانه یا باشگاه محسوب میشود که حرکات ریتمیک زومبا را با استفاده از وزنه دنبال می کند. تمامی عضلات ران ها، بازوها و شکمتان در این نوع از زومبا درگیر میشود.

- زومبا قدرتی:

درصورت داشتن مهارت در زومبا تونینگ باید در زومبا قدرتی، مهارت به دست آورید. تمرینات قدرتی در این نوع زومبا شدیدتر است و احتمالاً از وزنه های سنگین تری استفاده می کنید و با استفاده از وزنه سنگین، حرکات رقص زومبا را انجام دهید. اگر دوست دارید که با وزنه کار کنید؛ میتوانید با استفاده از وسیله دلخواهتان، بدن سازی در خانه را همانند باشگاه تجربه کنید.

- زومباتومیک: 

زومباتومیک، کاربرد بسیاری برای افزایش چاقی کودکان دارد. در صورتیکه زومبا برای کودکان، سرگرم کننده نباشد؛ ورزش نمی کنند؛ به همین خاطر زومبا، عنصر سرگرمی را از طریق رقص و ورزش اضافه می کند.

ورزش زومبا چیست,رقص زومبا,زومبازومبا توسط رقصنده کلمبیایی، آلبرتو پرز در دهه ۱۹۹۰ بنیان گذاشته شد

- زومبا طلایی: 

افراد میان سال و کهن سال می توانند از زومبا طلایی بهره بگیرند. سبک آهنگ، سرعت انجام و نوع حرکات در این نوع زومبا، بر اساس سلیقه و نیاز میان سالان و کهن سالان انتخاب می شود تا تعادل و هماهنگی بدنشان را با انجام این تمرینات، بهبود ببخشند.

- زومبا با صندلی:

با استفاده از یک صندلی، این نوع زومبا را انجام میدهند و کاربرد بسیاری برای تمرین عضلات مرکزی بدن و تمام آن دارد. تمرینات اسکوات و جهش را میتوانید در این نوع زومبا انجام دهید.

- زومبا آبی:

افرادی که عاشق آب و آب تنی هستند؛ باید به سراغ زومبا آبی بروند. حتی تصور ورزش کردن در آب، نشاط آور است. البته مزیت زومبا آبی علاوه برنشاط اینست که وقتی در داخل آب، ورزش می کنید؛ مقاومت آب باعث افزایش شدت تمرینات میشود و بدنتان سریعتر فرم می گیرد.

-  زومبا استپ:

زومبااستپ، از دیگر ورزش های زومبا به شمار می رود. در این نوع ورزش، حرکات استپ ایروبیک و زومبا با هم ترکیب می شوند و باعث افزایش قدرت عضلانی و چربی سوزی میشود. زومبا با استپ، برای پاهای خوش فرم و زیبا، مناسب است.

- زومبا کودکان:

کودکان بالای ۷ سال می توانند با هدف تناسب اندام و نشاط، زومباتومیک( زومبای کوکان) را انجام دهند تا با پیروی از سبک زندگی سالم تر، زندگی بانشاط تری داشته باشند. این کلاس، موجب افزایش اعتماد به نفس کودکانتان میشود و بدنشان از طریق بازی و ورزش، هماهنگی بیشتری پیدا میکند.

نکاتی برای شروع ورزش زومبا

> توصیه ی زومبا به افراد دارای مشکلات بدنی و یا سلامتی اینست که با پزشک خود برای شروع ورزش زومبا مشورت نمایند.

> حتماً باید برای گرم کردن بدن، پیش از شروع حرکات تند زومبا، حرکات نرمشی را انجام دهید و پس از آن حرکات کششی را برای خنک کردن بدن انجام دهید.

> کفش مناسب، تأثير به سزایی در انجام حرکات زومبا دارد به این خاطر که شدت این ورزش، بالاست و در اثر ترکیب حرکات جانبی مکرر بوجود آمده است. بنابراین پوشیدن کفش نرم در زمان ورود به کلاس زومبا به منظور پیشگیری از بروز اسیب، الزامیست.

> پوشیدن لباس و کفش راحت برای ورزش زومبا اهمیت بسیاری دارد؛ بدین دلیل که پوشیدن کفش نامناسب، فشار زیادی به پاها وارد میکند.

> میزان آب بدن در مدت زمان ورزش زومبا، باید حفظ شود.

فواید زومبا

زومبا فوایدی به شرح زیر دارد:

- شادی و پرنشاط بودن:

شاد بودن زومبا، از دیگر فواید خاص این ورزش به شمار می رود. از این رو ورزش زومبا، نوعی ورزش سرگرم کننده و شاد محسوب میشود. یکی از دلایل اصلی شاد بودن زومبا، موسیقی این ورزش در کنار حرکات موزون می باشد. این ورزش، مزایای دیگری دارد که شامل افزایش خلق و خو و داشتن احساسات خوب می باشد.

زومبا,انواع زومبا,ورزش زومبازومبا یکی از ورزش‌های نشاط آور و محبوب است

پایان جلسات تمرینی ورزش زومبا به گونه ایست که حس شادابی به شما می دهد. زومبا به عنوان یکی از ورزش های گروهی و اجتماعی شناخته میشود که با افزایش و آزاد شدن اندورفین در عضلات شما باعث دور شدن هورمون استرس از بدن شما می شود.

- سلامت قلب عالی:

زومبا به سلامت قلب و عروق شما کمک میکند. بخاطر این که زومبا نوعی رقصبا انرژی بالا، محسوب میشود؛ نباید سرعت تنفستان را کنترل کنید بلکه باید تنفستان بیشتر شود. این ورزش با افزایش میزان اکسیژن در بدنتان، انرژی بیشتری به شما می دهد.

- زومبا و لاغری:

اصولاً مزایای ورزش کردن، زیاد است و به کالری سوزی در فرد کمک می کند ولی اگر فردی بخواهد ورزش را به قصد چربی  سوزی و لاغری انجام دهد؛ زومبا بهترین گزینه است. ورزش های دیگری موجب تناسب اندام می شوند که شامل والیبال، فوتسال، بسکتبال، اسکیت و … هستند اما میزان چربی سوزی شما با انجام ورزش زومبا بیشتر از ورزش های دیگر است. چنانچه شما به مدت یک ساعت، ورزش زومبا را انجام دهید به میزان ۴۵۰ کالری می سوزانید. چنانچه بطور منظم، ورزش زومبا را رد هرروز انجام دهید؛ می توانید تا ۱۰۰۰ کالری بسوزانید و به فرم دلخواهتان برسید.

- افزایش اعتمادبه نفس :

بهبود عملکرد قلب به افزایش سریعتر ضربان قلب منجر میشود تا جاییکه ضربانتان به حدود ۱۴۵ ضربه در دقیقه می رسد. این ورزش، میزان جذب اکسیژن را افزایش داده و قلب را نیرومند می کند. برای بالا بردن استقامت بدنی و عضله، زومبا گزینه مناسبیست و عملکرد سیستم قلبی- عروقی شما را در طولانی مدت، بهبود می دهد.

مضرات ورزش زومبا

* زومبا برای افرادی مضر است که بیماریهای جسمی و اضافه وزن بالایی دارند. چنانچه افراد مبتلا به اضافه وزن زیاد، زومبا انجام دهند؛ ضربات متوالی به عضلات تحتانی بدن و مفاصل میتواند باعث احتمال افزایش آرتروز زودرس شود. این ورزش که همراه با موزیک و ضرب آهنگ های سریع به صورت حرکات موزون انجام می شود؛ میتواند در افراد چاق باعث ایجاد مشکلات مفصلی و درد های استخوانی به دلیل کالری سوزی بالا شود.

* با اینکه حرکات هوازی در لاغری تأثير به سزایی دارد ولی ممکن است که در صورت رهایی و عدم ادامه آن مجددا به چاقی مبتلا شوید.

زومبا رقص,مضرات ورزش زومبا,زومبا چیستکلاس‌های‌ زومبا مفرح و پرانرژی هستند

* اگر به دلیل تحرک فراوان، حرکات زومبا را اشتباه انجام دهید؛ به بدن خود اسیب می رسانید.

* ورزش زومبا برای افراد مبتلا به پوکی استخوان یا میان سال، مضر است و نباید چنین ورزشی را انجام دهند.

* افرادی که زومبا را دوست ندارند نباید این ورزش را انتخاب کنند؛ بدین دلیل که برای آنها خسته کننده خواهد بود.

ورزش زومبا,زومبا رقص,مضرات ورزش زومبادر طول زومبا، شما باید بدن خود را به همراه ضرب اهنگ تکان دهید

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 15
 • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
بهترین و جدید ترین کلاس زومبا و سایر رشته های ورزشی شنیدم تو اسان اسپرته؟
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱۴ آذر
  والیبال سوپرلیگا ایتالیا
  میلانو - لوبه
  ۲۲:۰۰
 • جام جهانی
  برزیل - کره جنوبی
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۱۵ آذر
  بسکتبال NBA
  اورلاندو مجیک - میلواکی باکس
  ۰۳:۴۰
 • جام جهانی
  مراکش - اسپانیا
  ۱۸:۳۰
 • جام جهانی
  پرتغال - سوئیس
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۱۷ آذر
  والیبال قهرمانی باشگاه های جهان
  پیکان ایران - میناس برزیل
  ۰۰:۳۰
 • جمعه ۱۸ آذر
  جام جهانی
  هلند - آرژانتین
  ۲۲:۳۰
 • شنبه ۱۹ آذر
  جام جهانی
  انگلیس - فرانسه
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش