دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۸۰۰۷۹

بهترین زمان سفر به مشهد از شهرهای مختلف ایران

بهترین زمان سفر به مشهد از شهرهای مختلف ایران

اولین تصویری که با شنیدن شهر مشهد به ذهنتان می‌رسد، چیست؟ احتمال زیاد حرم امام رضا (ع) را به یاد بیاورید. این شهر به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) یکی از توریستی‌ترین شهرهای ایران به‌حساب می‌آید. گردشگرانی که به این شهر سفر می‌کنند، دوست دارند آب‌وهوای معتدلی را تجربه کنند، دلشان می‌خواهد سفر ارزان‌قیمتی را داشته باشند یا ممکن است بخواهند در کنار دیگر زائرین حرم امام رضا (ع) در مناسک مذهبی شرکت کنند.

فرقی نمی‌کند که به چه دلیل بخواهید به شهر مشهد سفر کنید، به‌احتمال‌زیاد آشنایی با بهترین زمان سفر به این شهر به شما کمک می­کند تا تجربه لذت­بخش­تری از شهر مشهد به دست آورید.

با ما تا پایان مقاله همراه باشید تا بهترین زمان‌ سفر به مشهد را بررسی کنیم.

بهترین زمان برای زیارت حرم امام رضا (ع)

اگر هدف اصلی شما برای سفر به شهر مشهد زیارت حرم امام رضا است، به شما پیشنهاد می‌کنیم در زمان‌هایی به این شهر سفر کنید که مراسم‌های مذهبی و آیینی خاصی در حرم امام رضا (ع) برگزار می‌شود. در این مدت‌زمان شما می‌توانید تجربیات معنوی خاص­تری را در کنار دیگر زائرین این حرم به دست آورید. در ادامه زمان‌های مهم مذهبی برای سفر به شهر مشهد به‌منظور زیارت حرم امام رضا (ع) را مشاهده می‌کنید:

- روز تولد امام رضا (ع)

- روز شهادت امام رضا (ع)

- ایام محرم

- ماه رمضان

- عید فطر

در هرکدام از زمان‌های بالا که به زیارت حرم امام رضا (ع) بروید، متوجه حال‌وهوای متفاوت حرم می‌شوید. به‌طور مثال در ماه رمضان مراسم قرآن‌خوانی و سخنرانی‌های مذهبی اجرا می‌شود.

به این نکته نیز توجه کنید که این زمان‌ها برای افرادی که به دنبال فضای خلوت، آرامش و سکوت هستند، توصیه نمی­شود؛ چراکه تعداد زائرین حرم در ماه محرم و رمضان یا تولد و شهادت امام رضا چندین برابر می‌شود.

ارزان‌ترین زمان برای سفر به مشهد

اگر قصد دارید سفر ارزان‌قیمتی به شهر مشهد داشته باشید، یعنی هزینه مربوط به حمل‌ونقل و اقامتگاهتان کاهش پیدا کند، بهترین زمان سفر برای شما فصول سرد سال است. در این مدت آب‌وهوای شهر مشهد سرد می­شود. به همین دلیل تعداد زائرین و گردشگرانی که راهی شهر مشهد می‌شوند، کاهش پیدا می‌کند.

البته این زمان برای افرادی مناسب است که می‌توانند سرمای هوا را تحمل کنند. به‌طور مثال مسافرینی که بلیط قطار تبریز مشهد را خریداری می‌کنند و از شهر تبریز راهی شهر مشهد می­شوند، بهتر می‌توانند سرمای هوای مشهد را تحمل کنند؛ چراکه دمای هوای تبریز و مشهد در فصل زمستان تقریباً نزدیک به هم است.

همچنین در این مدت شهر مشهد و حرم امام رضا (ع) در خلوت­ترین حالت ممکن قرار دارد.

به این نکته نیز توجه کنید که ممکن است ماه محرم، رمضان یا روز تولد یا شهادت امام رضا (ع) در فصل پاییز یا زمستان قرار بگیرد. همان‌طور که گفتیم، در این مدت‌زمان شهر مشهد و حرم امام رضا (ع) در شلوغ‌ترین حالت ممکن خود قرار می‌گیرد. این شلوغی باعث افزایش قیمت در هتل‌ها و همچنین وسایل حمل‌ونقلی می‌شود که به سمت مشهد حرکت می‌کنند.

یکی دیگر از راه‌های مناسب برای علاقه‌مندان به سفر ارزان‌قیمت به مشهد پیدا کردن بلیط های لحظه آخری است. در بخش­های بعدی مقاله این موضوع را بیشتر بررسی می‌کنیم.

بهترین زمان برای سفر به مشهد از نظر آب‌وهوا

اگر می‌خواهید زمانی به شهر مشهد سفر کنید که آب‌وهوای این شهر در بهترین حالت خود قرار داشته باشد، ما به شما فصل بهار و تابستان را پیشنهاد می‌کنیم. در این مدت‌زمان بدون آن‌که نگران آب‌وهوای سرد شهر مشهد باشید، می‌توانید به سراغ جاذبه‌های تاریخی و مکان‌های گردشگری این شهر بروید. همچنین می‌توانید با خیال راحت از حرم امام رضا (ع) دیدن کنید، در صحن‌های مختلف آن بنشینید و به انجام عبادت و دعا مشغول شوید.

انواع روش‌های سفر به مشهد

این نکته را فراموش نکنید که در تعطیلات نوروز شهر مشهد شلوغ می‌شود و بهتر است بعد از تعطیلات نوروز راهی شهر مشهد شوید.

می­توانید اوایل فصل پاییز را نیز به‌عنوان زمان سفرتان به این شهر انتخاب کنید. در این زمان هوا آن‌قدر سرد نشده که شما را اذیت کند. همچنین از فصل تابستان که تعطیلات مدارس را به دنبال دارد، عبور کرده­ایم؛ بنابراین به‌احتمال‌زیاد شهر مشهد و حرم امام رضا (ع) خلوت‌تر از ماه‌های قبل شده است.

انواع روش‌های سفر به مشهد

بسته به شهری که در آن اقامت می‌کنید، می‌توانید از وسایل نقلیه مختلفی برای سفر به شهر مشهد استفاده کنید. به‌طور مثال اگر از اصفهان راهی مشهد می‌شوید، می‌توانید برای مسیر رفت و برگشت بلیط قطار به مقصد شهر مشهد و همچنین بلیط هواپیما مشهد اصفهان را خریداری کنید. همچنین اگر قصد دارید سفر مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته باشید می‌توانید اتوبوس را انتخاب کرده یا با وسیله نقلیه شخصیتان سفر کنید و مسافت بین این ۲ شهر را رانندگی کنید.

اما کدام وسیله مناسب است؟

اگر حوصله رانندگی دارید و نمی‌خواهید پولی را بابت بلیط وسایل نقلیه بپردازید، به سراغ خودروی شخصی بروید.

اگر می‌خواهید در سریع‌ترین زمان ممکن به شهر مشهد برسید، می‌توانید بلیط هواپیما را انتخاب کنید. برای مثال اگر از شهر شیراز راهی مشهد می‌شوید، با هواپیما حدود ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه درراه خواهید بود؛ اما اگر به سراغ قطار شیراز مشهد بروید حدوداً باید ۱۸ ساعت را در قطار بمانید تا به شهر مشهد برسید. البته اگر می‌خواهید از مسیر هم لذت ببرید، خرید بلیط قطار شیراز مشهد می‌تواند گزینه‌ی جذابی باشد؛ چراکه مسیر بین این دو شهر دیدنی‌های زیادی دارد قیمت بلیط قطار نسبت‌به هواپیما بسیار کمتر است.

در مسیرهای منتهی به شهر مشهد می‌توانید قطارهای ۵ ستاره و لوکس را پیدا کنید. در این قطارها امکانات و خدمات فوق‌العاده‌ای در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. در مقایسه با بلیط هواپیما بلیت‌های قطار ارزان‌قیمت­تری در بازار وجود دارد.

ارزان‌ترین راه برای سفر به شهر مشهد

اگر به دنبال ارزان‌ترین روش برای سفر به شهر مشهد می‌گردید، می‌توانید اتوبوس یا قطار را به‌عنوان وسیله نقلیه خود انتخاب کنید. قطارها ازنظر میزان خدمات و امکاناتی که به مسافرین ارائه می‌کنند، به سه دسته قطارهای ۵ ستاره، ۴ ستاره و ۳ ستاره تقسیم‌بندی می‌شود. همچنین قطارها را می‌توان به ۲ نوع اتوبوسی و کوپه‌ای طبقه‌بندی کرد. برای ارزان‌قیمت‌ترین سفر به مشهد، به سراغ بلیت قطارهای اتوبوسی با تعداد ستاره‌های پایین بروید.

ارزان‌ترین راه برای سفر به شهر مشهد

همچنین می‌توانید اتوبوس را به‌عنوان وسیله نقلیه خود انتخاب کنید.

استفاده از خودروی شخصی نیز برای علاقه‌مندان به رانندگی در جاده مناسب است و هزینه‌های حمل‌ونقل‌تان کاهش پیدا می‌کند؛ اما از طرفی باید هزینه‌هایی را بابت بنزین یا تعویض روغن یا خدمات فنی خودروی‌تان بپردازید.

اگر هم زمان و هم پول برایتان اهمیت دارند، به سراغ بلیط هواپیما لحظه آخری یا چارتری بروید. به‌طور مثال اگر از شهر اصفهان راهی مشهد می‌شوید، می‌توانید به سراغ بلیط هواپیما اصفهان مشهد لحظه آخری بروید. بلیط‌های لحظه آخری همان بلیط‌های معمولی هستند که در لحظات آخر یا بهتر بگوییم یک روز مانده به شروع پرواز، به دلیل سیاست‌های آژانس عرضه‌کننده بلیط، کاهش قیمت پیدا می‌کنند. با پیدا کردن بلیط های لحظه آخری با یک تیر دو نشان زده‌اید؛ هم سریع‌تر به شهر مشهد سفر می‌کنید و هم روش ارزانی را برای رسیدن به این شهر انتخاب کرده‌اید.

کلام آخر

شهر مشهد یکی از جذاب‌ترین شهرهای مذهبی ایران به‌حساب می‌آید. بهترین زمان سفر به این شهر را می‌توان از منظر آب‌وهوا، ارزان بودن خدمات سفر و ایام معنوی و مذهبی بیان کرد. در این مقاله سعی کردیم بهترین زمان سفر به این مشهد را از هر سه نظر بررسی کنیم تا بسته به هدفی که دارید بتوانید زمان مناسبی را برای سفرتان انتخاب کنید. همچنین انواع روش‌های سفر به شهر مشهد و ارزان‌ترین روش برای رسیدن به این شهر را معرفی کردیم.

  • 13
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش