۱۲:۳۷ - ۰۴ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۱۲۳۶
والیبال – بسکتبال

نقدی بر میزبانی لیگ ملت‌ها؛

بی‌تدبیری فدراسیون والیبال و ضعف‌های آشکار/ نمره عالی به خودشان!

مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبال
معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و سرپرست فدراسیون والیبال درحالی از نحوه میزبانی اردبیل با عنوان «عالی» یاد کردند که ضعف‌های آشکار فدراسیون عیان بود و نیاز به بازنگری در بخش‌های مختلف دارد.

به گزارش مهر، هفته چهارم رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال به میزبانی اردبیل برگزار شد. تیم ملی والیبال ایران با صدرنشینی در پایان هفته سوم گام در اردبیل گذاشت و با جایگاه دومی این شهر را ترک کرد. دو برد و یک باخت حاصل کار ملی پوشان در سالن «حسین رضازاده» اردبیل بود تا شاگردان ایگور با یک پله سقوط در رده دوم جدول رده بندی قرار گیرند.

پس از میزبانی ارومیه مهر در گزارشی تحلیلی تحت عنوان «میزبانی ارومیه و اتفاقات مثبت برای ایران / تماشاگران سربلند شدند» ضمن تشریح اتفاقات مثبت از جمله حضور پرشور مردم این شهر در سالن که از آن به عنوان آبروی میزبانی ایران در این مسابقات هم نام برده شد هشدارهایی نیز درباره کم و کاستی‌ها داد تا در ادامه و در اردبیل شاهد هرچه بهتر برگزاری مسابقات باشیم اما مسئولان مربوطه توجهی نکردند.

نظم و انضباط مطابق با قوانین، شرط نخست برای برگزاری هرچه بهتر و باشکوه یک میزبانی است نکته‌ای که در اردبیل نادیده گرفته شد. خبرنگار مهر که در محل برگزاری مسابقات حضور داشت در گزارشی به بررسی عوامل موثر در بوجود آمدن این حاشیه ها پرداخت.

نقض قوانین برای صدور کارت رسانه ها

طبق قوانین فدراسیون جهانی والیبال خبرنگاران و عکاسانی حق پوشش مسابقات را دارند که در سایت FIVB ثبت نام و مورد تأیید قرار گرفته باشند اما در اردبیل شاهد نقض قوانین بودیم. طبق آمار موجود، مدیر روابط عمومی اداره کل اردبیل تقاضای صدور ۴۳ آی دی کارت برای خبرنگاران و ۲۴ آی دی کارت برای عکاسان داده است رقمی عجیب برای این شهر کوچک! که در نهایت فدراسیون والیبال با توجه به ثبت نام‌هایی که در سایت FIVB انجام و مورد تأیید قرار گرفت. ۱۷ آی دی کارت برای خبرنگاران و ۱۶ آی دی کارت برای عکاسان و تصویر برداران اردبیلی صادر می‌کند.

اما نکته قابل تأمل که یکی از عوامل اصلی در ایجاد حواشی میزبانی شد صدور آی دی کارتهایی غیر قانونی بود. نقض قوانین یکی از نکات بارز در میزبانی اردبیل بود که ناخواسته نام این شهر و مردمانش را خدشه دار کرد. مردمانی خونگرم و مهمان نواز که همانند مردم ارومیه به درستی رسم میهمان نوازی را بجا آوردند اما با بی تدبیری مسئولان برگزاری نام شهر قهرمان پرور اردبیل که نام آورانی همچون علی دایی و حسین رضازاده را به جامعه ورزش تقدیم کرده است تحت شعاع قرار داد.

* صدور آی دی کارت‌های عجیب

اداره کل ورزش اردبیل در اقدامی نسنجیده، بدون هماهنگی با فدراسیون والیبال اقدام به صدور آیدی کارت‌هایی تحت عنوان‌های، ویژه ترد عوامل اجرایی، داوطلب، گروه شادی و موسیقی (و شاید عناوین دیگر که از چشم خبرنگار مهر مخفی ماند) کرده است. آی دی کارت‌های که تردد را برای افرادی غیر تخصصی باز و همین منجر به بروز ازدحام و ایجاد سایر حواشی رخ داده شد.

مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالآیدی کارت کودکی تحت عنوان گروه شادی و موسیقی!
مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالآیدی کارتی که تحت عنوان خبرنگار صادر شده اما کاور عکاسان را نیز بر تن دارد
مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالصدور آیدی کارت تحت عنوان مناطق مجاز، برای آشنایان!
مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالصدور آیدی کارت‌های داوطلب!

* تخلف رسانه های تصویری کنار زمین

اتفاق عجیب دیگر که در روز پایانی مسابقات چشم گیر بود حضور تصویربرداران و رسانه‌های سیمای محلی در کنار زمین بود که نقض قوانین است. در این مورد فدراسیون والیبال که دیگر در برقراری نظم ناتوان مانده و کنترل از دستش خارج بود، برای جلوگیری از بروز اتفاقات تلخ و حواشی قوانین را نادیده گرفت تا شاهد حضور تصویربرداران در کنار زمین باشیم. بلافاصله بعد از اتمام بازی تصویربرداران به سمت بازیکنان و سرمربیان هجوم برده و پیش از نشست خبری و میکسدزون به گفتگو با بازیکنان پرداختند.

مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالپس از پایان بازی تیم ملی برابر فرانسه و ازدحام تصویربرداران در کنار زمین با بازیکنان فرانسه!
مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالتصویربرداری کنار زمین

* جایگاه نامناسب خبرنگاران اعزامی

دسترسی خبرنگاران تهران به سالن نشست خبری از دیگر مشکلات میزبان بود. عبور از دو گیت مأموران و همچنین عبور از محل تردد تماشاگران مشکلات بسیاری برای خبرنگاران اعزامی تهران به وجود آورد که بعضاً منجر به دیر رسیدن آنها به نشست خبری شد.

* نصب بنر همزمان با شروع نشست خبری

طبق روال مرسومِ آغاز مسابقات هفته، سرمربیان و کاپیتان‌های تیم‌های حاضر در نشست خبری حاضر می‌شوند. زمان تعیین شده برای این نشست ساعت ۲۱:۰۰ در هتل لاله سرعین اعلام شد و سرمربیان و کاپیتان‌های تیم‌ها در زمان تعیین شده در محل حاضر شدند اما در کمال تعجب هنوز بنر نشست خبری نصب نشده بود و مسئولان اجرایی رأس ساعت ۲۱:۰۰ اقدام به نصب بنر کردند که همین منجر به اعتراض سرمربی استرالیا شد. پس از تأخیر بنر نصب و سالن مهیای نشست شد البته سالنی که شبیه به اتاق کنفرانس بود!

مشکلات میزبانی اردبیل از مسابقات والیبال,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبالسالن کنفرانسی که برای نشست خبری در نظر گرفته شد

تمام این اتفاقات و نقض قوانین در حالی صورت گرفت که در پایان مسابقات محمدرضا داورزنی، معاون ورزش قهرمانی در جمع خبرنگاران از میزبانی ابراز رضایت و نمره عالی به آن داد! افشین داوری، سرپرست فدراسیون نیز با ابراز رضایت از میزبانی نمره قبولی داد. حال سوال این است که آیا مسئولان واقعاً به شرایط نظارت دارند یا تنها نظاره گره مسابقات و بردهای تیم ملی هستند؟ چطور ممکن است با وجود تمام این بی قانونی‌ها میزبان نمره قبولی دریافت کنند؟

بی تدبیری فدراسیون والیبال و ضعف های آشکار

هر چند در میزبانی اردبیل ضعف ها و اشکالات زیادی وجود داشت اما از آنجایی که مسئولیت اصلی برگزاری این مسابقات با فدراسیون والیبال است، تمام ضعف ها به مجموعه این فدراسیون برمی گردد. اگر روابط عمومی فدراسیون تدبیر بهتری داشت و بر روند صدور آی دی کارت ها نظارت می کرد خیلی از اتفاقاتی که برای خبرنگاران رخ داد به وقوع نمی پیوست.

قطعاً فدراسیون والیبال ضعف هایی دارد که در سایه موفقیت و نتایج تیم ملی دیده نشد. بی ثباتی این فدراسیون و اداره شدن با سرپرستی که خیلی مقتدر نیست و نتوانست هیات اردبیل را برای برگزاری میزبانی مطلوب رهبری کند، از مهمترین مشکلات فدراسیون والیبال است که باید از سوی وزارت ورزش مورد بررسی و بازبینی قرار بگیرد.

مردم اردبیل برای برگزاری هرچه با شکوه تر مسابقات سنگ تمام گذاشتند و به حمایت از تیم ملی پرداختند. حتی در زمان عبور خبرنگاران تهرانی برای رسیدن به محل نشست خبری همکاری لازم را انجام دادند و برخوردهای خوبی داشتند.

 • 10
 • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
2.9 stars from 17 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • ﺳﻪشنبه ۵ شهریور
  لیگ قهرمانان اروپا
  کراسنودار - المپیاکوس
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۶ شهریور
  لیگ قهرمانان اروپا
  آژاکس - آپوئل
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۷ شهریور
  هفته دوم لیگ برتر ایران
  شهر خودرو - شاهین شهرداری بوشهر
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته دوم لیگ برتر ایران
  استقلال - فولاد
  ساعت: ۱۹:۰۰
 • هفته دوم لیگ برتر ایران
  سپاهان - ماشین‌سازی
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • جمعه ۸ شهریور
  هفته دوم لیگ برتر ایران
  تراکتور - پرسپولیس
  ساعت: ۱۷:۴۵
 • هفته دوم لیگ برتر ایران
  پارس جنوبی جم - ذوب آهن
  ساعت: ۲۰:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید