یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۲۷ - ۳۰ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۲۹۱۲
سرپوش ورزشی

مهدی تاج؛ عصاره ساختار مدیریتی ایران؛ مدیری که به دیگران توهین می‌کند

رفتار چاله میدانی مهدی تاج,رفتار زشت مهدی تاج
مهدی تاج عصاره ساختار مدیریتی در این کشور است. یعنی اگر کسی از شما بخواهد با ذکر یک مثال بگویید وضعیت مدیریتی در ایران به چه صورت است کافی است بگویید: مهدی تاج! فردی که خرابکاری می‌کند، ناموفق است و پرونده‌های مفتوح دارد، اما در عین حال می‌تواند با اعتماد به نفس کامل بیاید جلوی دوربین بنشیند، قیافه حق به جانب بگیرد، خودش را حلال مشکلات بنامد و به دیگران توهین کند

به گزارش اعتماد، دوشنبه شب مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال که در شهریور ماه بعد از یک دوره خداحافظی به بهانه بیماری به فدراسیون فوتبال بازگشته بود، اما بازگشتش تحت‌الشعاع وقایع اخیر کشور قرار گرفت جلوی دوربین صداوسیما و مجریان تلویزیون نشست. او قرار بود در مورد ناکامی مطلق در جام جهانی، پرونده ویلموتس و آینده تیم ملی حرف بزند. نتیجه، اما تبدیل به بحثی دو ساعته روی آنتن زنده شد که بخش‌هایی از آن روز گذشته با تیتر‌هایی نظیر «بی‌احترامی عجیب رییس فدراسیون فوتبال به مجریان صداوسیما» یا «جواب‌های غیرمنطقی مهدی تاج» یا «بگومگوی توهین‌آمیز رییس فدراسیون فوتبال با جواد خیابانی و رسول مجیدی» در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها وایرال شد.

مهدی تاج بار‌ها و بار‌ها با استفاده از کلماتی نظیر «فهمیدی؟» یا «می‌فهمی؟» یا «خوب است که می‌فهمی» پاسخ سوالات درست رسول مجیدی یکی از دو مجری برنامه مذکور را داد. به جواد خیابانی گفت «مراقب باش گریه‌ات نگیره»، وقتی خیابانی پاسخ داد «قصد ما کوبیدن کی‌روش نیست» و در ادامه تایید همکارش را گرفت، تاج گفت: «به روباه گفتن شاهدت کیه گفت دمبم»، وقتی از او سوال شد پرونده ویلموتس کجاست به این معنا که در چه وضعیتی است، پاسخ داد: «توی جیب منه»، زمانی که مجری برنامه گفت من در مورد کی‌روش سوال کنم با ابرو و میمیک صورت حرکات زشتی مقابل دوربین انجام داد که باعث شد مجری وسط سوالش بپرسد «اگر ناراحت نمی‌شوید سوال کنم.» به این‌ها اضافه کنید بی‌شمار نیش و کنایه‌های آقای رییس به منتقدین و آن ژست خاص نشستنش روی صندلی و زبان بدنی که دارد.

جدا از این مسائل که اساسا ارتباطی به علم مدیریت ندارد و به ادب یک فرد برمی‌گردد، رییس فدراسیون فوتبال نشان داد با وجود سال‌ها حضور در مدیریت کلان فوتبال که حتی دستمایه کنایه‌ای به مجری جوان برنامه هم شد (جایی که تاج به مجیدی گفت متولد چندی؟ من دو سال قبل از به دنیا آمدن تو در فوتبال بودم) از مسائل حقوقی و پروسه‌های مدیریتی اطلاع کافی ندارد. چندین چهره حقوقی فوتبال بعد از برنامه دوشنبه شب تاکید کردند بخش عمده‌ای از اظهارات مهدی تاج از نظر حقوقی اشتباه بود. اینکه او هنوز نمی‌داند اگر اسمش در پرونده‌ای بیاید لزوما به این معنا نیست که از شخص او شکایت شده باشد.

اگر تاج این را می‌دانست نمی‌گفت شکایتی از من و ای‌اف‌سی و پرسپولیس شده! اگر تاج اطلاع کافی داشت بار‌ها و بار‌ها در مورد خسارت ۵ درصدی مربوط به ویلموتس اشتباه نمی‌گفت. او هنوز نمی‌داند نرخ ۵ درصد به عنوان خسارت تاخیر از زمانی که طرف بازنده در موعد مقرر مبلغ را پرداخت نمی‌کند محاسبه می‌شود نه از روز نخست که شکایت صورت می‌گیرد.

تاج هنوز ملتفت نیست که به عنوان یک عضو رسمی ای‌اف‌سی نباید در مورد پرونده‌های جاری در این نهاد اظهارنظر کند و در صورت انجام این کار شائبه دخالت را به وجود می‌آورد. او قبلا هم این کار را کرده بود (در زمان شکایت باشگاه النصر از پرسپولیس) و همان موقع به او تذکر داده شده بود. کما اینکه خودش در برنامه دوشنبه شب گفت بابت استوری که پیرامون شکایت النصر از پرسپولیس منتشر کرده بود مورد مواخذه قرار گرفت.

مهدی تاج به عنوان خالق پرونده ویلموتس گیت هنوز با قدرت از کار خود دفاع می‌کند و باخت سه میلیون و سیصد و بیست و پنج هزار یورویی را موفقیت جا می‌زند. این تازه بدون درنظر گرفتن بیش از ۳۵۰ هزار یورو حکم دستیاران ویلموتس بود که در هیاهوی انتخابات فدراسیون و شلوغی‌های بعد گم شد. اعدادی که باعث می‌شود خسارت فوتبال ایران از این پرونده به رقمی نزدیک به ۱۵۰ میلیارد تومان برسد. آن‌وقت آقای تاج می‌گوید فیفا این پول را به فدراسیون فوتبال ایران کمک کرده تا بدهی ویلموتس پرداخت شود! او جوری وانمود می‌کند که فیفا این پول را به شکل بلاعوض به ایران داده درحالی که فدراسیون بین‌المللی فوتبال فیفا تنها در دور زدن تحریم‌ها به ایران کمک کرده و این پول را از محل مطالبات ایران به سرمربی سابق تیم ملی داده است. پولی که دقیقا باید صرف توسعه فوتبال در ایران می‌شد، اما سر از جیب مربی منتخب آقای تاج درآورد.

مهدی تاج در حالی تاکید دارد پرداخت بدهی ایران از طریق فیفا موفقیت است که همه متفق‌القول می‌گویند پرداخت ۱۵۰ میلیارد تومان از دارایی‌های این مملکت به فردی که در مجموع یک ماه هم در ایران حضور نداشت یک شکست واضح است. معلوم نیست چرا چنین شرایطی باید حکمفرما شود؟ تقصیر کیست که یک نفر بعد از وارد آوردن ضرر ۱۵۰ میلیاردی به فوتبال ایران نه تنها دوباره قدرت را به دست می‌گیرد که دیگران را به نفهمی متهم می‌کند؟ چه فرآیندی طی می‌شود که یک شخص چنین جایگاهی به دست می‌آورد که می‌تواند به همه توهین کند؟ چه کسانی در پشت پرده از او حمایت می‌کنند؟ چطور یک فرد بعد از گاف مدیریتی می‌تواند خودش را عقل کل نشان بدهد و کسی هم نتواند او را بازخواست کند؟ تازه کلی رسانه و دوست داخلی و خارجی هم داشته باشد که بی‌ادبی‌های او را «اظهارات بامزه و جالب» جا بزنند و در مورد پرداخت شدن طلب ویلموتس از جیب فوتبال و مردم بنویسند «مهدی تاج آمد و مشکل را ختم به خیر کرد».

چه به روز ما آمده که باخت مشخص در زمین فوتبال و حذف از جام جهانی، شش‌تایی شدن مقابل انگلیس و شکست برابر امریکا در حساس‌ترین بازی تیم ملی در قرن بیست‌ویکم و سه تا خوردن از ژاپن برای فوتبال ایران می‌شود دستاورد؟ اشکال کار کجاست که سرمربی و مقامات فوتبال ژاپن بعد از حذف در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی در ضربات پنالتی آن هم بعد از پیروزی برابر اسپانیا و آلمان تعظیم می‌کنند و عذر می‌خواهند، اما اینجا هواداران بعد از حذف‌های مدام تیم ملی یک چیزی هم به آقای تاج و نبی و کی‌روش بدهکار می‌شوند؟

 • 14
 • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۳۰ تیر
  کی لیگ کره جنوبی
  چونبوک موتورز - اولسان اچ دی
  ۱۳:۳۰
 • دوستانه
  کوئینز پارک - تاتنهام
  ۱۷:۳۰
 • دوستانه
  اسپارتاک ترناوا - استون ویلا
  ۱۷:۳۰
 • دوستانه
  منچستر یونایتد - گلاسکو رنجرز
  ۱۸:۳۰
 • دوستانه
  راپید وین - آث میلان
  ۱۹:۰۰
 • لیگ برتر روسیه
  روستوف - زسکامسکو
  ۲۰:۳۰
 • سری آ برزیل
  فلامینگو - کریسیوما
  ۲۲:۳۰
 • سوپرلیگ آرژانتین
  ریسينگ کلاب - گودوی کروز
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۳۱ تیر
  لیگ MLS آمریکا
  اینتر میامی - شیکاگو فایر
  ۰۳:۰۰
 • دوستانه
  پاتوم تایلند - دورتموند
  ۱۶:۳۰
 • دوشنبه ۱ مرداد
  سوپرلیگ آرژانتین
  دفنسا و جاستیسیا - بوکاجونيورز
  ۰۲:۳۰
ویژه سرپوش