شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
۱۲:۳۷ - ۰۴ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۱۲۳۶
والیبال – بسکتبال

نقدی بر میزبانی لیگ ملت‌ها؛

بی‌تدبیری فدراسیون والیبال و ضعف‌های آشکار/ نمره عالی به خودشان!

مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبال
معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و سرپرست فدراسیون والیبال درحالی از نحوه میزبانی اردبیل با عنوان «عالی» یاد کردند که ضعف‌های آشکار فدراسیون عیان بود و نیاز به بازنگری در بخش‌های مختلف دارد.

به گزارش مهر، هفته چهارم رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال به میزبانی اردبیل برگزار شد. تیم ملی والیبال ایران با صدرنشینی در پایان هفته سوم گام در اردبیل گذاشت و با جایگاه دومی این شهر را ترک کرد. دو برد و یک باخت حاصل کار ملی پوشان در سالن «حسین رضازاده» اردبیل بود تا شاگردان ایگور با یک پله سقوط در رده دوم جدول رده بندی قرار گیرند.

پس از میزبانی ارومیه مهر در گزارشی تحلیلی تحت عنوان «میزبانی ارومیه و اتفاقات مثبت برای ایران / تماشاگران سربلند شدند» ضمن تشریح اتفاقات مثبت از جمله حضور پرشور مردم این شهر در سالن که از آن به عنوان آبروی میزبانی ایران در این مسابقات هم نام برده شد هشدارهایی نیز درباره کم و کاستی‌ها داد تا در ادامه و در اردبیل شاهد هرچه بهتر برگزاری مسابقات باشیم اما مسئولان مربوطه توجهی نکردند.

نظم و انضباط مطابق با قوانین، شرط نخست برای برگزاری هرچه بهتر و باشکوه یک میزبانی است نکته‌ای که در اردبیل نادیده گرفته شد. خبرنگار مهر که در محل برگزاری مسابقات حضور داشت در گزارشی به بررسی عوامل موثر در بوجود آمدن این حاشیه ها پرداخت.

نقض قوانین برای صدور کارت رسانه ها

طبق قوانین فدراسیون جهانی والیبال خبرنگاران و عکاسانی حق پوشش مسابقات را دارند که در سایت FIVB ثبت نام و مورد تأیید قرار گرفته باشند اما در اردبیل شاهد نقض قوانین بودیم. طبق آمار موجود، مدیر روابط عمومی اداره کل اردبیل تقاضای صدور ۴۳ آی دی کارت برای خبرنگاران و ۲۴ آی دی کارت برای عکاسان داده است رقمی عجیب برای این شهر کوچک! که در نهایت فدراسیون والیبال با توجه به ثبت نام‌هایی که در سایت FIVB انجام و مورد تأیید قرار گرفت. ۱۷ آی دی کارت برای خبرنگاران و ۱۶ آی دی کارت برای عکاسان و تصویر برداران اردبیلی صادر می‌کند.

اما نکته قابل تأمل که یکی از عوامل اصلی در ایجاد حواشی میزبانی شد صدور آی دی کارتهایی غیر قانونی بود. نقض قوانین یکی از نکات بارز در میزبانی اردبیل بود که ناخواسته نام این شهر و مردمانش را خدشه دار کرد. مردمانی خونگرم و مهمان نواز که همانند مردم ارومیه به درستی رسم میهمان نوازی را بجا آوردند اما با بی تدبیری مسئولان برگزاری نام شهر قهرمان پرور اردبیل که نام آورانی همچون علی دایی و حسین رضازاده را به جامعه ورزش تقدیم کرده است تحت شعاع قرار داد.

* صدور آی دی کارت‌های عجیب

اداره کل ورزش اردبیل در اقدامی نسنجیده، بدون هماهنگی با فدراسیون والیبال اقدام به صدور آیدی کارت‌هایی تحت عنوان‌های، ویژه ترد عوامل اجرایی، داوطلب، گروه شادی و موسیقی (و شاید عناوین دیگر که از چشم خبرنگار مهر مخفی ماند) کرده است. آی دی کارت‌های که تردد را برای افرادی غیر تخصصی باز و همین منجر به بروز ازدحام و ایجاد سایر حواشی رخ داده شد.

مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالآیدی کارت کودکی تحت عنوان گروه شادی و موسیقی!
مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالآیدی کارتی که تحت عنوان خبرنگار صادر شده اما کاور عکاسان را نیز بر تن دارد
مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالصدور آیدی کارت تحت عنوان مناطق مجاز، برای آشنایان!
مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالصدور آیدی کارت‌های داوطلب!

* تخلف رسانه های تصویری کنار زمین

اتفاق عجیب دیگر که در روز پایانی مسابقات چشم گیر بود حضور تصویربرداران و رسانه‌های سیمای محلی در کنار زمین بود که نقض قوانین است. در این مورد فدراسیون والیبال که دیگر در برقراری نظم ناتوان مانده و کنترل از دستش خارج بود، برای جلوگیری از بروز اتفاقات تلخ و حواشی قوانین را نادیده گرفت تا شاهد حضور تصویربرداران در کنار زمین باشیم. بلافاصله بعد از اتمام بازی تصویربرداران به سمت بازیکنان و سرمربیان هجوم برده و پیش از نشست خبری و میکسدزون به گفتگو با بازیکنان پرداختند.

مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالپس از پایان بازی تیم ملی برابر فرانسه و ازدحام تصویربرداران در کنار زمین با بازیکنان فرانسه!
مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالتصویربرداری کنار زمین

* جایگاه نامناسب خبرنگاران اعزامی

دسترسی خبرنگاران تهران به سالن نشست خبری از دیگر مشکلات میزبان بود. عبور از دو گیت مأموران و همچنین عبور از محل تردد تماشاگران مشکلات بسیاری برای خبرنگاران اعزامی تهران به وجود آورد که بعضاً منجر به دیر رسیدن آنها به نشست خبری شد.

* نصب بنر همزمان با شروع نشست خبری

طبق روال مرسومِ آغاز مسابقات هفته، سرمربیان و کاپیتان‌های تیم‌های حاضر در نشست خبری حاضر می‌شوند. زمان تعیین شده برای این نشست ساعت ۲۱:۰۰ در هتل لاله سرعین اعلام شد و سرمربیان و کاپیتان‌های تیم‌ها در زمان تعیین شده در محل حاضر شدند اما در کمال تعجب هنوز بنر نشست خبری نصب نشده بود و مسئولان اجرایی رأس ساعت ۲۱:۰۰ اقدام به نصب بنر کردند که همین منجر به اعتراض سرمربی استرالیا شد. پس از تأخیر بنر نصب و سالن مهیای نشست شد البته سالنی که شبیه به اتاق کنفرانس بود!

مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالسالن کنفرانسی که برای نشست خبری در نظر گرفته شد

تمام این اتفاقات و نقض قوانین در حالی صورت گرفت که در پایان مسابقات محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی در جمع خبرنگاران از میزبانی ابراز رضایت و نمره عالی به آن داد! افشین داوری، سرپرست فدراسیون نیز با ابراز رضایت از میزبانی نمره قبولی داد. حال سوال این است که آیا مسئولان واقعاً به شرایط نظارت دارند یا تنها نظاره گره مسابقات و بردهای تیم ملی هستند؟ چطور ممکن است با وجود تمام این بی قانونی‌ها میزبان نمره قبولی دریافت کنند؟

بی تدبیری فدراسیون والیبال و ضعف های آشکار

هر چند در میزبانی اردبیل ضعف ها و اشکالات زیادی وجود داشت اما از آنجایی که مسئولیت اصلی برگزاری این مسابقات با فدراسیون والیبال است، تمام ضعف ها به مجموعه این فدراسیون برمی گردد. اگر روابط عمومی فدراسیون تدبیر بهتری داشت و بر روند صدور آی دی کارت ها نظارت می کرد خیلی از اتفاقاتی که برای خبرنگاران رخ داد به وقوع نمی پیوست.

قطعاً فدراسیون والیبال ضعف هایی دارد که در سایه موفقیت و نتایج تیم ملی دیده نشد. بی ثباتی این فدراسیون و اداره شدن با سرپرستی که خیلی مقتدر نیست و نتوانست هیات اردبیل را برای برگزاری میزبانی مطلوب رهبری کند، از مهمترین مشکلات فدراسیون والیبال است که باید از سوی وزارت ورزش مورد بررسی و بازبینی قرار بگیرد.

مردم اردبیل برای برگزاری هرچه با شکوه تر مسابقات سنگ تمام گذاشتند و به حمایت از تیم ملی پرداختند. حتی در زمان عبور خبرنگاران تهرانی برای رسیدن به محل نشست خبری همکاری لازم را انجام دادند و برخوردهای خوبی داشتند.

 • 10
 • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید واسعی,سعید واسعی فوتبالیست,بیوگرافی سعید واسعی بیوگرافی سعید واسعی و فعالیت های ورزشی آن (+ تصاویر)

تاریخ تولد: دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۷۳

محل تولد: مشهد

ملیت: ایران

پست بازی: هافبک

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
ایمان سلیمی,ایمان سلیمی فوتبالیست,ایمان سلیمی بازیکن فوتبال بیوگرافی ایمان سلیمی، بازیکن فوتبال ایرانی (+تصاویر)

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۲ خرداد ماه سال ۱۳۷۵

محل تولد: بندرعباس

قد: ۱٫۸۷ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
علی شفیعی,بهترین بازیکن والیبال جهان,خانواده علی شفیعی بیوگرافی علی شفیعی، دومین لژیونر ایران در پست سرعتی زن (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

لقب: شفیعی جوان

متولد: ۳۰ شهریور ماه ۱۳۷۰

محل تولد: آمل، مازندران

قد: ۱۹۹ سانتیمتر 

پست: دفاع وسط

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۰ خرداد
  هفته ۲۹ بوندسلیگا آلمان
  شالکه - وردربرمن
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • هفته ۲۹ بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - دوسلدورف
  ساعت: ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش