دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۷۲

تخت جمشید از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایران

تخت جمشید,نمای تخت جمشید,پلکان ورودی تخت جمشیدطرح اصلی ساختمان تخت جمشید در دوران فرمانروایی داریوش بزرگ ریخته شد
تخت جمشید از مهم ترین آثار هخامنشیان و شگفتی های معماری دنیا به شمار می آید. یکی از شگفت انگیز ترین بخش های تخت جمشید، آبراهه های زیر زمینی آن است که بیش از دو کیلومتر طول دارند.

تخت جمشید

مرودشت نام یکی از شهر های دیرینه ایران میباشد که در قسمت شمالی استان فارس واقع شده است. تخت جمشید در این شهر قرار دارد. تخت جمشید که با نام پارسه، پرسه پولیس و پرسپولیس هم شناخته می شود، آیینه ای از تاریخ و فرهنگ کهن ایران زمین به شمار میرود که به فرمان داریوش بزرگ در سال ۵۱۸ ق.م و با حدود ۱۲۵۰۰۰ مترمربع وسعت، بعنوان یکی از شاهکارهای معماری زمان خود در سطح دنیا ساخته شد. مجموعه کاخ های تخت جمشید، در سال (۳۳۰ پیش از میلاد) بدست اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و تمام بناهای آن به صورت ویرانه درآمد.

ساختمان تخت جمشید در زمان داریوش اول در حدود ۵۱۸ ق. م، شروع شد. اول صفه یا تختگاه بلندی را آماده کردند و روی آن تالار آپادانا و پله های اصلی و کاخ تچرا را ساختند. بعد از داریوش، پسرش خشایارشاه تالار دیگری را بنام تالار هدیش بنا نمود و طرح بنای تالار صد ستون را ریخت. اردشیر اول تالار صد ستون را تمام کرد. اردشیر سوم ساختمان دیگری را شروع کرد که ناتمام ماند. این ساختمانها بر روی پایه هایی ساخته شــده که قسمتـی از آن ها صخره های عظیم و یکپارچه بوده و یا آن ها را در کوه تراشیده اند.

تاریخچه تخت جمشید

سال ۵۱۸ قبل از میلاد به فرمان داریوش (سومین پادشاه هخامنشی) به منظور سمبلی از مصالحه، برابری و یکپارچگی جهانی در قسمت غربی کوه مهر مرودشت ساخت تخت جمشید آغاز شد و بعد از داریوش جانشینان آن ساخت پارسه را ادامه دادند و هر کس بخش جدیدی را به آن افزود. 

کاخ هدیش تخت جمشید,تخت جمشید,عکس تخت جمشیدتخت جمشید، آثار میراث جهانی یونسکو

تخت جمشید درواقع اوج ظرافت و خلاقیت هنرمندان ایرانی در به کارگیری فرهنگ شهروندان مختلفی مانند مصری ها، بابلیان، یونانی ها، مادها و ارمنی هاست که تحت سلطه و فرمان هخامنشیان بوده اند. هدف داریوش از ساخت این بنا آن بود که پایتختی در امپراطوری خود احداث کند که نظیر نداشته باشد و برای این کار، جلگه وسیع مرودشت با پیشینه تاریخی کهن را انتخاب کرد.

دلیل نامگذاری تخت جمشید به «پارسه»، قبیله پارس بوده اند که هخامنشیان رهبری آنان را بر عهده داشتند. آنان به اقامتگاه خود پارس می گفتند، جایی که یونانیان آنرا پرسیس (persis) می نامیدند و امروزه آنرا فارس خطاب می کنیم.

قسمت های مختلف تخت جمشید

>> پلکان ورودی

در قسمت ورودی تخت جمشید، پلکان دو طرفه ای وجود دارد که زمان خشایارشاه در ضلع غربی این بنا ساخته شده است. هر طرف این پلکان ۱۱۱ پله دارد که به علت قرینه بودن، از شاهکارهای عظیم معماری قدیم به شمار می روند. بعد از ۶۳ پله، به یک پاگرد می رسیم و پس از آن ۴۸ پله دیگر در جهت مخالف ادامه پیدا می کنند. هر پله ۶.۹۰ متر طول، ۳۸ سانتیمتر عرض و ۱۰ سانتیمتر پاخیز دارد. دور تا دور پله ها هم به نحو شگفت انگیزی با جان پناهی از کنگره های چهار پله ای تزیین شده است.

عکس تخت جمشید,خزانه تخت جمشید,تخت جمشیدپلکان ورودی تخت جمشید

>> کاخ تچر

کاخ تچر یا تچرا به معنای خانه زمستانه می باشد. این کاخ که یکی از کاخ های تخت جمشید است به دستور داریوش کبیر بنا شده و کاخ اختصاصی او بوده است. روی کتیبه ای آمده:« من داریوش این تچر را ساختم.»

تخت جمشید,عکس از تخت جمشید,عکسهای زیبا از تخت جمشیدکاخ تچر تخت جمشید، کاخ اختصاصی داریوش کبیر

این کاخ در واقع یک موزه خط به شمار میرود از پارسی باستان گرفته تا خطوط پهلوی بالای ستون ها. قسمت اصلی کاخ تخت جمشید به وسیله داریوش بزرگ و ایوان و پلکان سنگی جنوبی توسط خشایار شاه و پلکان سنگی غربی به وسیله اردشیر دوم بنا شده است.

>> کاخ ملکه

یکی دیگر از کاخ های تخت جمشید کاخ ملکه است، این کاخ به وسیله خشایارشاه ساخته شده است و به نسبت دیگر بناها در ارتفاع پایین تری قرار گرفته است. قسمتی از این کاخ در سال ۱۹۳۱ به وسیله شرق شناس معروف، پرفسور ارنست امیل هرتزفلد، خاکبرداری و از نو تجدید بنا شد و امروزه بعنوان موزه و ادارهٔ مرکزی تأسیسات تخت جمشید مورد استفاده قرار گرفته است.

تاریخچه تخت جمشید,تخت جمشید,معماری تخت جمشیدیکی از کاخ های تخت جمشید کاخ ملکه است

>> کاخ هدیش

هدیش به معنای مکان مرتفع است و چون نام همسر دوم خشایارشاه، هدیش بوده، این کاخ هم این چنین نامگذاری شد. کاخ هدیش در جنوبی ترین و مرتفع ترین بخش صفه تخت جمشید قرار دارد و کاخ خصوصی خشایارشاه بوده است. این کاخ از طریق دو مجموعه پلکان به کاخ ملکه ارتباط دارد.

عکس های تخت جمشید,تصاویر تخت جمشید,تخت جمشیدکاخ هدیش در مرتفع‌ترین قسمت صفهٔ تخت جمشید

>> خزانه تخت جمشید

همان طور که از نامش پیداست محل نگهداری و مراقبت از خزینه های با ارزش شاهی در آن دوران بوده است و در قسمت شرقی کاخ ملکه واقع شده است. هزارها لوح سفالی کوچک آثاری است که از کاوش خزانه تخت جمشید کشف شده است.

تخت جمشید,عکسهای تخت جمشید,درباره تخت جمشیدساختمان خزانهٔ شاهنشاهی  تخت جمشید

>> دروازه ملل

در بالای پلکان اصلی تخت جمشید، دروازه ملل قرار دارد که کتیبه ای به سه زبان پارسی باستانی، عیلامی و بابلی در سر در آن نگاشته شده است. هر ضلع از این تالار مربعی، ۲۴.۷۵ متر طول دارد و مساحت آن ۶۱۲.۵ مترمربع است. قبلا وسط این تالار چهار ستون وجود داشت که هم اینک سه ستون آن باقی است. ارتفاع هر ستون، بیش از ۱۶.۵ متر و ارتفاع هر کدام از درگاه های شرقی و غربی ۱۰ متر و عرض آن ۳.۸۲ متر است.

عکسهای زیبا از تخت جمشید,تخت جمشید,تاریخچه تخت جمشیدکاخ‌های‌ رسمی‌ و تشریفاتی‌ تخت جمشید

>> کاخ صد ستون

از دیگر کاخ های مهم تخت جمشید، کاخ صد ستون است که ساختن آن به وسیله خشایارشاه در حدود سال ۴۷۰ پیش از میلاد شروع شده و بیست سال به طول انجامید. این کاخ با ۴۷۰۰ متر مربع مساحت، وسیع ترین کاخ تخت جمشید است، که ایوانی ۱۶ ستونی در شمال آن قرار دارد. ارتفاع ستون های کاخ ۱۴ متر بوده و ساخت آن در زمان اردشیر اول خاتمه یافت.

معماری تخت جمشید,ستونهای تخت جمشید,تخت جمشیدبزرگترین کاخ در مجموعه تخت جمشید کاخ مشهور به صد ستون است

>> کاخ شورا

به این مکان کاخ شورا تخت جمشید یا تالار مرکزی می گویند. احتمالاً شاه در اینجا با بزرگان به مباحثه و مشورت می پرداخته است. با توجه به نقوش حجاری شده از یکی از دروازه ها شاه وارد میشده و از دو دروازه دیگر خارج می شده است.

به این علت به اینجا کاخ شورا تخت جمشید می گویند که در این جا دو سر ستون انسان وجود داشته که جاهای دیگری نیست و سر انسان نماد تفکر است.

تخت جمشید,پلکان ورودی تخت جمشید,نمای تخت جمشیدکاخ شورا، یکی از کاخ های تخت جمشید

>> کاخ آپادانا

یکی از زیباترین کاخ های مجموعه تخت جمشید، کاخ آپادانا است که ستون ها و پلکان شگفت و بی مانند آن هنوز پابرجا هستند. ساخت کاخ آپادانا زمان داریوش بزرگ شروع شد و بعد از ۳۰ سال و در دوره فرمانروایی خشایارشاه به پایان رسید. این بنا قبلا یک تالار مرکزی، سه ایوان در شمال، غرب و شرق، چهار برج در چهارگوشه بیرونی تالار و چند اتاق نگهبانی داشت. تالار مرکزی تخت جمشید بیش از ۳۶۰۰ مترمربع وسعت داشته و در هر ضلع آن ۶ ردیف ستون و در مجموع ۳۶ ستون قرار می گرفت. ۱۲ ستون نیز در هریک از سه ایوان وجود داشت. متأسفانه از مجموع ۷۲ ستون این کاخ، تنها ۱۴ ستون باقی است.

عکس از تخت جمشید,تخت جمشید,عکس تخت جمشیدکاخ آپادانا از قدیمی‌ترین کاخ‌های تخت جمشید

>> موزه تخت جمشید

بنای موزه تخت جمشید، کهن ترین بنای ایران بوده که مرمت شده و به موزه اختصاص یافته است که حاوی یک ایوان، دو نگارخانه و یک تالار است.

سقف ایوان را هشت ستون چوبی با سر ستون های گاو دو سر، نگه می دارد. موزه تخت جمشید در ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۱، همزمان با روز جهانی موزه، افتتاح شد.

تخت جمشید کجاست؟

مجموعه تخت جمشید در ۱۰ کیلومتری شمال شرق مرودشت در استان فارس قرار گرفته است. خیلی از افراد تصور می کنند که این بنا در شیراز واقع شده؛ ولی فاصله تخت جمشید تا شهر زیبای شیراز بیش از ۶۰ کیلومتر است. 

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
ویژه سرپوش