دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۰۹:۳۲ - ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۸۵۶
کشتی - وزنه برداری

اتحادیه جهانی کشتی: یزدانی هنگام کُنده‌کشی دستش را باز کرد/ تیلور: من برترین کشتی‌گیر تاریخم

حسن یزدانی,کشتی حسن یزدانی و دیوید تیلور
اتحادیه جهانی کشتی صحنه جنجالی مبارزه یزدانی با تیلور را توضیح داد.

به گزارش فارس، حسن یزدانی کشتی گیر کشورمان شب گذشته در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم در مسابقات جهانی صربستان بار دیگر به مصاف تیلور آمریکایی رفت و با ضربه فنی در لحظات پایانی این نبرد را واگذار کرد.

مهمترین صحنه این جدال، زمانی بود که حسن یزدانی یک حرکت کُنده روی کشتی آمریکایی را زد و ۴ امتیاز کسب کرد تا کشتی با نتیجه ۵ بر یک شود.

اما بعد از اعتراض این صحنه بازبینی شد و بعد از بازبینی صحنه امتیاز را به تیلور آمریکایی دادند.

سایت اتحادیه جهانی کشتی امروز با انتشار صحنه آهسته این حرکت جنجالی حسن یزدانی روی تیلور دلیل تغییر تصمیم هیئت داوری را این طور بیان کرد: پس از بررسی انتقادی از این صحنه، هیئت داوران تصمیم گرفتند که کشتی گیر قرمز (حسن یزدانی) با وجود اینکه مجری فن بود، هنگامی که کُنده را کشید در لحظه (مماس شانه‌ها) دست خود را باز کرد اما کشتی گیر آبی(تیلور) در ادامه حرکت را کنترل کرد.

***

تیلور: من برترین کشتی‌گیر تاریخم/ من نبودم حسن یزدانی تا ابد طلا می‌برد

ستاره مسابقات کشتی جهان، دیوید تیلور، امشب در بلگراد با نتیجه‌ای عالی حسن یزدانی را شکست را داد و چهارمین مدال طلای خود را به گردن آویخت. تیلور در یک گفتگوی بسیار خواندنی از دوره پرانگیزه رقابتش با حسن یزدانی گفته است و اینکه خود را برترین کشتی‌گیر تاریخ می‌داند؛ ادعای بزرگی که به زبان آوردنش از سوی او قطعا با واکنش‌هایی مواجه خواهد شد‌.

حسن یزدانی,کشتی حسن یزدانی و دیوید تیلور

با این حال تیلور نه تنها یک قهرمان ممتاز، بلکه یک انسان قابل احترام نیز هست؛ به صحبت‌هایش درباره خانواده و البته نگاه مهربانانه‌اش به حسن یزدانی خوب دقت کنید:

* هیچ حسی بهتر از این نیست

هیچ حسی بهتر از رکوردی که زدم، نیست. من حس قدردانی دارم. وقتی جوان هستی، فکر می‌کنی همه کارها را خودت انجام می‌دهی و به تنهایی از پس همه چیز برمی‌آیی اما الان که تیمم را در کنارم دارم، خوب هستم و در بهترین حالت قرار دارم و به خاطر داشتن همه آنها سپاسگزارم. من بدون این سیستم ورزشی، همسرم و دخترانم اینجا نبودم.

* دخترم گفت می‌خواهم همیشه قهرمان باشی

دخترم ورزش می‌کند و روز اول مدالش را به من داد و گفت دلم می‌خواهد این مدال را داشته باشی و هر روز به آن نگاه کنی و همیشه قهرمان باشی‌. دختر دیگرم تازه دو ساله شده و از روی سکوها من را تشویق می‌کند. آنها نمی‌دانند چیزی که من به دست آورده‌ام، چه عظمتی دارد و درکی از آن ندارند اما من هر روز دلم برای آنها تنگ می‌شود. در واقع این کار را به خاطر آنها انجام می‌دهم و می‌خواهم به من افتخار کنند که این شجاعت و توانایی را دارم. هر کسی این شانس را ندارد که کاری را که من انجام می‌دهم، هر سال در این تشک کشتی و در این مسابقات مهم انجام بدهد.

* مربی‌ام من را جمع و جور می‌کند

مربی من بی نظیر است و روزی که پایم را در ایالت پنسیلوانیا گذاشتم، به من گفت تو یک روز قهرمان ملی می‌شوی. زمانی که قهرمان المپیک شدم، به او گفتم حالا هدف بعدی چیست اما او نقطه اتکای من است و من را جمع می‌کند و با تمرینات بسیار سخت به سر جای خودم می‌آورد. او از لحاظ فیزیکی و احساسی من را آماده نگه می‌دارد اما شما فقط همین صحنه کشتی را می‌بینید و این شانس را پیدا نمی‌کنید که پشت صحنه را ببینید‌. این حس خیلی خوبی است که دارم.

* یزدانی استاد این دوئل است

مسابقه با حسن یزدانی به شکل وحشتناکی سخت است. همه چیز خیلی تغییر کرده و وقتی که من کشتی را شروع کردم، جنگ ما مثل یک بازی هفت تیر کشی بود. اما تخصص او همین است و روز به روز هم بهتر می‌شود. انگار غریزه ذاتی او این است و استاد این دوئل تن به تن است. هر چه که زمان جلوتر رفته، این آدم حساب‌شده‌تر کشتی می‌گیرد و توانسته یک جاهایی از من بهتر شود. من واقعا مجبور شدم تغییراتی در کشتی خودم ایجاد کنم.

* هر بار باید راه جدیدی پیدا کنم

شکست در سال ۲۰۲۱ فاکتور مهمی بود که به من انگیزه داد و امروز در تونل فکر می‌کردم که باید در این مسابقه پیروز شوم و آن نتیجه را جبران کنم. اما او [حسن یزدانی] هر بار راهی پیدا می‌کند که من را اذیت کند. او خیلی خوب است و مربی‌اش به خوبی را آماده کرده است. من باید برای شگرد او راهی پیدا می‌کردم اما او هر بار شگرد‌هایش را عوض می‌کند و همین باعث می‌شود که رقیب سختی باشد. من هر بار باید برای شکست او راه جدیدی پیدا کنم.

* بدون او انگیزه‌ای برای بهتر شدن نداشتم

شما معمولا چنین جوی را در هر مسابقه‌ای نمی‌بینید. برای ما در ایالت پنسیلوانیا این جو وجود دارد و این موضوع در یک صحنه جهانی تکرار می‌شود‌. همه ما از جاهای مختلف دنیا به اینجا آمده‌ایم و من واقعا قدردان هستم که بخشی از این اتفاق هستم. همچنین بابت حضور حسن یزدانی هم قدردان هستم که من را هُل می‌دهد تا بهتر شوم. اگر به خاطر یزدانی نبود، من انگیزه‌ای نداشتم که مدام خودم را بهتر کنم. او هر روز کاری می‌کند که خودم را بهتر کنم و از او ممنونم.

* امیدوارم در یادها بمانم

کشتی، یک ورزش یگانه است که زبان مشترکی دارد. همه امتیازات را دنبال می‌کنند و کشتی‌ها را می‌بینند و می‌دانند که کشتی‌گیر بودن چقدر سخت است. من اعتقاد دارم که کشتی همه آدم‌ها را کنار یکدیگر جمع می‌کند. من در تمام مسابقات تلاش می‌کنم که امتیاز بگیرم و این چیزی است که امیدوارم با آن در یادها بمانم.

* جشن می‌گیرم و به تیم انگیزه می‌دهم 

قطعا با دوستانم و خانواده‌ام جشن می‌گیرم و سپس خودم را برای فردا صبح آماده می‌کنم که تیم مسابقه دارد و باید اینجا باشم که به آنها انگیزه بدهم. هیچ حسی بهتر از این نیست که صبح بیدار شوی و بدانی مدال طلای جهانی را داری و می‌آیی که به تیمت انگیزه بدهی. من می‌خواهم در یکی دو روز آینده استراحت کنم و از کشتی‌های تیم لذت ببرم.

* اگر در این جنگ عقب می‌افتادم، سخت می‌شد

این اولین چالش واقعی بود که در آن حضور داشتم. خیلی استرس داشتم و سعی کردم حرکاتی را ابداع کنم و ابتکار به خرج بدهم. اگر من در این حالت قرار نداشتم، مسابقه مساوی جلو می‌رفت. من در طول مسابقه باید دعا می‌کردم که [یزدانی] راهی را پیدا نکند که بتواند زیرگیری کند. نباید اجازه می‌دادم که دستش به پایم برسد و این چالش خیلی سختی بود. اینکه توانستم خودم را جلو بیندازم، ضرباهنگ خیلی خوبی را در کشتی ایجاد کرد و من توانستم کشتی را سرپا نگه دارم و برتری را حفظ کنم. اگر این جنگ را عقب می‌افتادم، برایم سخت می‌شد.

* تورنمنت به تورنمنت پیش می‌روم

من تورنمنت به تورنمنت زندگی می‌کنم و سعی می‌کنم به این فکر نکنم که به بهترین کشتی‌گیر تاریخ آمریکا تبدیل شوم.

* اگر نبودم، او ۱۰ مدال جهانی می‌گرفت 

من آدم رقابت‌دوستی هستم و سعی می‌کنم همواره در زندگی‌ام این حس رقابتی را داشته باشم. این داستان که هر بار به فینال می‌رسم باید با حسن یزدانی رقابت کند، خیلی مسئله مهمی است، چون اگر من نبودم، این آدم تمام کشتی‌هایش را می‌برد و حداقل ۱۰ مدال طلای جهانی داشت. بدون من تا ابد می‌توانست قهرمان شود. امیدوارم همیشه حسن یزدانی عضوی از این اتفاق باشد که برای من رخ می‌دهد.

* من برترین کشتی‌‌گیر تمام دوران هستم

هر اتفاقی رخ بدهد و هر چه بگویید، من پویاترین و مسلط‌ترین و برترین کشتی‌گیر تمام دوران هستم. من همیشه سعی می‌کنم امتیاز جمع کنم و قهرمان شوم و این چیزی است که همه من را با آن به یاد می‌آورند. حس تمرین برایم تکراری شده اما این حس هیچوقت تکراری نمی‌شود. تا قهرمان نشوی، نمی‌توانی ادای آن را دربیاوری. هیچ حسی مثل این حسی که الان دارم نیست و هیچوقت این حس را به دست نمی‌آوری، مگر اینکه یک‌بار یک‌بار دیگر قهرمان شوی.

 • 9
 • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱۰ مهر
  لیگ قهرمانان آسیا
  آلمالیق - نیروی هوایی عراق
  ۱۵:۳۰
 • لیگ آزادگان
  نفت مسجدسلیمان - خلیج فارس ماهشهر
  ۱۸:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  نسف قارشی - السد
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  سپاهان - الاتحاد
  ۱۹:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - باشاک شهیر
  ۲۰:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  النصر - استقلال تاجیکستان
  ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الدحیل - پرسپولیس
  ۲۱:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  فولام - چلسی
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۱۱ مهر
  لیگ قهرمانان آسیا
  نساجی مازندران - الهلال
  ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  کپنهاگن - بایرن مونیخ
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اینتر - بنفیکا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لانس - آرسنال
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچستریونایتد - گالاتاسرای
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  ناپولی - رئال مادرید
  ۲۲:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  آیندهوون - سویا
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش