جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۱۸

دریاچه چیتگر بزرگ ترين دریاچۀ مصنوعی در ایران (+ تصاویر)

دریاچه چیتگر,مسیر دریاچه چیتگر,دریاچه چیتگر کجاستدریاچه چیتگر، محبوب ترین جاذبه ی شهر تهران
دریاچه چیتگر تهران عنوان بزرگ ترين دریاچۀ مصنوعی در ایران را بخود اختصاص داده است. همچنین دریاچه چیتگر شرایط تفریح و هیجان و حتی آرامش را در کنار هم در یک فضای دنج ولی وسیع فراهم آورده است. این دریاچه مصنوعی در سال ۱۳۹۲ فاز اول آن افتتاح گردید.

دریاچه چیتگر

دریاچه خلیج فارس یا همان دریاچه چیتگر در غرب تهران واقع شده است و محدوده ی بسیار وسیعی را بخود اختصاص داده است. تفریجات هیجان انگیز، رستوران های گوناگون و لوکس ترین مرکز خرید پایتخت به نام بام لند از دلایلی است که باعث شده اند دریاچه چیتگر بعنوان محبوب ترین جاذبه ی شهر تهران به شمار بیاید.

در نزدیکی دریاچه چیتگر ۱۲۰ هکتار مجموعه تفریحی هم در پهنه خشکی ایجاد شده است. دریاچه چیتگر در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته و جنوب دریاچه به بزرگراه همدانی، شمال آن به بزرگراه همت، شرق آن به بزرگراه آزادگان می رسد و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می باشد. منبع تأمین آب دریاچه رودخانه کن می باشد.

نکته حائز اهمیتی که در مورد دریاچه چیتگر تهران وجود دارد این است که در فصل تابستان ۱۳۹۴ کارشناسان انجمن بین المللی مدیریت پروژه به شهر تهران آمدند و از دریاچه چیتگر بازدید کردند، با ارزیابی که این اشخاص انجام دادند، دریاچه چیتگر را یکی از ۱۰ پروژه ممتاز در سال ۲۰۱۵ معرفی کردند.

تاریخچه دریاچه چیتگر

طرح اولیه دریاچه چیتگر (دریاچه شهدای خلیج فارس) به سال ۱۳۴۷ بر میگردد که به علت فقدان بودجه ی کافی سالیان سال این طرح کنار گذاشته شده بود. در آخر در پیش زمینه مطالعاتی، از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۹، با مطالعه فراوان مشاور در مقاطع گوناگون ابهامات این طرح مورد بررسی قرار گرفت.

به واسطه خاص بودن نوع پروژه، لازم بود تا از شرکت های متخصص در این زمینه بهره گرفته شود. در مهرماه سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی پهنه آبگیر و از تیر ماه سال ۱۳۹۱ عملیات اجرایی پهنه ساحلی آغاز گشت. فاز اول پروژه دریاچه با نام دریاچه چیتگر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ افتتاح شد.

فاز دوم پروژه دریاچه خلیج فارس نیز در راستای ایجاد جزایر آبی و همچنین پارک آبی و راه اندازی مونوریل چیتگر، در دستور کار قرار دارد. مجموعه دریاچه چیتگر، در مساحتی به وسعت دویست و شصت کیلومتر قرار دارد که نیمی از آن به دریاچه اختصاص دارد. قطر دریاچه چیتگر بیش از ۱۸۰۰ متر و محیط ساحلی پیرامون، بیش از ۴۰۰۰ متر است.

سینمای شش بعدی دریاچه چیتگر,دریاچه چیتگر,دریاچه چیتگر آدرستامین آب دریاچه چیتگر از رودخانه کن انجام می‌شود

مشخصات فنی دریاچه چیتگر تهران

مساحت کل دریاچه چیتگر ۲۵۰ هکتار است که ۱۳۰ هکتار آن دریاچه و بقیه آن ساحل است. ارتفاع دریاچه چیتگر از سطح دریا ۱۲۶۸٫۵ و تراز حداکثر آب دریاچه ۱۲۶۷٫۵ می باشد. آبگیری دریاچه چیتگر در فصل های پرآبی رودخانه کن از اول دی ماه تا آخر ماه فروردین انجام می شود. حجم دریاچه پشت سد نیز نزدیک ۶٫۹ میلیون متر مکعب برآورد می شود.

طول تاج سد دریاچه چیتگر ۷۳۰ متر و عرض آن ۱۲ متر، محیط دایک ساحلی پیرامون دریاچه ۴۸۰۰ متر و قطر دریاچه ۱۸۰۰ متر می باشد. عمق دریاچه در کناره ها بین یک ونیم تا دومتر است، ولی در اواسط دریاچه عمق به ۱۲ متر هم می رسد.

آشنایی با بخش های مختلف دریاچه چیتگر

در صورتیکه بخواهیم قسمت های گوناگون دریاچه جیتگر را معرفی کنیم، اینگونه بیان می شود که این محوطه به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می شود. در بخش شرقی که مجموعه ای از رستوران ها و کافه های لوکس به همراه مرکز خرید بام لند قرار دارد و در سمت غربی هم دریاچه و رستوران های اقتصادی و جاذبه های مهیجی نیز قرار دارد.

۱. قایق سواری در دریاچه چیتگر

چنانچه به دریاچه چیتگر می روید، قایق سواری مفرح را فراموش نکنید. دریاچه خلیج فارس بعنوان بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران، فرصت قایق سواری خاطره انگیز را به شما در تهران می دهد. استفاده از جت اسکی و دیگر ورزش های آبی هنوز در دریاچه توسعه داده نشده که در آینده نزدیک به جمع فعالیت های آن اضافه خواهد شد.

فاز دوم دریاچه چیتگر,افتتاح دریاچه چیتگر,دریاچه چیتگریکی از مهیج ترین تفریحات پایتخت، قایق سواری در دریاچه چیتگر است

۲. راید اسکیت هوایی دریاچه چیتگر

از دیگر تفریحات موجود در قسمت غرب دریاچه چیتگر میتوان به راید اسکیت هوایی اشاره نمود، راید اسکیت یک وسیله بازی U شکل میباشد که اشخاص دور تا دور یک کابین دایره ای شکل می نشنینند و در این مسیر U شکل هیجان و سرعت را تجربه می کنند. افراد زیر ۷ سال اجازه استفاده از آنها را ندارند. همچنین لازم به ذکر است که برای سوار شدن به راید اسکیت وزن شما باید زیر ۹۰ کیلوگرم و قدتان بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ سانتیمتر باشد.

دریاچه چیتگر,قایق سواری در دریاچه چیتگر,عکس دریاچه چیتگریکی از تفریحات غرب دریاچه چیتگر، راید اسکیت هواییست

۳. پیست پرش در آسمان در دریاچه چیتگر

اولین پیست پرش در آسمان در دریاچه چیتگر تهران ارائه شده است. البته نمونه ای از آن در بوستان نهج البلاغه تهران هم در دسترس شهروندان تهرانی قرار دارد. با انتخاب یک تیوب می توانید بر روی سرسره ای قرار گرفته و بعد از سر خوردن و طی مسیر ده متری، روی تشک بادی پرتاب شوید.

تصاویر دریاچه چیتگر,دریاچه چیتگر,آدرس دریاچه چیتگراولین پیست پرش در آسمان در دریاچه چیتگر تهران ارائه شده است

۴. سینمای شش بعدی دریاچه چیتگر

امروزه در اکثر مراکز تفریحی و پارک های موجود در کشور سینماهای چند بعدی به چشم می خورند و یکی از بهترین نمونه های آنها، سینمای شش بعدی مجموعه دریاچه چیتگر میباشد که در غرب دریاچه واقع شده است، همچنین توجه داشته باشید که خردسالان زیر ۱۲ سال اجازه استفاده از این سینمای هیجان انگیز را ندارند.

دریاچه چیتگر,آدرس دریاچه چیتگر,امکانات دریاچه چیتگرسینمای شش بعدی مجموعه دریاچه چیتگر

۵. بخش تفریحی وی آر لند در مجموعۀ تفریحی دریاچه چیتگر

یکی دیگر از تفریحات مدرن و امروزی دریاچه چیتگر که اتفاقاً گامی فراتر از زندگی حقیقی، واقعیت و ابعاد زمان و مکان قرار داده است و احتمالا با این هدف شکل گرفته است که مرزهای محدودکنندۀ جهان واقعی را کنار بزند و تجربه ای حیرت برانگیز به وجود آورد با نام وی آر VR شناخته می شود. در این تفریح جذاب و پرهیجان، بازیکن یک عینک بزرگ و چندبعدی مخصوص روی چشم هایش قرار می دهد و به واسطۀ همین عینک مخصوص وارد دنیایی مختلف با محیط اطرافش می شود. 

مساحت دریاچه چیتگر,دریاچه چیتگر,امکانات تفریحی دریاچه چیتگریکی دیگر از تفریحات مدرن دریاچه چیتگر، وی آر لند میباشد

۶. پیست پاتیناژ دریاچه چیتگر

پیست پاتیناژ یکی دیگر از تفریحات موجود در دریاچه چیتگر میباشد که در قسمت بام لند این مجموعه واقع شده و آماده ارائه خدمات تفریحی به علاقمندان است، در صورتی که به پاتیناژ علاقه مند هستید باید بدانید که در این بخش از دریاچه چیتگر کلاس های آموزشی هم برگزار می شود و شما میتوانید تحت نظارت مربی ها و کادر مجرب این پیست، پاتیناژ را به صورت حرفه ای یاد بگیرید، درصورتی که قصد دارید به صورت تفریحی از پیست پاتیناژ دریاچه چیتگر استفاده کنید، کفش مخصوص و آموزش های اولیه برای انجام پاتیناژ در اختیار مراجعین قرار داده می شود.

فاز دوم دریاچه چیتگر,مساحت دریاچه چیتگر,دریاچه چیتگرپیست پاتیناژ در قسمت بام لند دریاچه چیتگر واقع شده

آدرس دریاچه چیتگر

آدرس دریاچه چیتگر: تهران – اتوبان شهید خرازی – دریاچه چیتگر (دریاچه شهدای خلیج فارس)

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 20
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش